MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 20-06-09, 14:47  
Posjete psihologu/psihijatru?
Zor_djevojka Zor_djevojka is offline 20-06-09, 14:47

dobar dan..khm - ovako, znate kako..ne pushim, kafu ne mogu, al' sam navratila na chashicu razgovora...prijatelje ne zhelim da opterecujem, dosta im je svojih problema, roditelje ne zhelim da $ekiram...
nijesam u problemu (a mozhda i jesam, al da ne znam - nijesam svesan/a)) i samo mi treba razgovor...kvalitetan i koristan...

psiholog - psihijatar?

shta mislite o posjetama - odlasku kod istih? Koliko ste upuceni u njihov rad?
je li to korisno, smatrate li da pomazhu?
Ko su njihovi pacijenti (koji profil ljudi)?

P.S. Razlika između psihologa i psihijatra je sljedeca:
psiholog studira Psihologiju (koja nije pri Medicinskom fakultetu), studije mu traju 9 semestara-chini mi se i sluzhi da saslusha i usmjeri mentalno zdravu osobu na pronalazak najbezbolnijeg i najlaksheg nachina da rijeshi svoj problem ili probleme. Takodje se bavi i socijalnim poremecajima i pomazhe pojedincima da se uklope u drushtvo.

Psihijatar
je pod 1. studirao Medicinu (6 godina), pod 2. specijalizirao psihijatriju (4 godine) i bavi se lijechenjem mentalno (lakshe ili tezhe) oboljelih osoba (u mentalne bolesti spadaju npr: manichna depresija, shizofrenija, paranoidna shizofrenija...).

Voli te tvoja zver

Last edited by Zor_djevojka; 20-06-09 at 14:52..

Zor_djevojka's Avatar
Zor_djevojka
Pa$aka
Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 226
Likes (Received): 5162
Pregledi: 25214
Reply With Quote
Old 06-03-11, 02:59   #61
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Thanks (Received): 2
Likes (Received): 56
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Hannah View Post
Nacelno sam za odlazak, ali treba paziti kod koga.
Ima ih toliko plitkih i glupih,
da pozelis da im zalupis vrata pred nosom
ili im kazes nesto tipa
'Lako je tebi, kad si takav i nista ne razumes '.

I uvek, naravno, mogu da se nadovezu na tvoj otpor...

Ne znam, bolji su najbolji prijatelji.
Slažem se da treba birati psihologa, ali da prijatelji mogu da ga zamene- ne mogu. Često čak pogoršavaju stvar jer nas vole, pa u rešenje našeg problema unose previše emocija ili su skloni osudi i nerazumevanju, potpuno nesvesno. Meni ni jedan prijatelj nije pomogao koliko razgovori u savetovalištu. Jednostavno, nije to to.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 09:44   #62
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Thanks (Received): 96
Likes (Received): 1855
Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
preporučite nekoga...
Lidija Kapuci 067 360 000
Broj sam dobila jako davno od osobe koju mnogo cijenim tako da ne sumnjam u njenu preporuku. Ja je nijesam kontaktirala, sve nesto odlazem... a vjerujem da hocu ubrzo. Pitanje je jedino da li je taj broj i dalje u funciji. Javi ako budes provjeravala
Tašana is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 09:46   #63
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Registrovan: Nov 2008
Thanks (Received): 51
Likes (Received): 1172
tinky has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by natasha View Post
Lidija Kapuci
respect
Old 06-03-11, 10:24   #64
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Thanks (Received): 11
Likes (Received): 380
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Slažem se da treba birati psihologa, ali da prijatelji mogu da ga zamene- ne mogu. Često čak pogoršavaju stvar jer nas vole, pa u rešenje našeg problema unose previše emocija ili su skloni osudi i nerazumevanju, potpuno nesvesno. Meni ni jedan prijatelj nije pomogao koliko razgovori u savetovalištu. Jednostavno, nije to to.
Možda je do izbora prijatelja?
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 10:52   #65
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Registrovan: Jan 2010
Thanks (Received): 76
Likes (Received): 2154
Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Quote:
A da nađeš prijatelja koji umije da sluša,a ne samo da prtlja.
Watchman is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 12:36   #66
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Možda je do izbora prijatelja?
Quote:
Originally Posted by Watchman View Post
A da nađeš prijatelja koji umije da sluša,a ne samo da prtlja.
Nije do prijatelja. Sama činjenica da mi je prijatelj, ga sprečava da mi pomogne (u nekim situacijama). Jeste kontradiktorno, ali tako je. Prijatelji su previše emotivno vezani da bi mogli objetkivno da sagledaju situaciju.
Old 06-03-11, 12:54   #67
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Thanks (Received): 231
Likes (Received): 2609
Paramanand has disabled reputation

Quote:
Nije do prijatelja. Sama činjenica da mi je prijatelj, ga sprečava da mi pomogne (u nekim situacijama). Jeste kontradiktorno, ali tako je. Prijatelji su previše emotivno vezani da bi mogli objetkivno da sagledaju situaciju.
Ali prijatelj je više zainteresovan, bolje te poznaje. I ne upadaš u šablone u okviru kojih si posmatrana. Nijesi tip iz te i te oblasti, osoba si koja budi duboke emocije u njemu. No, to zahtijeva zrelog i pravog prijatelja.

S druge strane, tvoje iskustvo, koje je jedino mjerodavno, pobija svu ovu našu priču - tebi je pomogao samo onaj koji je stručno obučen za to, drugi niko nije uspio. Dakle, argumenti su na tvojoj strani. No, zaboravila si jednu veliku, po meni najbitniju stvar u tom tvom iskustvu - psiholog ti je pomogao, ali ti si bila ta koja je liječila sebe. U tvom slučaju, psiholog je bio samo "inicijalna kapisla" koja je pomogla da sama pokreneš svoje iscjeliteljske kapacitete, psiholog je bio ono tvoje "vjeruju" koje je otvorilo neke brane u tebi i stvari dovelo na svoje mjestu.

Znam, reći ćeš da u biti to i jeste uloga psihologa, ali koliko ih je takvih? Na koliko slučajeva izlječenja dođe onih koji nijesu izliječeni, ili onih kojima se stanje čak pogoršalo neadekvatnom ili nestručno pruženom pomoći?

I ne zaboravi, psihologu si bitna u terminu tom i tom, dana toga i toga, prijatelju (kao i sestri, bratu, mužu, ocu, majci...) u svako doba dana i noći.
Old 06-03-11, 13:08   #68
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Watchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čekaWatchman briljantna budućnost ga čeka

Quote:
izgleda ipak da jeste.
sve dok ne nađeš nekoga koji ti hoće reći ovo je ovako i to je to,bez obzira koliko tebe to boljelo ili smetalo,nemoj računat da imaš prijatelja,već samo češača iza ušiju
Old 06-03-11, 13:26   #69
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Ali prijatelj je više zainteresovan, bolje te poznaje. I ne upadaš u šablone u okviru kojih si posmatrana. Nijesi tip iz te i te oblasti, osoba si koja budi duboke emocije u njemu. No, to zahtijeva zrelog i pravog prijatelja.

S druge strane, tvoje iskustvo, koje je jedino mjerodavno, pobija svu ovu našu priču - tebi je pomogao samo onaj koji je stručno obučen za to, drugi niko nije uspio. Dakle, argumenti su na tvojoj strani. No, zaboravila si jednu veliku, po meni najbitniju stvar u tom tvom iskustvu - psiholog ti je pomogao, ali ti si bila ta koja je liječila sebe. U tvom slučaju, psiholog je bio samo "inicijalna kapisla" koja je pomogla da sama pokreneš svoje iscjeliteljske kapacitete, psiholog je bio ono tvoje "vjeruju" koje je otvorilo neke brane u tebi i stvari dovelo na svoje mjestu.

Znam, reći ćeš da u biti to i jeste uloga psihologa, ali koliko ih je takvih? Na koliko slučajeva izlječenja dođe onih koji nijesu izliječeni, ili onih kojima se stanje čak pogoršalo neadekvatnom ili nestručno pruženom pomoći?

I ne zaboravi, psihologu si bitna u terminu tom i tom, dana toga i toga, prijatelju (kao i sestri, bratu, mužu, ocu, majci...) u svako doba dana i noći.
Psiholog mi je pomogao da dođem do srži svojih problema, da ih povežem, sumiram i razumem. Niko od mojih prijatelja nije mogao to da uradi, jer nema dovoljno životno iskustvo. Sada kad razmislim, psiholog mi nikada nije dao konkretan savet šta da radim, već sam sve sama shvatala. Kao što kažeš, lečila sam samu sebe. Ne bi ni imalo efekta da nije postojala moja volja.
Često svojim prijateljima predlažem da posete psihologa. Ne zato što mislim da je to jedini ispravan način ili nemam živaca za tuđe probleme, nego zato što prepoznajem u njima probleme koji su teški i duboki i ja jednostavno nemam dovoljno znanja da im pomognem.
Kako pomoći devojci koja živi sa nasilnim ocem, čije životno nezadovoljstvo se prenosi kao virus na nju po svim poljima? Ona čak nije ni svesna uzroka svojih problema i koliko god da pokušavam da doprem do nje, ne mogu, jer ona nije spremna da samu sebe izleči i razume. A porodično nasilje je zarazno i razara porodice kroz generacije jer onaj ko je zlosavljan ne ume da se izbori sa tim i prekine krug nasilja.
Zato mi česta kritika koju dobijam od ljudi koji čuju da idem kod psihologa ide na živce: "Šta će ti psiholog, ne treba to tebi. Zar nemaš roditelje, sestru, prijatelje, momka, da porazgovaraš sa njima? " To je onaj otpor prema bilo kakvom vidu pomoći stručnog lica o čemu se već pričalo na ovoj temi.
"Da, nije sramota, ali šta će to tebi?"
Da, imam te ljude oko sebe i razgovaram sa njima o stvarima o kojim razgovaram sa psihologom. Ali, to za neke stvari jednostavno nije dovoljno.
Old 06-03-11, 14:16   #70
Paramanand
Moderator

Quote:
Psiholog mi je pomogao da dođem do srži svojih problema, da ih povežem, sumiram i razumem. Niko od mojih prijatelja nije mogao to da uradi, jer nema dovoljno životno iskustvo. Sada kad razmislim, psiholog mi nikada nije dao konkretan savet šta da radim, već sam sve sama shvatala. Kao što kažeš, lečila sam samu sebe. Ne bi ni imalo efekta da nije postojala moja volja.
Najbitnija karika u svakoj vrsti liječenja, pogotovo liječenja te vrste - želja i volja da se sebi pomogne. Sve zatim dolazi samo po sebi. Kad je čovjek shvatio da ima problem i da taj problem ne može riješiti ni uz pomoć roditelja ni prijatelja (ako je jasno da oni nijesu ti koji su uzroci problema, a često se desi da problemi upravo počinju od njih), onda zaista mora potražiti pomoć stručnog lica. Tada se dobro se raspitati i debelo povesti računa o tome kome će se predati u ruke.

Quote:
Često svojim prijateljima predlažem da posete psihologa. Ne zato što mislim da je to jedini ispravan način ili nemam živaca za tuđe probleme, nego zato što prepoznajem u njima probleme koji su teški i duboki i ja jednostavno nemam dovoljno znanja da im pomognem.
Zato prijatelji i jesu tu - da pomognu kad treba, pa makar i tom konstatacijom da određeni problemi prevazilaze njihove moći i moći bilo kojeg laika, da je neophodna pomoć stručnjaka. I da nam pomognu da nađemo zaista stručnjaka, da ne padnemo u ruke nekog "šalabajzera".

Quote:
Kako pomoći devojci koja živi sa nasilnim ocem, čije životno nezadovoljstvo se prenosi kao virus na nju po svim poljima? Ona čak nije ni svesna uzroka svojih problema i koliko god da pokušavam da doprem do nje, ne mogu, jer ona nije spremna da samu sebe izleči i razume. A porodično nasilje je zarazno i razara porodice kroz generacije jer onaj ko je zlosavljan ne ume da se izbori sa tim i prekine krug nasilja.
A ko je taj stručnjak koji joj može pomoći ako ona sama ne shvata da joj je pomoć potrebna? Tu niko ne može da pomogne koliko prijatelj, pa makar samim svojim prisustvom, razgovorom, nekad samo ćutanjem. Pa možda vremenom dopre do nje, jer najprije će to uraditi on, "otvori joj oči" i uputi je na onoga ko može da joj pomogne.

Quote:
Zato mi česta kritika koju dobijam od ljudi koji čuju da idem kod psihologa ide na živce: "Šta će ti psiholog, ne treba to tebi. Zar nemaš roditelje, sestru, prijatelje, momka, da porazgovaraš sa njima? " To je onaj otpor prema bilo kakvom vidu pomoći stručnog lica o čemu se već pričalo na ovoj temi.
"Da, nije sramota, ali šta će to tebi?"
Da, imam te ljude oko sebe i razgovaram sa njima o stvarima o kojim razgovaram sa psihologom. Ali, to za neke stvari jednostavno nije dovoljno.
Ja imam otpor pri pomenu psihijatra i psihologa. Ne znam nikoga, apsolutno nikoga, da je liječen kod psihijatra a da je izliječen. Istina je i to da sam svjestan da je za neke oblike bolesti jedino mjerodavan psihijatar i niko dugi. Ali samo kao neko ko uklanja problem iz društva i premješta ga u svoju ordinaciju, nikako kao neko ko će taj problem riješiti - samo ga prevodi na farmaceutsku vodenicu.

Što se tiče psihologa, uz izuzetne pojedince, zaista stručnjake predane svom poslu i svjesne ozbiljnosti onoga čime se bave, smatram da se, kažem u većini slučajeva ne i u svim, radi o zanatlijama koji čovjeku i njegovim problemima prilaze tipskim i šabloniziranim pristupom i time ga svode na priču iz knjige koja se završava rješenjam koje se nalazi na kraju knjige. A polako smo počeli ići u drugu krajnost, od totalnog negiranja do prihvatanja po svaku cijenu. Počeo je prodirati i onaj zpadnjački tajkunski mentalitet - imam svoga psihoanalitičara. To je tako nobles, tako cool, đavo da ga nosi!

I da budem jasan, ovo što ja kažem je u suštini samo meditiranje nad nekom temom, nešto što zastupam gledano ovako sa distance, teoretski. To je ono što u ovom trenutku mislim. Ali, da ne bude da sam u tim stavovima rigidan, možda pogrešno shvaćen, mnogima koje znam bih iskreno preporučio stručnu pomoć psihologa, jer smatram da njihovi problemi prevazilaze znanje bilo kojeg laika. I ne bih se libio da je sam zatražim ako bi me skolio neki problem sa kojim ne bih mogao da se nosim, a niko od onih kojima bih se obratio ne bi mogao da ga riješi. Ali, kažem to opet, i te kako bih vodio računa kome idem ili kome bih nekoga preporučio. Takvih je malo, vrlo malo.

Taj ko ti to kaže (da ti ne treba psiholog, a zna da ti je on pomogao), nije ti prijatelj. U tom tvom psihologu si našla boljeg prijatelja od njega. I ne vidim razloga da se za to bilo kome pravdaš ili da, tim povodom, bilo koga slušaš. Našla si ono što ti treba, odlično ti je, zašto bi to mijenjala? Možda bi u tom slučaju bilo uputnije mijenjati "prijatelje" koji ti takvo nešto savjetuju.

Last edited by Paramanand; 06-03-11 at 14:19..
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 14:28   #71
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Thanks (Received): 28
Likes (Received): 209
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Watchman View Post
izgleda ipak da jeste.
sve dok ne nađeš nekoga koji ti hoće reći ovo je ovako i to je to,bez obzira koliko tebe to boljelo ili smetalo,nemoj računat da imaš prijatelja,već samo češača iza ušiju
Ne verujem...jedna prijateljica koja studira psihologiju mi odgovorno tvrdi da ne možeš nekome istovremeno biti i prijatelj i psihoterapeut. Razlog je baš u objektivnosti, tj. kada je uključen lični doživljaj nepristrasnost se gubi

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 14:36   #72
Watchman
MiM team King / Queen

Watchman's Avatar

Ne shvatam,
pa valjda se trudimo i prema sebi da budemo iskreni i objektivni što je više moguće,jer koji je smisao samozavaravanja.
Ili je ugodnost postala mjerilo svega?
Old 06-03-11, 16:58   #73
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Thanks (Received): 34
Likes (Received): 408
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

nije to nešto što ne valja, naprotiv, u ovo stresno vrijeme svi smo k'o na ivici.
Mnozini bi nam valjao no ne priznajemo da imamo problem, a zna se da je prepoznavanje svoje slabosti početni korak ka njenom eliminisanju.
Vjerujem da je objektivnost koju psihijatar ima prednost nad prijateljem.
znala bih da slušam, čak i da prepoznam gdje je problem, ali nije lako nekome ko je u problemu, a koga volite, otvoreno reći ono što on ne želi da vidi!
Konkretno imam sličan problem sa sebi bliskom osobom, znam gdje su problemi, slušam, ali nemam srca da kažem ono što je istina...zamislite da je njena draga osoba jako bolesna, plaši se da nema lijeka, ali vjeruje da će biti i ta nada da to nije neizlječivo je održava u životu...hvata se za neke slamke, koje realnom rasudjivanju presmiješno izgledaju, ali njoj je NADA! Kako ja da joj je uzmem?
Zato je doktor neophodan i najbolji izbor. Prvo što se njegovom sudu vjeruje zbog zvanja koje nosi, drugo što svakako zna da procijeni gdje je granica kad osobi koja je u problemu nije potreban samo razgovor nego i neki sedativ.
Old 07-03-11, 01:16   #74
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Thanks (Received): 771
Likes (Received): 4285
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Ja sam isla dvaput, valjda 2001.

Kod zene na tri razgovora, a kod muskarca na jedan jedini.

Prva - Barbika, blene u mene providnim ocima, lovi nekakve svoje frojdisticke koncepte i uzasno mi ide na nerve...Sva je kao trska: ne osetis joj mlitavu rucicu u rukovanju...Naravno - to nije covek kog ja razumem.

Muskarac - crn, divljeg izgleda, ima kosu kao Kis i visok je 190, najmanje.
Dere se na mene da sve puca, da ga ceka red traumatizovanih ljudi i da mu nije do zajebavanja nekakve dokone studentkinje koja ne moze da uci.
Pokusavam da mu objasnim da nisam bas tako normalna kao sto izgledam, da umem lezati danima iza spustenih roletni i zuriti u prazno, da imam napade losih secanja u cik zore, da se moja tezina konstantno penje i da imam nekontrolisane bulimicne napade...
Ubedjuje me da to nije nista (u tom trenutku, moja tezina je jos uvek u granicama prosecnog), da idem kuci i ne dozvolim roditeljima da mi se vise uplicu u zivot...meni, savrseno normalnoj osobi, koja treba da dobije odlikovanje za normalnost, s obzirom na sve sto je prosla...
Ja sam jaka osoba, ja sam rodjeni borac i mogu neozledjena kroz vatre devetog kruga...

Sada sam deo jedne iskustvene grupe (one se razlikuju od terapijskih).
Tumacimo snove, druzimo se i smejemo se.
Nju vodi covek koji je mudar, strog i covecan...jedan od najboljih
na ovim prostorima.
Mnogo manje terapeut, a mnogo vise ucitelj mudrosti, saman.
Mudrac sa pola veka klinickog i zivotnog iskustva.

Volecu ga i postovacu ga dozivotno.

Moras da nadjes ljude koji govore tvojim jezikom, pa zovi ih kako hoces,
terapeutima ili prijateljima.

Mojim jezikom za sada govore samo analiticari dubinske psihologije...

Last edited by Lady of Rohan; 07-03-11 at 22:42..
Lady of Rohan is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 01:22   #75
Paramanand
Moderator

Quote:
Nju vodi covek koji je mudar, strog i covecan...jedan od najboljih
na ovim prostorima.
Mnogo manje terapeut, a mnogo vise ucitelj mudrosti, saman.
Mudrac sa pola veka klinickog i zivotnog iskustva.

Volecu ga i postovacu ga dozivotno.
Vladeta Jerotić?
Old 07-03-11, 01:23   #76
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

Ne, nego onaj koji ga ostro kritikuje.
Ahahaha.

Ali o tome u privatnim porukama.

Last edited by Lady of Rohan; 07-03-11 at 03:09..
Old 07-03-11, 03:19   #77
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Quote:
Konkretno imam sličan problem sa sebi bliskom osobom, znam gdje su problemi, slušam, ali nemam srca da kažem ono što je istina...zamislite da je njena draga osoba jako bolesna, plaši se da nema lijeka, ali vjeruje da će biti i ta nada da to nije neizlječivo je održava u životu...hvata se za neke slamke, koje realnom rasudjivanju presmiješno izgledaju, ali njoj je NADA! Kako ja da joj je uzmem?
Nema realnog rasudjivanja u ovakvim slucajevima.
Samo VERE, NADE I LJUBAVI.

Cuda su moguca, postoje spontana izlecenja,
dok covek zeli da zivi, istinski zeli - on i zivi.

Ja sam svojim usima slusala pricu zene koja je isceljena
u manastiru koji je vama iz Crne Gore najveca svetinja,
sva sam se bila najezila, digla se sa samrtne postelje i prestala
da bude ateista.
Ovome je pre mesto na temi mistika, ali samo mogu da kazem
da tvoja prijateljica nema nikakav psiholoski problem
da sebi i bliskoj osobi prizna realnost, vec da je ono sto oseca
potpuno zdravo i prirodno.

I ne treba joj terapeut koji ce joj sasuti istinu, jer samo Bog zna istinu...
a vera je cudo, i moze da isceli coveka.

Last edited by Lady of Rohan; 07-03-11 at 03:20..
Old 07-03-11, 07:30   #78
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 226
Likes (Received): 5162
Zor_djevojka has disabled reputation

Quote:
Broj sam dobila jako davno od osobe koju mnogo cijenim tako da ne sumnjam u njenu preporuku. Ja je nijesam kontaktirala, sve nesto odlazem... a vjerujem da hocu ubrzo. Pitanje je jedino da li je taj broj i dalje u funciji. Javi ako budes provjeravala

Quote:
Originally Posted by gargamelka View Post
respect
Hvala, čula sam za Lidiju, sad samo da se nakanim (ljenost je moja hronična bolest), i da je pitam kad mi može pokloniti jedno sat i po, 2 svog vremena...
Voli te tvoja zver
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 08:01   #79
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Thanks (Received): 11
Likes (Received): 380
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
...Moras da nadjes ljude koji govore tvojim jezikom, pa zovi ih kako hoces, terapeutima ili prijateljima....
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 10:53   #80
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Thanks (Received): 7
Likes (Received): 2418
Demo has disabled reputation

Quote:
Da li je ona psiholog ili psihijatar i da li ordinira u Podgorici?
Pitam zbog bliske prijateljice koja već 2 godine posjećuje psihologa zbog depresije, a da čitavo vrijeme nema ni jednog znaka poboljšanja njenog stanja. Naprotiv, primjećujem da se javljaju novi simptomi, recimo neke fobije koje ranije nije imala. Sve što je gospođa terapeutkinja uspjela za te dvije godine je da joj svako malo povećava dozu i broj tableta, tako da je cura trenutno na frapantnih 13 dnevno. Ne mogu shvatiti da osobi medicinske struke to nije razlog da se upita radi li nešto pogrešno, da promijeni način liječenja ili da eventualno preporuči nekog drugog, jer ima ljudi koji taj posao rade dobro. Ja sam svjesna da uspjeh terapije zavisi od više faktora koji se trebaju preklopiti na najbolji način za dobro pacijenta (od terapeuta, pacijenta i njegove spremnosti da se otvori i prihvati primijenjeni metod, od vrste problema, načina rada, odnosa pacijent-psiholog…), ali valjda je posle toliko godina školovanja i iskustva stručna dovoljno da shvati kako joj je pristup pogrešan. Varijanta u kojoj neko mladu nenasilnu osobu dvije godine kljuka teškim antidepresivima, a nikakvog efekta nema, meni liči na zloupotrebu nečijeg očaja zbog sopstvenog interesa.

Što se tiče uloge prijatelja i porodice u rješavanju psiholoških problema, mislim da stvari, nažalost, nisu jednostavne koliko bi željeli. Najprije zbog toga što ljudi uglavnom ili ne mogu ili ne žele sasvim otkriti svoje najgore probleme, strahove i opsesije. Nekada su problem ograničene sposobnosti samospoznaje, nekada potiskivanje, a nekada i pored svijesti o problemu postoji bojazan od potpunog otvaranja i ogoljavanja pred drugima. Tu prijatelj, ma kako bio dobronamjeran i iskren, ne može pomoći, ali dobar psiholog itekako može. On će, u naizgled nevezanom razgovoru, po sitnicama, načinu reagovanja, koristeći se asocijativnošću i vješto plasirajući pitanja, prepoznati suštinu problema. Njegov je zadatak da usmjeri pacijenta da sam to spozna, da shvati zašto se ponaša na određeni način i da pronađe nove puteve, tj. da se na neki način “samoizliječi”.
Moguće je da bi bliska osoba koja nas dobro poznaje, pritom je dobra u analiziranju i objektivna, lako shvatila što je problem i što treba učiniti, ali je najvjerovatnije da njeni savjeti ne bi naišli na plodno tlo. Veći su izgledi da bi savjet shvatili kao pridikovanje, a na prijatelja se još i naljutili, ili bar zanemarili sve što je rekao, jer je istina obično bolna. Od psihologa ćemo istu sugestiju mnogo lakše prihvatiti, baš zbog njegove neutralnosti i povjerenja u njegovu stručnost.
Demo is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
posjete, psihologu or psihijatru

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules