MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 12-05-09, 16:31   #1
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić
Default Hospitalizacija duševno oboljelih?

Na otvaranje teme me podstakao život jedne moje drugarice koja je u neprestanom strahu šta će sljedeće da se desi. Ne zna šta da očekuje od svog oca koji je bolestan već duže vrijeme (ne znam šta je u pitanju ali predpostavljam da je šizofrenija). Naime on je imao simptome bolesti i prije nego je ušao u brak, samo što se to saznalo tek kasnije. Njegovi roditelji nijesu prihvatali problem, niti su razmišljali o hospitalizaciji. Sada njegova porodica (žena i dvoje maloljetne djece) ispašta, a o klinici nema ni govora. Šta će reći komšije, rođaci?! A i tako isto će mu biti i na klinici kao i kod kuće?!
Da li ste za hospitalizaciju i ako ste zbog čega je to tako?
Old 12-05-09, 18:00   #2
Paramanand
Moderator

Paramanand has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Na otvaranje teme me podstakao život jedne moje drugarice koja je u neprestanom strahu šta će sljedeće da se desi. Ne zna šta da očekuje od svog oca koji je bolestan već duže vrijeme (ne znam šta je u pitanju ali predpostavljam da je šizofrenija). Naime on je imao simptome bolesti i prije nego je ušao u brak, samo što se to saznalo tek kasnije. Njegovi roditelji nijesu prihvatali problem, niti su razmišljali o hospitalizaciji. Sada njegova porodica (žena i dvoje maloljetne djece) ispašta, a o klinici nema ni govora. Šta će reći komšije, rođaci?! A i tako isto će mu biti i na klinici kao i kod kuće?!
Obavezna hospitalizacija. I zbog porodice (kako više ne bi morala živjeti u strahu) i zbog bolesnika, jer će mu terapija "ubiti" agresivnost (a i sigurno pomoći da krizna situacija prođe). Mada, liječenje takvih bolesnika je nemoguće bez učešća porodice. U smisli da se odmah, čim se primijeti pogoršanje, konsultuje psihijatar i primijeni bolničko liječenje, a kada krizni period prođe opet prihvati kući za zajednički život. Bolesnik nikada ne smije da bude odbačen iz porodice, za njega uvijek mora da bude mjesta u njoj, bio na kućnom ili bolničkom liječenju. U suprotnom, nastupa potpuni krah.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 22:16   #3
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Svako iole normalan bi pristao na hospitalizaciju...sta ce im reci svet ako jednog jutra pronadju tu zenu i dvoje maloletne dece isecene na komade, a on stoji pored njih sa krvavom sekirom i osmehom na licu???

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 01:18   #4
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

uh...kako je ovo teska odluka!!!
Ako ovo posmatram sa strane uvijek cu reci da je bolje da se hospitalizuju, medjutim, ipak se redovnim pracenjem i dobrom terapijom ta bolest moze drzati pod kontrolom, ali se ne smije zanemariti ni osjecaj oboljeloga, koji na momente djeluje kao zdrava osoba i njegovo odbijanje, kad je u teskom stanju, da primi pomoc u vidu ljekova a kamoli da se odvede u bolnicu...
Posto moja prijateljica ima dijete oboljelo od sizofrenije, pravo da vam kazem njena je odluka da joj dijete bude u kuci pa makar i da se zavrsi najtragicnije moguce...samo ako se ne popije terapija nastupa pakao, a sve vrijeme je to normalno, povuceno, ali normalno dijete...mislim da nijedan majka ne bi donijela drugaciju odluku od njene, pogotovo sto joj je dijete jednom u napadu reklo da oni jedva cekaju da mu obuku ludacku kosulju i da ga se otarase...ma strasno!!!
sneguljica is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 10:03   #5
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Porodica bi tu imala veoma bitnu ulogu, jer kao što reče Paramanand, čovjek bi doživio krah da ga ostave samog. Međutim mislim da bi bilo veoma sebično od tih osoba da se odupiru liječenju, a to se redovno dešava. Čak i na kućnom liječenju preskaču doze koje su im propisane (ovo važi za ne toliko teška oboljenja). Kod šizofreničara može doći do toga da umisle da neko hoće da ih ubije tim tabletama... I šta da u takvim situacijama rade ukućani? Najbolje rješenje,po meni, je zatvaranje u neku ustanovu s tim da su posjete dozvoljene u svako doba dana kako bi porodica uspjela da dovoljno podrži bolesnika.
I sama sam rekla da je roditeljima najteže, posebno kada se radi o maloj djeci. U redu je to kada su djeca mala, kada se mogu kontrolisati. Problem je kada ta mala djeca porastu, a roditelji ih puste u svijet kao da je sve u redu. Nije sve u redu...
Old 13-05-09, 10:11   #6
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

A kakve su naše ustanove za zbrinjavanje takvih bolesnika?
Ne znam da li je nešto učinjeno ali, konkretno u Podgorici a koliko znam i u Dobroti, su uslovi jezivi. Pomiješani su pacijenti tako da su u istim jedinicama i alkoholičari i narkomani i duševni bolesnici i pacijenti sa moždanim udarom i sl.
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 10:19   #7
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Uslovi su predpostavljam grozni, zato bi trebalo uraditi nešto i po tom pitanju( pokretanje akcija, skupljanje novca, dozvoljavanje volonterstva jer koliko znam vjerovatno bi se mnogi članovi porodica
priključili itd.).
Pitanje konkretno nije bilo vezano za našu zemlju, mada slični uslovi su u mnogim manje razvijenim zemljama...
Old 13-05-09, 12:59   #8
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Protiv sam hospitalizacije.., osim u rijetkim slučajevima kad je bolesnik opasan po sebe i po druge... S obzirom da se kod šizofrenije mogu javljaju akutni simptomi psihoze.., to može poremetiti bolesnikovu sposobnost razmišljanja.., a za vrijeme akutne epizode bolesti... Ali naglasiću da osobe sa šizofrenijom nisu a priori intelektulano onesposobljene.., niti opesne... Da pače.., često je riječ o inteligentnim osobama koji se uklapaju u društvo...

Inače nauka kaže da oko trećine osoba sa šizofrenijom dožive samo jednu ili nekoliko kratkih epizoda te bolesti u svom životu.... Kod ostalih slučajeva.., šizofrenija može pojavljivati povremeno tokom cijelog života...

Uz pravilno liječenje.., pristojnju njegu.., te porodično okruženje.., većina bolesnika može da ima gotovo normalan društveni život.., a koji sam po sebi utiče na poboljšanje zdravstvenog stanja bolesnika...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 13:11   #9
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Uzeo si primjer šizofrenije, a recimo šta bi mi rekao za multiplu sklerozu? Čovjek vremenom gubi pojam o svemu,neko se vraća se u period kada je bio dijete, neko iskazuje svoju agresivnu stranu koja prije uopšte nije bila izražena, psuje, ne prepoznaje sopstvenu porodicu itd. U takvim slučajevima osim za druge osoba je opasna sama po sebe. Poznajem ženu čija majka pati od ovoga; prije pola godine je skočila sa terase jer je htjela da leti... Ovim osobama treba konstantna njega, a koliko god se mi trudili, u kućnim uslovima ona nije u potpunosti moguća. A kod svake bolesti postoje blaži i teži oblici; smatram da ljudi sa težim oblicima moraju biti smješteni u bolnicu.
Old 13-05-09, 13:38   #10
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Uzeo si primjer šizofrenije, a recimo šta bi mi rekao za multiplu sklerozu? Čovjek vremenom gubi pojam o svemu,neko se vraća se u period kada je bio dijete, neko iskazuje svoju agresivnu stranu koja prije uopšte nije bila izražena, psuje, ne prepoznaje sopstvenu porodicu itd. U takvim slučajevima osim za druge osoba je opasna sama po sebe. Poznajem ženu čija majka pati od ovoga; prije pola godine je skočila sa terase jer je htjela da leti... Ovim osobama treba konstantna njega, a koliko god se mi trudili, u kućnim uslovima ona nije u potpunosti moguća. A kod svake bolesti postoje blaži i teži oblici; smatram da ljudi sa težim oblicima moraju biti smješteni u bolnicu.
Izvini Malecka.., ali te nisam shvatio ovo za MS (Multiplu..)... Ove manifestacije koje si navela se ne uklapaju u ono što znam o MS-u.., niti MS prepoznajem kao duševnu bolest...

Što se tiče primjera šizofrenije.., koji sam naveo... Hmmm..., pa u prvom postu si spomenula da čovjek boluje od te bolesti.., pa sam se nadovezao... Baš kada je u pitanju šizofrenija.., toliko je predrasuda (inače) u vezi ove bolesti da je to van svake mjere... Kada u filmovima žele opisati nekog ludaka.., samo ga opišu kao šizofreničara krajnje manijačnog ponašanja u kojeg obavezno moraju da pucaju sa obližnje zgrade...

Inače.., hospitalizacija je krajnje rješenje..., pa čak i kada su vrhunski sanatorijumi u pitanju.., a naročito kod psihički oboljelih osoba... Jer kada se utvrdi dijagnoza i kada se odrede terapije za pacijenta je najbitnija sredina u kojoj se nalazi.., ljudi koji ga okružuju... Da kako uz redovne kontrole.., i regulisanje terapije...

O načinu percepcije medicinskih ustanova od strane pacijenata možemo govoriti.., pogotovo kod psihički oboljelih osoba... To je jedna posebna priča.., mislim taj uticaj bolesničke postalje.., doktora i medicinskih sestara na psihički oboljele osobe...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...

Last edited by Batboy; 13-05-09 at 13:40..
Old 13-05-09, 13:55   #11
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

MS nije duševna bolest, ali nastaje usljed degeneracije nervnog tkiva, i samim tim funkcija mozga se sve više smanjuje.
Takav opis bolesti ne stoji na internet stranicama, i sama sam sada pogledala, ovo što sam napisala je iz ličnog iskustva i iskustva meni bliskih osoba. Sad jedino stoji da su doktori pogriješili u dijagnozi i da posredi sasvim druga bolest. Da se nadovežem na predhodnu priču, moguće je da otac prestane svjestan da je objekat njegove seksualne požude njegova ćerka. Ima slučajeva kada je pojačan seksualni nagon, i kako onda da se ONA odbrani? U potpunosti sam sigurna da je dijagnoza MS, a savjet doktora je bio da se njegova ćerka zaključava u sobi. (ovo je već drugi slučaj, nema veze s prvim postom).

Bolnica, bolnička postelja, mantili i sl. stvaraju otpor kod čovjeka. Slažem se da nekada to može uticati na oporavak (ako je on i moguć). Iako kažeš da je to krajnje rješenje u nekim slučajevima je i jedino dobro. Mada sve ima svoje pozitivne i negativne strane...
Old 13-05-09, 14:18   #12
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Naravno da mislim da je bolničko lečenje najbolje, ali slučaj moje tetke je pokazao da mentalno obolelom čoveku kraj počinje sa bolničkim lečenjem. Moja tetka je u mladosti obolela od šizofrenije, odvedena je na lečenje, gde je preko 30 godina leči jedan isti doktor(!!!) a njeno stanje se u međuvremenu drastično pogoršalo. Problem je što se u našem društvu psihički bolesnici osuđuju na bolest (On je lud-nema mu pomoći), tako da jednom bolestan čovek je za društvo uvek bolestan i poremećen. Čak i sami doktori ne žele da se ozbiljnoje bave bolesnikom, sem ako za to nemaju neki poseban "motiv". Pogotovo kad su u pitanju stariji bolesnici.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 15:02   #13
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
MS nije duševna bolest, ali nastaje usljed degeneracije nervnog tkiva, i samim tim funkcija mozga se sve više smanjuje.

Takav opis bolesti ne stoji na internet stranicama, i sama sam sada pogledala, ovo što sam napisala je iz ličnog iskustva i iskustva meni bliskih osoba. Sad jedino stoji da su doktori pogriješili u dijagnozi i da posredi sasvim druga bolest. Da se nadovežem na predhodnu priču, moguće je da otac prestane svjestan da je objekat njegove seksualne požude njegova ćerka. Ima slučajeva kada je pojačan seksualni nagon, i kako onda da se ONA odbrani? U potpunosti sam sigurna da je dijagnoza MS, a savjet doktora je bio da se njegova ćerka zaključava u sobi. (ovo je već drugi slučaj, nema veze s prvim postom).

Bolnica, bolnička postelja, mantili i sl. stvaraju otpor kod čovjeka. Slažem se da nekada to može uticati na oporavak (ako je on i moguć). Iako kažeš da je to krajnje rješenje u nekim slučajevima je i jedino dobro. Mada sve ima svoje pozitivne i negativne strane...
Istina Malecka.., samo broj ljudi kod kojih MS izaziva abnormalne poremaćaje psihe je gotovo zanemariv... U svijetu boluje blizu milon ljudi od ove bolesti.., organizam napada sam sebe.., tačnije aksone koji prenose impulse kroz nervni sistem... Kako je bolest vrlo rijetka.., i sa različitiim simptomima (jer u pitanju su lezije.., odn oštećanja na mozgu..,) otkriva se često u kasnim fazama.., a nerijetko postoje slučajevi kada se utvrdi pogrešna dijagnoza...

Taj doktor sa tako glupom izjavom je neko koga bi ovdje mogao nazvati svakavim imenima (ali eto neću.., ne može čovjek da se brani)... Ako se djevojka mora zaključavati u sobu da bi se zaštitla.., onda se bolesnik mora hospitalizovati.., a zatim djelovati određenom terapijom...

I da.., kada je u pitanju hospitalizacija treba je primjenjivati u krajnoj mjeri..., odn. kada se vrši aktivno liječenje ili zaliječivanje.., te kad su akutni ili epizodni simptomi toliko jaki da je pacijent opasan i po sebe i po druge... Naravno.., postoje i slučajevi kada je pacjent izopćen iz društva.., pa i same porodice u kojoj živi... On to vrlo dobro osjeti.., i zna kad je odbačen... Ovo je jedna vrlo ružna i tužna pojava koja se može primjetiti u pojedinim slučajevima...

Ja sam prije svega zato.., da se porodice koje imaju psihičkog bolesnika u kući edukuju i upoznaju sa bolešću koju ima pacjent... Otuda sve treba da krene.., od okruženja pacjenta ma kakvo ono bilo (liječničko.., rodbinsko.., uže i šire društveno...)... Razumjevanje i bolesti i bolesnika je ključ svega...

Last edited by Batboy; 13-05-09 at 16:47..
Old 14-05-09, 17:16   #14
Paramanand
Moderator

Paramanand has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
uh...kako je ovo teska odluka!!!
Ako ovo posmatram sa strane uvijek cu reci da je bolje da se hospitalizuju, medjutim, ipak se redovnim pracenjem i dobrom terapijom ta bolest moze drzati pod kontrolom, ali se ne smije zanemariti ni osjecaj oboljeloga, koji na momente djeluje kao zdrava osoba i njegovo odbijanje, kad je u teskom stanju, da primi pomoc u vidu ljekova a kamoli da se odvede u bolnicu...
Posto moja prijateljica ima dijete oboljelo od sizofrenije, pravo da vam kazem njena je odluka da joj dijete bude u kuci pa makar i da se zavrsi najtragicnije moguce...samo ako se ne popije terapija nastupa pakao, a sve vrijeme je to normalno, povuceno, ali normalno dijete...mislim da nijedan majka ne bi donijela drugaciju odluku od njene, pogotovo sto joj je dijete jednom u napadu reklo da oni jedva cekaju da mu obuku ludacku kosulju i da ga se otarase...ma strasno!!!

Medicina (dr Zoran Đurić, neuropsihijatar i psihoterapeut, u tekstu 'Psihoze i šizofrenija') kaže da se kod oboljelih od šizofrenije, od koje obolijeva 0,9% stanovništva u dobi od 18 do 60 godina, kod jedne trećine pacijenata uspostavi dobra remisija. Ta grupa pacijenata uz ljekove i stalnu kontrolu nastavlja da živi potpuno normalno, kao i svi drugi zdravi ljudi. Znači, rade, u braku su, imaju porodicu, prijatelje, slobodno vrijeme, planove. I mogu proživjeti čitavi život a da im niko ne zna da su oboljeli. Kod druge trećine oboljelih se nikad ne uspostavi dobra remisija i to su oni koji ne mogu da zadrže posao koji su imali, imaju problema u porodici i sa svojom okolinom. Kod posljednje trećine, bolest iz godine u godinu postaje sve teža, a ti pacijenti se potpuno odvajaju od realnosti i propadaju kao ličnosti do tog stepena da nijesu u stanju da se sami brinu o sebi.

Dakle, kod psihičkih bolesti samo stručnjak može odrediti kojoj grupi pacijent pripada i na koji način ga treba liječiti. Činjenica je da onaj koji je opasan po sebe i okolinu, mora biti bolnički liječen (činjenica je i da su institucije u kojima takvi bolesnici borave u katastrofalnom stanju i da briga o njima najčešće biva samo površna i suvoparna – teškim sedativima i antidepresivima nakljukati pacijenta i potpuno ga umrtviti, to je sve – naravno, u teoriji i naučnim prikazima to izgleda mnogo humanije i milosrdnije), ali tu porodica mora da igra ključnu ulogu. Ti oboljeli su najčešće potpuno napušteni od porodice (sramota je imati takvog u kući), a tada i briga medicinskog osoblja biva skoro isto takva. Prepuštni su na milost i nemilost institucijama o kojima društvo skoro i da uopšte ne vodi računa. Drugačija je situacija sa pacijentima za koje je jasno da su stalno okruženi pažnjom i brigom svojih bližnjih, to pomaže njima samima, a bogami i liječenju se posvećuje mnogo više pažnje.

Opet, moram priznati, kad bih morao birati (a to je uvijek lako posmatračima sa strane), izabrao bih i ja tu vrstu liječenja kojoj je privržena ta tvoja prijateljica. Ipak je ona ta kojoj je do njega najviše stalo i koja mu najviše može pružiti. Uz dogovor sa ljekarom, to vjerovatno može da funkcioniše. Ali, ako situacija prijeti da izmakne kontroli, da se bolest liječenjem kući ne može kontrolisati, ako pacijent postane agresivan i opasan po druge, po svoje ukućane, okolinu... Ako strah članova porodice (pogotovo đece) od njega nadraste ljubav koju su prema njemu osjećali, da li ga je, u tim periodima pogoršanja stanja, dobro držati u kući? I zbog njega samog, i zbog ostalih članova porodice?
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 10:11   #15
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Quote:
Majka ubila sina sekirom dok je spavao
Autor: Slaviša Milenković
Majka ubila sina sekirom dok je spavao

Trstenik - Olivera M. (47), psihijatrijski bolesnik, sekirom je u sredu ujutro u selu Mala Drenova kod Trstenika na spavanju ubila četrnaestogodišnjeg sina Stefana. Rođaci kažu da je Olivera pre nekoliko meseci pokušala sina da ubije stolicom. Od tada je on noću zaključavao vrata svoje sobe, ali je u utorak uveče zaboravio to da uradi.

Stefanov otac Milan radi na farmi pilića u selu Poljna, najčešće u noćnoj smeni. Tako je bilo i u noći između utorka i srede. Kada se ujutro, nešto posle šest sati, vratio kući, zatekao je stravičan prizor. Sin Stefan ležao je u lokvi krvi. Ubijen je nekoliko minuta pre nego što je trebalo da ustane i krene u školu. Otac Milan odmah je pozvao policiju, koja je Oliveru najpre odvezla u Hitnu pomoć, a zatim u pritvor. Telo ubijenog dečaka prebačeno je Institut za sudsku medicinu radi obdukcije. Rodbina, kao i ostali meštani Male Drenove su u šoku.
- Milan je bio na ratištu u Mostaru. Tamo je i upoznao Oliveru. Od kada je doveo, 1994. godine, nije bila u redu. Uvek je bila čudna. Radila je nešto malo u Milutovcu, pravila kore, ali se najviše lečila. Nekoliko puta je bila u bolnici u Kruševcu, ali su je
Stefan M.
uvek puštali. Pre pet-šest meseci pokušala je Stefana da ubije stolicom ali se on, mučenik, tada odbranio. Čudno, ali nekako je na njega imala pik, ko zna zašto - kroz suze priča Slobodan M. stric ubijenog dečaka.
On kaže da njegova porodica sa Oliverom nikada nije imala problem, ali i da poslednjih desetak dana nije dolazila do njih, iako žive kuća uz kuću.
Slobodanova supruga Radica kaže da je Stefan bio divno dete.
- Ja sam ga više čuvala nego majka. Volela sam ga kao rođenog sina - priča Stefanova strina Radica.
Stanovnici Male Drenove najviše su ogorčeni na službenike Centra za socijalni rad iz Trstenika.
- Oni su krivci jer su pre nekoliko meseci Oliveru na silu doveli kući! Milan je tražio da se leči, a oni su je vratili kući da ubije dete. Veče pre ubistva Stefan je sedeo sa mnom. Moja supruga mu je kupila neke stvari, pa smo ga pozvali da dođe do nas. Družili smo se, šalili. Od ovakve tragedije nema ničeg strašnijeg - priča jedan komšija.
O ubijenom Stefanu svi su imali lepo mišljenje.
- Mnogo mi je teško. Pre dve nedelje na motoru mi je poginuo brat, a sada i najbolji drug. Stalno smo bili zajedno, išli smo u istu školu, samo što sam ja stariji godinu dana. Često smo igrali fudbal. Bio je prosečan đak, miran, povučen, dobar dečko - objašnjava Stefan J. dok nam pokazuje fotografiju imenjaka snimljenu mobilnim telefonom.
U Osnovnoj školi „Rade Dodić” u obližnjem Milutovcu, koju je pohađao Stefan M. u šoku su i učenici i nastavnici. U poslednjoj klupi, u redu do vrata, odeljenja VII/2 postavljena je fotografija nasmejanog Stefana i vaza sa cvećem.
Radmila Pandac, pedagog u OŠ „Rade Dodić”, kaže da Stefan nije voleo da govori o odnosu sa majkom.
- Nekoliko puta sam razgovarala sa njim, ali je uvek odbijao da govori o tome. Majku nisam upoznala jer u školu nije ni dolazila. Da ima zdravstvenih poteškoća, saznala sam u Centru za socijalni rad. Primetili smo da je Stefan naređao dosta jedinica, pa smo mu posvetili više pažnje, ali mi nemamo mehanizme da utičemo na odnose u porodici. Pre izvesnog vremena došao mu je otac u školu i naočigled nastavnika i uprkos protivljenju psihologa, odveo ga kući. Spominjao je neku krađu patika. Znamo da su išli na razgovore u Centar za socijalni rad jer su nam odatle poslali opravdanje za Stefanove izostanke iz škole - kaže Radmila Pandac.
Izvor: Blic

Baš lijep primjer...
Old 04-06-09, 12:13   #16
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

ludnice otkljuchane, a njegova soba do tog kobnog dana svaku noc zakljuchana...
Old 04-06-09, 12:49   #17
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Paramanand View Post
Medicina (dr Zoran Đurić, neuropsihijatar i psihoterapeut, u tekstu 'Psihoze i šizofrenija') kaže da se kod oboljelih od šizofrenije, od koje obolijeva 0,9% stanovništva u dobi od 18 do 60 godina, kod jedne trećine pacijenata uspostavi dobra remisija. Ta grupa pacijenata uz ljekove i stalnu kontrolu nastavlja da živi potpuno normalno, kao i svi drugi zdravi ljudi. Znači, rade, u braku su, imaju porodicu, prijatelje, slobodno vrijeme, planove. I mogu proživjeti čitavi život a da im niko ne zna da su oboljeli. Kod druge trećine oboljelih se nikad ne uspostavi dobra remisija i to su oni koji ne mogu da zadrže posao koji su imali, imaju problema u porodici i sa svojom okolinom. Kod posljednje trećine, bolest iz godine u godinu postaje sve teža, a ti pacijenti se potpuno odvajaju od realnosti i propadaju kao ličnosti do tog stepena da nijesu u stanju da se sami brinu o sebi.

Dakle, kod psihičkih bolesti samo stručnjak može odrediti kojoj grupi pacijent pripada i na koji način ga treba liječiti. Činjenica je da onaj koji je opasan po sebe i okolinu, mora biti bolnički liječen (činjenica je i da su institucije u kojima takvi bolesnici borave u katastrofalnom stanju i da briga o njima najčešće biva samo površna i suvoparna – teškim sedativima i antidepresivima nakljukati pacijenta i potpuno ga umrtviti, to je sve – naravno, u teoriji i naučnim prikazima to izgleda mnogo humanije i milosrdnije), ali tu porodica mora da igra ključnu ulogu. Ti oboljeli su najčešće potpuno napušteni od porodice (sramota je imati takvog u kući), a tada i briga medicinskog osoblja biva skoro isto takva. Prepuštni su na milost i nemilost institucijama o kojima društvo skoro i da uopšte ne vodi računa. Drugačija je situacija sa pacijentima za koje je jasno da su stalno okruženi pažnjom i brigom svojih bližnjih, to pomaže njima samima, a bogami i liječenju se posvećuje mnogo više pažnje.

Opet, moram priznati, kad bih morao birati (a to je uvijek lako posmatračima sa strane), izabrao bih i ja tu vrstu liječenja kojoj je privržena ta tvoja prijateljica. Ipak je ona ta kojoj je do njega najviše stalo i koja mu najviše može pružiti. Uz dogovor sa ljekarom, to vjerovatno može da funkcioniše. Ali, ako situacija prijeti da izmakne kontroli, da se bolest liječenjem kući ne može kontrolisati, ako pacijent postane agresivan i opasan po druge, po svoje ukućane, okolinu... Ako strah članova porodice (pogotovo đece) od njega nadraste ljubav koju su prema njemu osjećali, da li ga je, u tim periodima pogoršanja stanja, dobro držati u kući? I zbog njega samog, i zbog ostalih članova porodice?
On je bolestan nekih 7 godina. Nekoliko godina je sve bilo ok, pila se terapija redovno, ali je onda poceo da je preskace i desilo se pogorsanje koje je trajalo nekoliko mjeseci...e to je bio pakao. Nakon ubjedjivanja konacno je otisao kod ljekara (da ne zanemarimo da on ima blizu 30 godina) i pije terapiju, vrlo agresivnu, visokih doza i nekoliko vrsta, tako da je sada sve ok. I u ovakvoj situaciji je greota razlisljati o hospitalizaciji, medjutim, jasno je da odraslom momku nije lako dati terapiju (ljekar tvrdi da on SAM mora da je pije), natjerati ga da je popije, ako on to ne zeli, a kriza obicno nastupi bez najave...ali kad krene kriza vjerujem da je mnogo bolje da je hospitalizovan...a nase bolnice, odnos osoblja prema tim bolesnicima, uslovi u njima...ne znam da li postoji ijedan roditelj koji bi imao srca svoje dijete, u ma kakvom stanju, ostaviti tamo, iskreno.
sneguljica is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 10:27   #18
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Quote:
Sve više psihijatrijskih pacijenata
Mentalno zdravlje stanovnika Srbije posebno je narušeno u poslednje dve decenije. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, broj dijagnostikovanih slučajeva mentalnih poremećaja i poremećaja ponašanja (F00 i F99). Statistika kaže da je 1999. godine ovih pacijenata bilo 271.944 da bi ih 2002. godine bilo 309.281. Poremećaji ove vrste sada se nalaze na drugom mestu najvećih zdravstvenih problema stanovništva, odmah posle kardiovaskularnih bolesti.

Ubistva psihijatrijskih bolesnika
Nebojša Jovanović (34) iz Aleksinca sekirom ubio nepokretnog oca Momčila Jovanovića (54). Nebojša se godinama lečio u psihijatrijskoj bolnici u Gornjoj Toponici kod Niša. (jun 2006)
Miloš D. (45) mašinom za mlevenje mesa ubio je svog komšiju Stojmira Mladenovskiog (81) u pančevačkom naselju Kotež 2. Miloš, inače psihijatrijski bolesnik, bez ikakvog povoda napao starca dok je uzimao poštu sandučeta. (novembra 2006)
Nikola Radosavljević iz Jabukovca lovačkom puškom ubio je devetoro komšija i troje ranio. Veštačenjem lekara ustanovljeno da Radosavljević boluje od paranoidne psihoze.
(jula 2007)
S. S. (20) iz zaječarskog sela Lasovo, svojoj jednogodišnjoj ćerki žiletom isekla vene na levoj ruci. S. S. je povredila dete u trenutku nervnog rastrojstva. (decembar 2007 )
Branislav P. (34) iz Pančeva medicinskim skalpelom ubio je svoju majku Snežanu P. (56). Branislav P. je na isti način ubio i svog oca, zbog čega je pet godina proveo u specijalnoj zatvorskoj bolnici. (mart 2008)
Psihički bolesnik Željko Ajder (33) mačetom i sekirom pretio prolaznicima i razbijao automobile u ulici Goce Delčeva. Policajci ga je ranjavanjem u nogu sprečila da uđe u vrtić „Maja“ u koji se uputio. (septembar 2008)

Ovo je samo mali dio texta, koga interesuje evo i ostatak ovdje:
http://www.blic.rs/temadana.php?id=96091

Zar je potrebna smrt da bi se teški bolesnici zatvorili ( ako već niko nije voljan da brine o njima)?
Old 14-06-09, 22:33   #19
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Naravno hospitalizacija,kucno lecenje je katastrofa za porodicu.U mom komsiluku postoji porodica,koja je pokusala da leci sizofrenicarku kuci.Inace je rec o pravnici,koja je bila o.k. osoba.A odjednom uzas.Svakodnevno smo svi u komsiluku slusali njenu buku,agresivnost,bes,vrisak.Zamislite,imala je strah da ce joj jedna komsinica ukrasti muza.Jurila je zenu,bacala joj kamenje na prozoru..Verovatno su je kljukali tabletama,bla je totalno mirna,mrsava pogled joj je stalno lutao.Ponekad bi se javila na ulici,a ponekad kao da nikoga ne poznaje.Medjutim uspenim lewcenjem,vratila se u normalu.Eno je,i dalje je zadrzala svoj posao u poreskoj upravi.Zasto Vam sve ovo pisem?!Hm,Dok je trajalo kucno lecenje,suprug je postao dijabeticar,stresovi su ga doveli do insulina,cerkica,rastrojena predpostavljam da su joj deca pricala da joj je majka luda,krenula je stranputicom.
Sizofrenija je sizofrenija,ma u kom obliku se pojavila,tako da ne bi trpela porodica,ipak su lekari i bolnice mnogo efikasniji u lecenju
pehar is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 07:46   #20
LadyDaytona
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: May 2008
LadyDaytona nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:

Ovo mi vise lici na manijakalnu depresiju tj oblik sizofrenije Manic-depressive Disorder.....
Imaju nekontrolisan sex nagon, i kad su te dijagnoze u pitanju djeca se sklanjaju iz okruzenja. Problem je sto ljekovi imaju svoju kulminaciju i naknadni pad dejstva pa je problematichan i taj period od sledeceg uzimanja pa do dejstva.
Sizofrenija se prenosi zenskom linijom, i tu nasi stari nisu bili blesavi kad su se dobro raspitivali od koga je ko.....Mnoge porodice kriju te informacije iz proslosti ali tamo gdje je to moguce, u vecim gradovima i drugim drzavama. Kod nas u CG je tako nesto bilo teshko sakriti ali i kroz 'savremenost' se na takve info samo odmahivalo kao na nesto prevazidjeno i primitivizam.

Tags
duševno, hospitalizacija, oboljelih

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules