MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Društvo > Politika

Notices

Politika Za rasprave bez vrijedjanja

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 16-07-08, 08:49   #1
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation
Default Hakovanje sajtova Montenegro Airlinesa i Vijesti

Prekjuce je jdna Albanska hakerska grupa upala u sajt Montenegro Airlines-a, jutros su hakovali sajt Vijesti. Evo teksta na PCNEN.

Sajt Vijesti je nedostupan, brzo su reagovali, dok su ovi prvi cekali cijeli dan da blokiraju sajt i da sklone albanska obiljezja sa njega
Old 16-07-08, 09:45   #2
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by OCTAVIAN View Post
ovi prvi cekali cijeli dan da blokiraju sajt i da sklone albanska obiljezja sa njega
Eto koliko cesto gledaju na sajt.

Mislim da su ovo prva dva ozbiljnija slucaja hackovanja po CG sajtovima, pa izgleda malo bombasticno, inace se ovakve stvari cesto desavaju svuda po planeti. Desavace se i opet, i tu se malo sta moze uciniti.

Najsigurniji nacin da se neka firma zasiti od hakera je da ih zaposli kod sebe kao IT staff.
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 09:50   #3
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by simm View Post

Mislim da su ovo prva dva ozbiljnija slucaja hackovanja po CG sajtovima...
Nije, oboren je montenegro.com, davne 2001., čini mi se. I nikad se nije oporavio. Mada je to bilo drugačije - bombardovan je DOS napadima. A zaslužni su bili drugi komšije.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 09:52   #4
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

E, to nijesam znao
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 09:58   #5
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
Nije, oboren je montenegro.com, davne 2001., čini mi se. I nikad se nije oporavio. Mada je to bilo drugačije - bombardovan je DOS napadima. A zaslužni su bili drugi komšije.
da... sjecam se toga.
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 10:08   #6
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Stos je veci sto su vijesti pretrubjele o ovome u jednom broju i to na naslovnoj. Meni ovo smrdi da je ista firma radila i sajt vijesti i MA i da je slabost na istom mjestu. Vidim da je u pitanju PHP, sa SQL bazom u pozadini. Sistem vazi za dosta bezbjedan ali izgleda da ove naslovne stranice sa slikama se kupe na neki manje bezbjedan nacin od amog sadrzaja baze i to se koristi.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 10:50   #7
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Evo kako su Vijesti izgledale jutros. Samo da im i stampano izdanje ne hakuju
Old 16-07-08, 11:17   #8
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

uh, a je l mi bila albanska muzika u pozadini, blagosh
Old 16-07-08, 15:57   #9
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Samo da mi DAN ne napadnu
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 17:21   #10
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Zbilja sto nisu napali Dan?! A i dje se bas potrefi posle ove pobjede u vaterpolu? I sto ne napadnu Srpske sajtove? Znate da su najaci u regionu Beogradski hakeri,sjetite se samo rata sa Hrvatskim. Pa sad kad sve sagledam u kompletu,pade mi na pamet nesto...
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 21:37   #11
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Pera Detlic View Post
Zbilja sto nisu napali Dan?! A i dje se bas potrefi posle ove pobjede u vaterpolu? I sto ne napadnu Srpske sajtove? Znate da su najaci u regionu Beogradski hakeri,sjetite se samo rata sa Hrvatskim. Pa sad kad sve sagledam u kompletu,pade mi na pamet nesto...
da, slazem se, vrlo je moguce da iza ovoga stoje srpske tajne sluzbe i njihovi hakeri, radi izazivanja animoziteta prema albancima, na nekom nivou koji njima odgovara, koji im je ciljna grupa..to mi je najvjerovatnije objasnjenje.
Old 16-07-08, 22:29   #12
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

PCNEN

Savjeti
Povodom napada hakera na web site-ove u Crnoj Gori

Piše: Zoran V. Raičević*

S obzirom da su se za dva dana desila dva velika upada u popularne web site-ve u Crnoj Gori ( VIJESTI I MONTENEGRO AIRLINES ) razlog vjerovatno leži i u slaboj zastićenosti lozinke i tajnog broja preko koga se ulazi u EDIT sekciju svih web site-ova, a koju bi trebalo da imaju samo web masteri. Moguće je, takođe, da su sami hakeri - koji ne moraju biti oni koji su se predstavili na web site-u ( Hakeri Kosova ), otkrili lozinku i tajni broj igrom raznih kombinacija.

Svaki web site bi trebao imati i identifikator posjeta istom, na taj način bi se moglo utvrditi odakle napad dolazi - sa koje IP adrese, preko kojeg servera, internet provider -a, u kojem vremenu... Identifikatori posjeta web site-vima sadrže puno informacija i oni rade nezavisno od web site-a i oni ne bivaju zahvaćeni napadom na web portal.

Ovi podaci mogu da posluže Odjeljenju policije za suzbijanje cyber kriminala da lociraju mjesto odakle se to radi. Isto tako, vrlo lako se može doći do lozinke i tajnog broja (password-a) ukoliko je web master koristio neki drugi kompjuter van sjedišta matične kuće, ukoliko je greškom kliknuo opciju da kompjuter zapamti istu, što mu internet pretraživač ( browser ) i nudi prilikom davanja zahtjeva istom. Isto tako, prilikom zamjena pojedinih djelova na kompjuterima ( na primjer Hard Disk-a ), sljedeći korisnik Hard Disk-a može doći do podataka o vlasniku.

Isto tako, najčešće do određenih informacija se može doći instaliranjem određenih virusa ( posebno Trojanski Konj ) koji mogu čitati i slati dalje informacije.

Prilikom dobijanja poruke putem e-maila, posebno zipovanih file-ova ili poruka sa attachment-om potrebno je imati po mogućnosti dvije zaštite - jednu u kompjuteru - koja nije 100 posto efikasna i jednu preko internet provider-a, koja je važnija. Vrlo je važno uvijek identifikovati prisustvo nekog e- maila sa virusom i ne otvarati poštu sa tih adresa.

Sve ove stvari su važne da bi web site bio zaštićen od napada.

Napad na web site pravi veliku štetu, i u nekim slučajevima je totalno uništio pojedine web portale. U čuvanju web site-a, e-mail-a, bankovnog računa i td., navažnije je imati lozinku i tajni broj koji je teško otkriti.

I postoji jedno pravilo - koje koristi i naš web site - lozinku i tajni broj treba da zna samo jedna osoba. I uvijek, ovo posebno je važno, za ulaz koristiti uvijek isti kompjuter ( ili više istih ), i ne dozvoliti pristup tim kompjuterima drugim bez nadzora. Nikad ne bacati korišteni kompjuter, a da pritom nijeste uništili hard disk.

*Autor je webmaster www.montenegro-canada.com Toronto, Kanada
Old 17-07-08, 09:24   #13
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

evo su i sajt Vlade juce napadali, ali su efikasno to zastitili. Je li moguce da se i u Vladi nesto radi efikasno, bas me obradova vijest
Old 17-07-08, 09:50   #14
Pera Detlic
Banned

Quote:
Originally Posted by OCTAVIAN View Post
evo su i sajt Vlade juce napadali, ali su efikasno to zastitili. Je li moguce da se i u Vladi nesto radi efikasno, bas me obradova vijest
Efikasni su kada štite svoje dupe.
Može li šta opširnije Oktavijan?
Old 17-07-08, 09:53   #15
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Juce su ga hakovali, pa su ovi brzo reagovali. Posle su zabranili posjete sajtu svima van CG, policija je pokrenula istragu. A to je vala sramota. Dok su napadali Vijesti i MN Airlines, policija nista. Cim su vladu dotakli, odmah istraga... Imas u danasnjim vijestima opsirnije
Old 17-07-08, 13:33   #16
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Znaci i za ovo su krivi Srbi...a stanite na granicni prelaz pa ce te vidjet sto vele shiptari kad moraju da plate 50e po osobi za tranzit kroz CG do Republjik.
Old 17-07-08, 14:15   #17
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Ahahaha, a jes, odmah su se nasli neki da optuze Srbiju za ovo, e pa ne mogu da vjerujem
Old 17-07-08, 14:54   #18
Pera Detlic
Banned

Niko nije nikoga optužio ja i wawy samo kritički razmišljamo.
Nešto mi je previše slučajnosti tu.A ne vjerujem u slučajnosti . Imate li vi neku ideju?
Old 17-07-08, 15:09   #19
rebeka
muzika je put do ♥

rebeka's Avatar

Registrovan: May 2008
rebeka uskoro postaje slavanrebeka uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to rebeka

da da sve se to ne bi desilo da je pera otisao odmah u policiju....
Old 17-07-08, 17:27   #20
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

to je pocetak a kraja nema
Reply

Tags
airlinesa, hakovanje, montenegro, sajtova, vijesti

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules