MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 05-08-06, 13:06   #1
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu
Default Aung San Suu Kyi

pretpostavljam da je malo vas culo za ovu zenu ali po meni ona je jedna od najhrabrijih osoba danas (poslije nas crnogoraca).

u myanmar (burma) imaju neki rezim gdje je vojska vlada drzavom. kada su 1990 vojska sazvala izbore ubjedljivo (80%) je pobijedila nacionalna partija za demokratiju koje je predvodila Suu Kyi. ali tada umjesto da Suu Kyi postane premijer vojska je ponistila izbore. nju su vec tada uveliko drzali u zatvoru. ponudili su joj slobodu ako napusti zemlju sto je ona odbila.

kada su je oslobodili 1995 rekli su joj da ako napusti zemlju nece joj nikad dozvoliti da se vrati. tako da je ostala odvojena od svog muza (koji kasnije umire) i djece koji su zivjeli u engleskoj. 2000-te su je opet uhapsili.

i dok citav svijet osudjuje njihov postpupak, vlast i dalje ignorise zahtjeve cijelog svijeta. un-u je bio zabranjen ulaz u zemlju a i odbijeni su zahtjevi kofi anana za njeno oslobadjanje. 27 Maja ove god joj je istekla kazna ali je burmanska vlada je produzila pritvor za jos jednu godinu.

Suu Kyi je inace osoba koja je diplomirala na oksfordu i dobitnica je nobelove nagrade za mir i skharove nagrade za Slobodu misli. njen otac je, slicno kao gandhi indiji, povratio nezavisnost Burmi koja je prije bila pod velikom britanijom. iste te godine ubijen od svojih rivala.

tesko mi je bilo povjerovat da se tako nesto desava na svijet. amerika je sprovela sankcije ali zazmurila na jedno oko dok jedna americka kompanija saradjuje s burmanskom vladom oko izvoza nafte. isto to se desava s evropskom unijom i nekom francuskom firmom. a s druge strane kina i neke druge azijske zemlje otvoreno ih podrzavaju i saradjuju s njima.

ala je lijep ovaj svijet... :?
Old 05-08-06, 20:11   #2
Ceca
MiM team Početnik

Ceca's Avatar

Ceca has disabled reputation

Na ovom forumu se moze dosta toga nauciti. Hvala na ovim informacijama. Nikad nisam cula za tu zenu. Svaka joj cast. Hrabrija je od nas Crnogoraca-Crnogorki sto puta
Ceca is offline   Reply With Quote
Old 08-08-06, 12:56   #3
Adriano
MiM team Početnik

Adriano's Avatar

Registrovan: Jun 2006
Adriano has disabled reputation

Suu Kyi je legenda. Svi smo culi za Nelsona Mendelu a skoro niko nije cuo za nju.
Adriano is offline   Reply With Quote
Old 13-08-06, 21:30   #4
miki_rubiroza
MiM team Početnik

Registrovan: Aug 2006
Lokacija: Serbia(vojvodina/kosovo), Croatia ( lika), West Afrika (...)
miki_rubiroza has disabled reputation

znam za nju i moram rech , da mi je bilo neobichno, kada sam ugledao to ime ovde, kao i da je se neko setio....
pratim, zbivanja, pa znam i za josh dosta progonjenih ( manje poznatih ) boraca za ljudska prava i slobode, pogotovo ih ima u najmnogoljudnijoj zemlji sveta...
miki_rubiroza is offline   Reply With Quote
Old 13-08-06, 22:02   #5
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Filip na dobrome putu

ma nisam to ja pisa. to moja luda sestra. upravo ju je pubertet ufatio pa su odjednom pocele da je interesuje politika i svjetski poredak i sve mi nesto cacka na kompjuter dok sam ja u mesaru. mrtva je kad se vrne kuci.
Old 09-11-06, 19:05   #6
ikarus
MiM team Početnik

ikarus's Avatar

Registrovan: Sep 2006
ikarus has disabled reputation
Default *** E moj Filipe ***

A meni zameras sto pricam fazone o mucavcima !
Reply

Tags
aung, kyi, san, suu

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules