MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Ljubav

Notices

Ljubav Podsjeti me sto to bjese svaki dan ;)

Rezultati ankete: zajednichki zhivot prije 'zvanichnog' braka?
da 43 81.13%
ne, dok matichar ne aminuje 3 5.66%
ne znam...ne znam... 7 13.21%
Glasači: 53. You may not vote on this poll

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-07-08, 09:01   #1
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Default Vanbračna ili bračna zajednica?

Svi znamo da je na ovim prostorima unazad nekih 10 godina skoro bilo nezamislivo i kritichki gledano na samu pomisao da mladi ljudi prije stupanja u brak zapochnu zajednichki zhivot, tj. najbolje upoznaju jedno drugo provodeci 24 h zajedno

Shta vi mislite koliko je to dobro?

Da li vam je bitan taj potpis na papiru? i zhelite li da ovjerite to poshto- poto...tj.da ste zvanichno nosilac titule suprug/a?

Lichno sam za obavezan zajednichki zhivot prije braka, pa pobogu i cipele se probaju prije no ih kupite, bez obzira koliko su lijepe, povoljne...
A shto se tiche vjenchanja, nijesam neki zagrizheni fanatik, iskreno papir mi nishta ne znaci, ali eto, njemu za ljubav - ukoliko bi insistirao bih vjezhbala njegov potpis ...Djeca bi nosila njegovo prezime, a u toj zajednici pa bila 'ovjerena' na papiru ili ne, najbitnije je da ne fali ljubavi, zdravog odnosa, povjerenja i mnogo smijeha
Reply With Quote
Old 04-07-08, 09:05   #2
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Registrovan: May 2007
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Da se proba tu se slazem . Ranije nije to toliko bilo bitno ali mislim da je danas mladjarija razmazena pa pojma nema sto znaci zajednicki zivot ili zivot van tatine i mamine pinjate.

Sto se tice vjencanja meni je taj cin pomalo smijesan bio kao i svi drugi obicajni rituali. Zeni je znacio nesto ali smo to odradili prilicno netrradicionalno. Da li se treba vjencati e to vec mislim da treba. Nije nase drustvo sazrelo jos uvijek. Kako ce ti to djeca u skoli objasnit a vec iz iskustva znam da mi je do sada barem 10 puta trebao vjencani list. Nema ambasade dje ti ne traze a cesto necesovi medjunarodni preveden na pet sest jezika. Dakle jos uvijek je prakticnije se potpisat nego nepotpisat.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 09:07   #3
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

ja sam za zivot prije braka(sto po meni podrazumijeva par mjeseci a ne par godina) cisto kao mali probni test, da se vidi kakve su navike, kakva je prava narav(jer svako moze lagati o sebi u onih par sati dnevno koliko je dovoljno poci na kafu ili do mora) ali nikada ne bih zivjela "dozivotno" u vanbrachnoj zajednici.
ne shvatam koji je problem potpisati taj prokleti papir i napraviti nekakvu malu proslavicu.
objasnjenje- sam taj "nevazni" potpis po meni oznacava neku ozbiljnost i ljudi koliko god da se masovno u danasnje vrijeme razvode, ipak se potrude prije nego sto napuste supruznika, sem toga sama ta svadba treba da pokupi rodbinu(s obije strane) da ih upozna i uvede u neki "zajednicki" zivot. takodje bih na taj nacin dala i primjer svojoj djeci da ne odobravam da sa svakim partnerom koji naleti tokom zivota odpocnu zajednicki zivot(kao zbog prikupljanja iskustava)...mislim da bi ljudi makar dostojanstvo sto im je ostalo mogli sacuvati

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 09:11   #4
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

a znachi ti kad potpishesh taj papir znachi da ga jache volish je l?
Ja sam oduvijek mislila da kad ljubav i poshtovanje prestanu, tj. nestanu tu pomoci nema, a taj 'zvanichni' papir i eto zbog djece i naroda, samo vode u josh vecu agoniju i dusu...
zhivimo dok nam je lijepo, daj bozhe da dovijeka traje, ali kad krene, tj ako krene nizbrdo..nema ruzhnih rijechi, prepucavanja, vucanja po sudova, raznoraznih 'dokaza' i sl...popakujesh svoje stvari i odesh dostojanstveno, kao shto si i ushla...

Rodbina da me upozna i uvede u zajednichki zhivot?..pa ja pola svoje najblizhe ne poznajem, niti gledam..shto ce mi u tom bitnom trenutku, bez da me pochaste herpesom od silnog ljubljenja i chestitanja..od srca..aha...
Old 04-07-08, 09:16   #5
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

Registrovan: Oct 2007
MirIam uskoro postaje slavan

Nisam protivnik zajedničkog života pre braka, ima to velikih prednosti, možda ne bi ni bilo ovoliko razvoda i nesrećnih brakova. Ali sam pristalica braka. Nije tu u pitanju samo prezime, mlade savremene žene danas često ostavljaju svoja porodična prezimena. Još mi nismo toliko evulirali da bi se kod nas gledalo blagonaklono prema vanbračnoj zajednici.
Opštinsko venčanje je čista formalnost, a Crkveno je već druga priča.
Old 04-07-08, 09:17   #6
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Misljah da si temu otvorila radi savjeta a ne da se popicis sa narodom.

Rekao sam ti to je ritual. Smijesan kao ono prebaci jabuku preko kuce ili nakonjce i slicne baljezgarije ali je papir dosta bitan i pojednostalvjuje stvari. Pokupis kumu i kuma par prijatelja i potpises to u neki restoran se to zalije i tacka. A ocete li se voljeti manje ili vise to nema veze. Shvati kao rodjendan neces biti pametnija ni ljepsa od njea vec se nadje neki povod da se izjede taj kolac.

A crkveno uffff to sto se tamo sveze uffff jooj.

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 09:23   #7
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Nabuko, jes ti pio kafu jutros, ako nijesi, reci brate, skuvacu ti je ...Ja se ne kachim ni sa kim, a ako cesh vec da znash moj odgovr se ticao Amelinog posta i nekog njenog vidjenja, a ja sam samo dala moje sagledavanje istog ..Naravno da me zanima vashe mishljenje, ja svoje znam, nijesam ga radi sebe otvorila
a shto se kolacha tiche..kod mene ih ima skoro svaki dan..i sa povodom i bez povoda..
Old 04-07-08, 09:30   #8
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

Jeli nudiš samo kafu ili i da se ižjede nešto, ja samo o tome mislim...
Evo vica:
-Tata, tata, što je ona teta u bijelom?
-Ona se danas udaje i to je njen najsrećni dan u životu!
-Tata, tata, a što je čiko pored nje u crnom?
Old 04-07-08, 10:40   #9
Sharp
MiM team Expert

Sharp's Avatar

Registrovan: Jun 2008
Sharp has disabled reputation

Ja cu se vjencati sa zenom samo zbog djece, da ih sjutra neko ne tretira kao vanbracnu. Ljubav dvoje ljudi je dovoljna da uredi medjusobne odnose, nikakav papir nece to poboljsati. Sve je u glavama ljudi, ako dvoje misle da bez papira to nije to - onda im ni papir nece pomoci. Doduse, mi smo jako primitivna sredina po tom pitanju, pa se takve stvari i misljenja odmah nabijaju na kolac
Old 04-07-08, 10:57   #10
girl from venera
MiM team Forumaš i po'

girl from venera's Avatar

Registrovan: Jan 2008
girl from venera nepoznate kvantitete u ovom trenu

Slažem se da bi se taj "pripravnički" trebao odraditi na jedno pola godine da se kandidati upotpunosti upoznaju i onda potpisati ugovor na neodređeno tj. dok nas smrt ne rastavi!!
svoje suze gutam, tajanstvo stvari i života zebe
ne poznam ništa a najmanje sebe.
girl from venera is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 11:04   #11
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

Pricha mi jedna prijateljica iz PV.
Ozhenio se njen brat prije 3 godine.
Prva brachna noc ..standardno... ali jutro !
Kad se probudio i vidjeo neshto chupavo sa podochnjacima pored sebe u aljine prepao se !
...o,da ... toga i dan danas ima..

Pozheljno je prije braka naviknut ochi na dragu osobu ujutru ,kao i probati suzhivot.
OVako kad se uzmu 2 ljudi ,nastaju problemi oko sitnica..navika..itd..

Ranije su bili ugovoreni brakovi,niko te nishta pitao nije .. nego cuti citav vijek i navikavaj se kako znas i umijesh.

Ja sam svakako za uvertiru u brak ,pa chak i kohabitaciju
Old 04-07-08, 11:06   #12
timi
MiM team Forumaš

timi's Avatar

Registrovan: Jun 2008
timi na dobrome putu
Send a message via MSN to timi Send a message via Skype™ to timi

mislim da je zajednica OK.
sada da li bracna ili vanbracna manje vise.

POZDRAV ,

timi is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 11:45   #13
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Evo dileme za razmisljanje: veoma volite drugu polovinu, sve funkcionise savrseno, mnogo obostranog postovanja, smijeha, uvazavanja, paznje, ali na probnom radu otkrijete da ima neke navike koje su vam odvratne, ali koje vas nikako ne ugrozavaju osim sto su vam odvratne?

Kako izvagati buducnost?
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 11:48   #14
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

uzas....
Mogu expertizu o tome napisati,ali kako tako nesto nisam dozivjela ,tj, nisam bila u prilici da zivimo zajedno .. zapravo ne znam tacno kako bih se ponashala ..
Problem je jer navike se ne mozhe osloboditi od navika preko noci ..
Je li imao ko iskustva koje je simm opisao ?
Old 04-07-08, 11:51   #15
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by simm View Post
Evo dileme za razmisljanje: veoma volite drugu polovinu, sve funkcionise savrseno, mnogo obostranog postovanja, smijeha, uvazavanja, paznje, ali na probnom radu otkrijete da ima neke navike koje su vam odvratne, ali koje vas nikako ne ugrozavaju osim sto su vam odvratne?

Kako izvagati buducnost?
treba biti svjesan da je draga osoba na njene 3 ona našla mojih 5 odvratnih osobina, i da sam vjerovatno veći bilmez nego što je ona i sanjala. kad svatimo da nismo princ i princeza nego seljo sa Zabjela i šminkerka iz Tološa, ne preostaje nam nišata drugo nego da se volimo do kraja života (vjerovatno muškog jer su žene nedoder)
Old 04-07-08, 12:14   #16
milenaaaa
MiM team Expert

milenaaaa's Avatar

Registrovan: Feb 2007
milenaaaa nepoznate kvantitete u ovom trenu

DEfinitivno DA.
lijepo je zivjet s nekim prije braka, jer onda upoznas tu osobu..
pa znate i sami, slazes se s momkom extra, onda odete na putovanje, pa u tix 10 dana vidis sve sto prije nisi..
ada tako je i s drugaricom, a ne momkom..
mislim da tek kad zivis sa nekim, mozes potpuno da ga upoznas..tako da jesam za zajednicki zivot prije braka
RecI CY Ti NeStO sAsvIm LicNo, NiSi NIkAd CyO nEsTO TOmE sLicNo, rEcI cU TI REcI dVe DRskE i beZoBRaZNe...Bas mE brIgA dA LI IMaS LovE, Ja ZBog LoVe Ne PrOdaJeM sNoVE, ni daL" mOzDa ImaS cYrY DRuGU, IspAlA jE vEc Y pRVoM krUgu.... ZEVEDI MEEEEE,POVEDI ME, ODVEDII MEEEEE DA LUDUJEM...IZNAD GRADA VECE PADA, TVOJE USNE COKOLADA...
milenaaaa is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 12:44   #17
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Thumbs up

Quote:
Originally Posted by Baron View Post
treba biti svjesan da je draga osoba na njene 3 ona našla mojih 5 odvratnih osobina, i da sam vjerovatno veći bilmez nego što je ona i sanjala. kad svatimo da nismo princ i princeza nego seljo sa Zabjela i šminkerka iz Tološa, ne preostaje nam nišata drugo nego da se volimo do kraja života (vjerovatno muškog jer su žene nedoder)
Oko moje pametno...
iliti prosto i jednostavno..sve se da 'korigovati'..a i na poneshto zazhmuriti..nadam se da smo dovoljno pametni da se svim silama potrudimo da te ruzhne ili kako ti reche odvratne navike suzbijemo..e , sad pitanje je koliko ce to biti (ne)uspjeshno...
Old 04-07-08, 17:18   #18
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:
Originally Posted by simm View Post

Kako izvagati buducnost?
Ovo si dobro rekao...mnogi skontaju lose navike ali iz zaljubljenosti ne razmisljaju o tome na vrijeme, vec se upustaju u nesto ozbiljnije, a kada popusti prvobitna strast onda dolazi faza 'kuku majci sto me ne pobaci' pa se mnogi pocnu peci na vatri vlastitih gresaka...i godine potrose nastojeci da nesto promijene...pa onda pocnu mijenjati sebe i tu se gubi svaki smisao te zajednice...

Najbolje je otvoriti oci na vrijeme...ali s obzirom na evidentno prisustvo patrijarhalnih i konzervativnih stavova, ili drugog ogranicavajuceg faktora, mnogi parovi nisu u prilici da steknu predbracno iskustvo kroz zajednicki zivot, vec ulaze u bracnu instituciju puni nade da je to ono pravo...a samo rijetki pronadju svoju istinsku srecu...ostali ili trpe ili se razvode....

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 23:53   #19
Angelina75
otisla

Registrovan: Dec 2007
Angelina75 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by rossonera View Post
[COLOR=blue]Lichno sam za obavezan zajednichki zhivot prije braka, pa pobogu i cipele se probaju prije no ih kupite, bez obzira koliko su lijepe, povoljne...
A shto se tiche vjenchanja, nijesam neki zagrizheni fanatik, iskreno papir mi nishta ne znaci, ali eto, njemu za ljubav - ukoliko bi insistirao bih vjezhbala njegov potpis ...Djeca bi nosila njegovo prezime, a u toj zajednici pa bila 'ovjerena' na papiru ili ne, najbitnije je da ne fali ljubavi, zdravog odnosa, povjerenja i mnogo smijeha
lep post rosso.....i ja se slazem ...da sam barem bila pametnija i tako uradila pre stupanja u brak verovatno ne bih dozivljavala silne stresove tokom mog razvoda....to me je dobro opametilo tako da sam potpuno za zivot pre braka sa tim nekim doticnim !

Quote:
pa ja pola svoje najblizhe ne poznajem, niti gledam..shto ce mi u tom bitnom trenutku, bez da me pochaste herpesom od silnog ljubljenja i chestitanja..od srca..aha...
neverovatno..ista prica i kod mene...rodbina...uhhh...sta to bese??..nisu se udostojili ni telefonom cestitati mi kad sam se udala i kad sam rodila cerku...ni dan danas je ni ne znaju kako izgleda...vec 13 godina izmisljaju opravdanja i razloge....

Quote:
nijesam ga radi sebe otvorila
svaka cast za temu rosso.....

Quote:
Originally Posted by Supernova View Post
Ovo si dobro rekao...mnogi skontaju lose navike ali iz zaljubljenosti ne razmisljaju o tome na vrijeme, vec se upustaju u nesto ozbiljnije, a kada popusti prvobitna strast onda dolazi faza 'kuku majci sto me ne pobaci' pa se mnogi pocnu peci na vatri vlastitih gresaka...i godine potrose nastojeci da nesto promijene...pa onda pocnu mijenjati sebe i tu se gubi svaki smisao te zajednice...
Najbolje je otvoriti oci na vrijeme...ali s obzirom na evidentno prisustvo patrijarhalnih i konzervativnih stavova, ili drugog ogranicavajuceg faktora, mnogi parovi nisu u prilici da steknu predbracno iskustvo kroz zajednicki zivot, vec ulaze u bracnu instituciju puni nade da je to ono pravo...a samo rijetki pronadju svoju istinsku srecu...ostali ili trpe ili se razvode....
tacno...slazem se...eto ja sam se razvela...upravo zbog tog konzervativnog faktora koje smo i ja moj bivsi muz imali od strane nasih roditelja usli smo u brak posle godinu i 3 meseca zabavljanja a da nismo ni probali ziveti pod istim krovom i so posoliti jedno drugom (sto se narodski kaze)bar 2 dana ...od silne zaljubljenosti s moje strane kao mlada nezrela i neiskusna devojka nisam ni obratila paznju na njegove mane...bio mi je san snova ..i naravno onaj pravi...ali vro brzo sam se suocila sa greskama....i da..pokusavala sam da se promenim...ali sam tonula sve dublje i dublje unistavajuci se psihicki i zdravstveno...bila sam iscrpljena... dok nisam shvatila da je jedan zivot i da ne treba u zivotu nista trpeti .....

Foul appearance hide fair reality!
Angelina75 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 23:58   #20
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

Ako osoba nije prava, svakako slijedi razilaženje.. Ukoliko niste "potpisali" da se volite, pošteđeni ste papirologije i procedura. No, ko o tome još razmišlja kada je zaljubljen
U braku se ljudi možda više trude da sačuvaju ono što imaju. Meni je pojam braka nekako romantičan

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it
Ribica is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
bračna, ili, vanbračna, zajednica

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules