MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-01-07, 19:22   #1
sklopljeno u crnoj gori
MiM team Početnik

Registrovan: Sep 2006
sklopljeno u crnoj gori has disabled reputation
Default Jugo-nostalgija??????

Prosto pitanje.Mislite li da će na Balkanu negdje u budućnosti ponovo zavladati "bratstvo i jedinstvo"??????
Old 05-01-07, 09:30   #2
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

To bi bilo najbolje što bi nam se desilo, ali mislim da nikad više nećemo imati što smo imali.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 18:51   #3
echinacea
MiM team Expert

Registrovan: Feb 2007
echinacea nepoznate kvantitete u ovom trenu

e, dje me nadje
echinacea is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 19:31   #4
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Registrovan: Oct 2006
Lipa na dobrome putu

Svi ćemo u EU, eto velike Jugoslavije)
Lipa is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 20:34   #5
Miki_from_the_block
MiM team Expert

Miki_from_the_block's Avatar

Miki_from_the_block nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to Miki_from_the_block

Za jedni 100-ak goina kada se bude vrijeme da se raspane Evropa, ucicemo mi u Evropu, i eto, ponovo smo jedno.
* Live or die? Make your choice

You`re Just Another Star that`s burnt Out you quickly...
"
Miki_from_the_block is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 13:46   #6
echinacea
MiM team Expert

echinacea nepoznate kvantitete u ovom trenu

tako je ,miki matematičaru
echinacea is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 00:16   #7
nikola
MiM team Početnik

nikola's Avatar

nikola nepoznate kvantitete u ovom trenu

desice se ponovo i bice jos ljepse i jace nego sto je bilo, proci ce jos dosta dosta vremena
nikola is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 08:56   #8
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

BlackWoman has disabled reputation

Bilo je dobro dok je trajalo, ali sve što je dobro brzo prođe, pa tako i SFRJ.
Kad se ljudi najedu počnu da mudruju i ono što imaju ne valja im, a kad to izgube kukaju za tim. Takav je čovjek po ''defaultu''.
Svi su nakon rata dobili svoju državicu, kakvu takvu, ali državicu i žive pretežno od svoje nacije ili imena državice. I pri tom mnogo ne spominju granice, granične prelaze bilo kuda da se krene, vađenje viza i pasoša kud god da krenu i ostale ''nebitne'' nuspojave (propala ekonomija).
O zajedničkoj tvorevini bivših republika nema ni govora. Još je sve svježe i kada bi kojim slučajem se to i desilo opet bi za pedesetak godina bila ista stvar.
Po mom mišljenju ne treba težiti toliko Evropi (ulazak u Evropsku uniju).
Prije bih stavila akcenat na samoprestruktuiranje države, jer Evropa nam neće čistiti ulice niti pokazivati kako se to radi, smanjiti kriminal, korpuciju i sl.
To je na nama da uradimo a ne da očekujemo od nekoga trećeg da to rješava u naše ime.
Ima svaka bivša republika dovoljno pametnih glava, čak i pametnijih nego u EU pa zašto bismo ih potcjenjivali?
Old 06-03-07, 11:06   #9
Dot
Guest

pa kod nas ima taj ideal o zapadu ....
sve sto je zapadno od balkana to je odlicno,savrseno i trebamo i mi biti sa njima pod svaku cijenu .... pa idemo glavom kroz zid,stvaramo laznu sliku napredne drzave(na primjer nezaposlenost nam je 14% (SAMO) ,a oni ovde ako im se ne javis tacno kad su ti odredili na biro,direktno te stavljaju u spisak zaposlenih,i tako se dobija lazna slika u drzavi,a stvarno stanje je mnogo gore)ako znamo da je otimalna (zdrava nezaposlenost u svakoj drzavi 5-6% znacilo bi da smo mi i vise nego napredna drzava..ALI.. (to je jedan od banalnih primjera)
zatim mislim da ce se tesko ova drzava osloboditi mita i korupcije ,jer u drzavi(kao na bezni nasoj)postoji grupa velikih igraca i oni vuku konce vece gooodinama (ne pravim razliku izmedju vlasti i opozicije,svi su isti)

e sad sto se tice nase drzave potencijal koji ima je ooogroman,al mi sve prodasmo jbt...a ono sto ne prodasmo prodacemo,nista sami ne koristimo...

nedostaje mi stara juga jer imam osjecaj da su svi bili srecni tad,sto kaze tijana dapcevic.."..a on lagao je najbolje..."
  Reply With Quote
Old 06-03-07, 11:10   #10
Dot
Guest

jednistva na balkanu uskoro nece biti koliko got se mi trudili,jer rat se treba zaboraviti,a drzave obnoviti...

u evropu hrlimo a cini mi se da je gore tamo nego ovako dok se kacimo drugim zemljama za pomoc...

nadam se da ce makar crna gora biti ljepsa (politicki,finansijski i u organizacionom pogledu) u skorije vrijeme inace ja i mnogi drugi put pod noge...
  Reply With Quote
Old 07-03-07, 19:58   #11
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Sasvim je moguce da ce to jednog trenutka odgovarati velikim silama,e onda ce mozda nastati neka nova federacija...
pehar is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 13:57   #12
Dot
Guest

bas sam juce citao da je jedan od razloga ratova na balkanu kraj sukoba izmedju istoka i zapada tj kraj hladnog rata(misli se na rusiju i USA).
ako im bude odgovaralo da se ujedinimo ,bice to naznaka novim sukobima izmedju njih, i tad ce igrati oko nas da ih podrzimo..naravno na kraju opet ce nas izigrati...
jbg balkan je to
  Reply With Quote
Old 19-03-07, 14:04   #13
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Quote:
Originally Posted by pehar View Post
Sasvim je moguce da ce to jednog trenutka odgovarati velikim silama,e onda ce mozda nastati neka nova federacija...
Pa već postoji, zove se Evropska unija. A kad će ''maleni'' da uđu u nju - ''o tom po tom''.
Old 20-03-07, 19:23   #14
FORMICA
MiM team Forumaš i po'

FORMICA uskoro postaje slavan

Biće opet, nešto drugačije.
FORMICA is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 14:47   #15
Marija10
MiM team Početnik

Marija10's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Marija10 na dobrome putu

Jugoslavija je bila tvorevina vise naroda koji su zivjeli u njoj i njoj je povjest presudila. Mislim da se ne treba previse opterecivati njenim ponovnim okupljanjem. Bitno je da svi narodi na oviom prostorima prihvate greske, priznaju zloicine koji su počinjeni u ovom ratu, da se ti isti vise nikad u buducnosti ne bi ponovili. To je mnogo vaznije od ponovnog okupljanja.

Ta drzava nosila je puno toga lijepog, i puno toga ruznog u sebi. Unistio ju je srpski nacionalizam, koji je proizveo nacionalizme u Hrvatskoj i ostalim republikama, i Jugoslaviji spasa nije bilo.
Old 15-05-07, 00:43   #16
Queen
MiM team Početnik

Queen's Avatar

Registrovan: May 2007
Queen na dobrome putu

:lock: Ma naravno da ne treba razmisljati o ponovnom okupljanju...:lock:
Ne slazem se da je SFRJ unistio srpski nacionalizam, to jednostavno nije tacno, bilo je nacionalizma na svim stranama...
No, bilo kako bilo, hajde da se prisetimo lepih trenutaka... Ima li nesto da vam nedostaje iz tog vremena?
Old 16-05-07, 15:26   #17
Marija10
MiM team Početnik

Marija10's Avatar

Marija10 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Queen View Post
:lock: Ma naravno da ne treba razmisljati o ponovnom okupljanju...:lock:
Ne slazem se da je SFRJ unistio srpski nacionalizam, to jednostavno nije tacno, bilo je nacionalizma na svim stranama...
:
1987 kad Milosevic na Kosovu govori "Nitko nesme da vas bije", 1988 kad smjenjuje Stambolica na 8. sednici, 1988 i 1989 kad uz podsrku Koste Bulatovica drzi mitinge po cijeloj Srbiji...

Gdje su u to vrijeme hrvatski i slovenski nacionalizam? Gdje su HDZ, SDA, kao stranke?

Mozda i nije tema, ali oko jgonostalgije moramo biti na čistu...
Old 17-05-07, 10:04   #18
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Vrtim ključem u ruci i razmišljam da li da zaključam temu.
Tema je Jugonostalgija i sve mimo toga ću da brišem, posljednja opomena!
Old 17-05-07, 16:46   #19
bagi
MiM team Forumaš

bagi's Avatar

bagi nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Marija10 View Post
1987 kad Milosevic na Kosovu govori "Nitko nesme da vas bije", 1988 kad smjenjuje Stambolica na 8. sednici, 1988 i 1989 kad uz podsrku Koste Bulatovica drzi mitinge po cijeloj Srbiji...

Gdje su u to vrijeme hrvatski i slovenski nacionalizam? Gdje su HDZ, SDA, kao stranke?

Mozda i nije tema, ali oko jgonostalgije moramo biti na čistu...
Onda mi odgovori nesto o MAS pokretu iz 1971 god ako se nevaram, i stvarno postaje vise nego smjesno konstantno prebacivanje krivice za raspad Yu od onih kojima je bila samo nuzna potreba nakon II svjetskog rata i koji je nikada nisu osjecali kao svoju.
bagi is offline   Reply With Quote
Old 18-05-07, 10:45   #20
Marija10
MiM team Početnik

Marija10's Avatar

Marija10 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by bagi View Post
Onda mi odgovori nesto o MAS pokretu iz 1971 god ako se nevaram, i stvarno postaje vise nego smjesno konstantno prebacivanje krivice za raspad Yu od onih kojima je bila samo nuzna potreba nakon II svjetskog rata i koji je nikada nisu osjecali kao svoju.

Pa koliko mi je poznato MASPOK-ovci su nakon Karadjordjeva 1972. maknuti iz bilo kakve vlasti (Savka, Tripalo, Haramija, Bijelic, Supek), a veliki dio hrvatskih nacionalista zavrsio je u zatvoru (Djodan, Veselica, Gotovac, Stipe Mesic). Nakon toga hrvatsku vlast obnasaju samo poslusnic, i mlitavci (Jure Bilic, Milutin Baltic, Mika Spiljak, Ema Derossi Bjelajac uz nadzor Vlade Bakarica, pa sve do kraja osamdesetih kada vodece hrvatske komuniste predstavljaju ljudi poput Stipe Suvara, Ivice Racana, Andjelka Runjica). Medju hrvatskim komunistima osamdesetih bilo je vrlo malo nacionalista, za razliku od srpskih. Nakon Marka Nikezica i Latinke Perovic, medju srpskim komunistima prevladavaju nacionalisti, sto je zorno bilo pokazano kada je Slobodan Milosevic na nacionalistickoj platformi i "nitko ne sme da vas bije" na osmoj sednici lakocom pomocu vecine u Savezu komunista Srbije pomeo umjerenog Ivana Stambolica (svog kuma). Tada 1987, 1988 nacionalizna U SAMOJ VLASTI (ne u gradjanima) U Hrvatskoj i Sloveniji, nema ili ga ima jako jako malo, neusporedivo manje nego u samoj Srbiji, gdje se odrzavaju mitinzi, podrske ovima onima itd. 1989, 28. juna, na proslavi 600 godina kosovske bitke, Milosevic najavljuje rat svima onima koji rasplet yugo krize vide na drugaciji nacin od njega i srbijanskog rukovodstva. Na proslavi iste te bitke par dana kasnije na Kosovu kod Knina, cula se pjesma "Slobo salji nam salate, bit ce mesa klat cemo Hrvate" te povici "Ovo je Srbija". Radi se o početku jula 1989. HDZ u to vrijeme jos nije osnovan, a Racan bi prije pletio preko Atlantika, nego da bi nesto lose rekao o Srbima. Dakle kakva hrvatska vlast je u to vrijeme uzrokovala pjevanje takvih pjesama? Naravno, nije hrvatska, vec su bili instrumentalizirani od mekoga i protiv nekoga.
I UPRAVO JE TAJ NACIONALIZAM POTPALIO FITILJ, I nacionalizam se prosirio u Hrvatskoj, Sloveniji, a kasnije u Bosni. I naravno nije samo Srbija kriva za tragican kraj Jugoslavije, krivi su i ostali, ponaajprije Hrvatska, ali Srbija snosi daleko najvecu krivicu, i ona je bila ta iz koje je nacionalizam krenuo, ona je bila kljucna u cijeloj toj ulozi

Zamolila bi administratora da ne brise ovo sto je napisano, jer i to je sastavni dio jugonostalgije. Ja sam dijete mjesovitog braka, otac mi je Crnogorac, koji je veliki dio zivota zivio u Beogardu, majka mi je Hrvatica iz Crne Gore iz Tivta. Ja sam i imam razloga biti jako jugonostalgicna, premda sam bila jako mala kad se ta drzava raspala. Ali u svoj nostalgiji trebale bi nam biti poznate cinjenice zasto se ta drzava raspala.

Tags
jugonostalgija

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules