MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 25-04-08, 14:09   #1
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić
Default Crnina

Svima je poznato da mnogi ljudi poslije smrti drage osobe odredjeno vrijeme nose crninu i odjecu tamnije boje.
Naravno to nije uvijek sluchaj,i recimo majke male djece ne bi trebalo da nose to duze vrijeme itd...

Medjutim naishla sam na mnogo sluchajeva gdje recimo okolina, komshiluk i rodbina osudjuju osobe koje se nijesu "zavile u crno" da se tako izrazim....
Daju pridike tipa: "Vidi se koliko ga/ju je voljela,odmah se obukla u plavo".... (dajem samo primjer)...
Pa zar ljudi ne zale nekoga srcem a ne odjecom koju nose i ponashanjem?
Shta Vi mislite o ovome?
Old 25-04-08, 22:05   #2
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

Crnina samo na dan sahrane, ne kazhem da se odma' ushareni ozhaloshceni, ali poshto svaka treca zhena u Crnoj Gori izgleda ka' gavran (bez uvrede), ja imam fobiju od tog 'black look-a'..moji su me zamolili da ih taj dan dostojno ispratim, i da vec po povratku s' groblja vratim se normalnom toku zhivota, ma koliko mi teshko bilo bez raznoraznih gluposti 'nepaljenje televizora, radija, izlazaka...Kod mene (ako se ishta budem pitala, a pitacu se dosta) nece biti chetrdestica, trecih i sedmih jutara zajedno sa priganicama i ostalih (po meni) zajebancija, dje po povratku s' groblja sjednu za sto i nariljaju se ka' shegachi.. Samo im josh harmonika fali, pa da zapjevaju i zaigraju...Na groblje cu otici kad JA osjetim potrebu, a ne reda radi i shto obichaji tako nalazhu...
mislim da su svi ti nashi obichaji izvitopereni, jer ne samo shto nece vratiti dotichnu osobu, koja je pod zemljom, vec ne dopushtaju ozhaloshcenima da pokushaju na neki nachin sebi da pomognu...a sve da drugi ne bi zamjerili...e, pa vazhi...
Old 25-04-08, 22:19   #3
melic
MiM team Guru

melic has disabled reputation

Kao i sve drugo sto je nametnuto kao neki obicaj, za koje i nema neko narocito objasnjenje osim "Tako se valja", ne podrzavam. To vazi i za crninu. Mislim da je zivot dovoljno kratak i da je gubitak drage nam osobe dovoljno stresan i tezak da bi se bilo kakvim simbolima podsecali na to.
U tim situacijama treba da se tezi prevazilazenju tog perioda.
Ako se obuce crno, iskljuce radio i tv, prinudjeni smo da mislimo samo na nesrecu koja nas je snasla i psihicki se ubijamo.

Last edited by melic; 26-04-08 at 09:22..
melic is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 22:30   #4
melic
MiM team Guru

melic has disabled reputation

U kraju iz koga ja poticem( Dalmacija) zene su uzimale crninu dozivotno.
Ovde, u Srbiji, to je uglavnom svedeno na period do 40 dana ili godinu.
Jedna specificnost koju sam danas cula, a nema veze sa crninom je da kuca koja je u zalosti, prve god. za Uskrs farba jaja samo u lukovini, bez saranja, slicica, nalepnica.
melic is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 22:36   #5
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

Pokojnika zalis u srcu i dushi,a ne sa odjecom i crninom.A sto ce narod rec mali mi je posa'!
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 26-04-08, 18:07   #6
Okugata
Guest

Necete verovati, mojoj mami se desilo da komshiluk prica kako ne izlazi iz crnine vec godinu dana! Sprdali su se da nosi crninu i za komshiju koji je umro.... Bas su ljudi nekad dokoni...
  Reply With Quote
Old 26-04-08, 19:09   #7
malo
MiM team Forumaš i po'

malo's Avatar

Registrovan: Apr 2008
malo nepoznate kvantitete u ovom trenu

Nije se rodio ko je svijetu ugodio. Ne treba gledati sta ce svijet reci, vec ono sto ja smatram da trebam i kako trebam ciniti i cinit cu, a svijet nek prica ionako nemaju pametnijeg posla.
Old 02-05-08, 11:16   #8
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation

mrzim je,smatram je primitivizmom

voljela bih da na dan moje sahrane niko ne nosi crninu,nego cak da mi se svira i pjeva na grobu!

ali ljudi su razliciti,za svekrvom sam nosila crno 40 dana,iz postovanja,eto i radi obicaja, da bi mi muz rekao,e mnogo si nosila,jos se izgleda naljutio...
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 11:51   #9
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

I taj obicaj polako prolazi. Svijet se emancipuje, malo po malo, za par decanija toga vise biti nece.

U Crnoj Gori je smrt nekada vise postovana nego zivot, ali to se mijenja. Ljudi prihvataju nove obzore, nove vrijednosti. Iako nam je mentalitet sustinski palanacki, ipak se krece na bolje. Mada i suvise sporo, istina.

Mada, ruku na srce, nekome crno i ne stoji lose.
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 11:55   #10
Milly
Tu sam i kad nisam

Milly's Avatar

Registrovan: Jan 2007
Milly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auruMilly ima famoznu auru

Ne volim crninu.Dugo sam je nosila iz nuzhde.
Imam mozda 2-3 komaTa odjece u toj boji ,ostalo je sve veselo ,shareno,pravo sam dete cveca
@andje,dobra ideja.. meni je slichno padalo na pamet.
Postoje neki africhki narodi ,koji na dan sahrane ,ne lelechu i narichu tuzbalice,vec organizuju slavlje u chast pokojnika.Slave zhivot !
Postoji jedan film ,na tu temu "p.s. I love you" -primjer meni idealnog pomena
Old 09-05-08, 11:57   #11
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Pored svega što ste naveli smatram da je crnina i nepristojna. Tjera ljude da se osjećaju neugodno u prisustvu osobe u crnini. Pogotovo na poslu, u društvu....
Ne vjerujem da se neko odvaži da npr. ispriča neki vic u prisustvu te osobe a kamoli da zapjeva ili sl.
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 16:42   #12
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
Originally Posted by madagaskar View Post
Pored svega što ste naveli smatram da je crnina i nepristojna. Tjera ljude da se osjećaju neugodno u prisustvu osobe u crnini. Pogotovo na poslu, u društvu....
Ne vjerujem da se neko odvaži da npr. ispriča neki vic u prisustvu te osobe a kamoli da zapjeva ili sl.
Da li je to što se neko osjeća nelagodno problem te osobe ili problem osobe koja nosi crninu? Da li osoba koja nosi crninu želi da se neko osjeća nelagodno i da bude "nepristojna"?
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 16:46   #13
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Tradicija, obicaji, navike. Glupo je gasiti TV i ne izlaziti zato sto je neko umro. Kad covjek ispostuje sve ovo, okrene sve misli ka pokojniku i unistava se. Ali mnogi nasi obiaji su okrutni.
Mijenja se ovo polako. Ja ne nam nikoga koje u koroti a ne ukljucuje TV. Ne kazem da treba odmah na zurke krenuti, pjevati, skakati, onaj ko je stvarno ozaloscen to nece ni pozeljeti.

Ipak, mislim da je crnina nesto drugo. Zapravo, ne znam sta da mislim. Zavisi koliko je srodstvo. Slazem se ja da nosenje crnine ne pokazuje koliko neko zali, ali mislim da ne bih mogla a da je ne nosim. Mozda je to suvise usadjeno u mene. Ne mogu da zamislim da nekome umre neko npr. jako blizak, mlad, a da taj neko sjutra dan dodje u zelenoj majici. Bilo bi mi jezivo.
.

Proslog ljeta je poginuo momak kojeg sam znala i na sahanu je dosla cura u zutom kompletu, sa zutim sesirom. Najezila sam se. Znam da nije isto nositi crninu tog dana i narednih 40, ali to je postovanje pokojnika, tradicije, porodice.

Nazovite me suvise patrijahalnom, ali tako osjecam.
Old 09-05-08, 16:52   #14
okianer
MiM team Početnik

okianer's Avatar

Registrovan: May 2008
okianer nepoznate kvantitete u ovom trenu

..ima i druga strana,ja sam skoro 15 godina nosila uglavnom crno,da ne kazem ,samo,pa su me isti ti dokoni ljudi prozivali i pitali ko je umro,mene ili moju mamu kad siri moju robu..prema tomena ljude tj okolinu ne treba obracati paznju..

sto se zaljenja kroz crninu konkretno tice,mislim da je to ok,ako neko osjeca potrebu da je nosi ali opet bez pretjerivanja..
Old 10-05-08, 18:42   #15
THE COON
Nobleman in exile

THE COON's Avatar

Registrovan: Mar 2007
THE COON uskoro postaje slavanTHE COON uskoro postaje slavan
Talking

Quote:
Originally Posted by madagaskar View Post
Što je problem s crninom? E pored nje bih zapjevao, pa da mi je zadnji stih!
Old 10-05-08, 22:39   #16
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Quote:
Originally Posted by Leptiric View Post
Svima je poznato da mnogi ljudi poslije smrti drage osobe odredjeno vrijeme nose crninu i odjecu tamnije boje.
Naravno to nije uvijek sluchaj,i recimo majke male djece ne bi trebalo da nose to duze vrijeme itd...

Medjutim naishla sam na mnogo sluchajeva gdje recimo okolina, komshiluk i rodbina osudjuju osobe koje se nijesu "zavile u crno" da se tako izrazim....
Daju pridike tipa: "Vidi se koliko ga/ju je voljela,odmah se obukla u plavo".... (dajem samo primjer)...
Pa zar ljudi ne zale nekoga srcem a ne odjecom koju nose i ponashanjem?
Shta Vi mislite o ovome?
Dusa zali a ne crnina.Nije vazno sta se prica vec ko prica.Ja se ne bih obazirala na te komentare

Last edited by pehar; 11-05-08 at 09:17..
pehar is offline   Reply With Quote
Old 11-05-08, 05:16   #17
beskrajnost
MiM team Expert

Registrovan: Feb 2007
beskrajnost has disabled reputation
Send a message via MSN to beskrajnost

crnina nece nista pomoc
Old 11-05-08, 19:12   #18
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation

moja komsinica,dugo nosila crninu,prvo za ocem,pa za bratom 7 godina,cak crnu maramu nosila,kosa joj otpala valjda od toga,predpostavljam,jedva da skrpi koju dlaku na glavi....

al valjda je osjecala potrebu....
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 19:53   #19
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

voljela sam crnu boju,sada je nosim silom prilika...da li mi pomaze,ili da li obracam paznju na to sto ce ljudi reci odgovor je NE...prevelika tuga,nepodnosljiv bol,ocaj,njena slika ispred mojih ociju,njen osmijeh,njena suza,njen glas,osjecaj da je jos uvijek tu,a svjesna sam da je nema....vjecna moja rana.....i mogu "sjutra' obuci ne znam sta ....al samo ja znam kako mi je...
Old 30-12-10, 10:32   #20
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

ja za svojom majkom nisam nosila crninu..u to vrijeme samo mi je trebalo da budem sama ili sa ljudima u cijim ocima nisam vidjela sazaljenje a nosenje crnine mi je nekako kao skretanje paznje na sebe.. kao da me neko obizeljezio: evo ova je tuzna.. tako nekako..i izbjegla sam sva pitanja i price do kojih mi nije bilo tad.. a sto se tice boje odjece sasvim mi je bilo svejedno sta je na meni jer "crnina" se nosi u sebi.. nema te boje odjece koja je mogla ublazila bol i prekriti moju tugu..
seka is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
crnina

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules