MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 27-02-09, 10:02   #1
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan
Unhappy Upala sinusa

Je li neko od vas operisao sinuse? Gdje? Laserski ili "pod nož"?
Madagaskar is offline  
Reply With Quote
Old 27-02-09, 10:24   #2
sekaneno
MiM team Početnik

Registrovan: Jan 2008
sekaneno nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by madagaskar View Post
Je li neko od vas operisao sinuse? Gdje? Laserski ili "pod nož"?
Ja sam trebala da radim klasičnu operaciju prije 20 godina. Punktiranje nije moglo da se obavi jer je gnoj bio začauren. Kada su mi rekli postupak, odustala sam.

Problem sam riješila tako što kada mi počnu problemi sa sinusima, čim osjetim i najmanju naznaku da će da me zabole, popijem dva andola. Onda tako par dana za redom. Od tada nemam upale.

Inača je bilo karakteristično što su mi bolovi počinjali svaki dan u isto vrijeme.
sekaneno is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 11:00   #3
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Ja imam povremeno upalu sinusa i lijecim sa slanom vodom koju pumpam korz nos dok ne izadje na usta (i pred sobom iznese svo smece sto se tamo skuplja) to radim 3x dnevno i zadovoljan sam.

Vazno je da potrefite pravu kolicinu soli, 0.7-0.8%, ili da kupujete gotove paketice sa solju i sodom bikarbonom.
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 11:24   #4
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Thumbs up

Quote:
Originally Posted by simm View Post
Ja imam povremeno upalu sinusa i lijecim sa slanom vodom koju pumpam korz nos dok ne izadje na usta (i pred sobom iznese svo smece sto se tamo skuplja) to radim 3x dnevno i zadovoljan sam.

Vazno je da potrefite pravu kolicinu soli, 0.7-0.8%, ili da kupujete gotove paketice sa solju i sodom bikarbonom.
e to je ono odiva shto sam ti zborila.. morska so..
Old 27-02-09, 11:29   #5
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Upala sinusa nije jedna bolest već se mora istražiti što je uzrok: virus, bakterije, polip, alergija ili kombinacija. Odličan tekst o njoj je objavio B92 prije neki mjesec.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 11:39   #6
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Osoba od malena ima problema a upale su postale češće nakon vađenja gornje trojke (očnjaka).
p.s. hvala na odgovorima!

Nabuko da nemaš gdje taj tekst?
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 11:42   #7
sekaneno
MiM team Početnik

Sim, to pomaže dok se ne začauri gnoj. Posle je jedino rijesenje operacija.
Old 27-02-09, 11:42   #8
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Quote:
Originally Posted by simm View Post

Simmo pošto meni moraš sve nacrtat kaži mi recept - koliko vode, koliko soli, koliko sode bikarbone?
Old 27-02-09, 11:42   #9
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Nemam ga sad kad tražiti ali pokušaj da ga preko google-a ili B92 searcha nadjes. Meni je moje stanje postalo mnogo jasnije kada sam to iscitao.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Old 27-02-09, 11:45   #10
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Quote:
Originally Posted by sekaneno View Post
Sim, to pomaže dok se ne začauri gnoj. Posle je jedino rijesenje operacija.
Bojim se da ga je ovaj začaurio dobro jer je prije nekih 5-6 godina išao kod nekog čovjeka u Bar gdje mu je on ubrizgavao u nos nečesove biljne preparate i nije bilo te "čuvene provale" gnoja, sukrvice itd....
Old 27-02-09, 11:54   #11
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Našla sam tekst Nabuko, fala puno! Eve ga:

Zdravlje i Lepota
Upala sinusa
16. oktobar 2008. | 10:00 Najčešći razlozi nastanka akutnog sinusitisa je virusna respiratorna infekcija, alergije, iritacija duvanskim dimom, devijacija nosne pregrade, postojanje nosnih polipa, kao i astma, cistična fibroza, bronhiektazija i sistemski pad imuniteta.

Virusne infekcije najčešće vode bakterijskim infekcijama koje su po simptomima lošije po pacijenta jer su bolnije i mogu da povise telesnu temperaturu. Postoje i gljivične infekcije sinusitisa.

Simptomi sinusitisa su:

Neprekidno curenje nosa, osećaj pritiska u glavi, buđenje sa glavoboljom koja ne prestaje tokom dana, čeoni pritisak (pritisak u predelu sinusa), bol u gornjoj vilici i očnim dupljama, loš zadah, povišena telesna temperature (do 39 ˚ C).

U dijagnostici sinusitisa primenjuje se Rentgensko snimanje (Rtg.), kao i kompjuterizuovana tomografija (CT) ili Magnetna rezonanca (MR) sinusnih šupljina. Primenjuje se i metoda nazalne endoskopije. Naravno pre svih ovih metoda obavi se pregled kod specijaliste ORL koji određuje koju će dijagnostičku metodu primeniti.

U terapiji sinusitisa važno je napraviti razliku koji je oblik sinusita i šta je razlog nastanka.

Bakterijski sinusitis se tretira antibioticima (uzima se bris). Alergijski sinusitis se tretira antihistaminicima.

Zajedničko u tretmanu sinusitisa je korišćenje anelgetika kao i raznih kapi i sprejeva za nos sa više ili manje efekta.

Kada konzervativno lečenje ne daje rezultat, primenjuje se hirurška intervencija kako bi se sinusne šupljine očistile i ispraznile. Što ne znači da se opet neće napuniti.

NELEČENI SINUSITIS – MOGUĆE KOMPLIKACIJE

1. Kavernosna sinusna tromboza
2. Absces mozga
3. Meningitis

FIZIKALNA TERAPIJA U TRETMANU SINUSITISA

PRIMENA LASERSKE TERAPIJE U TRETMANU SINUSITISA
Terapija laserom pospešuje metaboličke i regenrativne procese u tkivima. Istovremeno se pospešuje i olakšava apsorpcija intersticajalnih tečnosti. Terapija laserom ima za cilj da izazove vazodilataciju i analgeziju.

Terapija laserom potpomaže proces zaceljenja i smanjenja bola. Terapija laserom deluje na ćelijskom nivou tako što se projektovana koncentrovana i usmerena svetlosna energija apsorbuje u mitohondrijama i ćelijskim membranama koja pospešuje sintezu Adenozin trifosfata (ATP) koji stimuliše sintezu DNA i RNA koji su odgovorni za regeneraciju tkiva i kontrolu bola.

Anelgetski efekat terapije laserom je brzo uočljiv zbog koncentrovanog snopa laserske svetlosti koji ciljano usmeravamo ka bolnim tačkama.

Toplotni efekat terapije laserom u tretmanu sinusitisa predstavlja značajnu komponentu u lečenju zbog omekšavanja mukoznog sadržaja. Zagrejan, pokrenut i omekšan mukozni sadržaj lakše je izbaciti iz sinusnih šupljina.

PRIMENA LEKOVITE GLINE KAO OBLOGE U TRETMANU SINUSITISA

Glina svoju lekovitost duguje strukturi i sastavu.

Strukturu gline čini kristalna rešetka koja joj daje sposobnost da skladišti energiju te da je posle izvesnog vremena oslobodi. Istovremeno, glina zahvaljujući svojoj kristalnoj strukturi, vezije sve do čega dođe u kontakt, posebno vezuje vlagu u količini koja je nekoliko puta veća od sopstvene mase.

Glina deluje na nivou ćelije, prodire u telo putem ćelijske membrane. Čestice gline su manje od veličine mnogih bakterija, tako da je odličan antiseptik.

Glina prilikom aplikacije oslobađa akumuliranu energiju i greje, čime pospešuje cirkulaciju i izaziva vazodilataciju tkiva i vrši anelgeziju.

Pre upotrebe glina se zagreje do temperature od oko 40˚ C. Nanese se obloga koja se aplikuje na sinusne šupline. Preko obloge se stavlja folija i frotir. Aplikacija traje 15 minuta.

INHALACIJA U TRETMANU SINUSITISA

U zavisnosti od vrste sinusitisa (virusni, bakterijski, gljivični i alergijski), u tretmanu se koriste i različiti preparati koji se dodaju fiziološkom rastvoru koji je osnova za inhaliranje, naravno uz preporuku specijaliste ORL.

Aparat za inhalaciju raspršuje lekoviti rastvor, stvara se para koja se inhalira i unosi u respiratorni sistem. Veličina raspršene čestice je 5,4µm. Lekovite čestice prodiru u ćelije putem ćelijske membrane, gde ispoljavaju svoje maksimalno dejstvo.

Kao odličan antiseptik, koristi se etarsko ulje četinara.

PREVENCIJA NASTANKA SINUSITISA

Vodite računa o ličnoj higijeni. Disajni putevi bi trebali da budu prohodni. Ukoliko osetite začepljenje nosa, isperite ga fiziološkim rastvorom, nakon čega ćete upotrebiti i kapi za nos.

INHALACIJA - ukoliko nemate profesionalni inhalator, možete se inhalirati tako što ćete u posudu da sipate vrelu vodu u koju ćete staviti bosiljak ili par kapi etarskog ulja koje možete kupiti u apoteci. Nadnesite glavu nad posudu i prekrijte se peškirom preko glave. Udahnite na nos (zadržite vazduh par sekundi) – izdahnite na nos. Trajanje inhalacije 10-15 minuta.

Izbegavajte duvanski dim, kao i bilo koji alergent.

Zagrevajte sinuse makar jednom dnevno. Možete da upotrebite zagrejeni komad vunene tkanine, ili da napravite od pamučne takanine (gustog tkanja) jastuče veličine 15 cm x 10 cm, koje ćete ispuniti sa morskom soli. Jastuče zagrejte da bude što toplije i par puta dnevno njime zagrejte sinuse.

Kada zahladi, koristite kape i šalove. Unosite dovoljno tečnosti.Konzumirajte što više toplih napitaka (topla supa, čaj..). Blagotvorni su i prijaju.

Izbegavajte ekstremne promene temperature (toplo-hladno). Budite umereni pri upotrebi klima uređaja. Temperaturna razlika (spolja - unutra) bi trebalo da bude do 5 ˚ C.
Old 27-02-09, 12:04   #12
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

S ovim ispiranjem ne bi trebalo da se zacauri, nako je nekakvo stravenije od upale.

Sto cesce i sto vise slane vode. Kolicina soli je 0.7% a soda bikarbona ide samo u kupovnim rastvorima, ja je ne stavljam. Opet optimalna kolicina soli je individualna, treba probat sa 0.7%, pa ako se osjeca grcenje ili vatra na sluzokozi u nosu onda trebapovecat ili smanjit kolicinu vode dok se ne dobije optmalni odnos. Voda treba da je prokuvana, i da je na tjelesnoj temperaturi.

Ja ima specijalnu pumpicu koju sam kupio sa tim preparatom, kad je peparat potrosen sam sipam 7 g na litar vode. No, ni svaka so nije jednako slana. Treba uzimat nejodiranu so.
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 12:11   #13
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Fala Simmo a o tim proporcijama ću razmisliti, hm, hm, obzirom da se radi o mom mužu . Koja količina soli nije previše da bi ga odrla malkice?
Old 27-02-09, 12:24   #14
sekaneno
MiM team Početnik

Quote:
Originally Posted by madagaskar View Post
Fala Simmo a o tim proporcijama ću razmisliti, hm, hm, obzirom da se radi o mom mužu . Koja količina soli nije previše da bi ga odrla malkice?
1:1

Ako nijesu zacaureni onda neka ide na punktiranje. Mojoj drugarici su se problemi rijesili posle punktiranja, prije 10-ak godina. Radio joj je vojni doktor u Podgorici, Raković, ali mislim da je sada u penziji.
Old 27-02-09, 19:20   #15
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

http://www.b92.net/zivot/zdravlje_i_...?nav_id=323826

Ovo je sa B92 sajta ali nisam nasao onaj tekst o kojem sa se pricao ali i ovo nije malo. Suštinski treba otkriti uzročnika. Bakterija, virus, gljivica, itd. Onda se ide da se problem sanira. Treba naći dobrog ORL ljekara koji će obaviti pretrage.

Old 27-02-09, 21:46   #16
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Sestra mi je pod totalnom anestezijom operisala sinuse i devijaciju nosa..Imala je toliko problema da je gnoj poceo izlaziti preko ocne suznice.Naravno posle operacije je izgledala kao da je voz pregazio.Nakon 2 nedelje su se otoci povukli.Medjutim evo ove zime se pocela opet zaliti na sinuse.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 21:53   #17
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

To je složen problem. Ja bih preporučio da se eliminišu svi potencijalni uzroci infekcije koje čeljade može da kontroliše: popravit zube, operisat krajnike, eliminisat alergene a više od svega pazit se. Znači po hladnom vremenu nidje bez kape i slično.

Old 24-10-09, 02:52   #18
templarlady
MiM team Početnik

templarlady's Avatar

Registrovan: Feb 2009
templarlady nepoznate kvantitete u ovom trenu

Predlazem kapi koje se prave u apoteci:
Nafazol,sol 1%
Dexason, amp
Gentamycin 120, amp

MDS.Spolja

Ovo ne koristiti ako postoji alergija na neki sastojak, zameniti ga upotrebljivim. Provereno lično, posle stravične upale sinusa, dobijeno na ORL VMA.
Takođe provereno na mnogobrojnim pacijentima.
Upozorenje:
glava da bude niža od tela- slepi miš pozicija, ako se slije u grlo nije dobro. Jako peku prvi put kada se stavljaju- samo prvi put!!! Možda je najbolje ušmrknuti ih. Glavobolja i pritisak u glavi prolaze odmah, nos više ne curi -DIŠEŠ. Po potrebi se aplikuju- kada se zapuši nos.
Ove kapi leče, jer imaju antibiotik.
Old 24-10-09, 21:51   #19
Paramanand
Moderator

Paramanand has disabled reputation

ĐAL NETI – neti sa slanom vodom

U posebno oblikovan lončić za neti (pošto nemam taj lončić, ja koristim običan čajnik prim.pr.) ulijete mlaku vodu (otprilike 38-40*C), blago zasoljenu (1/2 kafene kašike na litar vode)*. Sagnuvši se nad umivaonik, grlić posude stavite u desnu nosnicu. Dišite na usta. Glavu nagnite malo naprijed i u lijevu stranu. Voda će iz posude poteći kroz desnu nosnicu i sinusnu šupljinu da bi na kraju istekla kroz lijevu nosnicu. Nakon što potrošite otprilike polovinu vode, grlić stavite u lijevu nosnicu pa glavu malo nakrenite u desnu stranu i voda će isticati kroz desnu nosnicu. Kad potrošite svu vodu, kapal bhati pranajamom (objašnjena je dolje) ispušite ostatak vode. Zatim još 3-5 puta snažno izdahnite kroz svaku nosnicu, pri čemu drugu nosnicu zatvorite prstom (kao kad ispuhujete nos). Pri tom je bitno da usta ne budu zatvorena, da voda ne bi ušla u srednje uho.

*Ako voda izaziva peckanje u nosu, znači da je presoljena, a ako izaziva neugodan osjećaj, znači da je hladna ili premalo zasoljena.

DOBROBIT: Djeluje protiv upale sinusa, uha, grla i nosa. Svakodnevno izvođenje ove krije umanjuje opasnost od zimskih prehlada i od alergije na polen i prašinu. Uklanja nečistoće, bakterije i viruse iz gornjih disajnih puteva. Povoljno djeluje na osjetilne organe glave, a posebno stimuliše i osvježava oči (npr nakon dugog rada za računarom). Neti može ublažiti, pa i ukloniti određene oblike glavobolje. Pospješuje koncentraciju i pamćenje.

NAPOMENA: Nakon đal netija najmanje dva sata nemojte izlaziti na hladnoću ili spavati. Đal neti nemojte raditi ako ste jako prehlađeni ili imate akutnu upalu uha.

KAPAL BHATI PRANAJAM
– pročišćavanje čeonih sinusa

Ako kapal bati pranajamu radite nakon đal netija, tada vam glava i tijelo trebaju biti nagnuti malo naprijed.

Udahnite na usta i 25-50 puta kratko i snažno izdahnite kroz nos.

Vježba se može raditi s obje nosnice istovremeno ili s jednom nosnicom, i to tako da glavu malo nakrenete u stranu.

Nakon kapal bhatija opuštite se jedno 1-2 minuta.

DOBROBIT: Jako osvježava i podiže energiju. Podstiče cirkulaciju čeonog i nosnog dijela. Pomaže kod upale sinusa. Pročišćava nos i disajne organe. Djeluje umirujuće i pomaže protiv stresa. Radi li se prije meditacije, donosi unutrašnji mir.

NEPOMENA: U početku kapal bhati pranajama može izazvati blagu vrtoglavicu koja nestaje redovnim vježbanjem.

(Izvor: Paramhans Sri Svami Mahešvarananda – Sistem “Joga u svakodnevnom životu”)
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 10:54   #20
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

sinusitis maxillaris dill ako bi mi ko reka o čemu se radi...
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
sinusa, upala

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules