MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 27-04-09, 09:32   #1
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Default Ki$elo grožđe i slatki limun

Po Frojdu, motivi koji ugrozavaju chovjekovo "ja" su najchesce seksualne i agresivne tendencije. Mehanizmima odbrane chovjekovo "ja' se brani od
ugrozhavajucih spoljashnjih opasnosti i sopstvenih neprihvatljivih zhelja.

U jedan od mnogobrojnih mehanizama odbrane spada i racionalizacija, koja se grana na dvije podvrste, koje se slikovito nazivaju "kisjelim grozhdjem" i "slatkim limunom". Osobe kojima je cilj iz raznoraznih razloga nedostizhan, chesto poslije nekog vremena pochinju da o njemu govore sa omalovazhavanjem i na taj nachin donekle sebe tjesheci vracaju poljuljano osjecanje lichne vrijednosti.
Sa druge strane stoji suprotni mehanizam nazvan "slatki limun".
Beznachajni uspjesi i stvari od trivijalne vrijednosti prikazuju se u najboljem mogucem svjetlu.

je li ovo zaista istina?
Da li ste nekad hvalili neshto svoje, iako ste svjesni da njegova vrijednost nije bash toliko impresivna, kolikom je prikazujete?
A opet, neshto za shta znate da vam je nedostizhno pokushavate da 'omalovazhite' i na taj nachin, eto - utjeshno (tako mi te utjehe) olakshate sebi?

Last edited by Zor_djevojka; 27-04-09 at 10:47..
Zor_djevojka is offline  
Reply With Quote
Old 27-04-09, 10:44   #2
Okugata
Guest

ovo mi je toliko poznato i gadi mi se, da kada i ja pocnem nesto slucno, samo ucutim. kod mojih kolega je to gotovo normalno...neko ko je dao ispit posle 13x hvali se kao da je dobio 10. iz prvog puta, a neko ko je zavrsio prelak fax, malo se ucurivao profesorima, malo prepisivao (a na ispitu rekao 3 cele recenice i dobio 8.), pravi se 'ranjenik'...qq lele jadan ne bio, kao da je na ratistu bio....
  Reply With Quote
Old 27-04-09, 10:53   #3
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Zor_djevojka has disabled reputation

Mishljenja sam da svi mi koristimo racionalizaciju, a da mozhda toga uopshte nijesmo (bili) svjesni.
Smatram to kao sasvim normalnu stvar odbrane od neke vrste stresa i anksioznosti, ali poshto u svemu treba imati i dozirati mjeru, tako je i ovo jedna od stvari u kojima nikako ne valja pretjerivati.
Stalnim korishcenjem "kisjelog grozhdja" sputavamo sami sebe, svoje ciljeve, odluke i trazhimo opravdanja za neuspjehe, poraze...
Banalan primjer - "Slatki limun", nerijetko i 'Ki$elo grozhdje' kod pojedinih nam se dogadja chesto kod zaljubljenosti gdje smo skloni idealiziranju partnera 'anulirajuci' vecinu njenih/njegovih mana - vrlina, koje su drugima (nazovimo ih objektivnima) vidljive i evidentne...
Old 27-04-09, 10:56   #4
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
a neko ko je zavrsio prelak fax, malo se ucurivao profesorima, malo prepisivao (a na ispitu rekao 3 cele recenice i dobio 8.), pravi se 'ranjenik'...qq lele jadan ne bio, kao da je na ratistu bio....
Eh sad...koji fakultet je lak?
Ja isto mrzim kad prepoznam navedene stvari, posebno ovo vezano za tzv. sladak limun. Posebno kada neko koga u dusu znam krene da me farba sa tim smesnim pricama. Dodje mi da ga opaucim pepeljarom i pitam: "Koga bre ti smatras budalom???"

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 10:58   #5
Tiga
MiM team Guru

Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
neko ko je dao ispit posle 13x hvali se kao da je dobio 10. iz prvog puta, a neko ko je zavrsio prelak fax, malo se ucurivao profesorima, malo prepisivao (a na ispitu rekao 3 cele recenice i dobio 8.), pravi se 'ranjenik'...qq lele jadan ne bio, kao da je na ratistu bio....
Tako i ovi moji...Toga ima dosta na fakultetu...
Mislim da se svi služimo ovim "metodama" da bi sebe utešili. Inače bi mnogo puta bili u opasnosti da padnemo u ozbiljnu depresiju.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 11:06   #6
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

A da li za chitav mehanizam racionalizacije da otvaramo posebnu temu ili sve da pisemo ovde? Posto su grozdje i limun tek neke od manifestacija

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
Old 27-04-09, 11:58   #7
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Tako i ovi moji...Toga ima dosta na fakultetu...
Mislim da se svi služimo ovim "metodama" da bi sebe utešili. Inače bi mnogo puta bili u opasnosti da padnemo u ozbiljnu depresiju.
mozda je najbolje ne pricati o tim temama...polozio sam, super ajmo dalje
  Reply With Quote
Old 27-04-09, 12:51   #8
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
mozda je najbolje ne pricati o tim temama...polozio sam, super ajmo dalje
Fakultet je samo primer analiziraj malo bolje svakodnevne situacije, videces da se skoro svakog dana sretnes bar sa jednom racionalizacijom, svojom ili tudjom. Ali da te racionalizacije nema, da ljudi ne ubedjuju sebe da im je zivot divan bas takav kakav jeste, mnogi bi se odavno ubili

B. Pekić
Old 27-04-09, 12:54   #9
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by NekaDrugaJa View Post
Fakultet je samo primer analiziraj malo bolje svakodnevne situacije, videces da se skoro svakog dana sretnes bar sa jednom racionalizacijom, svojom ili tudjom. Ali da te racionalizacije nema, da ljudi ne ubedjuju sebe da im je zivot divan bas takav kakav jeste, mnogi bi se odavno ubili
da, jedni sebe konstantno ubedjuju da je zivot predivan, a drugi stalno kukaju cak i onda kada nema razloga....
  Reply With Quote
Old 27-04-09, 14:55   #10
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić

Primjer je i roditelj koji svoje dijete uzdize do zvijezda iako ono nije pretjerano uspjeshno. Poshto chovjek nije svjestan mehanizama odbrane, niti shta bi mogao biti uzrok nekom neobichnom ponashanju, onda uzrok i izgovor trazi u nekim drugim stvarima (ako ga uopshte i trazi). Mi mozemo kod drugih primjetiti sve mehanizme odbrane ali mislim da je u to malo moguce ubjediti onoga kod koga se ovi mehanizmi manifestuju.
Old 27-04-09, 14:59   #11
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Mozemo ako zeli da nas slusa...ja nekada osecam potrebu da ljudima koji su mi dragi "otvorim oci" i (ne hvalim se stvarno ) uglavnom im je to pomoglo u zivotu...ja isto volim kada mi drugi skrenu paznju na takve stvari

B. Pekić
Old 27-04-09, 15:05   #12
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić

Quote:
Originally Posted by NekaDrugaJa View Post
Mozemo ako zeli da nas slusa...ja nekada osecam potrebu da ljudima koji su mi dragi "otvorim oci" i (ne hvalim se stvarno ) uglavnom im je to pomoglo u zivotu...ja isto volim kada mi drugi skrenu paznju na takve stvari
Pa stvar je u tome shto mali broj ljudi chuje dobronamjerne sugestije...
Jedno je slushati a drugo prihvatiti cijelu prichu...
Old 27-04-09, 15:10   #13
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Poenta je u tome da ti prica osoba kojoj verujes...i da ti kaze na pravi nacin. A koji je pravi nacin - to je vec individualna stvar.
Naravno, ako neko nece da prihvati, niko ga ne moze ubediti. Znam i nekoliko takvih primeraka. Kako god da im kazes, ispadas ljubomoran na njihovu srecu, uspeh, itd...takve i treba ostaviti da zive u zabludi i smejati im se u facu kad tresnu na zemlju, a svako tresne, kad tad

B. Pekić
Old 08-09-09, 15:06   #14
trtko
MiM team Početnik

Registrovan: Jul 2009
trtko na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
Mishljenja sam da svi mi koristimo racionalizaciju, a da mozhda toga uopshte nijesmo (bili) svjesni.
Smatram to kao sasvim normalnu stvar odbrane od neke vrste stresa i anksioznosti, ali poshto u svemu treba imati i dozirati mjeru, tako je i ovo jedna od stvari u kojima nikako ne valja pretjerivati. ...
Pretjerivanje ne samo sto ne valja vec u sadejstvu sa kompleksom prelazi u razne manije i devijacije. U pocetku je to skolski primjer, a kasnije i klinicki slucaj.
Vise nije dovoljna odbrana pa se prelazi u napad nesrazmjeran uzroku ili sta vise bez uzroka. Vise to nije zivot sa kompleksom vec zivot i diktat kompleksa u ljusturi osobe. Posmatracujuci uzrocno posljedicno tesko je utvrditi sta je u datom momentu mehanizam racionalizacije ali se dolazi do vrlo neracionalnih postupaka i zivljenja tudjeg zivota.
Primjer iz prakse navodio bi da se radi o poznanicima, a ustvari to je obraćanje totalno nepoznatoj osobi i samo da bi se skrenula paznja.
Quote:
Ali nažalost dušo... za razliku od tebe ja sam vrlo uticajna u jednoj velikoj firmi u BG-u, zato se i retko bavim politikom, imam sve što ti u jebenoj Crnoj Gori ili Americi ...
Provociranje na dijalog gdje ce se iskazati sopstvena snaga koja opet nema bas nikakvog pokrica u realnosti i imamo put od bezazlenog "kisjelog grozdja"
do ljudi sa kompleksom koji ne uspiju da dostignu svoje uzore, ponasaju se kao da su ravni sa njima ali im je ipak sujeta toliko slaba tacka, da se ne zadrzavaju na tome.
Ponizavanje, diskriminacija, ksenofobija,... je samo nacin da nahrane svoju sujetu. Ko se usudi da im predoci pravu sliku, bice istog trenutka prozvan, vrijedjan i napadan svim mogucim sredstvima od najprimitivnijih do najpodmuklijih.
Mitomanija im postaje nacin zivota i u sustini se pretvaraju u jadne osobe koje zive u raskoraku svojih mogucnosti i za njih okrutne stvarnosti. Pocetak od bezazlenog laganja samog sebe preko "kisjelog grozdja" do patoloskog laganja i sebe i okoline.
Mozda je pocetak cak i ovako:
Quote:
Originally Posted by Leptirić View Post
Primjer je i roditelj koji svoje dijete uzdize do zvijezda iako ono nije pretjerano uspjeshno. Poshto chovjek nije svjestan mehanizama odbrane, niti shta bi mogao biti uzrok nekom neobichnom ponashanju, onda uzrok i izgovor trazi u nekim drugim stvarima (ako ga uopshte i trazi). Mi mozemo kod drugih primjetiti sve mehanizme odbrane ali mislim da je u to malo moguce ubjediti onoga kod koga se ovi mehanizmi manifestuju.
Old 09-09-09, 07:54   #15
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

BlackWoman has disabled reputation

Termin "kiselo grožđe" potiče iz Ezopove basne i označava omalovažavanje nedostižnog predmeta naših želja.
Racionalizacijom se svi služe, čak i onda kada kažu da to ne rade baš upravo to rade.

Često omalovažim problem ili ono što mi je ostalo nedostižno pokušavam da sagledam u realnom svjetlu i oduzimam mu čar, kao nešto što nije vrijedno uzaludnog truda.
Kada to ne bismo radili ostajala bi tiha patnja za predmetom koji ne možemo imati.

Tags
grožđe, ki$elo, limun, slatki

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules