MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 21-06-09, 14:43   #1
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić
Default Mali porodični pakao

Pročitah juče jednu knjigu i ovaj citat me je naveo na razmišljanje:

"Iza paravana >>spolja gledanog<<, svaka porodica je velika tajna, sa manjim ili većim skrivenim paklom u njoj".

Da li se slažete s ovim? Šta smatrate pod pojmom >porodični pakao<?
Old 21-06-09, 14:51   #2
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Ne slažem se.., pakao je prejaka riječ... Taj ti je pisac u dubiozi... Može biti da je pisao u mračnom srednjem vijeku.., ili u erama velikih gladi.., kad ovako piše.., a vjerovatno inspirisan vjerskim floskulama toga doba...

Porodica imamo svakakvih.., a kompleksne su kao i ličnosti.., imaju svoj karakter i trajanje... Da l' će neka ''porodica'' živjeti lagodno.., u većim ili manjim previranjima.., to isključivo ovisi o strukturi porodice te u manjoj mjeri od spoljašnjih uticaja... To je ukratko...

Ajd' sačekaću da vidim šta ćete napisati.., pa ću onda da se pokoljem sa nekim.., pakao da mu napravim na forumu...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...

Last edited by Batboy; 21-06-09 at 14:53..
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 14:53   #3
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Eh, šta ti je urođeno neslaganje sa filozofima.....
Old 21-06-09, 14:54   #4
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Eh, šta ti je urođeno neslaganje sa filozofima.....
Jesam li mu rek'o..., aaaa... Ajd' ne trabunjaj... Koga si ovo parafrazirala....

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Old 21-06-09, 14:57   #5
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Marija Jovanović, filozof, a u pitanju je knjiga "Spletkarenje sa sopstvenom dušom".

Što ćeš Batko, sudbina ti je dodijelila da se ne slažeš s filjozofima...
Old 21-06-09, 15:09   #6
rebeka
muzika je put do ♥

rebeka's Avatar

Registrovan: May 2008
rebeka uskoro postaje slavanrebeka uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to rebeka

Quote:
Pročitah juče jednu knjigu i ovaj citat me je naveo na razmišljanje:

"Iza paravana >>spolja gledanog<<, svaka porodica je velika tajna, sa manjim ili većim skrivenim paklom u njoj".

Da li se slažete s ovim? Šta smatrate pod pojmom >porodični pakao<?
prvo sto mi pade na ovu malu pamet kad sam ovo procitala, je ona tolstojeva iz ane karenjine "sve srecne porodice lice jedna na drugu,svaka porodica nesrecna je na svoj nacin"

svaka nosi svoj krst, svoju nesrecu il srecu, mozda je za pojedine i rec "pakao" odgovarajuca (i meni malo para usi ova rec), ne znam...
Old 21-06-09, 15:12   #7
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

nijesam kompetentna da neshto posebno 'mudrujem' na datu temu koju si postavila (koja je odlichna, uzgred), jer mozhemo da iskreno i otvoreno prichamo samo o stvarima kroz koje smo proshli, dozhivjeli, sve ostalo je 'kad bi bilo'' i 'kad bi ja'...prema tome, mogu samo da kazhem da sam zahvalna shto sam rasla i odrasla uz dvoje normalnih ljudi - odlichnih roditelja koji su tvorci zaista zdravog odnosa u mojoj porodici, tako da mi je taj mali ili veci porodichni pakao, potpuna nepoznanica, zaista...ja chak ne znam ni kako bih definisala taj pojam...pa cu. najvjerovatnije, promashiti temu..jer ja ne razlikujem porodichni pakao, od nasilja u porodici i ostalih pojmova koji se tichu ovakvih stvari.
a znam da ima familija koje su potpuno razlichite ispred kuce i u kuci..imam sluchaj na poslu sa chovjekom s kojim radimo - saradjujemo..da ga vidite kakav je mislili bi da ne bi umio ovce na papir da chuva, a ne shto drugo..sav miran, cutljiv, smjeshka se, uredno zavrshava svoj posao..a ovamo 3 prijave protiv nasilja u porodici..drug iz Vlade mi je ufatio' mushtuluk' za dotichnog...to je jedan od primjera koje znam..koliko li ih je josh...
ili josh gore solucije bez 'udaraca i modrica', ali odredjenim nachinima vrijedjanja, ponizhavanja, maltretiranja 'ubijaju' svoju porodicu...Zato se zaista, najiskrenije divim svim zhenama (kazhem zhenama, jer su one najcheshce zhrtve)koje su svojim duhom, uprkos velikim problemima kojima su izlozhene zajedno sa djecom, unosile vedrinu u ovakve tuzhne kuce. Predstava i maskarada za spoljni svijet, a kad se svjetla pozornice ugase i spusti zavjesa...
Old 21-06-09, 15:19   #8
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Marija Jovanović je meni posebno draga, ali... nije filozof, nego spisateljica. Morao sam...

Evo i ja da iznesem svoje mišljenje, čisto da odgovorim Bat-u: uopšte se ne slažem sa tobom (tj. slažem se sa piscem (tj. otvoreno ti kontriram))!

Sad da se uozbiljimo...

Mladost - ludost, što bi rekli. Tako sam i ja bio (i još sam ponekad ) mlad i s vremena na vrijeme su me hvatale one klinačke krize (niko me ne shvata, nikom nije kao meni, i slične gluposti). Naravno, ponekad sam imao i neki razlog da tako mislim, a razlozi, na žalost, nisu bili nimalo naivni. No, sve se to nekako preguralo; na sreću, bez većih posledica. Ono što hoću da kažem je da sam tada, kao i uvijek, aktivno posmatrao ljude i svijet oko sebe i stvarao mitove.
Primjećivao sam s vremena na vrijeme parove koji se savršeno slažu, ljude koji su srećni bez nekog očiglednog razloga, itd..., i razmišljao.
O takvim ljudima kruže razne priče; te kako se foliraju, te kako su srećni samo kad su sa nama, a dok su sami, žive pakao. Čim se o nečemu govori, mora u tome biti makar malo istine, ne izmišljaju ljudi priče tek tako... Potreban je okidač.
Kada čovjek malo uđe u tu problematiku, upozna te ljude, vidjeće da ni kod njih nije sve savršeno. I oni imaju svoje nesuglasice, lupanja vratima kada su sami, jastučnice mokre od suza i slične stvari. A da li je to njihov pakao? Ne, prije bih rekao da je to njihov, ali samo njihov, raj.

(Srećom, vremenom sam naučio da na stvari koje mi se dešavaju ne gledam fatalistički. Shvatio sam da ljubav, prijateljstvo, dobrota i ostali klišei zapravo postoje, da su ljudi u biti dobri i da vrijedi svakog od njih saslušati i pokušati razumjeti.)

Elem, slažem se Bat-om da je "pakao" preteška riječ, ali možda se može iskoristiti ovde u drugačijem. Rekoše jednom da čovjek svaki dan prolazi i kroz Pakao i kroz Raj. Tako je i sa porodicom. U svakoj porodici postoje i postojaće manje ili veće trzavice, svaka ima svoj mali pakao kroz koji prolazi (bolest nekog člana, besparica, svejtska ekonomska kriza) i koji, što je najvažnije, prevazilazi. Jer to nije pravi pakao, onaj sa velikim 'p'; to je mali pakao u okviru zajedničkog Raja koji žive. Da tih 'problema' nema, ne bi umjeli da cijene brak; zajedništvo je ono što te 'probleme' savladava i oni ih samo učvršćuju u toj zajednici koju su sklopili.

Poenta je sledeća: ako je tvoj pisac htio da kaže da se svaka porodica skrivena iza svog paravan susreće sa manjim ili većim problemima, onda je u pravu. Ali ako tvrdi da je svaka porodica po defaultu nesrećna, s tim da neke imaju sreće jer su manje nesrećne, onda je totalno u krivu. I trebalo bi ga zabraniti...

Eto, malo sam lutao od teme, ali sam na kraju uspio da završim kako treba. Nadam se...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 15:20   #9
ljubic bejbic
MiM team Forumaš

ljubic bejbic's Avatar

Registrovan: Mar 2009
ljubic bejbic nepoznate kvantitete u ovom trenu

naprotiv ja se bas slazem sa poredjenjem..prava rec je pakao..
Old 21-06-09, 15:22   #10
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Spisateljica-filozof, diplomirala je filozofiju...
Old 21-06-09, 15:25   #11
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Spisateljica-filozof, diplomirala je filozofiju...
Naravno, ali to znači da je poznavalac istorije filozofije. I nadarena spisateljica, priznajem.

Old 21-06-09, 16:48   #12
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Marija Jovanović je meni posebno draga, ali... nije filozof, nego spisateljica. Morao sam...

Evo i ja da iznesem svoje mišljenje, čisto da odgovorim Bat-u: uopšte se ne slažem sa tobom (tj. slažem se sa piscem (tj. otvoreno ti kontriram))!

Sad da se uozbiljimo...

Mladost - ludost, što bi rekli. Tako sam i ja bio (i još sam ponekad ) mlad i s vremena na vrijeme su me hvatale one klinačke krize (niko me ne shvata, nikom nije kao meni, i slične gluposti). Naravno, ponekad sam imao i neki razlog da tako mislim, a razlozi, na žalost, nisu bili nimalo naivni. No, sve se to nekako preguralo; na sreću, bez većih posledica. Ono što hoću da kažem je da sam tada, kao i uvijek, aktivno posmatrao ljude i svijet oko sebe i stvarao mitove.
Primjećivao sam s vremena na vrijeme parove koji se savršeno slažu, ljude koji su srećni bez nekog očiglednog razloga, itd..., i razmišljao.
O takvim ljudima kruže razne priče; te kako se foliraju, te kako su srećni samo kad su sa nama, a dok su sami, žive pakao. Čim se o nečemu govori, mora u tome biti makar malo istine, ne izmišljaju ljudi priče tek tako... Potreban je okidač.
Kada čovjek malo uđe u tu problematiku, upozna te ljude, vidjeće da ni kod njih nije sve savršeno. I oni imaju svoje nesuglasice, lupanja vratima kada su sami, jastučnice mokre od suza i slične stvari. A da li je to njihov pakao? Ne, prije bih rekao da je to njihov, ali samo njihov, raj.

(Srećom, vremenom sam naučio da na stvari koje mi se dešavaju ne gledam fatalistički. Shvatio sam da ljubav, prijateljstvo, dobrota i ostali klišei zapravo postoje, da su ljudi u biti dobri i da vrijedi svakog od njih saslušati i pokušati razumjeti.)

Elem, slažem se Bat-om da je "pakao" preteška riječ, ali možda se može iskoristiti ovde u drugačijem. Rekoše jednom da čovjek svaki dan prolazi i kroz Pakao i kroz Raj. Tako je i sa porodicom. U svakoj porodici postoje i postojaće manje ili veće trzavice, svaka ima svoj mali pakao kroz koji prolazi (bolest nekog člana, besparica, svejtska ekonomska kriza) i koji, što je najvažnije, prevazilazi. Jer to nije pravi pakao, onaj sa velikim 'p'; to je mali pakao u okviru zajedničkog Raja koji žive. Da tih 'problema' nema, ne bi umjeli da cijene brak; zajedništvo je ono što te 'probleme' savladava i oni ih samo učvršćuju u toj zajednici koju su sklopili.

Poenta je sledeća: ako je tvoj pisac htio da kaže da se svaka porodica skrivena iza svog paravan susreće sa manjim ili većim problemima, onda je u pravu. Ali ako tvrdi da je svaka porodica po defaultu nesrećna, s tim da neke imaju sreće jer su manje nesrećne, onda je totalno u krivu. I trebalo bi ga zabraniti...

Eto, malo sam lutao od teme, ali sam na kraju uspio da završim kako treba. Nadam se...
I oko čega se mi ne slažemo...? Oli da me podsjetiš... !!! (što bi rekli oni dole... )

Oko spisateljice je l'... Ovoj je pao mrak na oči.., na vid očinji...

Old 21-06-09, 16:59   #13
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Originally Posted by Batboy View Post
I oko čega se mi ne slažemo...? Oli da me podsjetiš... !!! (što bi rekli oni dole... )

Oko spisateljice je l'... Ovoj je pao mrak na oči.., na vid očinji...
Vidiš da imam onaj kurčatorski (da ne kažem 'izazivački') smajli na kraju rečenice (koja slijedi tvoju konstataciju da čekaš nekog da ti se suprostavi), a nakon njega rečenicu "Sad da se uozbiljimo".

Pa dobro, možda je ta rečenica u duhu knjige (baš tu nisam čitao).

Recimo, Dragan Velikić u sjajnom "Ruskom prozoru" na jednom mjestu piše: "Ah, ne, dobrota ne postoji. Postoji samo glupost u raznim tonalitetima, koju čitamo kao dobrotu." Međutim, to ne kaže on, već njegov glavni lik (cinik, nihilista). Mi imamo taj ružan običaj da kažemo: "Marija Jovanović kaže..." Ne, ne kaže ona! To govore njeni likovi, a ona samo zapisuje!

To je, po mom mišljenju, glavna razlika između filozofije i književnosti.

Old 21-06-09, 17:21   #14
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
Vidiš da imam onaj kurčatorski (da ne kažem 'izazivački') smajli na kraju rečenice (koja slijedi tvoju konstataciju da čekaš nekog da ti se suprostavi), a nakon njega rečenicu "Sad da se uozbiljimo".

Pa dobro, možda je ta rečenica u duhu knjige (baš tu nisam čitao).

Recimo, Dragan Velikić u sjajnom "Ruskom prozoru" na jednom mjestu piše: "Ah, ne, dobrota ne postoji. Postoji samo glupost u raznim tonalitetima, koju čitamo kao dobrotu." Međutim, to ne kaže on, već njegov glavni lik (cinik, nihilista). Mi imamo taj ružan običaj da kažemo: "Marija Jovanović kaže..." Ne, ne kaže ona! To govore njeni likovi, a ona samo zapisuje!

To je, po mom mišljenju, glavna razlika između filozofije i književnosti.
Kako te nije sramota.., koristiš bezobrazne riječi na roditeljskom kutku...

Ma pretpostavio sam ja to sve.., samo sam htio da se posvađam...

Aaaa meni je glupo kako nas Malecka levati ovdje... Pitam se.., je l' ta knjiga u prvom licu.., kad je Malecka tako interpretira...

Aaa vjeruj mi Frkija (Hakija ).., da sam znao da je naša savremenica prvo bih pomislio da je novinarka...

I pretpostavljam da bi ovu temu trebalo prebaciti na filoSofiju...

Old 21-06-09, 22:55   #15
Tiga
MiM team Guru

Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Pakao može da bude prava reč.
Ljudi obično kriju svoje unutrašnje porodične probleme, teže da pred prijateljima izgledaju kao svršena porodica, da se slučajno ne sazna...
Znam za jedan primer gde su roditelji davali novac svom sinu narkomanu, samo da se ne bi saznalo.
To je dovelo do toga da on danas živi sa HIV-om, a da mu je žena umrla od side.
To je pakao.
Obično nisu u pitanju tako ekstremni primeri, zato je pakao preteška reč.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 01:17   #16
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Pakao može da bude prava reč.
Ljudi obično kriju svoje unutrašnje porodične probleme, teže da pred prijateljima izgledaju kao svršena porodica, da se slučajno ne sazna...
Znam za jedan primer gde su roditelji davali novac svom sinu narkomanu, samo da se ne bi saznalo.
To je dovelo do toga da on danas živi sa HIV-om, a da mu je žena umrla od side.
To je pakao.
Obično nisu u pitanju tako ekstremni primeri, zato je pakao preteška reč.
''Iza paravana, svaka porodica je velika tajna, sa manjim ili većim skrivenim paklom u njoj''

Old 22-06-09, 01:27   #17
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
''Iza paravana, svaka porodica je velika tajna, sa manjim ili većim skrivenim paklom u njoj''

Pa nije li Marija u pravu? Ja ne znam nijednu porodicu koja je sasvim srećna; čak je u većini njih život nepodnošljiv... Pravi pakao... Ali, šta mi tu možemo da promijenimo? Kako da ostanemo pozitivni pored svega što nam se dešava?! I normalan čovjek na kraju mora da poludi, jer život je ovde, zaboga, toliko težak...

Osuđeni smo na patnju, ali sve to možemo (i moramo!) da pregrmimo jer znamo šta nas čeka posle svega ovoga: Spasenje! I, iako čitav život sanjam da vidim barem jednu srećnu porodicu, barem jednu porodicu koja nema neke mračne tajne koje od njihovog života prave pakao, samo stojim i ništa ne radim...
Stojim i gledam ovaj život kako prolazi kraj mene kao voz bez šina...

Old 22-06-09, 01:50   #18
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:

Obrati paznju na to...

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 22-06-09, 01:51   #19
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by The cheljade View Post
Obrati paznju na to...
Obratio; To ti je ono kad gosti odu.., a porodica ostane sama sa sobom...

Old 22-06-09, 01:52   #20
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

To...znas li neku porodicu koja nema ama bas nikakav problem, gde svi zive u apsolutnoj ljubavi i slozi?

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mali, pakao, porodični

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules