MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 05-02-09, 13:25   #1
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Registrovan: Nov 2008
tinky has disabled reputation
Default Rak grlića materice

Uzročnik

Humani papiloma virus (HPV), jedan je od glavnih uzroka nastanka ovog karcinoma. To ne znači da ce svaka žena koja ima HPV oboleti od ovog oboljenja. Pušenje, rano započinjanje seksualnih odnosa, promiskuitet, ne korišćenje kondoma takođe su faktori za nastanak oboljenja. Postoji povećan rizik među ženama koje uzimaju kontraceptivne pilule. Smatra se da je tako zato što su takve žene polno aktivnije, manje koriste kondome i češće se podvrgavaju Papa testovima kako bi im ljekar propisao kontraceptivno sredstvo. Žene sa HIV infekcijom ili žene kod kojih je izvršena transplantacija nekog organa mogu biti izložene većem riziku. Infekcije genitalnim herpesom ili hronične infekcije hlamidijom (kao polno prenosivim bolestima), mogu povećati rizik.

Klinička slika

U početku razvijanja bolesti uglavnom nema specifičnih simptoma. Ukoliko se ipak jave to su: vaginalni sekret koji može biti svijetle boje, ne mnogo gust, roze ili smeđe boje, pomiješan sa krvlju, ili tamne boje i neprijatnog mirisa. Simptomatologija se može ispoljiti i nenormalnim vaginalnim krvarenjem, između menstrualnih ciklusa, poslije seksualnog odnosa ili nakon menopauze, zatim gubitak apetita i težine, umor, bol u karlici, leđima ili nogama.

Dijagnoza

Papa test, koji se izvodi korišćenjem komadića vate, četkice ili malog drvenog štapića da bi se sastrugao unutrasnji deo cerviksa, prednja i zadnja spoljašnja strana kako bi se uzele ćelije za analizu je najpouzdaniji metod otkrivanja ove bolesti. Postupak uzimanja materijala obično nije bolan i uglavnom se osjeća kao pritisak. Papa testovi su vrlo efikasni kod otkrivanja prekanceroznih stanja cerviksa. Njegova efikasnost zavisi od toga koliko često se test izvodi zato što ponekad jedan Papa test neće pokazati abnormalne ćelije čak i kada su displazija i tumor prisutni. Ukoliko cerviks izgleda abnormalno, normalan Papa test nije dovoljan. Ukoliko se pronađu abnormalne ćelije uzima se uzorak tkiva (biopsija) iz cerviksa.

Lečenje

Lečenje zavisi od vrste, stadijuma, veličine i oblika tumora, starosnog doba i opšteg zdravstvenog stanja žene. U najranijem stadijumu, bolest je izlečiva uklanjanjem ili uništavanjem prekanceroznog i kanceroznog tkiva. Ovo se može učiniti bez uklanjanja uterusa tako da je žena još uvek sposobna za rađanje. U težim slučajevima neophodno je uklanjanje uterusa (histerektomija) se vrši sa ili bez uklanjanja jajnika. Kod bolesti koja je uznapredovala, može se izvršiti radikalna histerektomija, kod koje se uklanja uterus i dosta okolnog tkiva, uključujući i lokalne limfne čvorove. Terapija zračenjem (visoke doze rendgenskih zraka ili drugih visoko energetskih zraka kako bi se uništile ćelije malignih tumora) ili hemoterapija (korišćenje ljekova kako bi se uništile ćelije malignih tumora) se koriste za lečenje malignih tumora koji se prošire ili kada je došlo do recidiva.

Prevencija

Većina žena kod kojih je otkriven maligni tumor cerviksa nijesu praktikovale Papa test ili nijesu nakon jednog abnormalnog Papa testa ništa preduzele. Najveći faktor rizika je neredovno praćenje Papa testova koji bi trebalo da se radi jednom godišnje kod polno aktivnih žena i najkasnije od dvadesete godine života kod onih koje nisu imale seksualni odnos. Nakon bilo kakvih abnormalnih nalaza treba se podvrgnuti kolposkopiji i biopsiji. Postoje dva načina da se prevenira tj. spriječi cervikalni maligni tumor. Prvi je da se spriječi infekcija sa HPV, drugi da se redovno kontrolišu Papa testovi koji će otkriti premaligna stanja i HPV. Izbjegavanje polnih odnosa prije fizičke i mentalne zrelosti je takođe jedan od načina Žene bi trebalo da smanje broj seksualnih partnera, izbjegavaju seksualno promiskuitetne partnere kao i pušenje. Prezervativi mogu pomoći kod prevencije prenosa HPV. HPV infekcija uzrokuje genitalne bradavice tzv. kondilome koji mogu biti jedva vidljivi.

karcinom grlića materice ukoliko je rano i pravovremeno otkriven je 99,9% izlečiva bolest...zato, djevojke i žene vodite računa o svom zdravlju i ne budite nemarne već obavezno idite redovno na preglede...
Reply With Quote
Old 03-01-11, 23:46   #2
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

M O J _ Ž I V O T _ J E _ M O J A _ P E S M A

Velika kampanja borbe protiv raka grlića materice
Old 12-01-11, 09:36   #3
Southern
MiM team Početnik

Southern's Avatar

Registrovan: Jul 2010
Southern nepoznate kvantitete u ovom trenu

Ovako krasna tema da miruje.
Nego, djevojke, zene, kad ste psoljednji put radile PAPA test?
I znate li da vam tih 5 minuta neugodnosti moze zivot spasiti?
Southern is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 09:38   #4
rebeka
muzika je put do ♥

rebeka's Avatar

Registrovan: May 2008
rebeka uskoro postaje slavanrebeka uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to rebeka

ja u novembru a ti ?
Old 12-01-11, 11:00   #5
Afrika
Hakuna Matata

Afrika's Avatar

Registrovan: Nov 2009
Afrika has disabled reputation

U maju.Vec je vrijeme da radimo novi.
Old 12-01-11, 11:17   #6
Southern
MiM team Početnik

Southern's Avatar

Quote:
Originally Posted by rebeka View Post
ja u novembru a ti ?
Ima godina i godina...jos mi je ispred nosa, ali ovakve teme me natjeraju da se zamislim
Old 12-01-11, 12:42   #7
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

ja 16.novembra i jos cekam na rezultate..
seka is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 12:56   #8
Southern
MiM team Početnik

Southern's Avatar

Kako cekas?
Pa zar ne budu gotovi za desetak dana maksimalno?
Old 12-01-11, 13:08   #9
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

prosle godine sam cekala tacno mjesec dana a evo sad se to oduzi nesto..srecom pa nisam panicar
Old 12-01-11, 13:12   #10
Southern
MiM team Početnik

Southern's Avatar

Vjerujem da nema razloga za paniku, bili su praznici, ne brini
Old 12-01-11, 13:16   #11
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Registrovan: Aug 2008
bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

ja sam poslije prve trudnoće obećala sebi i ukućanima da ću svake godine za 8. mart častiti sebe papa test i do sad sam to ispoštovala, ... prije no krenem iz kuće drmnem dupli amaro da se opuštim jer mi opuštanje nije baš jača strana
Old 12-01-11, 13:26   #12
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

svaka zena treba da odredi sebi okvirno neki datum i da se pridrzava toga.. meni je nekako najljepse da to obavim pred kraj godine tako da u novu udjem neopterecena bar sto se toga tice.. neugodno mi jeste svaki put kad odem na pregled (i laze svako ko kaze da se na to moze navici ) ali zbog par minuta neugodnosti ne mogu sebi da dozvolim nemar prema svom zdravlju..
Old 12-01-11, 13:32   #13
Southern
MiM team Početnik

Southern's Avatar

Ne znam ko moze reci da se covjek navikne na to.
Kako pobogu da se naviknem na onaj odvratni stol, pa ceprkanje "neceg" sto nije po mojoj volji, dole po njoj, brrrrrr.
Old 14-01-11, 12:01   #14
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Pregled i ambijent jesu malo neprijatni ali kad znaš da ti tih nekoliko sekundi može bukvalno spasiti život - sva neprijatnost ostaje pred vratima ambulante.

Last edited by tinky; 14-01-11 at 12:02..
tinky is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 14:57   #15
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Sjećam se: 12.43h, operacioni blok, sala broj jedan. Na operacionom stolu žena srednjih godina, majka moje prijateljice. U toku zahvata, opetator konstatuje stepen proširenosti malignog procesa koji obesmišljava dalji operativni tretman. Svi su svjesni šta to znači. Proces se razvijao godinama, da je otkriven u početnoj fazi bio bi u potpunosti izlječiv, sad ostaje samo krajnje tmurna i ,nažalost, izvjesna prognoza koja znači gubitak jednog života, gubitak nečije majke, sestre, supruge, bake, prijateljice...

Danas pomenuta osoba više nije među nama... Često se zapitam koliko bi puta, da je znala kakav će ishod biti, i dnevno ako treba, išla na preglede..

I ne..ovo nije neka patetična priča. Ovo je priča čiji glavni akteri možemo postati i vi i ja, ako ne preuzmemo odgovornost za svoje zdravlje, ako ne učinimo ono što znamo da treba.

Zar ne vrijedi izdvojiti četvrt sata za svoje zdravlje u 8760 sati jedne godine?

Last edited by tinky; 05-04-12 at 14:59..
tinky is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 19:52   #16
bloom
Moderator

bloom's Avatar

bloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu aurubloom ima famoznu auru

još nijesam pošla ove godine .... ali oću, ... grdno je što su u prethodnoj godini i dvije mlade žene (trideset i nešto) od toga umrle
Old 06-04-12, 10:50   #17
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

idem redovno i redovnije no što sam ikad mislila, u rizičnoj sam grupi...upravo su brisevi na analizi i treba da odem da ih pokupim...idite redovno nemam vam što drugo pričat, znate same, nijeste male, same ste krive ako vas snađe! Imam prijateljicu koju su upravo redovne godišnje kontrole spasile, materica je pošla napolje, ali je ona živa i zdrava kao drijen! U januaru se kontrolisala i sve je bilo ok, u maju je slučajno pošla (neko joj je šapnuo što se ono kaže) i već sredinom juna je operisana...eto da znate kako se to brzinski razvija i to bez ikakvih simptoma pa idite kod ginekologa bar na pola godine ako ste prošle 40 godina
Old 06-04-12, 12:33   #18
bloom
Moderator

bloom's Avatar

Quote:
Originally Posted by sneguljica View Post
idem redovno i redovnije no što sam ikad mislila, u rizičnoj sam grupi...upravo su brisevi na analizi i treba da odem da ih pokupim...idite redovno nemam vam što drugo pričat, znate same, nijeste male, same ste krive ako vas snađe! Imam prijateljicu koju su upravo redovne godišnje kontrole spasile, materica je pošla napolje, ali je ona živa i zdrava kao drijen! U januaru se kontrolisala i sve je bilo ok, u maju je slučajno pošla (neko joj je šapnuo što se ono kaže) i već sredinom juna je operisana...eto da znate kako se to brzinski razvija i to bez ikakvih simptoma pa idite kod ginekologa bar na pola godine ako ste prošle 40 godina
nažalost dešava se mladim ženama vrlo brzo nakon porođaja, .... ja idem jednom godišnje, pa ako bude potrebe i češće ću, ipak je to nepriatnost od nekoliko minuta za trajniji osjećaj sigurnosti
Old 29-10-12, 19:05   #19
Liv
Carpe Diem

Liv's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Liv has disabled reputation

A u Srbiji odlucili da zene samo jednom u TRI godine mogu na redovni ginekoloski pregled o trosku zdravstvenog osiguranja. JEDNOM U TRI GODINE, EJ! Od ove bolesti godisnje u ovoj zemlji oboli oko 1500 zena, a umre preko 300, a jedina preventiva je redovan pregled, jer simptomi do kasnih stadijuma obicno uopste ne postoje. A jedna doktorka je u vezi pomenutog slucaja izjavila da se to odnosi samo na redovne preglede, a ako ima bilo kakvih problema, svakako ce se izvrsiti pregled. Da li se namjerno ili slucajno napravila glupa i previdjela ono sto cak i vecina pacjentkinja zna, a to je da promjene na grlicu ne prate bolovi, svrab, krvarenje i sl. (osim, da ponovim, u ozbiljnijim fazama).

U svakom slucaju, potrudite se da odete minimum jednom godisnje na pregled, da obavite kolposkopiju i izvadite papa nalaz. Bolje spreciti...
Old 22-01-13, 11:13   #20
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

nedjelja borbe protiv karcinoma grlića materice...

ako ništa, makar da "pomislimo" na svoje zdravlje...
Reply

Tags
grlić, kancer, materica, rak

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules