MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 25-01-07, 00:11   #1
sklopljeno u crnoj gori
MiM team Početnik

Registrovan: Sep 2006
sklopljeno u crnoj gori has disabled reputation
Default Velika Albanija

mislite li da je nešto ovakvo moguće ili se čak već dešava?ja iskreno mislim da je moguće i da se to dešava,zanimaju me vaša mišljenja.probali su hrvati,grci,bugari,srbi,mislim da su i bošnjaci,svi su propali.da li ista sudbina čeka i albance?
Old 25-01-07, 00:22   #2
Aurora
MiM team Forumaš

Aurora's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Aurora na dobrome putu

Oni tvrde da hoce
Aurora is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 00:42   #3
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Mislim da su kosovari svjesni da su im šanse za EU i bolji život uopšte bolje ako su samostalni. Mislim da nema ništa od VA, ali Kosovo će ostvariti nezavisnost (što je veliki gubitak za Srbiju, ali posle svega bolje je tako) kad tad. Sve zbog gluposti jednog čovjeka i poltrona oko njega. Tu bih dodao i ove fašizoidne elemente, kojih se nećete lako trsit.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 08:21   #4
Psihologue
MiM team Expert

Psihologue's Avatar

Psihologue nepoznate kvantitete u ovom trenu

Nema ništa od VElike Albanije...Kosovo će dobiti preveliku autonomiju (ali neće
Evropa rizikovati da to napiše kao nezavisnost - iako to oni već imaju) tako da
će biti ako na Kipru uz moguću podelu iste...
Crna Gora bi mogla biti sledeća jer i u njoj živi dosta Albanaca..
Balkan je jedno bure baruta..
Old 07-02-07, 09:17   #5
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Psihologue View Post
Nema ništa od VElike Albanije...Kosovo će dobiti preveliku autonomiju (ali neće
Evropa rizikovati da to napiše kao nezavisnost - iako to oni već imaju) tako da
će biti ako na Kipru uz moguću podelu iste...
Crna Gora bi mogla biti sledeća jer i u njoj živi dosta Albanaca..
Balkan je jedno bure baruta..
Kao što neku veče reče neko od politikologa, nikada ideja o ''velikoj Albaniji'' nije potekla iz Albanije, nego iz Kosova. Ako Kosovo dobije nezavisnost, po istom principu će se tražiti autonomija dijelova Crne Gore u kojoj živi albansko stanovništvo, kao i dio Makedonije da bi se objedinilo u jednu cjelinu. A ako Kosovo dobije tu nezavisnost onda po istom šablonu može da je traži i Republika Srpska, Vojvodina itd.
BlackWoman is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 12:31   #6
FORMICA
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: Feb 2007
FORMICA uskoro postaje slavan

Ja bih rekao da velika Albanija nije problem koliki je veliko Kosovo.
FORMICA is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 09:08   #7
Psihologue
MiM team Expert

Psihologue's Avatar

Mislim takođe da će se povampirivati i drugi delovi Evrope gde ima većinskog
nacionalnog življa..Recimo Turci u Bugarskoj ili Baski u Španiji..Korzika koje je
blizu nezavisnosti,Rusi u Estoniji ili Finskoj itd itd...
Kosovo će biit početak razgradnje Evrope..
Old 17-02-07, 14:33   #8
maya
MiM team Forumaš

Registrovan: Jan 2007
maya has disabled reputation

Lako je gledat Tv i davati nezavisnost Kosovu
Old 17-02-07, 15:15   #9
Aurora
MiM team Forumaš

Aurora's Avatar

Aurora na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
Mislim da su kosovari svjesni da su im šanse za EU i bolji život uopšte bolje ako su samostalni. Mislim da nema ništa od VA, ali Kosovo će ostvariti nezavisnost (što je veliki gubitak za Srbiju, ali posle svega bolje je tako) kad tad. Sve zbog gluposti jednog čovjeka i poltrona oko njega. Tu bih dodao i ove fašizoidne elemente, kojih se nećete lako trsit.
Nisam sigurna na kog poltrona misliš konkretno, jer problem Kosova datira odavno, baš odavno.Ako misliš na Miloševića on nema nikakve veze sa tim, problem je tada već imao značajnu dimenziju.
Aurora is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 19:35   #10
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

sve je to pocelo jos 1981 (kad je filip muvao ribe u vrtic). kosovo je bilo u teskoj socioloskoj i ekonomskoj situaciji u poredjenju sa ostalim republikama jugoslavije. nezaposlenost je bila velika a sav novac koji trebao da se ulaze u njihovu pokrajinu isa je jednoj maloj grupi ljudi koji su skoro sav novac zadrzava za sebe.

onda su studenti organizovali onaj cuveni protest koji se zavrsio masovnim hapsenjima. 1600 studenata i srednjoskolaca su bili uhapseni.

kad je slobo dosa na vlast jedna od prvih stvari koji je uradio je ono sto je ukinuo sva dotadasnja prava koje su albanci imali - njihovu lokalnu vlast, njihovu pokrajinu i parlament. Oduzeo im je kontrolu i administraciju njihovog skolstva i kniga na albanskom jeziku sto je bilo krsenje ljudskih prava prema medjunarodnom aktu.

u to doba je evropa je bila dosta neorganizovana a amerika je sprovodila red i mir po svijetu (kako njima odgovara). kad se to desvalo na kosovu oni su bili suvise zauzeti raspadom sovjetskog saveza tako da im problem kosova bio nevazan. onda je bilo sve ono u sloveniji pa hrvatskoj, bosni i na kraju je i kosovo stiglo na red.

i na kraju posto sam vam kratko dao pregled desavanja, da kazem sta je moje misljenje o svemu ovome. kao sto aurora veli problem kosova potice i jos prije sloba ali je on doprinio da se sve to razbukti.

a pitanje da li bi kosovo trebalo da bude nezavisno. ne u vidu drzave jer je valjda vazda bilo u sastavu srbije. ali mislim da bi trebalo da imaju svoju vlast svoj zakon i sistem. nesto slicno ko dvije drzave u SAD. naravno mislim da moraju obezbijedit ista prava srbima na kosovu. neznam. mozda to nije toliko jednostavno kolko zvuci
Old 17-02-07, 20:43   #11
maya
MiM team Forumaš

Registrovan: Jan 2007
maya has disabled reputation

Filipe izvini sto ti moram ovo rec, al ti pojma nemas osim sto si ovo negde procitao pa srocio u kratkim crtama. Kosovo uopste nije lako shvatiti ako nisi Srbin koji zivi ili je ziveo na kosovu. Tebe su verovatno mama i tata vodili u vrtic ili skolu da te ne bi koje auto pregazilo na ulici, ove na Kosocu su vodili da ih ko ne ubije ili siluje. Tvoj kratak pregled desavanja ti dozivljavas tako kao sto si ga predstavio, al ti, ne i oni koji su izgubili svoje ognjiste, koji su proterani sa istog, koji danas pored svoje imovine moraju da placaju kojekave udjerke i da rade razne poslove kako bi egzistirali u nekoj njima "bratskoj" Srbiji ili Crnoj Gori. Dozvoliti nezavisnost Kosova albancima, znacilo bi tacku na povratak Sraba i ostalih raseljenih lica sa Kosova, znacilo bi prekrajanje granica, a to bi povuklo i oformljavanje nekih drugih novih drzavica na Balkanu.
O razlicitim zakonima u Americi evo prvi put cujem, pa ako ti nije tesko da mi pojasnis to.
Old 17-02-07, 22:56   #12
Jevdjo
MiM team Početnik

Jevdjo's Avatar

Jevdjo has disabled reputation
Send a message via ICQ to Jevdjo Send a message via MSN to Jevdjo

Quote:
Originally Posted by Filip View Post
sve je to pocelo jos 1981 (kad je filip muvao ribe u vrtic). kosovo je bilo u teskoj socioloskoj i ekonomskoj situaciji u poredjenju sa ostalim republikama jugoslavije
Jesu te to u vrticu ucili da je Kosovo Republjik?
U ekonomskoj krizi?U bivsim republikama se tada zivelo dosta dobro.Nekih velikih razlika u standardu nije bilo mada se mora pomenuti da su sa licnim dohodkom prednjacili slovenci a na zacelju su bili Makedonci i Bosanci,ali su to ipak bile neznatne razlike.Vece su razlike bile na nivou gradova gde je i standard zavisio od razvijenosti industrije.A sto se tice Pokraine Kosova ne bih se slozio da je imalo losiji standard naprimer od severnog dela Grne Gore ili istocne Bosne,jer su to krajevi kud i kamo nerazvijeniji bili od Kosova.
Jevdjo is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 08:15   #13
problematican
MiM team Početnik

problematican's Avatar

problematican na dobrome putu

jaoooo sta ***** ti molim te.... daj .... idi popi casu vode dodji sebi....filip ti je lepo rekao....

Last edited by Psihologue; 18-02-07 at 10:00..
problematican is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 15:07   #14
Miki_from_the_block
MiM team Expert

Miki_from_the_block's Avatar

Miki_from_the_block nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to Miki_from_the_block

Ne vjerujem u Veliku Albaniju, preveliku su interesi da bi se ona tek tako lako ostavrila. Nego vise sam vjerovao da ce Republika Srpska sa Srbijom fuzijonirati i postati drzava ujedinjinih srpskih nacija. Novu drzavu sam zamislio pod imenom USD - Ujedinjene srpske drzave. Mada su male sance da ce se i to desiti...
* Live or die? Make your choice

You`re Just Another Star that`s burnt Out you quickly...
"
Miki_from_the_block is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 20:16   #15
Psihologue
MiM team Expert

Psihologue's Avatar

Zanimljivo USD mada mislim teško ostvarivo..
Old 19-02-07, 21:19   #16
Miki_from_the_block
MiM team Expert

Miki_from_the_block's Avatar

Miki_from_the_block nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to Miki_from_the_block

To i ja mislim!
* Live or die? Make your choice

You`re Just Another Star that`s burnt Out you quickly...
"
Miki_from_the_block is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 07:01   #17
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

majo ja sam samo naveo nekoliko informacija zbog cega je sve to pocelo i to ne mozemo mijenjat. a sto se tice mog misljenja, postujem to sto se s tim ne slazes.
i moja rodbina je takodje morala da napusti kosovo i preselila se u bg, tako da donekle znam kroz sta su srbi s kosova prolazili. ali to ne znaci da moram da mrzim albance. a te slucajeve silovanja ubijanja i ostalog ne pripisujem cijelom albanskom narodu, kao sto isto to od strane arkanovih tigrova i frenkijevca necu pripisati cijelom srpskom narodu.

inace te 1981 je nezaposlenost na kosovu bila 20% dok u isto vrijeme u sloveniji 2%. i u cg je bilo super. moj tata je tad imao platu danjasnjih 1000 - 1500 eura. tako da je bilo ocigledno da su bili nekako diskriminisani u to doba.

opet kazem da nisam pristalica da kosovo postane nova drzava ali nisam ni pristalica toga da se iz beograda upravlja kosovom. najradije bih da srbi i albanci koji zive na kosovu biraju vlast i upravljaju njome.

da ti odgovorim na ono pitanje za ameriku. znaci svaka drzava ima svoj zakon, svoje zdravstvo, svoj skolski sitem, policiju, itd. zakoni na nivou cijele zemlje se obicnu ticu vojske, poreza za sve drzave, spoljna politika i sl. ne znam dokle se ovo moze primijeniti na kosovo ali vjerovatno postoji neki stepen autonomije koji kosovo treba dobiti a da bude svima dobro.

i iskreno da ti kazem mrzim kad ih ljudi ismijavaju zbog njihovog akcenta, ili cigane zbog neceg drugog, itd

i na kraju. ovo je samo jedna tema i po meni nista mnogo vaznija od recimo one "Jeste li se danas". cak kad malo bolje razmislim ova druga mi je zanimljivija . u svakom slucaju hocu da kazem da mi nismo ti koji odlucuju. a ja vas i dalje volim kako god razmisljali o ovoj ili nekoj drugoj temi

Njegos
Old 22-02-07, 20:17   #18
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Ma kakva velika Albanija,nema sanse
pehar is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 18:37   #19
Dot
Guest

balkan je bure baruta, to je cinjenica i neka vrsta epiteta koja prati balkan od pocetka svijeta. da se kosovo odvoji ,nastao bi niz lancanih reakcija po citav svijetu koje bi kao rezultat imale nova ratna uporista.velike albanije nece biti.

kad got se sjetim kosova ,zamislim da su mi neke bijede dosle u kucu i sad tvrde da je njihova...
  Reply With Quote
Old 24-02-07, 23:58   #20
reflexion
MiM team Početnik

reflexion has disabled reputation

Od ''velike'' Albanije nema nista iz prostog razloga jer je to besmisleno i nerealno za danasnjicu i nema apsolutno nikakvih tendencija za to...Stoga susjedi budite spokojni sto se toga barem tice )...Albanci niodkud nisu dosli vec su i oni isto autoktoni kao i drugi narodi na Balkanu, stoga su se i ''rasirili'' po susjedstvu.
reflexion is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
albanija, velika

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules