MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 30-05-09, 12:57   #1
Daci
MiM team Expert

Daci's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Daci na dobrome putu
Default Upravljanje vremenom

Upravljanje vremenom nije pitanje izbora- to je postalo nužnost.

Vrlo je lako potrošiti brojne sate u pokušajima pronalaženja nekog tajnog najboljeg načina za obavljanje posla. Nažalost, ne postoji jedinstveni univerzalni plan koji bi zadovoljio sve potrebe i riješio sve jade oko upravljanja vremenom. Ali postoji nekoliko ključnih načela i tehnika koje su široko i lako primjenjive na sve okolnosti.

Svaka osoba može naučiti biti u stanju napraviti sve što mora i sve što želi bez ikakvog osjećaja preopterećenosti i izmorenosti. S lakoćom se može naučiti upravljati svojim dnevnim poslovima i obvezama, kako se suočiti s ludim načinom života, kako prekinuti to ludilo, kako vratiti malo mira u život i kako raditi ono što volite bez osjećaja napetosti.

Netko je jednom rekao: „Ima dovoljno sati u danu!“
Old 30-05-09, 15:19   #2
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Ja sam po prirodi flegmatik (evo vam i stručno objašnjenje tog termina: http://vukajlija.com/flegmatik?order=time). Dok sam bio u "svom selu" (kako kaže Bat), bila mi je ladovina. Nigdje nisam žurio, ništa nisam mogao propustiti...

Kad sam došao u bg, moram priznati da sam se iznenadio. Ovde je sve daleko! Ne mogu da izađem sa nekim na kafu k'o čoek, moramo da se dogovaramo 10h unaprijed. I ljudi su čudni. Niko nikoga ne zarezuje, svi neđe žure i trče... Ali sam se posle mjesec dana (paklenih muka oko organizovanja sopstvenog života) navikao. Sada imam vremena za sve što mi padne na pamet.

(Ali uvijek postoje izuzeci. Recimo, ako me neko ko me smara zove da se vidimo onda imam izgovor: "Jao, da si mi juče rekao, mogao bih. Moram da odem do Zemuna, ko zna kad ću se vratiti. Znaš kakav je prevoz... " Ali ako me zove neko blizak, onda sam u fazonu: "Moram da odem na faks, pa do biblioteke, pa do kopirnice, pa nazad na predavanja. Ah da, imam i probu, ne mogu da ih ispalim, trebao bih malo da odspavam prije toga, a posle moram da pišem neki rad i da učim. Čoveče, skroz sam zaboravio da moram da završim onu pjesmu što sam obećao Ivanu! Sjutra ustajem jako rano, pa moram večeras da se istuširam. Nemam mnogo vremena, možda 5-6 sati... Može li u 20h kod SKC-a?" )

Sve u svemu, svako može lako da isplanira svoje vrijeme i da sve stigne da obavi. Ok, uvijek postoje neplanirane situacije koju ogu sve da pokvare, ali tada ne treba paničiti nego prebaciti u sledeću brzinu.
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 12:14   #3
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić

Ja ne mogu da imam sve pod koncem, ne mogu da pravim dosadne rasporede, to me zamara. Volim da o svemu odlučujem u sekundi, kad god nešto isplaniram sve pođe naopako.
Mislim da osobe koje su zarobljene u rasporedima nemaju dovoljno slobode da se opuste, ne dopuštaju sebi "kršenja pravila". Prosto rečeno, život im je dosadan, ustaljen. Meni se desi da sam u takvoj stisci s vremenom a da sam skroz opuštena. Život je jedan, baš me briga. Samo je problem što su svi ostali organizovani...
Opet, vrijeme je relativan pojam... Nekada prolazi toliko sporo, da su nam minuti vječni, a nekada cio dan proleti brzinom svjetlosti.

Život je postao toliko brz tako da je pravljenje rasporeda stvarno veoma bitno, svako to može napraviti, samo je stvar u tome da se rasporeda treba pridržavati. Treba imati veliku samokontrolu, a isto tako treba imati veliku snagu i sputati svoj duh. Ne mogu ja to...
Old 31-05-09, 12:56   #4
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by frkadela View Post

Kad sam došao u bg, moram priznati da sam se iznenadio. Ovde je sve daleko! Ne mogu da izađem sa nekim na kafu k'o čoek, moramo da se dogovaramo 10h unaprijed. I ljudi su čudni. Niko nikoga ne zarezuje, svi neđe žure i trče... Ali sam se posle mjesec dana (paklenih muka oko organizovanja sopstvenog života) navikao. Sada imam vremena za sve što mi padne na pamet.
Haha, teško je navići se? Veliki je grad, a pritom potpuno neorganizovan. To je neko pravilo, što je veći grad, to je veća žurba. Da vidiš tek Njujork.
Nekad mi dođe da se preselim malo u NS, da se odmorim.
Ja svuda i uvek kasnim, pogotovo kad moram da idem prevozom. Prosto se divim ljudima koji uspevaju da stignu na vreme, ne mogu da shvatim kako im uspeva. Da stvar bude gora, uvek je takva situacija da moram da se nađem sa nekim na mestu koje je njemu na 10-ak minuta, a meni na laganih 45 min, naravno prevozom. Naravno, ja sam uvek "onaj sebičnjak" koji kasni.
Takve situacije su mi jako stresne. Sem toga, ne mogu da shvatim ljude kojima je teško da sačekaju nekog 10-ak minuta, a da nije neki bitan dogovor u pitanju, već običan izlazak.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 17:55   #5
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Haha, teško je navići se? Veliki je grad, a pritom potpuno neorganizovan. To je neko pravilo, što je veći grad, to je veća žurba. Da vidiš tek Njujork.
Ja svuda i uvek kasnim, pogotovo kad moram da idem prevozom. Prosto se divim ljudima koji uspevaju da stignu na vreme, ne mogu da shvatim kako im uspeva. Da stvar bude gora, uvek je takva situacija da moram da se nađem sa nekim na mestu koje je njemu na 10-ak minuta, a meni na laganih 45 min, naravno prevozom. Naravno, ja sam uvek "onaj sebičnjak" koji kasni.
Takve situacije su mi jako stresne. Sem toga, ne mogu da shvatim ljude kojima je teško da sačekaju nekog 10-ak minuta, a da nije neki bitan dogovor u pitanju, već običan izlazak.
Ja volim velike gradove, ali sam opet doživio šok. Što se tiče Novog Sada, kontao sam da za 2-3 godine odem malo tamo da živim. Novi Sad je .

Pa kreneš 1-1h30 ranije i riješen problem. Moraš da poštuješ tuđe vrijeme! Ja u 95% situacija dolazim nekih 10 minuta ranije, čekam još desetak minuta preko dogovorenog vremena i palim. Ako neko redovno kasni, onda to nije navika - to je bezobrazluk. I od toga mora da se oduči na bilo koji način.

Da ne pričam što se ovde svi vade na prevoz, a zapravo ne krenu na vrijeme jer ne mogu da se odluče koje će čarape da obuju ili ih mrzi da prekinu film na kompu!

Old 31-05-09, 20:15   #6
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Ja volim velike gradove, ali sam opet doživio šok. Što se tiče Novog Sada, kontao sam da za 2-3 godine odem malo tamo da živim. Novi Sad je .

Pa kreneš 1-1h30 ranije i riješen problem. Moraš da poštuješ tuđe vrijeme! Ja u 95% situacija dolazim nekih 10 minuta ranije, čekam još desetak minuta preko dogovorenog vremena i palim. Ako neko redovno kasni, onda to nije navika - to je bezobrazluk. I od toga mora da se oduči na bilo koji način.

Da ne pričam što se ovde svi vade na prevoz, a zapravo ne krenu na vrijeme jer ne mogu da se odluče koje će čarape da obuju ili ih mrzi da prekinu film na kompu!
Aha, lako je to reći kad stanuješ..tu gde stanuješ... Neka, neka, ima vremena...Videćeš. Nekad nemaš sat i po.Pogotovo kad: padne kiša, bude sudar, radnici štrajkuju, neka glavna ulica se radi, dolazi neko m*do(kao pre 2 nedelje), pa onda stojiš 2 sata u autobusu koji za 20 minuta pređe 50 metara, sa još 100 ljudi k'o sardine...Koliko stresa! A da sam ja bezobrazna, jesam, borim se sa tom svojom manom, ali ne ide uvek...
Old 31-05-09, 20:24   #7
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Aha, lako je to reći kad stanuješ..tu gde stanuješ... Neka, neka, ima vremena...Videćeš. Nekad nemaš sat i po.Pogotovo kad: padne kiša, bude sudar, radnici štrajkuju, neka glavna ulica se radi, dolazi neko m*do(kao pre 2 nedelje), pa onda stojiš 2 sata u autobusu koji za 20 minuta pređe 50 metara, sa još 100 ljudi k'o sardine...Koliko stresa! A da sam ja bezobrazna, jesam, borim se sa tom svojom manom, ali ne ide uvek...
Ironija, ženo!

Old 31-05-09, 20:30   #8
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Ironija, ženo!
Ironija, al me je pogodila...Jer sam kriva Ja sam od tih što biraju čarape pola sata
Old 31-05-09, 20:36   #9
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Previše dramatizuješ Tiga
Ne stigneš na vrijeme - pa što, boli te uvo. I ja stalno kasnim pa ne kukam. Ne biram čarape tri sata(spremim se za 10 min.) nego krenem kasno, a obično jedem prije polaska pa zakasnim jer perem zube

Zamislila bih se jedino da zakasnim da se vidim sa nekim prijateljOm, a taj neko npr. putuje na drugu planetu. ZnEači nikad

Fino je kad si organizovan, volim i ja to. Ali...
Ne podnosim one fanatike koji provjeravaju rokovnik prije nego što se dogovore oće li da izađu na sok sa tobom...ili one kojima je vječiti izgovor 'a ne moooogu, imam zakazano kod frizera...'...nešto prečesto idu kod toga frizera

Last edited by Blade; 31-05-09 at 20:38..
Blade is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 20:38   #10
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Ja nikad ne kasnim, ali na moju veliku zalost, ne poznajem ama bas nikog ko poseduje istu vrlinu...
Velik mi je problem da rasporedim vreme, jer mi treba najmanje 9-10 sati da se posteno naspavam, zatim imam jedan obicaj zadnjih 7 godina - kad ustanem ja MORAM popiti kafu natenane (najmanje 45 minuta mi ode na to), pa makar se sve oko mene rusilo, desavalo se da ne odem na ispit ili da zakasnim na posao zbog kafe...
A bas sto kaze Tiga - ono m*do od pre 2 nedelje mi na nos izaslo, bas tog dana sam imala neki test, nekako sam i stigla do Banjice, ali nazad...uzas. Pa onda svako malo gomila kretena ispred Vlade Srbije koji zakrce ceo centar, a da ne pominjem Pancevacki most, koji sam peske presla najmanje 100 puta po svim mogucim vremenskim uslovima...zato mogu tako na bum da se vidim samo sa ljudima iz kraja, do kojih mogu i da otpesacim, a sa ostalima se lepo dogovorim bar jedan dan unapred.

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 20:45   #11
Okugata
Guest

Quote:
nije ti ni ovde vise spas ludnica je u gradu, jer nam se delovi dosta prosirili. autobusi nam redovno kasne, a krkljanac i zastoj je na svakoj vecoj raskrsnici. treba ti isto oko 45min busom do centra bolje ici peske. u centru se nemas gde parkirati.
  Reply With Quote
Old 31-05-09, 20:46   #12
dansy
...★

dansy's Avatar

dansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu auru

Ja sve radim u "5 do 12"...i kad bas hocu,sve i zavrsim ...onako...opusteno
@Tiga i @frkadela...WELCOME ...a i NS nije miran kao sto je nekad bio...pogotovo kad dodju ovi "instant beogradjani",vikendom...nekako povecaju ubrzanje
Inace,nikad ne kasnim...dobro,jako ali jako retko kasnim...i jako ali jako ne volim da cekam one koji kasne

siempre en mi corason...
dansy is offline   Reply With Quote
Old 31-05-09, 20:49   #13
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by dansy View Post
Ja sve radim u "5 do 12"...i kad bas hocu,sve i zavrsim ...onako...opusteno
@Tiga i @frkadela...WELCOME ...a i NS nije miran kao sto je nekad bio...pogotovo kad dodju ovi "instant beogradjani",vikendom...nekako povecaju ubrzanje
Inace,nikad ne kasnim...dobro,jako ali jako retko kasnim...i jako ali jako ne volim da cekam one koji kasne
je l' si primetila kako Beogradjani ludacki voze??
  Reply With Quote
Old 31-05-09, 20:50   #14
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić

Bez spama molim, ipak je tema "Upravljanje vremenom", a ne gradski saobraćaj u većim gradovima.
Old 31-05-09, 20:51   #15
dansy
...★

dansy's Avatar

dansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu aurudansy ima famoznu auru

ma to me izludjuje...i sto je najgore mislim da je zarazno

siempre en mi corason...
Old 31-05-09, 20:51   #16
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Ja obožavam Novi Sad i dolazim gore kad god sam u prilici. I mirniji je od Beograda, a opet uzbudljiv na svoj način.

Old 31-05-09, 20:53   #17
dansy
...★

dansy's Avatar

ma samo opusteno...

siempre en mi corason...
Old 31-05-09, 20:59   #18
Okugata
Guest

desavaju se i situacije kada nesto ne stignem i kada mi je dan kratak, ali uglavnom sve stizem na vreme. dodushe uvek postoji nesto sto te omete, neki drugi faktori, ali ne mojom voljom nametnuti. podje me redovno struja i stres kroz telo, kako necu stici...isfrkisem se, ali na kraju sve bude ok, ma koliko kasnila.
  Reply With Quote
Old 31-05-09, 21:08   #19
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
...isfrkisem se...
Samo lagano...

Old 01-06-09, 08:15   #20
gromovnik
MiM team King / Queen

gromovnik's Avatar

Registrovan: May 2009
gromovnik has disabled reputation

„Blještava“ svjetla velikog grada mi paraju oči i izazivaju u meni danom svakim veći i veći strah.
Mislim da je život u velikom gradu postao nepodnošljiv.Nedostaje hrane, vode i energije.
Ni Aladinova čarobna lampa niti zlatna ribica koja bi svima ispunila tri najveće želje nisu dovoljne da učine život građanima boljim i podnošljivijim u većim gradovima.
Ali kriza u našem mentalitetu, ili ona pokondirenost crta u našem mentalitetu
nas sve vuče u da živimo većem gradu.
Sasvim pogrešan rezon kada veliki grad već ne pruža većini njegovih žitelja
uslove života za normalnog čovjeka.
Danas prenapučenost velikih gradova ne prati odgovarajuća infrastruktura.
Grade se nova naselja bez adekavtne komunalne, elektro i telekomunikacione strukture.
Društvene zajednice se odnose nepravilno u ravnomjernom u razvoju sredina, sve se trpa u glavne gradove a zapostavljaju se manje sredine. Vrlo brzo će mo platiti danak takve nenormalne politike.
Ako bi čovjek računao da svakim danom u velikom gradu na prevoz gubi dva sata najmanje, to nije baš malo vremena. Recimo to vrijeme između ostalog u manjem gradu može iskoristiti na svoje kulturno uzdizanje ili na sportske aktivnosti....
Razmišljam da se opredjelim živjeti u manjem gradu do 25000-30000 stanovnika.Volim manje gradove. u njima se osjecam sigurnija, život je sporiji, ljudi ljubazniji, nema buke, frke,gužve. Kada se zaželim kulturne nadgradnje (umjetnosti, muzike i kulture) mogu da skočim u auto.
A opet moji prohtjevi nisu u šoping centrima i ostalim vrijednostima „zapadne“ civilizacije kojih ne postoje u manjim gradovima pa ste strane neće mi pasti teško život u manjim gradu.
A izbor gdje će ko živjeti sve zavisi od karaktera čovjeka, njegovog interesovanja. Ne kažem da mi je loše ovdje ali mislim da bi se mogao lijepo organizovati za živjeti u manjem gradu i imao bih više slobodnog vremena kojeg bi poklonio sebi..... Danas vrijeme također treba posmatrati i kao resurs. A u većem gradu sporedne stvari „kradu vrijeme“ jer su situacije postavljene i suviše kompleksno......
Jel to to što treba po ovoj temi, nisam valda fulao....hahahahaha

Tags
upravljanje, vremenom

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules