MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 25-12-06, 03:34   #1
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Registrovan: Dec 2006
Ena na dobrome putu
Default Psihologija u svakodnevnom životu

Koliko upotrebavate psihologiju u svakomdnevnom zivotu? Opisite neke svoje "igre" dok cekate autobus, slusate predavanje na casu, hodate do faksa, razgovarate s prijateljem, zavodite osobu za drugim stolom, itd?
Ena is offline  
Reply With Quote
Old 25-12-06, 03:55   #2
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Ena na dobrome putu

Jedna od mojih "igara" dok putujem busom, na pauzi izmedju casova, itd, volim da analiziram osobe koje su u mojoj okolini.

Npr. na osovu stila oblacenja, pokreta, nacina na koji 1 osoba gleda druge, pokusavam da zakljucim sta ta osoba voli, cime se bavi, gdje ide.

Ispocetka je to bilo pogadjanje, ali vremenom sam razvila neku tehniku. Recimo, ako je grupa studenata ispred mene, i jedan momak je stopalama okrenut prema jednoj curi iz grupe, onda ovaj momak osjeca neke simpatije prema njoj.

Interesantno je isto kako u cekaonici kod zubara sijedaju ljudi. Npr. kad prva osoba dodje, i recimo sjedne na prvoj od 5 stolica, sljedeca osoba ce vjerovatno sjesti na zadnjoj. Treca osoba ce vjerovatno sjesti u sredini, na 3-oj. Sve ostalo bi izgledalo cudno, zar ne?

Last edited by Ena; 25-12-06 at 03:58..
Ena is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 22:25   #3
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

@Ena
Tacno ti je to sa stolicom. Siguran sam da bih ja isto tako sjeo
Sto se moje psiho igrice tice u zadnje vrijeme sam provalio da ljudi pristaju da promijene svoje misljenje samo ako im neko dobro cuva njihov ego.
Npr. Ako otvoreno kazemo nekome da se ne slazemo sa njegovim misljenjem onda ta osoba to dozivljava kao atak na svoj ego i braneci to misljenje, kao da brani svoju licnost. Malo ljudi umije to da razdvoji. Eto to je za pocetak moja psiho igrica koju obicno koristim kad naletim na nekoga ko ima suprotno misljenje od moga
Derek_Trotter is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 00:47   #4
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Ena na dobrome putu

Derek T., ta tema sto si je spomenuo je interesantna. Ta vjestina govora je izuzetno mocna danas.

Ja u takvim situacijama se prvo slozim sa tom osobom u nekim detaljima, a onda logicnim pitanjima pokusam da natjeram tu osobu da sama donese zakljucak, tj. ideju koji ja zastupam. Na kraju samo kazem - U pravu si, u potpunosti se slazem s tobom. Naravno, njen ego i ja, oboje smo zadovoljni.

Predlazem ti da pogledas - Thank you for smoking. Bas odlicno ilustruje ovo sto sam ti napisala.
Old 26-12-06, 11:45   #5
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Derek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čekaDerek_Trotter briljantna budućnost ga čeka

Mora da si citala Karnegija jer sam to o "slaganju na pocetku odgovora" citao u jednoj njegovoj knjizi.
Posto vidim da volis psihologiju evo ti jos jedna psiho igrica-vjezba.
Ja je u zadnje vrijeme koristim kad hocu da prevazidjem neke situacije.
Najbolje cu je objasniti na primjeru.

Recimo imas shefa koji te nervira svojim postupcima i redovno te izbaci iz takta. Previse je cjepidlaka i kontrolise ti svaki postupak i ako sve svoje poslove blagovremeno i odgovorno obavljas. Pri samoj pomisli na njega osjecas negativni naboj i lice ti se grci od gadjenja Jednostavno ne mozes da ga prihvatis takav kakav je.

E sad na snagu stupa igrica. Treba da zamislis stvari koje odmah mozes da prihvatis. Stvari koje ti izazivaju blagu nelagodnost a koje mozes da prihvatis. Npr. neko te polije hladnom vodom ili tvoj omiljeni tim je lose igrao ili nije ti stigao email od nekoga ili... bilo kakva sitnica koja ti je bliska samo je poenta da je mozes prihvatiti.
Kad si se uzivjela u par takvih situacija tada se vratis na problem sa shefom i uvjerices se ce ti ta nelagodnost biti neuporedljivo manja. Uporednim ponavljanjem vjezbe meni se desi da mi na kraju pocetni problem izgleda banalno i smijesno.
P.S. pogledacu film. Posto vidim(google) da je film relativno nov, nadam se da ce ga imati u DVD klubu.
Old 26-12-06, 18:39   #6
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Ena na dobrome putu

Dobro zapazanje Derek. Citala sam davno neke Carnegijeve knjige, ali da si me pitao odakle mi ovo, ne bih se nikad sjetila. Vjerovatno je to vremenom postalo dio moje licnosti.

Ovo za tvoju seficu me je strasno nasmijalo. Slijedeci put kad budes bio sa seficom, predlazem ti da zamislis nesto ovako da ti bude lakse:

- Nalazis na somalijskom aerodromu. Kupujes kartu za PG (prepostavimo da ima direktan let ) koja kosta nekih 500 eura. Kreces prema avionu kad odjednom projektili iz Etiopije... buum...buumm... po pisti. Ti ne znas sta da radis, vec si dao 500 eura za kartu, a s druge strane moras spasiti glavu. I ujednom trenutku se vratis iz tog sna i nadjes ispred tvoje sefice (mozda ti je opalila samar u medjuvremenu).
Old 26-12-06, 18:55   #7
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

@Ena
Hahahahaha.
Nasmijala me je tvoja igrica.
Idem da poljubim seficu. Bolje i ona nego da rizikujem glavu u Etiopiju
P.S. Pretpostavljam da me poznajes jer nigdje u prethodnom tekstu nisam pomenuo da mi je shef zensko?
Old 27-12-06, 02:02   #8
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Ena na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Derek_Trotter View Post
@Ena
Hahahahaha.
Nasmijala me je tvoja igrica.
Idem da poljubim seficu. Bolje i ona nego da rizikujem glavu u Etiopiju
P.S. Pretpostavljam da me poznajes jer nigdje u prethodnom tekstu nisam pomenuo da mi je shef zensko?
Ne, ali mozda znam tvoju seficu.
Old 27-12-06, 02:23   #9
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Ena na dobrome putu

Evo jedna interesantna vjezba, koju mozete praktikovati kad nemate pametnija posla .

Kad udjite u neku nepoznatu prostoriju osmotrite je na 3 sekunde i zatvorite oci. Dok su vam oci zatvorene pokusajte da vizuelizujete sto vise detalja i predmeta koje ste predhodno vidjeli.

Vjezba je izuzetno korisna za jacanje moci zapazanja. Vremenom cete razviti tu moc i pocecete da opazate sitnice, koji vase okruzenje ne primjecuje.

Nemojte ocekivati da vidite vanzemaljce ili neki paralelni prostor.
Old 27-12-06, 08:38   #10
Derek_Trotter
Ko reskira profitira!

Derek_Trotter's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ena View Post
Ne, ali mozda znam tvoju seficu.
moguce, jer sam je toliko detaljno opisao. Samo sto joj sliku nisam stavio
Probacu tvoju vjezbicu sa detaljima . Mada nisam siguran za sta bih tu sposobnost mogao iskoristiti
Old 28-12-06, 20:55   #11
Liv
Carpe Diem

Liv's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Liv has disabled reputation

To za stolice ti je potpuno tacno, primjetila sam to, mada nisam nikad posebno razmisljala o tome. Isti je primjer i u busu, uvijek se prvo zauzme po jedno mjesto pa tek kad se ona popune, onda ljudi sjedaju jedni kraj drugih, takodje kad je poluprazan bus uvijek se sjeda tamo gdje je najmanje ljudi.
A u busu npr. posmatram relacije izmedju ljudi i sl. i po tome gradim psiholoske profile tih ljudi. Lakse mi je kad posmatram tudji razgovor nego kad neko razgovara sa mnom.
Old 19-01-07, 07:01   #12
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

Quote:
... Interesantno je isto kako u cekaonici kod zubara sijedaju ljudi. Npr. kad prva osoba dodje, i recimo sjedne na prvoj od 5 stolica, sljedeca osoba ce vjerovatno sjesti na zadnjoj. Treca osoba ce vjerovatno sjesti u sredini, na 3-oj. Sve ostalo bi izgledalo cudno, zar ne?
ena ovo ti nije uopste tacno. ja kad idem kod zubara a u cekaonicu sjedi neka dobra riba ja sjednem odma pored nje
Old 19-01-07, 15:55   #13
Miki_from_the_block
MiM team Expert

Miki_from_the_block's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Miki_from_the_block nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to Miki_from_the_block

Sta se ove zubobole tice, moj otac je nesto cudno dozivio, meni neobjsanivo. Bili smo krenuli na put ka nsaoj rodbini u Srbiji, kad na pola puta pocelo ga od jedan put strasna zubobolja, od muke je cak poceo da place. A sto je najgore bilo, najbliza klinika je 30 km udaljena od nas. Posle 45 min putovanja stiglismo do najblize bolnice, kad tati od jedanput prodjose bolovi...To je jedan vid psihickog djelovanja kada covjek nadje spas i kad mu trenutna sreca preovlada bol ili slicno, nemam drugacijeg objasnjenja. Neobjasniv mi je taj cudni svijet ljudske psihe, velika je to misterija...
* Live or die? Make your choice

You`re Just Another Star that`s burnt Out you quickly...
"

Last edited by Miki_from_the_block; 19-01-07 at 15:59..
Miki_from_the_block is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 08:15   #14
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

BlackWoman has disabled reputation

Psiha je čudo. Tako djeluje i placebo efekat.
BlackWoman is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 13:59   #15
Dot
Guest

poceo sam malo primjenjivati ove igrice ali sam i naisao na problem...
recimo u citaonici sam, gledam nepoynatog kolegu ispred sebe analiziram kakav je i sta je ...ali se opteretim tim jesam li u pravu...a sta ako grijesim..kako cu znati da sam u pravu osim da ga pitam ono OPROSTITE KOLEGA DALI STE VI TAKVI I TAKVI?

sve u svemu igrice su strasno zanimljive!!!
  Reply With Quote
Old 05-03-07, 17:37   #16
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

Quote:
Interesantno je isto kako u cekaonici kod zubara sijedaju ljudi. Npr. kad prva osoba dodje, i recimo sjedne na prvoj od 5 stolica, sljedeca osoba ce vjerovatno sjesti na zadnjoj. Treca osoba ce vjerovatno sjesti u sredini, na 3-oj. Sve ostalo bi izgledalo cudno, zar ne?
jeste..ovo je ziva istina ..pocela sam da se smijem kao luda sama sa sobom dok gledam kako ljudi tako sjede po tom redosledu

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 22:55   #17
zaklina
MiM team Početnik

Registrovan: Feb 2007
zaklina na dobrome putu

obozavam "psiholoske igrice"

ja recimo na ulici posmatram ljude i razmisljam o tome kakve su licnosti,kakav im je zivot trenutno,kakvo djetinjstvo su imali...

volim da procjenjujem ljude na osnovu fizionomije lica,ponasanja i stava
And as far as I know you're still alive, baby
You don't even know the meaning of the words
"I'm sorry"
I'm starting to believe it should be illegal to
deceive a woman's heart
zaklina is offline   Reply With Quote
Old 10-03-07, 08:17   #18
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Ena na dobrome putu

Ja volim osobe koje su pozitivne i skoro uvijek nasmijane u razgovoru s vama. Jedan od mojih profesora je tako pozitivna licnost, da bez obzira o cemu pricamo s njim, njemu je uvijek blagi osmijeh na licu.

S takvim osobama ti je dovoljno njihovo prisustvo da ti uljepsaju dan.
Old 10-03-07, 08:22   #19
Ena
MiM team Početnik

Ena's Avatar

Ena na dobrome putu

Da li obracate paznju na nacin na koji se rukujete s osobom prilikom prvog susreta ili upoznavanja?

Mislim da je to jedna od stvari koja utice na prvu impresiju o osobi. Mnogo je drugacije kad ti osoba siroko ispruzi saku sa umjerenim stiskom, nego one druge koji ti je mlitavo i polu-ispruzeno pruze, zar ne?
Old 12-03-07, 08:08   #20
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Da li obracate paznju na nacin na koji se rukujete s osobom prilikom prvog susreta ili upoznavanja?

Mislim da je to jedna od stvari koja utice na prvu impresiju o osobi. Mnogo je drugacije kad ti osoba siroko ispruzi saku sa umjerenim stiskom, nego one druge koji ti je mlitavo i polu-ispruzeno pruze, zar ne?
Na to uvijek obratim pažnju.
Ništa me ne može iznervirati kao kada mi neko pruži ruku, onako mlitavo kao mrtvu ribu, a pri tom gleda već u narednu osobu.
Volim kada se rukujem da to bude srdačan stisak (ne prejak) i da se pogledi susretnu, (kao i prilikom kucanja čašama).

Tags
psihologija, svakodnevnom, životu

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules