MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 12-03-09, 10:41   #1
Čiko Vido
MiM team Forumaš i po'

Čiko Vido's Avatar

Registrovan: Nov 2008
Čiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjem
Default Barnumov efekat

Prepoznajete li se u ovome:
Vi često pokušavate da na okolinu ostavite utisak da ste čvrsti i postojani, ali ste u stvari emotivna i ranjiva osoba. Ponekad ste vedri, komunikativni i društveni, a umete i da se povlačite u sebe i tada osobama koje vas vole postaje teško da dopru do vaših misli. Volite promene i dinamiku, i sputavanje slobode može da vas odvede u nezadovoljstvo, pa čak i u melanholiju i depresiju. Dobro znate da ste osoba koja ima svoj stav i ne prihvatate tuđa mišljenja izrečena proizvoljno i bez čvrstog dokaza. Vi imate beskrajnu sposobnost da razumete ljude koji vas okružuju i koje volite. Takođe imate snažan osećaj za pravednost i iznad svega vam je najteže da prihvatite ljudsku pohlepu i nedostatak osećaja za druge.
U ljubavnom životu imali ste manjih problema. Ipak, i pored nekih slabosti, snaga vaše ličnosti učinila je da sa tim uspešno izlazite na kraj. često umete da prema sebi zauzmete kritički stav, čak i više nego što je to potrebno. Razlog je uglavnom taj što imate jaku potrebu da vas ljudi prihvataju i vole, pa postajete prestrogi kad sudite o sebi.
Svesni ste da krijete značajne potencijale, koje zbog svoje nesigurnosti i povučenosti ipak niste realizovali u potpunosti. Uskoro ćete naučiti kako da svoje sposobnosti dovedete do punog izražaja.

Čita vam dušu, a?

U pitanju je Barnumov ili Forerov efekat. Mislite o tome kad sljedeći put budete čitali horoskop, radili online testove koji vam "pogode" tip ličnosti posle 2 pitanja o broju ponavljanja slova Š u vašem imenu ili posjećivali vidovnjaka...

Sajt Voje Antonića (autora čuvenog kompjutera "Galaksija"): http://www.paralax.rs/knjiga7.htm

A tu je i Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Forer_effect
Čiko Vido is offline  
Reply With Quote
Old 12-03-09, 11:05   #2
vaka-ash
MiM team Expert

vaka-ash's Avatar

Registrovan: Sep 2008
vaka-ash nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via Skype™ to vaka-ash

Quote:
Originally Posted by Winston Wolfe View Post
Prepoznajete li se u ovome:
Vi često pokušavate da na okolinu ostavite utisak da ste čvrsti i postojani, ali ste u stvari emotivna i ranjiva osoba. Ponekad ste vedri, komunikativni i društveni, a umete i da se povlačite u sebe i tada osobama koje vas vole postaje teško da dopru do vaših misli. Volite promene i dinamiku, i sputavanje slobode može da vas odvede u nezadovoljstvo, pa čak i u melanholiju i depresiju. Dobro znate da ste osoba koja ima svoj stav i ne prihvatate tuđa mišljenja izrečena proizvoljno i bez čvrstog dokaza. Vi imate beskrajnu sposobnost da razumete ljude koji vas okružuju i koje volite. Takođe imate snažan osećaj za pravednost i iznad svega vam je najteže da prihvatite ljudsku pohlepu i nedostatak osećaja za druge.
U ljubavnom životu imali ste manjih problema. Ipak, i pored nekih slabosti, snaga vaše ličnosti učinila je da sa tim uspešno izlazite na kraj. često umete da prema sebi zauzmete kritički stav, čak i više nego što je to potrebno. Razlog je uglavnom taj što imate jaku potrebu da vas ljudi prihvataju i vole, pa postajete prestrogi kad sudite o sebi.
Svesni ste da krijete značajne potencijale, koje zbog svoje nesigurnosti i povučenosti ipak niste realizovali u potpunosti. Uskoro ćete naučiti kako da svoje sposobnosti dovedete do punog izražaja.

Čita vam dušu, a?

U pitanju je Barnumov ili Forerov efekat. Mislite o tome kad sljedeći put budete čitali horoskop, radili online testove koji vam "pogode" tip ličnosti posle 2 pitanja o broju ponavljanja slova Š u vašem imenu ili posjećivali vidovnjaka...

Sajt Voje Antonića (autora čuvenog kompjutera "Galaksija"): http://www.paralax.rs/knjiga7.htm

A tu je i Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Forer_effect
Kakva sam budala bio !Kada sam bio mlado momche onda sam stvarno ,vjerovao u te stvari !! Kada sam ishao kod zgodne komshinice na kafu i kad mi je ona gatala i kad sam "zabadao" zelju..
vaka-ash is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 11:24   #3
Čiko Vido
MiM team Forumaš i po'

Čiko Vido's Avatar

Čiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjemČiko Vido dragulj među dragim kamenjem

Ti se ne računaš
Čiko Vido is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 08:49   #4
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Winstone,
Hvala na ovome Često sam mnogima ukazivao na to a da nisam znao da je to neki efekat. Sad imam i dokaz da nisam jedini primjetio, prozaičnost, ako smijem tako da se izrazim
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 14:34   #5
Čiko Vido
MiM team Forumaš i po'

Čiko Vido's Avatar

Nema na čemu, Arh... Akrh... Arkh... Arči, nema na čemu
Old 02-05-09, 19:50   #6
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Registrovan: Mar 2009
The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Nisam znala da za to postoji i naucni naziv...
Svaka iole inteligentna osoba moze da provali kada je neko laze i maze - dovoljno je samo ukljuciti mozak.

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
The cheljade is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 20:47   #7
Čiko Vido
MiM team Forumaš i po'

Čiko Vido's Avatar

Ljudi obično precjenjuju svoju pamet, pa ni to uključivanje nije to što bi trebalo bit
Old 02-05-09, 20:55   #8
Tiga
MiM team Guru

Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Nije baš tako... Ne možete uvek da provalite kada vas neko laže. Kada sam gledala u karte, videla sam koliko je ljudima lako napuniti glavu glupostima, samo zato što su oni spremni da poveruju. U ostalom, i ja sam takva budala. Čitam pre neki dan dnevni horokop i mislim- jaooo, kako su mi sve pogodili! Kad malo bolje pogledam, a ono horoskop je za neki prošli datu i to i nije za moj znak.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 21:10   #9
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

The cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auruThe cheljade ima famoznu auru

Quote:
Ne možete uvek da provalite kada vas neko laže
Ja sam bila najpoznatija gledachica u sholju u srednjoj
Kafe samo stizale(msm, u kaficu pored skole, ne u skoli)...eeej, to su bili dani!

Ima ljudi čiji je život trag vrelog železa u tle utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo još vređa oči. Oni su kao zvezde čije rađanje vidimo milionima godina pošto su zgasle ali ga nikad ne čujemo. Smrt starog sunca izgleda kao rađanje novog; umiranje ovakvih ljudi uvek je rađanje novog i neizvesnog. Oni su bića Vatre. Vatra je njihov Element. Njihova priroda i sudbina.
B. Pekić
Old 02-05-09, 21:16   #10
Tiga
MiM team Guru

Ali, zaista je ljude lako prevariti. Čitam tekstove sa ovih linkova što je Winston Wolfe postavio i prepoznajem svoje reakcije, a pogotovo reakcije onih ljudi koji se prže na te gluposti proricanja sudbine. Drugarica me je pre par godina vodila jednoj "gatari" u Batajnicu (nije bila stvarno gatara, žena je navodno čitala budućnost sa lica) i kažem vam, ne znaju oni ništa. Samo Bog zna šta će nam se sutra desiti, a ovaj šljam- pojma nema.
Old 02-05-09, 21:27   #11
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Sigurno da ima mnogo šarlatana, ali mogu posvjedočiti da postoje ljudi koji ti mogu reći konkretnu stvar: "U tvom životu se dešava to i to", bez rasplinjavanja koje obuhvata Barnumov efekat.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 21:32   #12
Tiga
MiM team Guru

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Sigurno da ima mnogo šarlatana, ali mogu posvjedočiti da postoje ljudi koji ti mogu reći konkretnu stvar: "U tvom životu se dešava to i to", bez rasplinjavanja koje obuhvata Barnumov efekat.
E za takvog baš i nisam čula.
Old 02-05-09, 21:33   #13
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
mislis li na astrologe?
  Reply With Quote
Old 02-05-09, 21:45   #14
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Quote:
Originally Posted by Okugata View Post
mislis li na astrologe?
Ja sam se za astrologiju i zainteresovala upravo onda kada mi je devojka koja mi nikada oci nije videla niti moze da zna bilo sta o meni rekla konkretne stvari tipa: imala si problem sa ocima oko 9-10e godine; pitala me da li mi je otac ziv, kada sam rekla da nije rece mi iz natala da je ili ubijen ili je umro od tumora (ovo drugo je bilo tacno), zatim videla problem sa macehom (cak i kada je htela da me otruje; pogodi devojka tacno u mesec) i jos masu stvari...bas u detalje, ne gluposti tipa "ti si dobra, iskrena i osecajna" - svako sebe dozivljava kao dobrog, iskrenog i osecajnog...

B. Pekić
Old 02-05-09, 21:49   #15
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by NekaDrugaJa View Post
Ja sam se za astrologiju i zainteresovala upravo onda kada mi je devojka koja mi nikada oci nije videla niti moze da zna bilo sta o meni rekla konkretne stvari tipa: imala si problem sa ocima oko 9-10e godine; pitala me da li mi je otac ziv, kada sam rekla da nije rece mi iz natala da je ili ubijen ili je umro od tumora (ovo drugo je bilo tacno), zatim videla problem sa macehom (cak i kada je htela da me otruje; pogodi devojka tacno u mesec) i jos masu stvari...bas u detalje, ne gluposti tipa "ti si dobra, iskrena i osecajna" - svako sebe dozivljava kao dobrog, iskrenog i osecajnog...
naravno, dobar poznavalac astrologije, moze sve to videti u karti kao i predvidjanja za nadolazeci period.
citala sam pre nekog vremena prastari casopis (tipa '3. oko'), gde baba Vanga...lupam.....predvidja kako nece biti bombardovanja!!
  Reply With Quote
Old 02-05-09, 21:50   #16
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Jes, a kad se bombardovanje desi, onda se pobiju oko toga ko ga je prvi predvideo

B. Pekić
Old 02-05-09, 21:53   #17
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by NekaDrugaJa View Post
Jes, a kad se bombardovanje desi, onda se pobiju oko toga ko ga je prvi predvideo
secam se je bilo najavljeno par dana unapred na netu....samo je tada retko ko imao net
  Reply With Quote
Old 02-05-09, 21:54   #18
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Znam da idem u shirinu, ali ovo ne mogu da ne napishem...znala sam lika (doduse, samo iz vidjenja, nismo iz istog mesta) koji je '90.ih ukrao vidovitoj Zorki kola i zvao je u emisiju da joj to kaze razgovor je izgledao otprilike ovako...posto mu je predvidela dug zivot (decko je poginuo u saobracajnoj nesreci, mislim da nije imao ni 30 godina)...
On: Moze li, molim vas, jos samo jedno kratko pitanje
Zorka: Moze
On: Je l' znate gde vam je "golf"?
Zorka: Znam, u Bosni, u okolini Bijeljine
On: E nije nego na... (pa ime naselja u okolini Beograda)

U roku od 3 minuta se tu stvorila interventna, ali nadjose samo olupinu, povadio je sve sto se povaditi moglo...a preko stare centrale nisu mogli utvrditi sa kog je broja doticni zvao

B. Pekić
Old 02-05-09, 21:56   #19
Tiga
MiM team Guru

Quote:
secam se je bilo najavljeno par dana unapred na netu....samo je tada retko ko imao net
Tih par dana pre bombardovanja je svako mogao da bude "vidovnjak" i kaže da će se sa zemljom nešto loše desiti.
Old 02-05-09, 21:57   #20
The cheljade
Bez piva ne biva!

The cheljade's Avatar

Quote:
Za predvidjanje "Milosrdnog andjela" bila je potrebna samo zdrava logika..nikakve extrasenzorne sposobnosti

B. Pekić
Reply

Tags
barnumov, efekat

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules