MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 24-02-10, 15:29   #1
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu
Default Ekskluzivni snimci torture u spuskom zatvoru

Dragi forumasi,

imate priliku da vidite primjer torture u spuskom zatvoru, tj. brutalnog prebijanja zatvorenika Milica i Nikezica, koje je uprava ZIKS zestoko negirala, a tuzilastvo utvrdilo da nema osnova za istragu.

Nakon ovog incidenta, u ZIKS se pojavio poznati istrazivac krsenja ljudskih prava Sasa Zekovic i rekao da se nista nije desilo, pa su krenuli protesti porodica. Na osnovu cega je Zekovic to utvrdio, dajuci potporu tvrdnjama uprave ZIKS i tuzilastva, nije jasno.

Evo, "uzivajte":

http://www.youtube.com/watch?v=qcdJjed1aAc

Last edited by Bonja the Zmaj; 24-02-10 at 15:34..
Bonja the Zmaj is offline  
Reply With Quote
Old 24-02-10, 15:32   #2
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Inicijativa mladih za ljudska prava – Crna Gora (YIHR) još jednom poziva nadležne institucije da sprovedu istragu o navodima torture i uslovima za boravak osuđenih lica koja se nalaze u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS). Potrebu za sprovođenje istrage od strane nadležnih institucija potvrđuje i video snimak sa sigurnosnih kamera sa jednog od hodnika prostorija u ZIKS-u od 27. oktobra 2009. godine koji možete pogledati na Youtube-u, na web adresi http://www.youtube.com/watch?v=qcdJjed1aAc.

Snimak potvrđuje prijave dva lica koja su prijavila YIHR-u torturu koju su doživljeli tog dana, a povodom kojih je YIHR podnijela krivične prijave nadležnom tužilaštvu koje ih je odbacilo. Na snimku se jasno vidi kako službenici ZIKS-a primjenjuju silu prema licima koja ne pružaju otpor i brutalno ih tuku. Majka, jednog od osuđenih lica nad kojim je primijenjena sila od strane službenika ZIKS-a, istraživačima YIHR-a ispričala je da je bila u posjetu sinu tri dana nakon incidenta i svog sina prepoznala je jedino po odjeći, dok su mu oči bile zatvorene od podliva i krvi. Tužilaštvo je procijenilo da u ovom slučaju nema osnova za službeno gonjenje!

Kako su ista lica saopštila advokatici YIHR da ih službenici ZIKS-a i dalje zlostavljaju tražeći od njih da odustanu od prvobitnih prijava torture, zahtijevamo od nadležnih institucija brze, efikasne i djelotvorne istrage navoda o zlostavljanju koje će voditi sankcionisanju svih učinilaca torture. Imamo razloga da vjerujemo da je ovih slučajeva bilo još. Tražimo da nadležne institucije saopšte imena lica koja se vide na snimku kao i njihovu funkciju, jer postoji sumnja da nijesu po zakonu zaposleni u ZIKS-u..

YIHR traži od Ministra pravde da hitno preispita sve prethodne navode, kao i da smijeni Upravu ZIKS-a, koja je pokazala nespremnost da se pozabavi uvođenjem normalnog stanja u ovoj instituciji.

YIHR poziva sve međunarodne organizacije da izvrše pritisak na nadležne institucije u Crnoj Gori kako bi se odgovorni sankcionisali i popravili uslovi za boravak osuđenih lica u ZIKS-u.

YIHR moli kolege iz civilnog sektora na oprez u komunikaciji sa upravom ZIKS-a, kako bi se izbjegla situacija da budu zloupotrijebljeni u cilju kreiranja nerealne slike u ZIKS-u.
YIHR poziva sve medije da o ovom snimku obavijeste svoje čitaoce i gledaoce.

Boris Raonić
Programski direktor
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 15:45   #3
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
YIHR moli kolege iz civilnog sektora na oprez u komunikaciji sa upravom ZIKS-a, kako bi se izbjegla situacija da budu zloupotrijebljeni u cilju kreiranja nerealne slike u ZIKS-u.
On je, kako ističe, sasvim odgovorno kazao, na temelju izjava građana koji su ga prethodno kontaktirali zbog saznanja o torturi u zatvoru, da u nekim slučajevima nije bilo govora o bilo kakvom zlostavljanju ili mučenju, već se radilo o netačnim informacijama koje su plasirane familijama određenih lica na izdržavanju kazne.
Aleksandar Zeković, istraživač kršenja ljudskih prava.

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...&clanak=217462

- Mi, koji smo lično vidjeli isprebijanu, punu otoka i modrica, izobličenu svoju djecu, tražimo razumijevanje svih čestitih ljudi koji mogu shvatiti situaciju u kojoj se nalazimo, bilo da se radi o aktivistima nevladinog sektora ili ne. Posebno, jer suze, batine i poniženja koja su doživjela naša djeca u zatvoru ne smatramo biznisom i poljem za konkurenciju, bilo koje vrste, kako to naziva istraživač kršenja ljudskih prava, Aleksandar Zeković - ističu roditelji osuđenika.

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika...tum=2010-01-31
Old 24-02-10, 15:48   #4
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

je li ovo još jedna karta od aduta?
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 15:49   #5
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post
je li ovo još jedna karta od aduta?
ne razumijem
Old 24-02-10, 15:50   #6
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Bonja,ako ćemo iskreno snimak ne dokazuje tvrdnje porodica.
Uveli su ih unutra i ...
Možda su im pjevali nove hitove zvezdi granda...
Možda su igrali karata...
Jer niko ne zna sto je unutra bilo...
A što se tiče podliva,modrica i toga...Policija uvjek kaže istinu...Možda su sami sebe tukli ka Saša Pejanović...
Ne vidi se ikakvo maltretiranje i šikarinje i tome slično...

Last edited by nestasni_cipiripi; 24-02-10 at 15:56..
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 15:53   #7
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation

ja ovdje nisam vidio nikakvu torturu. Nekoliko pljuski zatvorenicima koji se ocigledno opiru policajcima nije nista cudno, a obzirom o kakvom sljamu se radi, rekao bih i preporucljivo. Malo batina ocigledno jeste bilo, ali tortura nije adekvatna rijec za ovo. Vidjelo se da su policajci bili krajnje korektni prema ovima koji su mirno izasli ispred.
Old 24-02-10, 15:55   #8
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
Originally Posted by Sharp View Post
ja ovdje nisam vidio nikakvu torturu. Nekoliko pljuski zatvorenicima koji se ocigledno opiru policajcima nije nista cudno, a obzirom o kakvom sljamu se radi, rekao bih i preporucljivo. Malo batina ocigledno jeste bilo, ali tortura nije adekvatna rijec za ovo. Vidjelo se da su policajci bili krajnje korektni prema ovima koji su mirno izasli ispred.
ironija?
Old 24-02-10, 16:50   #9
mrgo
MiM team Expert

mrgo's Avatar

Registrovan: Jun 2007
mrgo ima famoznu aurumrgo ima famoznu aurumrgo ima famoznu aurumrgo ima famoznu aurumrgo ima famoznu aurumrgo ima famoznu auru

A odakle u javnosti video snimak sa sigurnosnih kamera sa jednog od hodnika prostorija u ZIKS-u?
Povod za jos jednu istragu?
mrgo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 17:52   #10
Rakoon
jagnjeca brigada

Rakoon's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Rakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjemRakoon dragulj među dragim kamenjem

tj još jedan adut?
Rakoon is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 19:39   #11
autodijagnostika
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2008
autodijagnostika nepoznate kvantitete u ovom trenu

na snimku se bas najbolje i ne vidi sto su im tacno radili, ali vjerujem da ih batinaju
a jbg gledaju se americki filmovi
autodijagnostika is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 20:59   #12
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Quote:
Ja ne viđoh opiranje zatvorenika, ali zato par šuteva sam jasno vidio!
Čuvar može da primjeni silu samo ako mu zatvorenik pruži aktivni otpor. (Iz internih propisa ZIKS-a). Ovdje, pogotovo u slučaju drugog zatvorenika, jasno se vidi da aktivnog otpora nema u trenucima primjene i prije primjene sile!
Homer is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 21:35   #13
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

A mozda mu je verbalno pruzio otpor
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 21:56   #14
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Omer View Post
Ja ne viđoh opiranje zatvorenika, ali zato par šuteva sam jasno vidio!
Čuvar može da primjeni silu samo ako mu zatvorenik pruži aktivni otpor. (Iz internih propisa ZIKS-a). Ovdje, pogotovo u slučaju drugog zatvorenika, jasno se vidi da aktivnog otpora nema u trenucima primjene i prije primjene sile!
Ajd sad da razmotrimo problem iz ugla stražara ZIKS-a:

Kako bi šačica stražara izašla na kraj sa onolikim brojem kriminalaca da ih ne drži u stalnom strahu!?

Ja mislim da bi ih izjeli!

Uslovi koji su mimo svih standarda u ZIKS-u ne odgovaraju ni čuvarima ni zatvorenicima i onemogućavaju primjenu istih! (Pa se svi snalaze kako znaju i umiju)
Homer is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 23:42   #15
Mr.High Endurance
The evil Bosnian communist

Mr.High Endurance's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Mr.High Endurance uskoro postaje slavan

Kad ne bi robijali i oni nevini, ovo bi bilo dobra stvar.
Old 25-02-10, 01:09   #16
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

da se ne lazemo, ne postoji nijedan zatvor na svijetu dje zatvorenici nekad ne dobiju batine, i ne postoji policija koja ne bije, pa i u najsrecnijim zemljama. Ja samo kazem da batine nisu tortura, to je rijec za mnogo teza djela. I kao sto neko rece, bitan je razlog zbog kojeg su u onom broju upali u sobu. Policija bije mimo propisa, a niko ne kaze da zatvorenici mimo propisa unose drogu i ko zna sta jos.
Old 25-02-10, 01:17   #17
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Ne oravdavam torturu u zatvoru, ali to je i meni palo na pamet kad su ih skinuli i pretresali ćelije (nekolicina ulazi u ćeliju gdje nema zatvorenika)
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 01:32   #18
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
da se ne lazemo, ne postoji nijedan zatvor na svijetu dje zatvorenici nekad ne dobiju batine, i ne postoji policija koja ne bije, pa i u najsrecnijim zemljama.
I ne postoji (normalna) zemlja dje takvi policajci i ne odgovaraju ako prekrse propise. Kod nas - em sto ZIKS i tuzilastvo tvrde da ih nisu batinali, no i gradjani vele - ako i jesu, sigurno su zasluzili

Quote:
Ja samo kazem da batine nisu tortura, to je rijec za mnogo teza djela.
Batinanje ljudi koji ne pruzaju otpor i poricanje batinanja - nije tortura? Sharp, nekom ni motkom po glavi ne znaci, a nekoga i samar zaboli. hocu da kazem da se tortura ne odredjuje po stepenu fizickog bola

Quote:
I kao sto neko rece, bitan je razlog zbog kojeg su u onom broju upali u sobu.
A kako da saznamo i to (iako i to ne opravdava), ako ZIKS i tuzilastvo poricu da je bilo batinanja?

Quote:
Policija bije mimo propisa, a niko ne kaze da zatvorenici mimo propisa unose drogu i ko zna sta jos.
Stani, pa ciji je to propust?
Old 25-02-10, 01:37   #19
NSX
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: Dec 2008
NSX uskoro postaje slavan

Ne torturišu njih policajci, već građani koji glasaju one koji te policajce treba da kazne.

Olovka je ta koja ubija..
NSX is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 01:49   #20
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Quote:
Originally Posted by NSX View Post
Ne torturišu njih policajci, već građani koji glasaju one koji te policajce treba da kazne.

Olovka je ta koja ubija..
i to je tacno, oni koji rukovode tim batinasima imaju sigurno natpolovicnu podrsku od tih istih zatvorenika.

Tags
ekskluzivni, snimci, spuskom, torture, zatvoru

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules