MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 13-05-09, 19:53   #1
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić
Default Ljubav prema mučitelju

Primjetila sam da postoji veliki broj ljudi koji vremenom počne da voli ili gaji određene simpatije prema osobama od kojih su zlostavljane. Šta se krije iza ovoga po vama? Da li je to možda zbog straha da ne budu još više povrijeđene?

Da se nadovežem na već napisano, da li je po vama normalno da žena koju muž maltretira izvjesno vrijeme, kada dođe slučaj na sud odjednom staje na muževu stranu?
Old 13-05-09, 20:25   #2
Okugata
Guest

ne prilazi zena na muzevu stranu, koliko je u pitanju to klasicno sakrivanje 'nista se nije desilo, mi sjajno funcionisemo'. izbeci sramotu, da ne bi komsiluk ispirao usta sa vama je zenama ponekad bolja solucija, nego izneti sramotu na videlo. pored toga, javlja se osecaj krivice, da nije ona mozda doprinela da muz poshizi i pocne je zlostavljati. kod zena je jaci osecaj vrednosti braka...one ozbiljnije shvataju 'i u dobru i zlu' i ponekad podnose zrtve koje prelaze granice.
  Reply With Quote
Old 13-05-09, 21:38   #3
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Primjetila sam da postoji veliki broj ljudi koji vremenom počne da voli ili gaji određene simpatije prema osobama od kojih su zlostavljane. Šta se krije iza ovoga po vama? Da li je to možda zbog straha da ne budu još više povrijeđene?
Kod nekih je to jednostavno potreba da se bude u centru paznje...ili sta vec...ja takve ljude nikad necu razumeti. Valjda im je romanticno da se jednog momenta biju, a sledeceg divljacki sexaju, pa onda opet sve jovo nanovo...kao, to su veze pune strasti, oboje su strastvene osobe (najcesci izgovor koji sam cula).

Bas gledam skoro jednu kretenusu sa kojom sam isla u srednju skolu...godinama se vukla sa nekim narkomanom koji ju je mlatio, a ona jos zickala pare po skoli za njega. I pre nekoliko meseci sretnemo se na rodjendanu kod jedne drugarice, gde je ona celo vece ponosno pricala ljudima kako je imala decka narkomana i kriminalca, kako su se oni obozavali, mlatili, gadjali stvarima, i kako ne mogu jedno bez drugog...sacuvaj me boze, za ovakav "sindrom" logicno objasnjenje stvarno ne mogu da nadjem.

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 21:40   #4
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by NekaDrugaJa View Post
Kod nekih je to jednostavno potreba da se bude u centru paznje...ili sta vec...ja takve ljude nikad necu razumeti. Valjda im je romanticno da se jednog momenta biju, a sledeceg divljacki sexaju, pa onda opet sve jovo nanovo...kao, to su veze pune strasti, oboje su strastvene osobe (najcesci izgovor koji sam cula).

Bas gledam skoro jednu kretenusu sa kojom sam isla u srednju skolu...godinama se vukla sa nekim narkomanom koji ju je mlatio, a ona jos zickala pare po skoli za njega. I pre nekoliko meseci sretnemo se na rodjendanu kod jedne drugarice, gde je ona celo vece ponosno pricala ljudima kako je imala decka narkomana i kriminalca, kako su se oni obozavali, mlatili, gadjali stvarima, i kako ne mogu jedno bez drugog...sacuvaj me boze, za ovakav "sindrom" logicno objasnjenje stvarno ne mogu da nadjem.
jao majko moja....znam istu takvu...bruka jedna, samo da ne mislimo na istu
  Reply With Quote
Old 13-05-09, 21:42   #5
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
jao majko moja....znam istu takvu...bruka jedna, samo da ne mislimo na istu
Tesko, mislim da nismo iz istog grada sem toga, takvih je koliko hoces...a posle pljujemo muskarce koji zastupaju stav da "zene vole kad ih bijes", a oni su mucenici samo na takve curke nailazili...

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 23:44   #6
Zagorka
MiM team Forumaš i po'

Zagorka's Avatar

Registrovan: Oct 2008
Zagorka uskoro postaje slavan

Postoji mnogo razloga za to! Mozda i nije u pitanju zaljubljenost. U mnogim slucajevim je to strah i nesigurnost.... Mnogim zenama je lakse da trpe batine, nego da budu same, van bilo kakve zajednice!
Old 13-05-09, 23:56   #7
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Pa i ja to mislim! Iza te "zaljubljenosti" se krije nešto mnogo više.
Uglavnom mislim da tu glavnu ulogu ima strah, bilo da je to strah od nesnalaženja u životu, strah da ne budu još više povrijeđene, strah od nečeg možda još goreg šta će da se desi ako se budu osamostalile...
Old 14-05-09, 01:43   #8
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Opet 'privezak'?
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 13:41   #9
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bann'dito View Post
Opet 'privezak'?
Nije to privezak, ima neka razlika između to dvoje.
Ovdje je riječ o "mučitelju", a tamo samo o osobi koja ignoriše ovog drugog.
Old 14-05-09, 15:24   #10
Hugo
MiM team Početnik

Hugo's Avatar

Registrovan: Dec 2008
Hugo na dobrome putu

Quote:

Da se nadovežem na već napisano, da li je po vama normalno da žena koju muž maltretira izvjesno vrijeme, kada dođe slučaj na sud odjednom staje na muževu stranu?
Tesko da se može govoriti o ljubavi ili simpatijama u ovakvim slučajevima. U psihologiji a naročito psihoanalizi se ovakve pojave objašnjavaju mehanizmom odbrane nazvanim 'identifikacija sa agresorom'. Ovaj nesvjesni proces, iako na prvi pogled paradoksalan, rješava fundamentalni problem žrtava agresije - njihovog osjećanja ugroženosti.

Osim psihološkog, tu je i kulturni momenat. Patrijarhalno društvo u kojem se crnogorke rađaju, odrastaju, vaspitavaju i žive ima izrazito nehuman odnos prema položaju i statusu žene u društvu. Od nje se očekuje da kao 'prirodno' stanje stvari prihvati potlačenost, zlostavljanja, ponižavanja, varanja, prebijanja i ostale forme muškog tlačenja.

U principu, u Crnoj Gori kvalitet života žene uglavnom zavisi od dobre volje glavnih muškaraca u njenom životu..

Hugo is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 08:17   #11
draganna
MiM team Expert

draganna's Avatar

Registrovan: Oct 2008
draganna nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:

Nisam primjetila da postoji veliki broj ljudi koji s vremenom počinju voljeti svojega zlostavljača . Je li to normalno ?! Početi voljeti osobu koja nam čini zlo ? Zdrava i normalna osoba , koja prije svega voli i cijeni samu sebe , ne može voljeti onoga tko mu nanosi bol . Zlostavljanje može biti i psihičke ( neprimjetne za okolinu ) naravi a i fizičke , koja također može biti prikrivena .
Ne bih rekla da itko može voljeti osobu , koja nam nanosi zlo . To što , na sudu , žena staje na suprugovu stranu , nije ljubav . Najvjerojatnije , nema drugi ili bolji izbor , u tom trenutku !
Old 25-05-09, 10:08   #12
L'enfant_terrible
MiM team Forumaš i po'

L'enfant_terrible's Avatar

Registrovan: Aug 2008
L'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auruL'enfant_terrible ima famoznu auru

Da bi bio žrtva moraš imat posebnu psihologiju... Žrtve ugl. sebe smatraju krivima za to što im se dešava, opravdavaju nasilnika, agresora itd. time da je morao da uradi to što je uradio, i na kraju opravdaju nasilnika kao da on to radi za njihovo dobro, tj. da ih "popravi". U dosta slučajeva biti žrtva je način življenja i funkcionisanja u životu, i jedan od metoda manipulacija (npr. česta pojava u nas žene-majke-supruge koja se žrtvuje rad ovog, onog, i nikad ne propušta da tu činjenicu nabije na nos svima oko sebe, i lamentira na svojom tužnom sudbom...)
L'enfant_terrible is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ljubav, mučitelju, prema

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules