MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 25-03-09, 00:48   #1
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan
Default Šta sa egoistima?

Značilo bi mi vaše mišljenje.Pre neki dan sam se posvađala sa jednom dobrom drugaricom, a pošto sam po prirodi mirotvorac (retko se svađam,ali kada se posvađam, onda je ozbiljno),po ceo dan razmišljam da li sam ispravno postupila. Evo šta se desilo-imale smo jedan mali nesporazum, koji bi rešile, da ona nije počela izuzetno drsko i bezobrazno da odgovara. Meni je u odnosima sa prijateljima izuzetno važno poštovanje i zbog toga me je način na koji je razgovarala sa mnom jako povredio. Da napomenem da ova je ova rasprava trajala i da stvari koje je rekla nisu izrečene u afektu. Moje pitanje je: Šta bi vi uradili na mom mestu? Kako razgovarati sa osobom kada morate pažljivo da birate reči, da je ne bi uvredili, dok ona može da vam kaže bilo šta i ne brine da li će to vas uvrediti? Da li je neminovno da se prijateljstvo sa osobom koja ima takve "ispade" prekine, ako želite da sačuvate dostojanstvo i živce? Da li je treba "kazniti" svojom ljutnjom u nadi da će shvatiti neispravnost svojih postupaka?
Tiga is offline  
Reply With Quote
Old 25-03-09, 00:56   #2
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

U svojim pitanjima vidno naslucujes odgovor i znas dobro sta treba da uradis u tom slucaju. Ne kaznjavas ti nikoga do sebe ako to ne uradis, zato prekid dok se druga strana ne promijeni. Ako do toga ne dodje, jos bolje, oslobodjena si takve safre.
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 01:15   #3
Zagorka
MiM team Forumaš i po'

Zagorka's Avatar

Registrovan: Oct 2008
Zagorka uskoro postaje slavan

Slicna situacija se i meni desila prosle godine. Ja sam po prirodi mirna i tolerantna dok je moja prijateljica impulsivna i kaze mnogo toga, sto ne misli. Ali, ja je poznajem, kao svoj dlan i znam sta zeli da mi kaze, bez obzira kako to kaze!
Nemoj da brines.... Ako je poznajes, znas sta je od toga stvarno i mislila... Ako, imas dilema razgovaraj otvoreno sa njom!

Ko se voli, taj i se svadja!
Old 25-03-09, 01:23   #4
Bann'dito
Matador

Bann'dito's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Bann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjemBann'dito dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by sunčica View Post
Slicna situacija se i meni desila prosle godine. Ja sam po prirodi mirna i tolerantna dok je moja prijateljica impulsivna i kaze mnogo toga, sto ne misli. Ali, ja je poznajem, kao svoj dlan i znam sta zeli da mi kaze, bez obzira kako to kaze!
Nemoj da brines.... Ako je poznajes, znas sta je od toga stvarno i mislila... Ako, imas dilema razgovaraj otvoreno sa njom!

Ko se voli, taj i se svadja!
Ovo svakako!
i da je keks korjen svega
Bann'dito is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 08:40   #5
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Kada se svadjamo, obično u afektu kažemo stvari koje ne mislimo, da namjerno povrijedimo suprotnu stranu. Medjutim, ako tvoja prijateljica nije rekla neke stvari u afektu, već je ozbiljno mislila, možda je tebe pogodila njena iskrenost a tvoj ego ne može da se suoči sa tim...Pravi prijatelji nam nikada neće podilaziti i govoriti samo one stvari koje želimo čuti....
Zato trebaš preispititati cijelu stvar, ti najbolje znaš šta ti je rekla i sa kakvom namjerom, pusti da te prodje ljutnja pa razgovarajte otvoreno...

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 10:26   #6
poom
MiM team Forumaš

poom's Avatar

Registrovan: Feb 2009
poom nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Supernova View Post
Kada se svadjamo, obično u afektu kažemo stvari koje ne mislimo, da namjerno povrijedimo suprotnu stranu. Medjutim, ako tvoja prijateljica nije rekla neke stvari u afektu, već je ozbiljno mislila, možda je tebe pogodila njena iskrenost a tvoj ego ne može da se suoči sa tim...Pravi prijatelji nam nikada neće podilaziti i govoriti samo one stvari koje želimo čuti....
Zato trebaš preispititati cijelu stvar, ti najbolje znaš šta ti je rekla i sa kakvom namjerom, pusti da te prodje ljutnja pa razgovarajte otvoreno...
Nisam baš pristalica istine po svaku cijenu, naročito reći
nekom istinu makar bila ona gorka,
zbog naše lične sujete koja karakteriše
sviju nas dobijamo u takvim slučajevima kontraefekat.
Jer svi mi nismo savršena i bezgrešna bića.
A opet istinu ne govore i doktori pacijentima
u vezi dijagnoze. Svakako za rad uzvišenog cilja.
Dakle treba dobro razlučiti kada, kome i u kom
trenutku reći istinu.
A šta je istina? Da li naša subjektivna percepcija
prema nekome ili vanjskom svijetu u datom trenutku.
Ta percepcija nekad može biti oblikovana nizom faktora
koji ne ovise o nama samim a može i našim trenutačnim
psiho-fizičkim stanjem........ipak sve je relativno.
Old 25-03-09, 10:42   #7
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by poom View Post
trenutku reći istinu.
rece cisti egoista i ostade ziv
  Reply With Quote
Old 25-03-09, 10:58   #8
poom
MiM team Forumaš

poom's Avatar

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
rece cisti egoista i ostade ziv
hahahahahahaa ovo je već sfera jeftinog uveseljavanja širokih naradnih masa....
Old 25-03-09, 11:11   #9
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:
trenutku reći istinu.
Ne mislim na istinu kao apsolutni pojam, već projekciju onoga što misli dotična osoba.
Razlučiti da li je "istina" ili je "izletjelo" u afektu, samo da bismo povladjivali svom ranjenom egu...da li je to grub i drzak način na koji je to izgovorila ili sama suština izrečenog...Ali to je najčešće teško razlučiti, zato pucaju veze i prijateljstva...jer ustvari ne znamo šta nas je konkretno povrijedilo...Ono što mene povredjuje možda ti ne bi ni obratio pažnju i obrnuto, zato ne postoji bolji način za rješavanje ovakvih situacija od otvorenog razgovora i suočavanja izmedju dvije "zaraćene" strane...pa ko je pogriješio neka se izvine, ljudski je praštati...

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 11:29   #10
poom
MiM team Forumaš

poom's Avatar

Quote:
Originally Posted by Supernova View Post
Ne mislim na istinu kao apsolutni pojam, već projekciju onoga što misli dotična osoba.
Razlučiti da li je "istina" ili je "izletjelo" u afektu, samo da bismo povladjivali svom ranjenom egu...da li je to grub i drzak način na koji je to izgovorila ili sama suština izrečenog...Ali to je najčešće teško razlučiti, zato pucaju veze i prijateljstva...jer ustvari ne znamo šta nas je konkretno povrijedilo...Ono što mene povredjuje možda ti ne bi ni obratio pažnju i obrnuto, zato ne postoji bolji način za rješavanje ovakvih situacija od otvorenog razgovora i suočavanja izmedju dvije "zaraćene" strane...pa ko je pogriješio neka se izvine, ljudski je praštati...
Afekat u većini slučajeva , kao nekontrolisani izliv bijesa, emocija i sličnoga , ne treba uzimati zdravo za gotovo.
Čak i u utemeljenoj pravnoj nauci djela učinjena u stanju afekta se ne sankcionišu...

„„....otvorenog razgovora i suočavanja izmedju dvije "zaraćene" strane ...““

Ovdje se s’ tobom slažem, s tim da bih još dodao stvar dogovora ili postavljanje stvari na čistac bilo kod prijatelja, supružnika ...mora biti obuhvaćeno kompromisom.
Možda je to pak moj subjektivni stav, ali ja normalan i blagodetan život vidim i razumijem kao takav zasnovan na kompromisu,uvažavanju uzajamnom poštovanju a nikako ne na konformizmu ....
Old 25-03-09, 15:00   #11
Okugata
Guest

Quote:
hahahahahahaa ovo je već sfera jeftinog uveseljavanja širokih naradnih masa....
tacno, ti si dobar materijal za tovarenje
  Reply With Quote
Old 25-03-09, 15:17   #12
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
Originally Posted by Tiga View Post
Šta bi vi uradili na mom mestu?
1.Kako razgovarati sa osobom kada morate pažljivo da birate reči, da je ne bi uvredili, dok ona može da vam kaže bilo šta i ne brine da li će to vas uvrediti?
2.Da li je neminovno da se prijateljstvo sa osobom koja ima takve "ispade" prekine, ako želite da sačuvate dostojanstvo i živce?
3.Da li je treba "kazniti" svojom ljutnjom u nadi da će shvatiti neispravnost svojih postupaka?
Ja zapravo ne vidim da je ta tvoja drugarica išta loše uradila pa ne znam šta bi trebalo da se uradi.

1.Ova tvoja rečenica pokazuje da nisi iskrena i otvorena u razgovoru sa drugaricom.

2.Kakvo dostojanstvo i kakve živce? Pobogu pa ti imaš 20god!

3.Ovo je tako nezrelo...nije mi jasno koji su to neispravni postupci? Je li te lagala, je li ti otela dečka, ogovarala kod drugarica..šta?
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 16:57   #13
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

aeroponik na dobrome putu

Najbolje rješenje je da se suprotstavljene strane rvaju u blatu. Koja pobijedi, ona je u pravu, a druga da se opere šmrkom, tako da joj se majičica zalijepi za zmijsko telo, sve pred očima sudija, časnih starina i gledališta!
Old 25-03-09, 22:09   #14
Tiga
MiM team Guru

Vidim da ovde ima različitih stavova i drago mi je zbog toga.
Ono što je mene u celoj situaciji uvredilo nije njena iskrenost-treba da mi kaže šta misli,naravno da ćemo biti iskrene jedna prema drugoj.Takođe, ja razumem sve što je ona rekla i šta ju je iznerviralo (mada se ne slažem potpuno,ali je poznajem i razumem). Ono što mene vređa je to što daje sebi za pravo da mene i druge izvređa ako smo joj rekli da je mogla da postupi drugačije nego što jeste. Reč je o osobi koja ne može da podnese kritiku.Prosto ponekad u razgovoru sa njom ne znam kako da se postavim,nekad mi se čini da iz čista mira hoće da se posvađa. Predmet same svađe je banalan, ali mene je tu uvredio nedostatak poštovanja. Zašto je to mene uvredilo? Možda je to posledica mog egoizma ,a možda mi je samo muka od ovih situacija sa njom, jer nije prvi put da se tako ponaša.
Meni je ona jako draga i žao bi mi bilo da prestanem da se družim sa njom zbog ovakve "gluposti", ali opet, ako zažmurim na ovakvu stvar, osećaću se kao budala.
U pravu ste za sve, razgovaraću sa njom, pa ću videti šta će da bude. Bez obzira na ishod, ja se osećam razočarano.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 23:07   #15
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

Slušaj, da imaš išta soli u glavi, shvatila bi do sada da se savjeti NE DAJU! Onaj ko traži savjet, traži krivca za eventualni neuspjeh. Pokušaj da ovo uguraš iza čeone kosti.
Prijedlog sa rvanjem u blatu ostaje.
Old 25-03-09, 23:16   #16
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by aeroponik View Post
Slušaj, da imaš išta soli u glavi, shvatila bi do sada da se savjeti NE DAJU! Onaj ko traži savjet, traži krivca za eventualni neuspjeh. Pokušaj da ovo uguraš iza čeone kosti.
Prijedlog sa rvanjem u blatu ostaje.
Ne tražim krivca za neuspeh, već još neko mišljenje, da vidim kako razmišljaju ljudi sa strane. Možda vi vidite nešto što ja ne vidim. Nisam luda da krivim bilo koga za neuspeh,sem samu sebe. A što se tvog predloga sa blatom tiče-teško ću da nađem blato, suvo je ovih dana.
Old 27-03-09, 00:15   #17
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
prosto ponekad u razgovoru sa njom ne znam kako da se postavim,nekad mi se čini da iz čista mira hoće da se posvađa.
ovo ti je čist sindrom nedostatka....hm nije i bitno..

Quote:
Možda je to posledica mog egoizma
vidiš to sam ja odmah pomislio čim sam vidio naslov teme i još da se radi o tvom ličnom problemu.
usput ja i dalje nisam baš siguran šta je ta mala uradila.

Evo ti par savjeta
1.moraš da razlučiš ponos i sujetu
2.razmisli o relativnosti tih stvari
3.ne sjekiraj se previše, ionako se nećete previše družiti kada nađete momke
4.ovaj predlog aeroponika o rvanju u blatu nije uopšte loš
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 21:13   #18
aeroponik
MiM team Početnik

aeroponik's Avatar

Šta god da je uradila - rvanje u blatu je rješenje!
Old 07-04-09, 21:31   #19
Tiga
MiM team Guru

Pozvala me je i izvinila mi se zbog svog ponašanja. Hvala svima, pomogli ste mi
Reply

Tags
egoistima, Šta

Opcije Teme
Način Prikaza