MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 07-12-06, 13:30   #1
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Registrovan: Oct 2006
Lipa na dobrome putu
Default Dubrovnik-15 godina poslije

Kakvo je raspoloženje u CG, danas kad se navršilo 15 godina od strašnog razaranja Starog grada? Da li ima spremnosti na pronalaženju i kažnjavanju krivaca?
Lipa is offline  
Reply With Quote
Old 07-12-06, 18:45   #2
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Lipa View Post
Kakvo je raspoloženje u CG, danas kad se navršilo 15 godina od strašnog razaranja Starog grada? Da li ima spremnosti na pronalaženju i kažnjavanju krivaca?
tu se od pocetka znalo ko je krivac. ja ne znam za ostale, ali ja, micun, zoki i marko oduvijek smo bili protiv toga. i definitivno je to crna tacka u crnogorskoj istoriji koja ne treba bit zaboravljena.

moram da recem da me je malo impresionirao postupak danasnje vlade od prije nekoliko godina da su se javno izvinuli hrvatskom narodu za napad crnogorskog JNA na dubrovnik i potpisali ugovor s hrvatskom vladom da plate stetu. tesko da ce moc platit zivote onih 88 civila sto su poginuli toga dana. karla de pont se vec postarala da odgovorne posalje u hag.

lipa ne znam jesi li ti mislila da mi sa foruma nadjemo krivce i da ti se licno izvine. posto smo odgovorne vec ispratili u hag evo nas 4-ica, iako nismo bili umijesani izvinicemo ti se u ime svih crnogoraca.

marko: izvini lipa
Zoki: izvini
Micun: izvini. mozda nisu namjerno
Ja: very much sory

ako treba i tebi licno da se plati, javi. nas 4 smo spremni da damo sve sto smo namjeravali nocas da potrosimo na alkohol.

Last edited by Filip; 07-12-06 at 18:59..
Filip is offline   Reply With Quote
Old 08-12-06, 10:07   #3
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Lipa na dobrome putu

Quote:88 civila sto su poginuli toga dana Quote

Tog dana je poginulo 19 ljudi, a 63 su bila ranjena.

A taj alkohol bi mogli ponuditi i meni

Last edited by Lipa; 08-12-06 at 10:15..
Lipa is offline   Reply With Quote
Old 08-12-06, 23:27   #4
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

Quote:
Quote:88 civila sto su poginuli toga dana Quote

Tog dana je poginulo 19 ljudi, a 63 su bila ranjena.

A taj alkohol bi mogli ponuditi i meni
dogovoreno
Old 10-12-06, 14:37   #5
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Nisam učestvovao, ali sam ćutao.

Žao mi je.

Žao mi je i što svi odgovorni nikad neće biti označeni kao krivci, a itekako su krivi (tadašnja vlast, mediji...) čak možda više od ovih poslatih u Hag.
Krivi su za žrtve na obije strane, krivi i pred hrvatskim i pred crnogorskim narodom. Ne prihvatam njihovo izvini, nemojte ni vi.

PS
I od mene poziv na pivo, ako kad dođeš u PG.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 15-12-06, 21:20   #6
sklopljeno u crnoj gori
MiM team Početnik

Registrovan: Sep 2006
sklopljeno u crnoj gori has disabled reputation

ne shvatam kako momo i milo nikad nisu povezivani sa ovim napadom iako su oni bili predsjednik i premijer crne gore u vrijeme napada.mada mi je drago sto ih izvizde kad dodju u hrvatsku da se "mire".sto se tice rata uopste,smatram da je jedina njegova svrha bila da se citava zemlja(sfrj) pokrade,sto je naravno obavljeno uspjesno.zanima me kakvo je raspolozeje u hrvatskoj,ima li jugonostalgicara i na sta prosjecan hrvat pomisli kad cuje rijec crnogorac(brat ili agresor)?
Old 15-12-06, 22:48   #7
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Lipa na dobrome putu

U Hrvatskoj, kao vjerovatno u svim novonastalim drzavama postoji veci broj ljudi koji pate za SFRJ.
Kad se spomene Crnogorac u RH...postoji velika razlika sto se tice Niksicana i recimo Cetinjana.
Najlosiju reputaciju uvjerljivo imaju Niksicani. Oni vaze za bandite, pljackase, komite, ubojice, jednom rjecju kao najgore sto je Crna Gora dala.
Cetinjani, posto su jasno i glasno (bar je tako u medijima prezentirano) digli glas protiv agresije na susjede, imaju puno bolju reputaciju u RH.
Milova isprika je prilicno dobro primljena u RH, ali ceka se isto iz Srbije. Nazalost mislim da od toga nema nista, bar ne od iskrenog kajanja i priznanja. Moje rijeci potvrdjuje i jucerasnja farsa koju je Vrhovni sud srbije uradio s ponistenjem presuda krvnicima s Ovcare. Nije to ni prvi put, jednako je uradjeno za ubojstva Muslimana u Sjeverinu i Albanaca na Kosovu, nazalost.
Old 14-01-07, 22:01   #8
Jevdjo
MiM team Početnik

Jevdjo's Avatar

Jevdjo has disabled reputation
Send a message via ICQ to Jevdjo Send a message via MSN to Jevdjo

Quote:
U Hrvatskoj, kao vjerovatno u svim novonastalim drzavama postoji veci broj ljudi koji pate za SFRJ.
Kad se spomene Crnogorac u RH...postoji velika razlika sto se tice Niksicana i recimo Cetinjana.
Najlosiju reputaciju uvjerljivo imaju Niksicani. Oni vaze za bandite, pljackase, komite, ubojice, jednom rjecju kao najgore sto je Crna Gora dala.
Cetinjani, posto su jasno i glasno (bar je tako u medijima prezentirano) digli glas protiv agresije na susjede, imaju puno bolju reputaciju u RH.
Milova isprika je prilicno dobro primljena u RH, ali ceka se isto iz Srbije. Nazalost mislim da od toga nema nista, bar ne od iskrenog kajanja i priznanja. Moje rijeci potvrdjuje i jucerasnja farsa koju je Vrhovni sud srbije uradio s ponistenjem presuda krvnicima s Ovcare. Nije to ni prvi put, jednako je uradjeno za ubojstva Muslimana u Sjeverinu i Albanaca na Kosovu, nazalost.
Kad se vi iskreno izvinete nama za pocetak za Jasenovac i golgote koje je srpski narod preziveo pred ustaskim hordama jos 1941-45g. pa onda za zrtve ovog rata,pa za sve one Srbe i Crnogorce koji su prisilno pokatoliceni a mahom djeca u starosti do 14g a ukupan broj prekrstenih je 120 000,e onda lepi-a moj ce mo se i mi izviniti vama.
Jevdjo is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 23:05   #9
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Ja se ne bih bavio prepucavanjem (to nam je glave došlo) nego nastavio da živimo normalno, koliko je to maximalno moguće.

Stvarno smo ga zasrali (moram da upotrijebim ovaj izraz) prije 15 god.

Svi danas plaćamo tuđe (svoje) gluposti.

Ja sam volio bratstvo i jedinstvo (Ne pričam o komunizmu i sl.), volim ga i danas (kao prvu ljubav koja se udala za drugog)
Old 27-01-07, 22:45   #10
Frida
MiM team Početnik

Frida's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Frida na dobrome putu

Iz nekih izvora znam da su ljude kupili po ulicama - doslovce. (Pričam o Budvi) Dali im oružje i uniformu, te rekli da se za dva sata jave tamo i tamo. Neki su uspjeli - doslovce - dezertirati, neki nisu... ali nikako se ne bih složila sa tvrdnjom da je ovo mrlja na povijesti cnogorskog naroda, nego je to mrlja na povijesti JNA... koja to, očito, nije bila. I ostajem u uvjerenju da se crnogorski narod nema za što ispričavati... jer ti ljudi za to nisu krivi. Barem većina nije. A sada... tko je u onoj zbrci i strci uspio zdrave glave razmišljati.

Inače, da me se ne shvati krivo... ja sam iz Osijeka i isti taj rat mi je djetinjstvo učinio najružnijim dobom... koje sam provela u podrumu strepeći za oca... Ali me to neće spriječiti u tomu da o ljudima koji su se bojali za svoj život mislim kao o svim drugim ljudima, bez obzira na nacionalnost i ostala čuda.
Frida is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 12:59   #11
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Frida View Post
Iz nekih izvora znam da su ljude kupili po ulicama - doslovce. (Pričam o Budvi) Dali im oružje i uniformu, te rekli da se za dva sata jave tamo i tamo. Neki su uspjeli - doslovce - dezertirati, neki nisu... ali nikako se ne bih složila sa tvrdnjom da je ovo mrlja na povijesti cnogorskog naroda, nego je to mrlja na povijesti JNA... koja to, očito, nije bila. I ostajem u uvjerenju da se crnogorski narod nema za što ispričavati... jer ti ljudi za to nisu krivi. Barem većina nije. A sada... tko je u onoj zbrci i strci uspio zdrave glave razmišljati.

Inače, da me se ne shvati krivo... ja sam iz Osijeka i isti taj rat mi je djetinjstvo učinio najružnijim dobom... koje sam provela u podrumu strepeći za oca... Ali me to neće spriječiti u tomu da o ljudima koji su se bojali za svoj život mislim kao o svim drugim ljudima, bez obzira na nacionalnost i ostala čuda.
E ovo ja zovem dobrim razmišljenjem.
Već sam se počela ježiti o tome ko kome treba da se izvinjava.
NEMA strane koja je čista. Nek se poizvinjavaju svi međusobno, pa da nastavimo dalje.
BlackWoman is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 13:06   #12
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Lipa na dobrome putu

G. Baletić je neki dan sve lijepo rekao: "JNA je mobilizirala Crnogorce, ali nije nas trebalo puno goniti u rat".
Ja sam mišljenja da ne trebaju svi svima da se ispričaju, na taj način se agresija i žrtve relativiziraju. Mišljenja sam da osim isprike treba doći i do financijske nadoknade oštećenoj strani.
Old 02-02-07, 13:22   #13
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Nadoknade oštećenim stranama (množina).
Dam ti pare, daš mi pare = saldo 0.

Bespredmetno je pisati o tome na ovom forumu jer će rasprave trajati do u beskonačnost. Mislim da ima mnogo više konstruktivnijih tema za razgovore, pogotovo na ovom forumu gdje dolaze članovi sa svih strana bivše SFRJ.
Old 02-02-07, 13:26   #14
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Lipa na dobrome putu

Pazi, mi se ne svađamo, svatko iznosi svoje mišljenje.
Nije saldo nula, jer nitko iz Splita ili Šibenika nije bombardirao Čačak ili Niš, dok ovi zadnji jesu bombardirali ove prve....
Old 02-02-07, 13:45   #15
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

JNA je predstavljala vojsku kompletne Jugoslavije, a onda su počele neke republike da izlaze iz njenog okvira. One koje su ostale u njenom okviru su, kao i prije, morale da budu mobilisane. Šta bi se desilo da je, davam primjer, Hrvatska ostala u njenom okviru, a Srbija izašla iz njenog sastava? Naravno da bi stanovnici npr. Šibenika, Splita morali biti mobilisani u pokušaju sačuvanja cjeline bivše SFRJ.
Ratom se ništa nije postiglo, osim žrtve na sve tri strane (nijednu stranu ne treba zanemariti) i etničko čišćenje.
Što se tiče bombardovanja Dubrovnika, u JNA sastavu na tom području su zaista bili samo Crnogorci, zbog čega se Milo i izvinjavao.

Da se našlo par pametnih ljudi na čelu bivše SFRJ sve se možda moglo i mirnim sporazumom riješiti, ali...
Old 02-02-07, 13:52   #16
Lipa
MiM team Početnik

Lipa's Avatar

Lipa na dobrome putu

Quotea se našlo par pametnih ljudi na čelu bivše SFRJ sve se možda moglo i mirnim sporazumom riješiti, ali...

Ovo je jedino gdje se s tobom slažem.
Za sve ostalo ustav iz 1974. te u potpunosti demantira. Ista ta JNA je oduzela TO oruzje za sto nije ni najmanje bila ovlastena. Ista ta JNA nije željela smiriti Vidovdansko divljanje Slobodanovo na Kosovu polju, pozivanje na sukobe, "...gdje i ratni sukobi nisu isključeni". kao sto znas, sve to je bilo prije bilo kakve naznake izlaska HR i SLO iz Jugoslavije i prije bilo kakve pojave Tuđmana i sličnih.
Old 02-02-07, 14:45   #17
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

nb-campari na dobrome putu

[QUOTE=Lipa;16821]Quotea se našlo par pametnih ljudi na čelu bivše SFRJ sve se možda moglo i mirnim sporazumom riješiti, ali...

Ovo je jedino gdje se s tobom slažem.
Za sve ostalo ustav iz 1974. te u potpunosti demantira. Ista ta JNA je oduzela TO oruzje za sto nije ni najmanje bila ovlastena. Ista ta JNA nije željela smiriti Vidovdansko divljanje Slobodanovo na Kosovu polju, pozivanje na sukobe, "...gdje i ratni sukobi nisu isključeni". kao sto znas, sve to je bilo prije bilo kakve naznake izlaska HR i SLO iz Jugoslavije i prije bilo kakve pojave Tuđmana i sličnih.[/QUOT
ne slazem se da je jna oduzimala oruzje, naprotiv-PRODAVALA JE. i oruzje i municiju. i svakome ko je placao. trebalo je psima da rat traje. i trajao je.krivi su kreatori. i vasi i nasi i njini. i mi sto smo dozvolili. ja sam mobilizaciju izbjegao.nije bilo lako, vecina nisu mogli.
bilo-ne ponovilo se.
nb-campari is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 22:47   #18
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Bilo je raspoloženje u Sloveniji mnogo ranije za otcjepljenje. U onim uslovima to je bila greška, ali kasnijim raspletom ispostavilo se najbolje rešenje.
Old 02-02-07, 23:06   #19
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

nb-campari na dobrome putu

ne znam. da je jugoslavija od pocetka napravljena kao konfederacija, mozda bi opstala. meni licno je odgovarala i onakva. na mnoga sam mjesta stigao i dosta sam novca napravio sa onim pasosem.
nb-campari is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 19:33   #20
neo
MiM team Početnik

neo has disabled reputation

Quote:
G. Baletić je neki dan sve lijepo rekao: "JNA je mobilizirala Crnogorce, ali nije nas trebalo puno goniti u rat".
Ja sam mišljenja da ne trebaju svi svima da se ispričaju, na taj način se agresija i žrtve relativiziraju. Mišljenja sam da osim isprike treba doći i do financijske nadoknade oštećenoj strani.
Jes JNA je imala velike probleme da mobilizira Crnogorce jer su se tome protivilo tadasnje rukovodstvo CG,Bulatovic,Djukanovic Marovic.

Vidis li Lipa da u filmovima pomenuti Gospodin pokusava da opere ovu trojicu i sve prebaci na narod koji je pod pritiskom JNA otisao u rat.
Nego Djukanovic Vam se izvinuo i niko da ga pita sto je uradio da do toga ne dodje,jos samo sto Vam nije rekao da je on bio protiv toga.A ko zna mozda oce za koju godinu.
neo is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
dubrovnik15, godina, poslije

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules