MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 26-02-09, 23:47   #1
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation
Exclamation Sinus pilonidalis (pilonidalna cista)

Danas cu vam postaviti vrlo korisnu temu!!!!

Mnogi, posebno muskarci,ce zanemariti malu bubuljicu,koja ce im se pojaviti na zadnjici..mozda ce curiti,ili u gorem slucaju nece,pa ce to josh vise zavarati dijagnozu...

Ta mala izraslina,nesto kao cistica,izgleda ovako,(da je lakse prepoznate)

Sinus pilonidalis

Quote:
Dakle, ako ste muško, a bogami i žensko, i osetite ''nešto odozdole'' da vam smeta kad sedite, vozite auto, ne daj bože da vam se pojavi bubuljica koja stalno curi, znajte da ste 'ebali ježa. Imate pilonidalnu cistu.
U principu to dole je jedna (a često mnogo više) dlaka koje krenu da rastu ka unutra. Pošto se u tom delu tela nalaze šupljine pod kožom (sinusi) ta dlaka ima gde i da ode. Čim se ona nađe dole, organizam reaguje, leukociti rade svoje i pravi se gnojni čep koji vremenom postaje sve veći i sve više boli. Vreme je za skalper!

Sama operacija izgleda ovako. U bade mantilu i pod svetlošću reflektora, kao zvezda boks meča, ulazite u pripremnu salu.
Veče pre toga i to jutro ste jeli malo keksa i čaj. Znači gladna zvezda boks meča. Dočekaće vas anesteziolog koji će vam ljubaznim tonom reći: ''Lezi ovde i skini se! Da, skroz!'' Srećom pokriće vas čaršavom tako da blam nije potpun. U rame ćete dobiti inekciju neke teške droge od koje će vam se činiti da ste sanjali celu operaciju. Prespavate celu intervenciju uz povremeno budjenje. U ruku će vam sprovesti USB, tačnije plastičnu kanilu na koju će vam kačiti infuzije, davati lekove protiv bolova itd.
Posle par dana će vam je izvaditi tako da to nije problem...toliki. Kad vas propisno udrogiraju i izbodu sledi: epiduralna anestezija. Žene, to je spas za vas! Iako igla u kičmu zvuči kao nešto stravično bolno, ne boli ama baš ništa! Osećaj je kao da vas neko gura sleđa. Nikakav bol. Ili je moj anesteziolog bio extra, što nije isključeno! Posle jedno 5 minuta izgubićete osećaj od kukova naniže. Ali toliko ćete biti udrogirani da će vam biti apsolutno svejedno.
Operacija traje oko 20 minuta u proseku. Rutinski. Posle toga idete na intenzivnu negu gde vas intenzivno neguju! Dobićete tri infuzije. Fiziološki rastvor, 5% glukzoza i Ringerov rastvor. Gledajte da odspavate malo, pošto šetati nećete moći sve i da hoćete još narednih par sati! Davaćete komandu za pokret prstima na nozi a oni neće hteti da se pomerite, to je potpuno normalno i nema razloga za paniku. Osećaj će vam se vratiti posle jedno tri sata. Ali sa osećajem ide i bol sveže raskopane vam pozadine. Intenzivno smarajući bol. Gledajte nešto da pojedete jer će to biti već 24h kako ništa niste konkretno jeli. Sledi prebacivanje na neintenzivnu negu...
Izvor:http://my.opera.com/Supermen/blog/show.dml/509583
andjela pizelli is offline  
Reply With Quote
Old 26-02-09, 23:54   #2
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Slusala sam raznrazna iskustva,povodom ove bolesti.Pricao mi je jedan momak,da njemu cista nije curila i tako godinu dana,nisu mogli da ustanove dijagnozu.Samo vrlo rijetko bi procurjela,znaci,taj kako bih nazvala sekret ili gnjoj,neznam kako se zove,ostajao bi u organizmu...Boljela ga je kicma,a doktor ga je slao na rehabilitaciju u Igalo.Nocas je trebao da se operise,neznam da li cu moc doznati kakav je ishod...

U svakom slucaju,potrebno je sto prije otkloniti tu izraslinu,mada u sustini nije ni malo prijatno,jer se tretira kao prava opoeracija.Ako se ne otkloni,dlaka ili dlake rastu ispod koze i sakuplja se ta tekucina....koja moze povremeno da curi...
Treba da ostane rupa,kad se ocisti,koja se nesmije zasiti,nego samo previjati,dok je ne popuni zdravo tkivo.
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 00:06   #3
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

moj brat je to operisao (uglavnom mushkarci 'pate' od ove ciste) prije 6,7 godina..najgore shto operacija nije trajno rjeshenje, jer se cista u 80% sluchajeva 'refreshuje'...
Old 27-02-09, 00:11   #4
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Koji je ishod?Kako se treba bolesnik ponasati posle operacije,ako postoji mogucnost da se povrati?Sta lekari savetuju?
pehar is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 09:02   #5
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

strogo mirovanje i higijena - previjanje, pamuchni vesh, ispirati samo vodom i acidi boricijem na sterilnu gazu..mada moj se brat svega toga pridrzhavao, pa mu se to opet upalilo i gnojilo, dodushe nije ishao na operaciju ponovo, jer mu se to za sad zamirilo...
Old 27-02-09, 22:01   #6
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Ovako to izgleda poslije operacije

Znaci,dugo treba da zaraste,jer je duboko i u ranu se stavlja gaza,da izvlaci ono sto curi....kazu da treba 2 mjeseca da zaraste...e super e josh ko je pocascen da mu se vrati..
rece mi jedan covjek nocas,da to njemu iskace svuda i na stomaku i na ruci...uh svasta li ima...
Old 27-02-09, 22:06   #7
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Dobro,to je rana nakon operacije,ne moze izgledati lepo.Zavisi i od organizma,mozda je nekoj osobi potrebno vise a nekoj manje od dva meseca da bi rana zarasla.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 23:12   #8
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Da,izgleda ruzno,jer nije zasivena,a nesmije da se zasije jer mora neko vrijeme da curi...uh nezgodne li stvari
Old 28-02-09, 20:43   #9
Deadwood
MiM team Forumaš

Deadwood's Avatar

Registrovan: May 2007
Deadwood na dobrome putu

dje dodjoh na ovu temu p.... mi materina ....
prvi i poslednji put, no nikad ne reci nikad!
Old 28-02-09, 21:02   #10
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

haha odlicna tema!
To ima moj rodjak!!
Grozno izgleda...da bi izbjegao operaciju,stavljao je razne meleme od trava,przeni luk ..cuda..ali nista...
hehe dacu mu ovaj link da vidi sto mu je cinjet ...aaa...

Old 28-02-09, 21:16   #11
u prolazu
MiM team Forumaš i po'

u prolazu's Avatar

Registrovan: Feb 2009
u prolazu nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ja sam to operisao prije desetak godina cim sam primijetio jer sam znao o chemu se radi. Postoje dvije vrste operacija, bez sivenja (gorepomenuta) kod koje je postoperativni tok tezak i druga vrsta je kad ti zasiju ranu (moj slucaj) i ona se lakse podnosi ali se primjenjuje samo kad je u pocetnoj fazi. Operacija je jedino rjesenje i kazu da postoji mala mogucnost da se pretvori u maligni proces ako se zapusti.
Inace tu se mogu naci vjerovali ili ne nokti.
u prolazu is offline   Reply With Quote
Old 07-03-09, 18:19   #12
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Quote:
Originally Posted by mistique View Post
haha odlicna tema!
To ima moj rodjak!!
Jao ljudi,meni je ovo operisala bliska osoba i tako u razgovorima,to je vrlo cest slucaj...cak sam, cula da te cite mogu biti i po stomaku,rukama...a necete vjerovat,jedan momak je imao na samom chmaru..uzas jedan...

Oporavak je spor svaki dan se mora ic na previjanje,dugi period,jer rana curi ko luda..

Savjet -prije previjanja,prvih dana poslije operacije..izjutra,popiti ranisan,doruchkovati,popiti brufen,pa ic na previjanje.
Old 19-04-09, 00:09   #13
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Quote:
Originally Posted by u prolazu View Post
Inace tu se mogu naci vjerovali ili ne nokti.
da kazu da tu ima svasta nesto,da moze biti dlaka duga i 2-3 metra,ili da moze biti klupko dlaka,pa slomljenih koscica...svega i svacega....cudo jedno
Old 10-05-09, 20:52   #14
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Rana zaraste otprilike za dva mijeseca,ko ima srece...
Old 19-02-10, 17:15   #15
belzebul
MiM team Početnik

Registrovan: Feb 2010
belzebul na dobrome putu

evo jedan iscrpan opis iz mojeg iskustva u nadi da ce pomoci srecnicima koji dobiju ovo-)))
imam 29 god a prve simptome, kad se sad sjetim ,sam imao jos kao 18ogodisnjak,tackice krvi na gacicama,ali posto sam fizicki vrlo aktivan vjerovao sam da je to od fudbala,treninga i ostalih fizickih napora.Do 25e godine uopste nije boljelo,mozda lagano i ponekad,kasnije sam shvatio da posto sam s primorja i cesto sam u more bar 5 mjeseci,morska voda,jod veoma blago djeluju na sinus,tako da preko ljeta nikad nijesam imao problema,vremenom sam dobijao jace bolove posebno prije ljeta kad sinus kulminira ali i to nije toliko strasna bol ili ja dobro trpim-))tako da odlucim da operisem i dodjem u kbc u pg,ali posto je bio jun savjetuju mi da slucajno to ne uradim jer velike vrucine.znojenje ne bi bile dobre za ranu,jer se rana ne sije tako da je mogucnost od infekcije ogromna(bili su vise nego vise u pravu)tako ja provedem jos jedno ljeto,to se opet smiri i ja naravno opet odustanem od operacije-)i sve tako do prije 3 mjeseca kad sam odlucio da konacno odradim taj zahvat.
E ovako,drz te se-))
dan prije dodjete u kbc da vas pripreme za operaciju,znaci one glupe analize,krv,srce i td i da vas obriju,ovo brijanje je veoma interesantna stvar,znaci rekao sam brijacu da obavezno casti osobu koja mu je zavrsila za posao,majko sveta-))
kad dodje vrijeme za operaciju obucete onu bolesnicku uniformu,uvedu vas u salu,anasteziolog vam daje inekciju za opustanje misica(ne boli) i regionalnu ili epiduralnu injekciju u kicmu(mene je malo zaboljela ali nista sto se izdrzat ne moze)neko je to radio i sa potpunom anastezijom ali zaista nema potrebe.
za dva minuta vam se oduzme sve od pojasa pa na dolje i pocinje operacija koaj traje 15 do 20 min,nista ne osjecate ali ama bas nista,kad zavrse previju vas i odvedu na krevet odakle ste i dosli sa prikacenim infuzijama na ruci jer prije toga nijeste smijeli nista da jedete a izgubite prilicno krvi i jedno fino parce mesa-))
trebat ce vam par sati da ponovo osjetite noge bol kada je prosla anastezija uopste nije jak kao sto pricaju,jedina muka je sto ce vam se strasno mokrit od silnih infuzija a necete bit u stanju da ustanete pa ili patka ili kateter-)
ujutro ste prvi koji napusta bolnicu prije toga vas previju,malo boli.
dojdete kuci i vec mislite da vam je sunce sinulo da je to to.
e sad sve je ovo bilo smijesno,pocinju prave muke/svakog jutra kad se ustanete idete direktno na previjanje a prvih 15ak previjanja ne da bole nego su na moje oci 2 momka pala u nesvijest od bolova,kad izdrzite ovih prvih 15 previjanja smatrajte da ste uspjeli,nema vise ni 10i dio boli kakav je bio ali i dalje psihicko maltretiranje jer vi svaki dan morate u bolnicu a prakticno zdravi kao drijen eto igrom slucaja zbog neke nesrecne dlake vam se iskomplikuje zivot a da pri tom uopste njeste svojim stilom zivota doprinijeli da dodje do toga,ovo odgovorno tvrdim jer sam sportista teko da ta mogucnost oko sjedanja ne dolazi u obzir a niko mi do sad u familiji to nije imao tako da protiv ovoga nema prevencije,sjedali ili stojali isto vam se vata ako ste baksuz-)
tih prvih 15 dana je najteze cak ne smijete da uopste sjednete moraju vam vasi pomagat da se ustanete i vozit vas na previjanje,nema naglih pokreta i trzaja ja sam zbog necega,ne znam zbog cega ne moze coek na sve obratit paznju u toku 24 casa opucio kapilare nedje 5i dan pa sam iskrvario posteno,ali rekose mi da je to ponekad normalno e sad onim iz kbca da ako kako mozes bez glave doc na previjanje oni bi ti mirnim tonom rekli da ne brines i da je to potpuno normalna stvar-)
prvih mjesec i po nijesam se smio istusirat e sad vidite zasto ne u jun-)rana je zarasla tacno nakon 2 mjeseca i posto je tamo bilo jos kolega-) sa raznim dubinama i velicinama rane mogu vam rec da svaka rana zaraste od mjesec i po do 2 i po mjeseca,rijetki su izuzeci e i to nijer sve,poslije 2 mjeseca sam konacno skinuo flastere i zavoje i onda pocinje tusiranje svakodnevno 3 do pet puta u toku dana sa merix ili kosili sapunima i mazanje sa pavlovicevom ili kantarionovim uljem(za mene mnogo bolji)
e tu je normalno da moze da dodje do aganog krvarenja jer je koza suva i mali pokret nagli puca,ali nistra strasno evo sad se tacno navrsilo 3 mjeseca i dalje perem ranu bar tri put na dan i mazem sa kantarionom i dalje se ne usudjujem da pocnem sa nekim sportom iako kazu da bi se moglo ali sacekat cu jos 1 mjesec za svaki slucaj,imam za 15 dana jos jednu kontrolu i jedno brijasnje i to bi trebalo da bude zbogom
dok ovo pisem sjedim bez ikakvih problema,da zavrsim,sve ovo je za ljude i sve ovo se moze izdrzat jedino je odvratna cinjenica da sve moze bit uzalud jer je boles recidivna u bar 50% slucajeva a i saznao sam iz iskustva,tako da coek mora razmisljat pozitivno ako izdrzis prvu godinu da ti se ne vrat na konju si,znam da je tema malo stara ali ja sam nov-)ako nekog nesto specijalno interesuje neka ostavi post odgovorit cu sve sto znam iz iskustva licnog i ovih kolega-)znam da je meni bilo lakse kad sam prije operacje pretrazivao internet i nailazio na ovakve komentare,tako da sm znao sto me ceka,pozdav svima.
belzebul is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 17:32   #16
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Milly View Post
haha odlicna tema!
To ima moj rodjak!!
Grozno izgleda...da bi izbjegao operaciju,stavljao je razne meleme od trava,przeni luk ..cuda..ali nista...
hehe dacu mu ovaj link da vidi sto mu je cinjet ...aaa...

ela, daj mu i ovo Belzebulovo pisanije i neće ti otić na operaciju da mu je život u pitanju!!!

Belzebul, mili brate, od danas život posvećujem molitvama da mi se ovo ne desi! Auuuu, drugarica mi je srce operisala, ako nije lakše bilo, ne vidjela se!
Old 19-02-10, 17:46   #17
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

hahaha mami, taman sam sad mislila poći u goste i iskoristiti priliku da mu ovo pročitam, da mu uljepšam dan .. još kad mu spomenem, što reče u prolazu, da se tamo mogu naći čak i nokti- njegovom oduševljenju kraja neće biti!

Balzebul, treba ti orden dati !
Old 22-02-10, 12:25   #18
belzebul
MiM team Početnik

belzebul na dobrome putu

ljudi,samo sam htio da pomognem,he he
ne pomaze voda majko...-)
lako mi se sad smijat i zezat al ako se vrati,nista bez da zavezem neki kamen oko vrata i da se bacim sa mosta na moraci,i da ponesem sa sobom neku pajolicu ako slucajno prezivim da se dotucem-))
ovo za kosti i leseve i tako te stvari koje se tamo mogu pronac je vec smijesna prica,smej se se smej samo se smej-)
belzebul is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 18:04   #19
nisan
charlie

nisan's Avatar

Registrovan: Nov 2007
nisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu aurunisan ima famoznu auru

aman ljudi, šta sve trpi crno čeljade?

isto što i bjelo, jel?

užas, naravno, ali me buni da uglavnom tu nesreću imaju muškarci.

nisan is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 21:12   #20
edinaa_kapetanovic@hotmai
MiM team Početnik

edinaa_kapetanovic@hotmai na dobrome putu

zdravo...dirnuta sam opisom OVOGA...valjda zato sto dijelim takvu sudbinu,sinusa pilonidalisa...zato imam pokoje pitanje za ove iskusne...iako niste doktori nadam se da ce te mi uspijeti odgovoriti...eh ovako... i ja sam imala slicne simptome ovog dzavola sinusa...kad me prvi put pocelo boliti zezala sam se da ce mi samo narasti rep i da je to to...onda sam se jednom dobro zajeb...pocelo me boliti od sjedenja na podu,bolje receno na tvrdom,,,i zavrsila sam u hitnoj,mali hirurski zahvat,i tamo su mi rekli sinus pilonidalis,i da treba opercija...pomislila sam masite usima,ja cu se cuvati i to je to...tako je i bilo,cuvala se,dok opet nisam pocela osjecati da me boli,malo crveno,upaljeno,spavam koju noc na boku i prodje,nikakvih izraslina....samo kad me zaboli,mala rupica se pojavi i ona zna da se zagnoji,ja istisnem to,malo alkohola,par dana ne sjedam da to,i ko da nikad nista nije bilo...roditelji su mi zakazali kod plasticnog hirurga pregled,a sad za zivo cudo nema nist,i citajuci ove stvari ne da mi se ne ide,negooooo mi se place kad pomislim kakav je proces...sacuvaj me Boze...da li da idem doktoru,a on je lud omah ce me skalpirati,il da cekam da me opet zaboli..hehe,nije smijesno ..napisah se ja...et ocekujem neciji odgovor uskoro,moze i na mail......puno pozdrava
edinaa_kapetanovic@hotmai is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
cista, pilonidalis, pilonidalna, sinus

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules