MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 12-05-09, 15:48   #1
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić
Default Vi kao psihijatar

Vi ste poznati psihijatar. Radite na nekoj klinici za mentalno zdravlje. Pacijent je osoba srednjih godina koja je pretrpjela neki šok prije npr. 3 mjeseca i sada je dovedena da utvrdite o čemu je riječ. Od šoka ne govori razgovjetno, a porodica je nije dovela odmah jer je mislila da će vrijeme učiniti svoje. Osoba izbjegava kontakt s ljudima, ima panične napade straha kada su s blizini osobe npr. plave boje kose. Vaš pristup toj osobi? Metode?
Kako biste počeli razgovor?
Old 12-05-09, 15:52   #2
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

ja bih ludog izludjela

pocela bih sa rorshahovim slichicama ,cisto da razbijem led ,a i da se poigramo malo : ))
Old 14-05-09, 01:05   #3
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Uh, ne znam, da sam psihijatar verovatno bih poznavala neke metode koje se koriste u ovakvim slučajevima...
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 13:46   #4
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Uh, ne znam, da sam psihijatar verovatno bih poznavala neke metode koje se koriste u ovakvim slučajevima...
Naravno da bi, već na prvoj godini fakulteta veliki broj ispita je vezan samo za kontakt s bolesnikom.
Ali eto recimo da zaboravimo psihijatra u ovoj priči, a da je ona osoba tvoj blizak prijatelj, šta bi uradila? Kako bi razgovarala?
Old 14-05-09, 13:57   #5
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Prišla bih joj pažljivo, strpljivo i oprezno. Možda bih pokušala prvo da je oraspoložim nekom vedrom temom, da bih je posle navela da mi kaže šta se desilo. Ne znam da li je to daobar način, ali drugačije ne bih znala.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 14:03   #6
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

To je dobar pristup čini mi se. Mislim da bi bilo dobro i početi priču o djetinjstvu, koliko ja znam, mnoge opusti priča o tome... Nastavak,razgovor o tome kako je nekada nekoj od njih dvije trebala pomoć a ova druga joj pomogla. Mislim da je indirektno zbližavanje najbolje za početak.
Old 14-05-09, 14:10   #7
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Ja bih opusteno pricala, bez ustezanja. Ne bih insistirala na tome da mi osoba kaze nesto sto ne zeli, i ne bih riskala po njenoj privatnosti jer ni sama ne volim da mi drugi to rade. Prvih nekoliko 'seansi', 'terapija', kako li se kaze, bih pokazala osobi da sam od povjerenja i da nema cega da se plasi.
Old 14-05-09, 14:12   #8
codex
MiM team Forumaš i po'

codex's Avatar

Registrovan: Feb 2007
codex na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Vi ste poznati psihijatar. Radite na nekoj klinici za mentalno zdravlje. Pacijent je osoba srednjih godina koja je pretrpjela neki šok prije npr. 3 mjeseca i sada je dovedena da utvrdite o čemu je riječ. Od šoka ne govori razgovjetno, a porodica je nije dovela odmah jer je mislila da će vrijeme učiniti svoje. Osoba izbjegava kontakt s ljudima, ima panične napade straha kada su s blizini osobe npr. plave boje kose. Vaš pristup toj osobi? Metode?
NEbi ni pocinjao razgovor
prvo pokusao bi da sam u njenoj blizini (a posto sam i sam plav to bi bilo tesko, morao bi da stavim sesir ili kapu a posto sam i klempav )ispalo bi da sam smijesan.
ponudio bi joj caj ili nesto da samo vidi da sam tuu , da joj skrenem paznju,da bi dosao u blizinu nje kada/ako bi mi se ukazla prilika poceo bi razgovor,
a posto je situacija takva kava jeste onda nemogu da ocekujem prvi razgovor u narednih 10/15dana .
U tom periodu bi bio u blizini i naravno pokusavao da napravim kontakt,
jer i vi i ja se plasimo stranca a pogotovo ako trazi nesto od nas.Tako moje misljenje je da treba vremena da se steknu uslovi da razgovor/povijerenje prema osobi sa kojom razgovara.
codex is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 14:29   #9
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Ovo i jeste slučaj gdje se problem može riješiti jedino dugotrajnom terapijom. Nekada samo zbližavanje s osobom može trajati duže od bilo čega drugog. Na početku je najbolje,pošto osoba ima strah od kontakta s ljudima, početi s neobaveznim razgovorima. Hmmm, možda čak i ne s razgovorima, nekada se osobi lakše priđe kroz igru i sl. Npr. ako osoba nešto crta ja bih joj se pridružila bez ikakve priče, a onda bih je poslije izvjesnog vremena upitala šta misli o mom crtežu. Naravno predhodno bih se raspitala o interesovanjima dotične osobe, pa bih ukoliko osoba sama nešto ne radi, bila inicijator započinjanja neke igre da se tako izrazim.
Onda bih polako počela vremenom da nosim žute stvari, na početku neke sitnice (kao npr. narukvica), da osobi polako smanjimo otpor. Osoba bi vremenom počela da se odnosi prema toj boji na normalniji način. Mislim da bi bilo dobro unošenje predmeta te boje (najbolje u kombinaciji sa drugim bojama) u njenu sobu. Poslije dužeg vremena mislim da bi mogla da tu nađe mjesto i mala lutkica žute boje kose. Naravno sve vrijeme bi trebalo posmatrati reakcije ove osobe, i pri svakom uznemiravanju reagovati odmah.
Old 14-05-09, 14:53   #10
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Quote:
Jeste da baš nemam neke veze sa psihologijom, ali bih uradila recimo sledeće.

Prvo bih imala razgovor sa osobama koje su veoma bliske pacijentu i pokušala da saznam na kojim posebnim mjestima se osjeća sigurnijim, na kojim ne. Izbjegla bih sve što bi moglo iritirati toga pacijante u početku. (kasnije nekad to bude jedini način da dovedete nekog do toga, da bi se oslobio upravo tih stvari)
Potom bih polako se približavala pacijentu na taj način da me gleda kao prijatelja, a rezultat toga bi bio da se pacijent postepeno otvori prema vama, i da vi polako uđete u sustinu problema.

Ostale metode koje bih primjenjivala zavisilo bi direktno od niza okolnosti i smjeru u kome bi to islo...
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 15:24   #11
draganna
MiM team Expert

draganna's Avatar

Registrovan: Oct 2008
draganna nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
To je dobar pristup čini mi se. Mislim da bi bilo dobro i početi priču o djetinjstvu, koliko ja znam, mnoge opusti priča o tome... Nastavak,razgovor o tome kako je nekada nekoj od njih dvije trebala pomoć a ova druga joj pomogla. Mislim da je indirektno zbližavanje najbolje za početak.
Zbližavanje sa osobom , na nježan i nenametljiv način , bio bi prvi korak .
Pričanje o problemu , zavirivanje u djetinjstvo i postavljanje pitanja , odmah na samom početku ili samih početaka kontakta , ne bi bio dobar . Zbližavanje , ulijevajući povjerenje koje bi pacijent morao osjetiti , trebao bi biti najvažniji korak . Mislim da bi tada , pacijent sam počeo pričati o problemu koji ga muči . To je ono što bih , postavila kao prioritet i cilj .
Razni poremećaji nastali kao posljedica raznoraznioh trauma , ne moraju nužno imati svoj izvorni uzrok u djetinjstvu .
Old 14-05-09, 15:39   #12
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Dosta toga zavisi od toga da l' je osoba muško ili žeMsko.., zatim od toga da l' je u pitanju epizoda bolesti (da li postoji istorija bolesti) ili je pacjent prvi put suočen sa ovom bolešću... Pa onda.., da li pacijent gleda u stranu katatonično.., gleda li unezvjereno..., zbunjeno.., ili u krajnjem slučaju izgubljeno...
Ali prije svega.., razgovor sa rodbinom (detaljan).., pa tek onda sa pacjentom.., a uz analizu svih fizičkih oznaka koje dobijamo na osnovu vizuelnog pregleda...

U svakom slučaju pristup (prvi kontakt) pacjentu koji prvi put ulazi u kliniku zahtijeva veliku opreznost.., i selektivan pristup... Pristup najviše zavisi od fizičkog (ne mentalnog) stanja pacjenta.., jer fizički izgled psihički oboljele osobe najviše može reći o oboljenju u prvoj fazi...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 17:32   #13
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Quote:
Originally Posted by draganna View Post
Zbližavanje sa osobom , na nježan i nenametljiv način , bio bi prvi korak .
Pričanje o problemu , zavirivanje u djetinjstvo i postavljanje pitanja , odmah na samom početku ili samih početaka kontakta , ne bi bio dobar . Zbližavanje , ulijevajući povjerenje koje bi pacijent morao osjetiti , trebao bi biti najvažniji korak . Mislim da bi tada , pacijent sam počeo pričati o problemu koji ga muči . To je ono što bih , postavila kao prioritet i cilj .
Razni poremećaji nastali kao posljedica raznoraznioh trauma , ne moraju nužno imati svoj izvorni uzrok u djetinjstvu .
Moj odgovor bio je za Tigu, u slučaju da je ta osoba naš prijatelj, što znači da ono ne bih učinila da se radi o nekom koga uopšte ne poznajem.
Uzrok problemu se uopšte u ovom slučaju ne krije u djetinjstvu, već sam rekla da bi to možda bio dobar početak razgovora ukoliko osobu već poznajete i ukoliko ste bili bliski s njom kada je bila manja...

Tags
kao, psihijatar

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules