MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota

Notices

Zdravlje i ljepota Savjeti iz prve ruke

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 28-05-08, 09:40   #1
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka
Default "drugačiji" ali ljudi isti kao svi mi!

na ulici sam vidjela dijete koje zaostaje u psihičkom razvoju a oko njega nekoliko zdrave djece koja su mu se se rugala,..prežalosno.. većina djece to radi..to me toliko i ne čudi.. ali i neki odrasli se tako ponašaju. ipak zreliji su i trebali bi više razmišljati o tome.. ako su zreliji!!!
nažalost, ima ljudi koji se ponašaju grozno prema ljudima koji imaju neku vrstu hendikepa... prema onima koji su na neki način onesposobljeni.. zašto je to tako? po čemu su oni manje vrijedni ?
dosta ljudi kada vidi neku osobu bez noge, ruke, ili psihički nestabilnu osobu, ili bilo koju osobu koja ima neki ozbiljniji zdravstveni problem, najčešće okrene glavu i ne želi se "družiti" s takvim ljudima..to je prežalosno..dosta ljudi ih nekako gledaju postrance i pokušavaju se što prije maknuti od takvih..a ima i takvih koji im se rugaju..
pa čak i prema onima koji nisu teže bolesni, već imaju neku fizičku manu na sebi, na nekom dijelu svog tijela, pa nekad su to samo klempave uši ili veći nos, uvijek se nađu oni koji za sebe misle da su Bogom dani i počnu vrijeđati, ismijavati, podrugivati se na račun te osobe..pa kako neko može imati srca to raditi!?..pa ti ljudi su normalni kao i svi mi, samo što nažalost imaju neki problem.. i oni imaju osjećaje i shvaćaju kada im neko to čini..svi smo mi ljudi, i umjesto da im pomognu neki im zagorčavaju još više život... a zapravo baš takve osobe znaju živjeti, raduju se malim stvarima i jako su pozitivni..to su osobe koje nam mogu promijeniti život.. i mislim da od svakog od njih možemo i moramo naučiti puno toga..
pogledajte oko sebe i znajte da se i vama ne dao Bog može nešto loše dogoditi, i ne bi vam bilo drago da se tako ponašaju prema vama...
budite fer prema svima, jer zamislite kako bi se vi osjećali na njihovom mjestu...i oni žele da žive i samo su željni ljubavi i pažnje kao i svi mi.. i nisu sebični kao mi “normalni”..
seka is offline  
Reply With Quote
Old 28-05-08, 09:47   #2
flowerchic
ObicnO NeobicnA

flowerchic's Avatar

Registrovan: Dec 2007
flowerchic nepoznate kvantitete u ovom trenu

To mi je stvarno tuzno i zalosno.
Grozim se od toga...
Ljudi koji se ne daj Boze rugaju ili vrijedjaju takve ljude nemaju ni srca,ni duse,a to je najveci nedostatak koji nista ne moze zamijeniti...
Jos ako se radi o djetetu,to je jos tuznije...
Znam da bih veoma ostro i grubo reagovala u odnosu sa tim NEljudima koji se ponasaju tako bezdusno,bih zaista!
Old 28-05-08, 09:53   #3
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

djecu ne treba kriviti, jer je to ponašanje urođeno. ako si gledala emisije o životinjama vidjećeš da ptići iz jednog legla kinje i izbacaju iz gnijezda svog sitnog zaostalog brata. prirodna pravila su surova ali imaju uzvišene ciljeve- preživljavanje zdravog potomstva i gena.
dosta bolešljive i zaostale djece ranije nije preživljavalo, ali kako je napredovala medicina, smrtnost na porođaju, kao i u kasnijem dobu sada je minimalna. Moja baba-rođaka je rodila 11, 6 je preživjelo (ratni uslovi) i svi su savršenog zdravlja.
čitava gornja priča je reakcija samo na prvu rečenicu- ruganje djece. htio sam da kažem da sva djeca su dobra, većina ponašanja im je uslovljeno, tek je kasnije stečeno.
Old 28-05-08, 10:19   #4
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Slažem se da djeca nijesu ništa kriva. Kako god to zvučalo, tako je. Svo ponašanje djece potiče iz kuće. Roditelji su ti koji trebaju da usmjere djecu na pravi put, a ne ulica. Nikad, ali nikad ne bih mogla da pomislim na podsmjehivanje, ruganje slabijem od sebe. To je tako primitivno...

Par puta sam došla u situaciju da se posvađam, ili fizički obračunam (ah mene) sa par svojih vršnjaka i vršnjakinja, baš zato što su se rugali (u pravom smislu te riječi) jednoj gospođi koja je zaostala u psihičkom razvoju. Ona je tako draga osoba... Ne mogu da vjerujem da neko može da kinji slabije od sebe. Zato jače ne bi ni prstom dotakli... E pa, čega sve nema...

Sa takvim se slučajevima svi mi srijećemo skoro svakog dana. Ali, svijet je takav. Uvijek postoji dobra i loša strana. Jin i jang.
Old 28-05-08, 12:10   #5
majne
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2008
majne na dobrome putu
Send a message via MSN to majne

Quote:
Originally Posted by seka View Post
nažalost, ima ljudi koji se ponašaju grozno prema ljudima koji imaju neku vrstu hendikepa... prema onima koji su na neki način onesposobljeni.. zašto je to tako? po čemu su oni manje vrijedni ?
dosta ljudi kada vidi neku osobu bez noge, ruke, ili psihički nestabilnu osobu, ili bilo koju osobu koja ima neki ozbiljniji zdravstveni problem, najčešće okrene glavu i ne želi se "družiti" s takvim ljudima..to je prežalosno..dosta ljudi ih nekako gledaju postrance i pokušavaju se što prije maknuti od takvih..a ima i takvih koji im se rugaju..
pa čak i prema onima koji nisu teže bolesni, već imaju neku fizičku manu na sebi, na nekom dijelu svog tijela, pa nekad su to samo klempave uši ili veći nos, uvijek se nađu oni koji za sebe misle da su Bogom dani i počnu vrijeđati, ismijavati, podrugivati se na račun te osobe..pa kako neko može imati srca to raditi!?..pa ti ljudi su normalni kao i svi mi, samo što nažalost imaju neki problem..
Ne mogu da smislim nijedan drugi razlog osim da ljudi koji kinje nemocnije to cine iz nekih svojih kompleksa; negdje se sami osjecaju manje vrijedni, gotovo je sigurno da su i sami bili zrtve nekakvog potcjenjivanja, pa sad kinje slabije kako bi se barem na tren osjetili jaci od drugih.

Znaci, kompleksasi i slabici...

Quote:
i oni imaju osjećaje i shvaćaju kada im neko to čini..svi smo mi ljudi, i umjesto da im pomognu neki im zagorčavaju još više život... a zapravo baš takve osobe znaju živjeti, raduju se malim stvarima i jako su pozitivni..to su osobe koje nam mogu promijeniti život.. i mislim da od svakog od njih možemo i moramo naučiti puno toga..
pogledajte oko sebe i znajte da se i vama ne dao Bog može nešto loše dogoditi, i ne bi vam bilo drago da se tako ponašaju prema vama...
budite fer prema svima, jer zamislite kako bi se vi osjećali na njihovom mjestu...i oni žele da žive i samo su željni ljubavi i pažnje kao i svi mi.. i nisu sebični kao mi “normalni”..
I ja mislim da takvi ljudi mogu da nas promijene nabolje, da nam daju dobar primjer. Jer, obicno ljudi koji su i sami iskusili patnju (sto hendikepirani sigurno jesu) spremniji su da saosjecaju sa drugima i pruze im ruku, a kad covjek dozivi da mu pruzi ruku i pomogne neko prividno slabiji, i kada vidi koliku snagu ti ljudi imaju da budu pozitivni uprkos svom nepremostivom zivotnom problemu, to sigurno mora covjeku promijeni koncepte svijeta i covjecanstva nabolje...

Last edited by majne; 28-05-08 at 12:15..
majne is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 12:30   #6
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by majne View Post
Ne mogu da smislim nijedan drugi razlog osim da ljudi koji kinje nemocnije to cine iz nekih svojih kompleksa; negdje se sami osjecaju manje vrijedni, gotovo je sigurno da su i sami bili zrtve nekakvog potcjenjivanja, pa sad kinje slabije kako bi se barem na tren osjetili jaci od drugih.

Znaci, kompleksasi i slabici...
Majne, slažem se! Komleks zbog bilo čega je opaka bolest, koja se teško liječi. Upravo ti kompleksi mogu da stvore osjećaj manje vrijednosti..strah od neuklapanja u okolinu, društvo, porodicu. Takvom čovjeku je potrebno da uradi nešto što će ga učiniti jačim, ili 'važnijim' (?) bar na trenutak. Zapravo, sad se pitam...ko je ugroženiji? Žrtve ili njihovi mučitelji?
Old 28-05-08, 12:48   #7
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

sekche, iako maximalno izbjegavam da 'svracem' na ovakve teme (dusha mi se cijepa na pomen i pogled na bilo chiju patnju, fizichku manu, nedostatak) samo cu ti reci da su najveci bogalji, hendikepirani (zvuchi pezhorativno, ali moram koristiti ove termine da bih prikazala situaciju) oni ljudi kojima je genetika, Bog i ostale stvari u koje neko vjeruje, uskratila samilost, saosjecanje, elementarnu kulturu i vaspitanje na kraju krajeva..
ja se takvih 'bogalja', kao i emotivnih, grozim i iste prezirem...
Old 28-05-08, 13:38   #8
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

većina ljudi su emotivno nezreli i bez saosjećanja sa drugim ljudima..sigurno je da to vuče korijene iz samog načina vaspitanja i okolnosti u kojima su odrastali... ipak, najlakše je kriviti rotitelje, drustvo ili genetiku, ali sve zavisi isključivo od nas samih i načina kako se odnosima prema drugim živim bićima i u ostalom i na način na koji život želimo da proživimo.. izbor se svodi na lenjost i strah ili rad na sebi odnosno nerad na sebi..
.
seka is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 15:22   #9
malo
MiM team Forumaš i po'

malo's Avatar

Registrovan: Apr 2008
malo nepoznate kvantitete u ovom trenu

Moje misljenje je da nije kriva ni priroda, ni to da im je od Boga uskraceno bilo sto, vec samo RODITELJI. Imala sam priliku kao dijete se susretati sa takvom djecom, i uvjek sam se druzila sa njima jer mi je mati rekla da su oni bolesni da prema njima trebam biti pazljiva, i druziti se.
Ono sto mogu reci da su takva djeca puna ljubavi, iskrenosti. Ja svom sinu istu pricu kazem kao sto su meni. A da tako rade svi roditelji, ne bi bilo ovako tuznih situacija.
Old 10-06-08, 20:29   #10
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Ironija je sto osobe koje rade u specijalnim skolama sa decom zaostalog psihickog razvoja,smeju im se i prepricavaju njihove dogodovtine
pehar is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 23:59   #11
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Quote:
Ne tako davno, na jednim Olimpijskim igrama, devet atletičara, svi sa mentalnim ili psihičkim nedostatkom, stajalo je na startnoj liniji trke na 100 metara.
Startni pištolj je opalio i trka je počela. Nisu svi trčali, ali svako je hteo da učestvuje i pobedi.
Trčali su po trojica, a onda se jedan dečak spotakao i pao pa počeo plakati.
Ostalih osam trkača su ga čuli kako plače. Usporili su i pogledali za sobom… Zatim su stali i vratili se nazad. Svi do jednoga…
Devojka sa Downovim sindromom sela je do njega, zagrlila ga i upitala ga, “Je li ti sada bolje?”
Zatim su sva devetorica, rame uz rame, došetali do ciljne crte.
Svi gledaoci su ustali i zapljeskali. A pljesak je trajao vrlo dugo…

preuzeto sa: http://tale.blog.co.yu/blog/tale/kom...use/stranica/1
Old 19-11-08, 15:23   #12
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

jezel's deaf

Mother reading and signing to deaf children

Deaf Choir
Old 07-11-10, 08:13   #13
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Smiješeći se direktno u objektiv, glamurozna 35-godišnja Tanja Kiewitz pozirala je za reklamu samo u grudnjaku, uz popratni natpis: 'Gledajte me u oči.. rekla sam, u oči'. Fotografija se pojavila u reklami za CAP48, neprofitnoj organizaciji koja radi na podizanju svijesti o problemima invalida diljem Francuske i Belgije.

Reklama je odmah polučila ogroman uspjeh te je do sada prikupila četiri milijuna eura, deset posto više nego prošle godine, i to tako što su građani zvali na broj telefona ispisan na reklami.

'Ljudi su odlično reagirali, uglavnom se radi o odličnim i pozitivnim reakcijama. Zovu me novinari iz svih dijelova svijeta i traže intervju, pa mi je ovih dana prava ludnica', ispričala je oduševljena Kiewitz.
Old 07-11-10, 08:17   #14
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Aaron Fotheringham je 18-godišnjak koji je već davno postao poznat po svojim akrobacijama u invalidskim kolicima. Ovaj ljubitelj ekstremnih sportova nije dopustio da ga invaliditet spriječi da se bavi onim što voli.

Nakon što je prije nekoliko mjeseci postao prva osoba na svijetu koja je izvela salto unatrag u invalidskim kolicima, sada je izveo i dvostruki salto.

Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja, Aaron se još jednom upisao u Guinnessovu knjigu rekorda. Novu akrobaciju izveo je ispred svojih prijatelja u skate parku u Pennsylvaniji.

World's First Double Backflip on a Wheelchair
Old 07-11-10, 11:37   #15
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

U ljudskoj je prirodi da odbacuje drugog čoveka zbog fizičkih nedostataka. Strašno, ali je tako.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 12:09   #16
vruc krompir
MiM team King / Queen

vruc krompir's Avatar

Registrovan: Aug 2010
vruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čekavruc krompir briljantna budućnost ga čeka

ono sto bi se moglo uraditi, jeste da se donesu odredjeni zakoni, ili da se postojeci izmjene, na bolje,na ostrije, tako da se za svaku diskriminaciju cinovnik jasno treba osuditi i sankcionisati.

Leo Baskalja
vruc krompir is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 17:20   #17
teky
MiM team Expert

teky's Avatar

Registrovan: Apr 2010
teky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjem

To je stvarno uzasno,ne znam kako bih te ljude mogla da nazovem i pitam se otkud im pravo da nekoga ismijavaju. Nije to samo slucaj sa djecom,vec i dosta odraslih ljudi to radi,a sto se tice djece to je sve kucno vaspitanje..... Takvi nemaju hrabrosti da se suprotstave jacima od sebe ili sebi ravnima,pa su nasli priliku da ismijavaju slabije....Nego kao sto neko od forumasa ranije rece,postoje dobri i losi ljudi,a i citav svijet i zivot je zasnovan na suprotnostima,koje moramo prihvatiti na onaj ili onaj nacin......
A oni ljudi koji imaju neki hendikep su potpuno isti kao i mi i oni imaju osjecaje,potrebe kao i svi drugi ljudi..... PRED BOGOM SVI SMO JEDNAKI!

"...al' zumbuli su zumbuli,
a ruza je ruza
pa da na kraj sveta iznikne..."

Last edited by teky; 12-11-10 at 17:26..
teky is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 22:26   #18
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

Parlament:Ne odvajati djecu
19. novembar 2010.

Djeca sa smetnjama u razvoju ne žele da budu marginalizovani dio društva, i treba više raditi na njihovoj socijalnoj i obrazovnoj inkluziji, poručeno je tokom sjednice dječjeg parlamenta u Skupštini Crne Gore.

Danas je, drugi put, zasjedao dječji parlament, kojem je prisustvovalo 67 djece iz 19 osnovnih i pet srednjih škola u Crnoj Gori. Predsjednik crnogorske Skupštine Ranko Krivokapić ocijenio je da je parlament danas »najveseliji na svijetu«.

Predsjedavajuća dječjem parlamentu, Ksenija Brajović, navela je da je povod zasjedanja obilježavanje Dana usvajanja Konvencije o pravima djeteta Ujedinjenih nacija i preporuke UN Komiteta za prava djeteta, koje je država dobila nakon izvještaja o primjeni Konvencije u Ženevi.

Sesiji u Ženevi je prisustvovala i tročlana dječja delegacija. Jedan od članova, slobovidi Nikola Zekić, rekao je da mu se u Ženevi posebno svidio gradski prevoz, koji je govornim automatom prilagođen osobama sa oštećenim vidom. »Volio bih da se takvo nešto uvede i u Crnoj Gori«, rekao je.

Zekić je kazao i da je skoro siguran da najveći broj djece sa smetnjama u razvoju nije imalo priliku da se iskaže kao aktivan član društva i sistema obrazovanja. »Treba više poraditi na socijalnoj i obrazovnoj inkluziji djece sa smetnjama u razvoju, pošto je to jedna od ključnih preporuka Komiteta za prava djeteta«, smatra Zekić.

Član parlamenta, Mia Vukotić, navela je da se, u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, poštovanje prava djeteta nije bitnije promijenilo. »Ne mali broj porodica je u materijalnim problemima, bez sopstvenog stana i na ivici siromaštva koji je izraženiji u sjevernim opštinama. Sve je veći broj razvoda, djeca prenose poruke od majke do oca«, rekla je ona. Dodajući da problem predstavlja i veliki broj djece u domovima. Ona smatra i da se nedovoljno radi na zbrinjavanju djece u porodice. »Molimo vas da uradite više kako bi se djeca bez roditeljskog staranja izmjestila iz institucija«, rekla je Vukotić.

http://www.rtcg.me/vijesti/drustvo/h...ati-djecu.html
Old 08-12-10, 13:50   #19
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:

Smiješeći se direktno u objektiv, glamurozna 35-godišnja Tanja Kiewitz pozirala je za reklamu samo u grudnjaku, uz popratni natpis: 'Gledajte me u oči.. rekla sam, u oči'.
Uh, ova me fotka podsjetila na nešto.
Prošlog ljeta, dok sam stajala na trotoaru čekajući zeleno, promijetim na suprotnoj strani visoku, nježnu plavušu u kratkoj, lepršavoj bijeloj haljini. Kada mi je krenula u susret, primijetila sam nešto što mi nije upalo u oči na prvi pogled. Naime, obje ruke su joj bile užasavajuće kratke, prsti su se završavali tamo gdje bi inače bili laktovi. Skrenula sam pogled na njeno lice i primijetila da je jako lijepa, da se smije dok sluša mladića koji je koračao pored nje i da joj glas zvuči veselo. Nesvjesno sam se nasmiješila, zadovoljna što se ona bez ikakvog kompleksa sredila i pošla da se fino provede, ne brigajući mnogo kako će okolina reagovati na njen nedostatak. To me držalo sve dok na suprotnom trotoaru nisam čula dvojicu klipana kako prilično glasno razgovaraju baš o njoj (...Bi li je j...? Ja nema šansi, povratio bih da me zagrli onim patrljcima...“).
Srećom, bila sam blizu stana, pa sam se zavukla u kupatilo i isplakala ko kišna godina, usput psujući i bezosjećajne kretene i sebe i svakodnevno pronalaženje mana pred ogledalom, te nemam što obući, te mi ništa ne valja, te sam u depresiji… S vremena na vrijeme me treba nečim sličnim podsjetiti kakav sam nezahvalni idiot.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 09:55   #20
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

'Majci su rekli da me pobaci, ali ona to nije učinila. Hvala joj na tome'

Operni pjevač Andrea Bocelli javno je odao počast svojoj majci Edi jer nije poslušala savjet doktora i pobacila, nakon što su joj rekli da će on imati neku vrstu deformacije.

Tenor koji je diljem svijeta prodao više od 70 milijuna ploča, na koncertu u rodnoj Italiji publici je ispričao priču o jednoj trudnoj ženi koja je primljena u bolnicu jer je imala upalu slijepog crijeva.
Rođen s glaukomom

- Doktori su joj stavili led na trbuh, a kad je tretman završio rekli su joj kako bi trebala pobaciti dijete. Rekli su joj kako je to najbolje rješenje, jer će se beba roditi s nekom vrstom invaliditeta. Ali mlada i hrabra žena odlučila je da neće abortirati i dijete je rođeno. Žena je bila moja majka, a ja sam bio dijete - rekao je Andrea prebirući po klaviru, osvijetljen na pozornici samo plavim svjetlom. U emotivnom izljevu dodao je kako je zbog cijele priče pristran, ali da smatra kako je to bila prava odluka.

- Nadam se da će to ohrabriti mnoge druge majke koje bi se mogle naći u sličnoj teškoj situaciji, ali žele spasiti život svoje bebe - poručio je Bocelli. Uskoro nakon što se rodio 1958. dijagnosticiran mu je urođeni glaukom, zbog kojeg je ostao djelomično slijep. Nakon što ga je pogodila lopta u glavu kad je imao 12 godina, ostao je potpuno slijep.
Glazba mu je bila utjeha

U svojoj poruci on nije objasnio zašto su doktori preporučili pobačaj u vrijeme kad je takva praksa još bila ilegalna u Italiji. Abortus je u toj zemlji postao legalan u svibnju 1978., kad je Talijankama odobreno pravo da prekinu trudnoću na vlastiti zahtjev u prvih 90 dana. Prije toga pobačaj se mogao napraviti samo ako je fetus bio ozbiljno deformiran ili je život majke bio u velikoj opasnosti.

Bocelli nije rekao niti je li njegova majka podvrgnuta operaciji slijepog crijeva niti je opisao na što su doktori sumnjali u vezi s njegovim zdravstvenim stanjem. Njegova posveta maci stavljena je na YouTube, a stavila ju je američka organizacija koja se bori protiv pobačaja “Whole Life Initiative”.

Pjevačka zvijezda Andrea Bocelli rekao je kako je beskrajno zahvalan svojoj majci što je poslušala sebe i nije ga odbacila.

Prije 12 godina, 1998., magazin People uvrstio ga je na listu 50 najljepših ljudi na svijetu, a u ožujku ove godine dobio je zvijezdu na Stazi slavnih u Hollywoodu zbog doprinosa kazalištu.

Rođen je u Toskani i odrastao na farmi s ocem Alessandrom, majkom Edi i bratom Albertom. Njegovi roditelji proizvodili su vino u seocetu La Sterza. I dandanas 70-godišnja Edi i Alberto žive u obiteljskom domu, dok je otac umro 2000. godine. Još kao dječak Andrea je pokazivao golemo zanimanje za glazbu. Edi je običavala govoriti kako je muzika jedina stvar koja ga može utješiti i smiriti. Sa šest godina je počeo svirati klavir, a kasnije je naučio svirati flautu, saksofon, trombon, harfu, gitaru bubnjeve i trubu.
Pjesma za majku i sinove

Andrea je cijelo svoje djetinjstvo obožavao pjevati, a kad je imao 14 godina pobijedio je na svom prvom pjevačkom natjecanju s legendarnim napjevom “O sole mio”. No, otišao je na studij prava u Pisi. Da bi se uzdržavao, pjevao bi po barovima, ali je svejedno završio studij i proveo godinu dana kao odvjetnik.

Godine 1992., talijanska pop-zvijezda Zucchero otvorio je audiciju za tenore kako bi snimio demo za svoj album i poslao ga Lucianu Pavarottiju. Nakon što je slavni tenor čuo Andreu kako pjeva, rekao je Zuccheru da snimi pjesmu s njim. Demo snimku je poslala Caterina Caselli, koja je i danas Bocellijeva mendžerica i producentica. Nakon toga slijedio je strelovit uspjeh. U vrijeme studija upoznao je svoju, sada već bivšu, suprugu Enricu, s kojom ima dva sina - Amosa i Mattea. Nakon svoje zahvale majci, odsvirao je pjesmu koja najviše vole upravo njih dvojica, a nalazi se na njegovom posljednjem albumu.

izvor
Reply

Tags
ali, drugačiji, isti, kao, ljudi, svi

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules