MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-06-09, 17:54   #1
Dot
DamageOverTime

Dot's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Dot nepoznate kvantitete u ovom trenu
Cool Istina ???

mene je oduvjek impresioniralo to kako se ljudi nose sa istinom...
opet po meni je to ujedno najjednostavnija i najkomplikovanija stvar na svijetu..u domenu psihologije...
nevejrovatna je cinjenica koliko ljudi je "spremno" da cuje istinu ali ne i da je prihvati...

da li ste razmisljali da li mozete da podnesete istinu i da li zasluzujete da je cujete ??

kako prepoznati (po vama) nekoga ko moze da se suoci sa istinom i koliko treba biti iskren sa ljudima uopste??

Dot is offline  
Reply With Quote
Old 11-06-09, 18:52   #2
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

Odlično ,u odnosu na to kako podnosim laž.

Volim da znam ,zbog sebe.
Kakva god da je,bolna,strašna, od nje ne treba zazirati i žmuriti. Ona može da pomogne da se bolje sagledaju stvari i proširi 'vidik' ,dok 'filtriranje' stvari ,odnosno prihvatanje samo onoga što nam ne odgovara,vodi u stvaranje iluzija.

Ima ljudi kojima teško pada 'saopštavanje istine',pa se u tim situacijama ponašaju agresivno.Smatram da je veoma bitan NAČIN na koji se razgovara i da je on maltene presudan u samoj reakciji na istinu(sto god to bilo)
Old 11-06-09, 19:19   #3
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

A baš sad razmišljo da postavim ovu temu na istom mjestu. Otela si mi misao...hahahaha
Koja koincidencija...
Old 11-06-09, 20:38   #4
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Dot View Post
mene je oduvjek impresioniralo to kako se ljudi nose sa istinom...
opet po meni je to ujedno najjednostavnija i najkomplikovanija stvar na svijetu..u domenu psihologije...
nevejrovatna je cinjenica koliko ljudi je "spremno" da cuje istinu ali ne i da je prihvati...

da li ste razmisljali da li mozete da podnesete istinu i da li zasluzujete da je cujete ??

kako prepoznati (po vama) nekoga ko moze da se suoci sa istinom i koliko treba biti iskren sa ljudima uopste??

Skrati potpis, skreće mi pažnju i dekocentriše me!!!

Pa ono... Ne treba sa svima biti surovo iskren, ali se ne treba ni mnogo udaljavati od istine. Ja lično volim kad mi ljudi sve kažu u oči i mrzim kad okolišaju, jer me istina ne pogađa kao laž.
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 22:11   #5
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Ja ne volim istinu, kad se radi o mom životu. Volim iluzije (sve je super, ja sam Alisa koja živi u zemlji snova ), jer je istina isto što i realnost, u koju svratim samo kada meni to odgovara.

Naravno, sad će ovde svi da pišu kako su pravedni, kako mogu da podnesu istinu i ne vole laž, bla, bla, bla...
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 22:19   #6
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

meni mozhehs ama bash sve da kazhesh samo izaberi pravi nachin...
mada, postoje neke stvari koje jednostavno necu ni da vidim, ni da chujem..mislim, mirnija sam...ono shto ne znam, ne mozhe ni da me boli
ne kazhem sve shto mislim, ali mislim sve shto kazhem!
Old 11-06-09, 22:25   #7
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

Nije iskrenost bas uvijek dobronamjerna, niti je laz bas uvijek zlonamjerna

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 22:34   #8
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Naravno, sad će ovde svi da pišu kako su pravedni, kako mogu da podnesu istinu i ne vole laž, bla, bla, bla...
To nešto na moj račun?

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
ne kazhem sve shto mislim, ali mislim sve shto kazhem!
Tačno tako!

Old 11-06-09, 22:37   #9
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post
To nešto na moj račun?
Ne, ne, nisam ni videla tvoj post, samo kažem kakva su mi očekivanja od ove teme...
Old 11-06-09, 22:42   #10
Okugata
Guest

volim kada mi kazu istinu u oci, ali samo jedanput! ne moraju se ponavljati....naravno, uvek naidjem na papagaje, a to vec postaje smaranje i zvocanje.
  Reply With Quote
Old 11-06-09, 22:52   #11
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Aha... Pa ono... Volim da znam istinu u svakom trenutku, ali me to neće pokolebati u onome što sam naumio. Volim da imam pogled iz svakog ugla, a to mi iskreno mišljenje ljudi oko mene omogućava. Što ne znači da me dotiče, ako ja to ne želim.

Old 12-06-09, 00:13   #12
Dot
DamageOverTime

Dot's Avatar

tiga plasis me

mislim da je veoma bitno kako da se istina upakuje... moje misljenje je recimo ako nesto treba da se slaze ili precuti da se taj neko dooobro pobrine da se to nikad - ikad ne sazna...
mada ipak za dobre ljude uvijek je bolje pokusati sa istinom...

moja teorija je da ono sto mi mozemo siurno da kontrolisemo je ko ce nam biti prijatelj.. tako da ja recimo sve "lose" ljude "banujem" dok sa dobrim ljudima trudim se da iskrenoscu napravim dobre temelje za jedno fino prijateljstvo...
(mada dzaba se trudim) :/
Dot is offline   Reply With Quote
Old 12-06-09, 00:25   #13
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
(mada dzaba se trudim) :/

Old 12-06-09, 00:38   #14
Dot
DamageOverTime

Dot's Avatar

dziberu ... nisi se mjesecima javljao. a ja meni se ovde srce cijepa za tobom...
kao sto jedna cura rece: "ja se ovde zaljubljujem a ti mi gledash sise"

anyway malo je ljudi stvarno u stanju da prihvati stvari onakve kakve jesu..
istina uglavnom boli ... ali ako naucimo da se izborimo sa njom.. pa bolji smo ljudi ako nista drugo )
kad lazesh( lazete) .. lazete li dobro?
po cemu se moze poznati kad lazete a kad ne ?
Old 12-06-09, 00:42   #15
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu
Default "problema"

Isto.
Isti na nekoliko načina
Mene zanima porijeklo riječi. Ne samo u našim jezicima ( bivše SFRJ ) već i šire. Odakle riječ "istina" u našim jezicima?
Nedavno sam pisao Beškeru s pitanjem koje me dugo vremena opsjedalo. Naime, prababa mog pobratima, je u jednom posve običnom razgovoru na razne teme, navela kako joj je ružno to što se djeci u školama od najranije mladosti nameću riječi koje deca ne razumiju, već ih samo tako prihvataju i one postaju standardne, opšte prihvaćene, iako malo ko zna šta zaista znače. Posebno ako je u pitanju neka strana riječ koju smo prihvatili i uvrstili u naš svakodnevni govor. I navela je da ona sama nije uspjela da razumije i dozna porijeklo riječi "problem" u srpskom jeziku. Zamolila me je da istražim tu riječ.
Mene je tada to obraćanje pažnje na tu riječ posve zaokupilo i godinama sam pretraživao ali nijesam uspio naći odgovor, dok mi g. Inoslav Bešker nedavno nije odgovorio. Citiraću ga:

" „Problem“ je antički grecizam, sastavljen od prijedloga „pro“ (naprijed, ispred sebe) i glagola „ballo“ (bacam, hitam – odatle balistika), „proballo“ onda znači: hitam preda se, pa je grčka imenica „problema“ ono što je naprijed bačeno, što naprijed (i)skače, stoga i rt, glavica, greben; u sekundarnom značenju oružje, koplje; u tercijarnom značenju i nabačeno pitanje, pitanje koje iskače: problem. "

Ono što vremenom postaje sasvim drugog značenja, kada se provjeri u porjeklu, dobija novi ili zaboravljeni smisao. A smisao je važniji od svega, kada se krene postavljati pitanje o fundamentalnim stvarima.

Stoga smatram da bih odgovor na ovo pitanje ovako predočio: Bitnije je znati sročiti odnosno izraziti odredjeno značenje ili vrijednost, da bi sadržaj istinitosti u iskazivanju bio uskladiv s mjerom primaoca.
Mjerom koju bi trebali uočiti kao psihološki ili najprostiji logički algoritam, kojim pojedinac jeste odnosno nije u stanju da Razumije ono što mu se kazuje.

Ja mogu primjera radi, ovdje napisati istinitim sve što znam, a to bi malo ko od vas prihvatio istinitim, a da ne postavi podpitanja ili zamjenom teza ne isprovocira reakciju koja se može na više načina tumačiti.
Znači, istine će biti vrijedno, istinom se može smatrati tek onda kada je razumljivo.

Onda bih dodao: Prije nego bih se usudio da bilo kome saopštim istinu, svoje vidjenje na prvom mjestu nečega što o bilo kome ili bilo čemu smatram, razmotrio bih da li bi primaoc bio u stanju da me razumije bez većeg "problema". Tek kada bi jezik naše komunikacije bio ustanovljen, istinitost bi se podrazumjevala, a ona se razotkriva iskrenošću i stavom koji se bez dvojbe raspoznaje takvim.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 12-06-09, 00:42   #16
Tiga
MiM team Guru

Quote:
kad lazesh( lazete) .. lazete li dobro?
po cemu se moze poznati kad lazete a kad ne
?
Neću to da otkrivam, kako onda da vas lažem?
Old 12-06-09, 00:51   #17
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Istina je subjektivan dozivljaj ako se radi o procjeni druge osobe, situacije itd, pa nesto ne volim da mi se bilo cija "istina" namece kao apsolutnost.
Neciju istinu prihvatam kad govori o sopstvenom dozivljaju sebe i svoje situacije. Ostale procjene i tvrdnja o jednoj istini, bar za mene predstavlja nadobudnost i bezobzirnost - nekultura.
Old 12-06-09, 00:59   #18
Dot
DamageOverTime

Dot's Avatar

LadyDaytona malo si me zaintrigirala... prvo sam pomislio na onu pravnu definiciju morala ( svijest ljudi o dobrom i losem) ali to je nekako opsirno... govorim recimo o nekom dogadjaju... ljudi kazu ( a ja se toga drzim) da postoje uvijek 3 strane moja tvoja i istina... tako da zahvaljujuci svojoj naravi uvijek (95%) saslusam sve strane pa vagam polako... tako da nema nametanja ... bitno je da se cuje a virjeme ce pokazati svoje... it always does
Old 12-06-09, 01:06   #19
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ja uvijek polazim od "rashomonijade" i da ne postoji istina dalje od lichnog utiska - procjene.
Utisci su razlichiti od nivoa obrazovanja, kulture, svijesti lichnosti, sposobnosti analize opet na osnovu iskustva, karaktera itd...
Ako covjek kaze o sebi nesto i svojim utiscima to mi je relevantna istina, ali ako govori o drugome, to ne smatram istinom vec samo kao jedno vidjenje.
Old 12-06-09, 01:19   #20
_sunset_
MiM team Početnik

_sunset_'s Avatar

Registrovan: Jun 2009
_sunset_ nepoznate kvantitete u ovom trenu

e ovako, ja volim kad meni neko kaze istinu, pa kakva god ona bila, ali kad ja treba nekom da je kazem, a znam da ce ta istina mozda povrijediti nekoga, desava mi se da dane provedem razmisljajuci o najboljem nacinu na koji mogu nekog prvo da pripremim pa onda i da mu kazem istinu... mozda to nije pravedno, ali sto cu, takva sam
medjutim kad se radi o nekim bezazlenijim stvarima e onda "sto na um, to na drum", pa kome se svidja, svidja se, kome ne, njegov problem

Tags
istina

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules