MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 17-06-09, 13:28   #1
djevojka
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2008
djevojka nepoznate kvantitete u ovom trenu
Default Kako pomoći sebi...?

zanima me šta savjetuju psiholozi kada ima dođe osoba sa simptomima panike, koja je izazvana zbog straha od svoje "bolesti"
šta se radi u situacijama kada osoba sebi odmaže, kada se javi strah, panika da će doći do mogućeg napada...kako se vježba autosugestija?!
kad kažem "bolest" mislim na sinusnu tahikardiju, koja je vrlo neprijatna, sa recimo 130 otkucaja u minuti, međutim srce je zdravo, i ona je bezopsana kako kazu kardiolozi
situacija u kojoj autogeni trening može mnogo da pomogne...da li se treba boriti ili pustiti... kad naidje napad...? koji je savjet
Old 17-06-09, 13:35   #2
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Najbolja samopomoć je joga nidra. Joga nidra (psihički san jogija) je tehnika dubokog opuštanja, a na višim nivoima i duboka meditacija.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 13:40   #3
djevojka
MiM team Početnik

Registrovan: Apr 2008
djevojka nepoznate kvantitete u ovom trenu

pa....osobi se desio "napad" na času joge
i prestala je da ide na iste....upravo iz straha da se ne ponovi
Old 17-06-09, 13:46   #4
Paramanand
Moderator

Ne znam koja vrsta vježbi je bila u pitanju, tako da ne mogu da sudim o tome. Ali, joga, naravno ako se radi o nekom izvornom sistemu i shvati se i radi ispravno i sa pravim instruktorom, nikome ne može da naudi, samo da doprinese poboljšanju svih aspekata ličnosti.
Old 17-06-09, 13:54   #5
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

Jakim karakterom, jasnim stavom spram okolne..I urođenom suptilnošću da znaš šta ti u svakom trenutku odgovara. A posebno iskrenim odnosem prema sebi samom.....
Old 17-06-09, 13:55   #6
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

ja sam imala strašne migrene od joge,posebno posle meditacije,pa sam prestala da idem ..
Old 17-06-09, 14:07   #7
Paramanand
Moderator

Quote:
Originally Posted by mistique View Post
ja sam imala strašne migrene od joge,posebno posle meditacije,pa sam prestala da idem ..
Da ne ponavljam opet gore rečeno, to ne može da bude od joge. Može da bude samo od pogrešnog načina vježbanja. A tačno se zna i koje joga vježbe POMAŽU kod migrene ili nekog drugog oboljenja, a koje vježbe ne smiju da se rade kod pojedinih oboljenja.
Old 17-06-09, 21:23   #8
Okugata
Guest

samo skreni misli od te 'bolesti'. razmisljaj o necem lepom, to meni uvek pomogne inace, samo strahovito sklona panici
  Reply With Quote
Old 17-06-09, 21:34   #9
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Znas da nisam psiholog,svako od njih ce ti dati razliciti savet.U situacijama velikog straha umela sam da brojim do deset i da stalno ponavljam:Boze,pomozi mi!
pehar is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 22:57   #10
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by djevojka View Post
zanima me šta savjetuju psiholozi kada ima dođe osoba sa simptomima panike, koja je izazvana zbog straha od svoje "bolesti"
šta se radi u situacijama kada osoba sebi odmaže, kada se javi strah, panika da će doći do mogućeg napada...kako se vježba autosugestija?!
kad kažem "bolest" mislim na sinusnu tahikardiju, koja je vrlo neprijatna, sa recimo 130 otkucaja u minuti, međutim srce je zdravo, i ona je bezopsana kako kazu kardiolozi
situacija u kojoj autogeni trening može mnogo da pomogne...da li se treba boriti ili pustiti... kad naidje napad...? koji je savjet
Naravno da ne treba prepustati sebe neizvjesnosti. Upravo zbog neizvjesnosti se i javlja strah. Kao prvo, u situacijama kad srce pocne da radi sa mnogo vecom frekvencijom nego sto je normalno (iako nema nekog opterecenja i/ili uzbudjenja), dovoljno je tijelo, tj gornji dio tijela (trup) u stojecem polozaju saviti naprijed pod pravim uglom u odnosu na zemlju. Rukama se naravno moze pridrzavati za nesto ili ih opustiti da vise.
Sto se tahikardije tice, ona nij eopasna u akutnom smislu ali ako to traje previse dugo svakako da je iscrpljujuce i zato treba preduzeti odredjene mjere.

Quote:
Originally Posted by djevojka View Post
pa....osobi se desio "napad" na času joge
i prestala je da ide na iste....upravo iz straha da se ne ponovi
Sto se tice casova joge, koliko sam ja upoznat sa situacijom u CG, drzi ih ko stigne u kombinaciji sa kojekakvim fitnes programima. Joga je cjelovit sistem sama za sebe i nikako se ne moze kombinovati sa nekim drugim sistemima fizickog treniranja, osim ako to ne radi neko ko je stvarno dobar poznavalac joge. Isto tako i casove "solo" joge moze drzati samo neko ko je dovoljno kompetentan; pa treba imati u vidu da lose posljedice od pogresnog izvodjenja joge pod pogresnim vodjstvom mogu biti opasne.

Od vjezbi joge koje ta osoba moze samostalno da radi slazem se sa paramanandom da je joga nidra jedna od njih, iako je prakticnije kad postoji neko ko ce kroz nju osobu da vodi. Zbog toga postoji jednostavna vjezba pod imenom savasana (ili mrtasana) koja je sa slicnim dejstvom. Osim toga bih joj savjetovao i laganu vjezbu disanja (bez naprezanja): duboki udisaj, i lagani relaksirajuci izdisaj. (Kasnije se izmedju te dvije faze moze dodati i kratkotrajno zadrzavanje daha). Obavezno povesti racuna da prilikom vjezbe disanja kicma bude prava i da glava stoji pravo uzdignuta.

Sto se autosugestije tice ona je dobrodosla. Tu je bitno napomenuti da je uvijek treba raditi u afirmativnom smislu, tj uvijek treba formulisati sugestiju da zvuci pozitivno; dakle:
"moje srce radi ispravno i to sa normalnim ritmom". Najefikasnije je da to ponavlja uvece pred spavanje i/ili u toku joga nidre, kad dodje momenat za sankalpu.

Last edited by anon1; 18-06-09 at 09:31..
anon1 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 09:34   #11
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by mistique View Post
Bol u glavi se moze javiti od napetosti i/ili povisenog krvnog pritiska. Joga se radi bez naprezanja sto vazi i za meditaciju. Kod meditacije je osnovna stvar da se opusti potpuno fizicko tijelo i da se relaksira um... dakle nikakvo naprezanje.

anon1 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
kako, pomoći, sebi

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules