MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 20-04-08, 12:27   #1
Leptirić
Čuperak

Leptirić's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Leptirić has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Leptirić
Default Glavobolja

Uzroci glavobolje mogu biti razlichiti... Ona najcheshce nastaje usljed stresa, nezadovoljstva, neispavanosti itd..

Kako Vi uspijevate da izadjete na kraj sa njom?
Koristite li neke ljekove, chajeve, vjezbe, shetnju ili neshto drugo?
Old 20-04-08, 12:31   #2
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Ja imam migrenu još od šeste godine..znam da je to baš čudno, ali eto.

Najčešće je pobjeđuvam tako što lupim glavom o zid iz sve snage, panem u nesvijes' i glavobolja prestane...

Šalim se

Nikakvi ljekovi mi ne pomažu. Ustvari, ljekovi mi pomažu najviše dva puta, ali treći put moram druge da uzmem

Zato više i ne pijem nikakve tablete, jer nemam koristi od njih. Probala sam i alternativnu medicinu, i najefikasnije što je bilo je inhaliranje sirćetom i vodom (kome treba recept, neka se obrati meni na pp ), ali je i to baš kratko trajalo...

A kad me glava boli, boli me pošteno...uh...
Old 18-06-08, 07:08   #3
paloma
MiM team Početnik

paloma's Avatar

Registrovan: Apr 2008
paloma nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to paloma

Sto se tice migrene ranije sam je imala jako cesto..u poslednje dve godine jako retko mi se javi...primetila sam da mi se javlja kada jedem puno cokolade,kada pijem gazirane sokove i kiselu vodu i kad jedem kackavalje i sl.sireve..tako da te vrste namirnica izbegavam...
Migrena mi se javlja i pri dugotrajnom naprezanju ociju...
Ovih dana sam bas dosta buljila u komp i jutros mi je i mucnina i glavobolja...
Tako da cu i to redukovati...sve sto je preterano nije dobro..
Lek protiv moje migrene je andol (za opustanje krvnih sudova) i spavanje..
Nista drugo mi nije pomoglo...
Moja majka ima mnogo jace migrene pracene povracanjima..i njoj andoli nista ne pomazu..

Bog svima daje samo treba znati uzeti..
paloma is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 17:47   #4
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Hm, glavobolja. Imam ih redovno, sve vrste. Od pubetreta do sad. Najcesci problem su sinusi. Isla sam na sva moguca snimanja i na kraju sam dobila tabelete koje zaista pomazu, ali ne u resavanju problema, naravno, nego u tome da prezivim napade.
Jedan dr mi je rekao da je migrena, ali kako se ona javlja sa najavom i uvijek u karakteristicno doba dana, a meni uvijek iznenada, bice da nije. Tri dr, tri dijagnoze.
Tablete su zaista dobre. RAPTEN DUO. Predlazem da pokusate, bol nikako nije dobro trpjeti. Bolje je podnositi negativne posledice uzimanja tableta, nego bol. On ostecuje sve organe, srce najvise.
Old 02-09-09, 09:56   #5
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Registrovan: Nov 2008
tinky has disabled reputation

Što se tiče migrenoznaih napada, imam ih odavno. Naslijedila sam ih od majke. Dosta dobro ih mogu kontrolisati jer ih mogu predvidjeti. To znači da je moja migrena praćena uglavnom tzv.aurom.

Evo nešto uopšteno o toj vrsti glavobolje:
Aura je predsignal za početak migrenoznog bola i manifestuje se u vidu pojave svijetlih tačaka u vidnom polju, ispadom vidnog polja, poremećajem osjećaja ili motorike koji je najčešće jednostran (trnjenje u prstima, nemoć u ruci). Može trajati nekoliko minuta do najviše sat vremena.
Nakon aure, razvija se pulsirajuća glavobolja, ali bol može biti i tup ili probadajući, nerijetko praćen mučninom i povraćanjem. Veliki broj osoba se žali na tzv. fotofobiju (preosjetljivost očiju na svjetlost), jak zvuk ili jak miris. Pri kraju napada kod nekih bolesnika dolazi do poliurije (izmokre veću količinu mokraće). Napad migrene uglavnom traje nekoliko sati, ali se u većini slučajeva završava unutar 24 sata.

Javlja se najčešće usljed preskočenog obroka, gladovanja, neispavanosti, promjene nadmorske visine, pretjeranog korišćenja kompjutera, pms-a...

Ono što je karakteristično za sve migrene je da bol prestaje samo ukoliko u samom početku glavobolje popijete tabletu. Treba uzeti ANDOL ili Aspirin pri samoj naznaci početka bola jer on svojim mehanizmom dejstva utiče na prestanak bola.
Old 02-09-09, 11:28   #6
Okugata
Guest

Quote:
Originally Posted by gargamelka View Post

Evo nešto uopšteno o toj vrsti glavobolje:
Aura je predsignal za početak migrenoznog bola i manifestuje se u vidu pojave svijetlih tačaka u vidnom polju, ispadom vidnog polja, poremećajem osjećaja ili motorike koji je najčešće jednostran (trnjenje u prstima, nemoć u ruci). Može trajati nekoliko minuta do najviše sat vremena.
Nakon aure, razvija se pulsirajuća glavobolja, ali bol može biti i tup ili probadajući, nerijetko praćen mučninom i povraćanjem. Veliki broj osoba se žali na tzv. fotofobiju (preosjetljivost očiju na svjetlost), jak zvuk ili jak miris. Pri kraju napada kod nekih bolesnika dolazi do poliurije (izmokre veću količinu mokraće). Napad migrene uglavnom traje nekoliko sati, ali se u većini slučajeva završava unutar 24 sata.

Javlja se najčešće usljed preskočenog obroka, gladovanja, neispavanosti, promjene nadmorske visine, pretjeranog korišćenja kompjutera, pms-a...

Ono što je karakteristično za sve migrene je da bol prestaje samo ukoliko u samom početku glavobolje popijete tabletu. Treba uzeti ANDOL ili Aspirin pri samoj naznaci početka bola jer on svojim mehanizmom dejstva utiče na prestanak bola.[/COLOR][/FONT]
meni se ovo javilo proslog meseca pred mestruaciju sa sve mucninom. nije pomogao ni Baralgin M ni Andol ni Brufen. posle toga pozelis da si musko....
  Reply With Quote
Old 02-09-09, 22:31   #7
unreachable for injustice
Banned

Registrovan: Dec 2008
unreachable for injustice uskoro postaje slavan

Rijetko kad me zaboli glava, a tablete izbjegavam što je moguće više...
unreachable for injustice is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 22:51   #8
Vendy
MiM team King / Queen

Registrovan: Jan 2007
Vendy has disabled reputation

Na zalost ne mogu vam pomoc iz iskustva, nikada nisam imala glavobolju, mogu samo pokusat podijelit savjet koji sam cula od drugih. Caj ili kava bez secera s limunom, krpa s ledom na celo i mirovanje ili hladan tus. Imaju te probleme s muzeve strane majka i 2 sestre i kazu da to malo ublazi. Mislim da je to pozitivno misljenje u pitanju...
Vendy is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 23:56   #9
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Kažu da neke radnje odnesu glavobolju ko od šale...
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 00:24   #10
laufer
MiM team King / Queen

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

ja se nijesam zsajebavao za crfni luk, sto obrisaste?
moja pokojna tasta je ko jabuku jela crni luk, stavila bi po dva lista na sljepoocnice, zavukla se u sobu, ugasila svijetlo i prespavala tako. slutra bez glavobolje. ako to moderatorima ne odgovara, mozda odgovora nekom kome je potreban savjet.
Old 03-09-09, 07:57   #11
Mrgud82
MiM team Početnik

Mrgud82's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Mrgud82 na dobrome putu

imam glavobolje zadnjih 15 godina,ako ne i duze, ne sjecam se kad su tacno pocele, znam da ih vucem jos iz osnovne skole i uvijek je u pitanju samo predio oko ociju. radila sam magnetnu, snimala sinuse, isla na razne preglede i nemam dijagnozu... na kraju su "prebacili" problem na oci i onda sam se opet vukla jedno godinu od jednog specijaliste do drugog i krajnja dijagnoza je da imam perfektan vid... i sta sad? kazu da nije ni migrena... prije mjesec dana sam zavrsila u hitnu jer sam cijeli dan bez prestanka povracala od bola... ne pijem tablete dok god mogu da istrpim bol, a trpim dosta, desi se (kao sad za vikend) da sam trpjela 48 sati uzasan bol i nista nisam uzela, i onda je proslo samo od sebe. imam problema sa kicmom i vratom i mozda je to uzrok, ne znam vise. moja koleginica takodje pati od glavobolje i skoro svako jutro pije kafu bez secera sa limunom,nekad pomogne,nekad ne... meni trenutno pomaze analgin, do skoro sam pila aulin i nimulid,al vise mi ne djeluju...
Mrgud82 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-09, 08:24   #12
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Registrovan: Mar 2008
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

ne mogu reci da nikad nemam glavobolju, ali posto poznajem par osoba koje imaju migrenu, ove moje glavobolje (rijetke) su smijesne u poredjenju sa tim...meni je dovoljno da legnem, zaspim i kad se probudim, nema glavobolje...pretpostavljam da mi se jave zbog neispavanosti. Rijetko moram popiti tabletu.
Sto se tice lijeka za migrenu, svako ko to ima se zali da nema tablete koja pomogne kad se glavobolja vec zalaufa, tako da je najsvrsishodnije popiti neku jacu tabletu onda kad imate samo naznake da ce vas zaboljeti...ovi moji "migrenci" kazu da dan ranije znaju da ce ih sjutra opuciti glava...eto to je njihovo iskustvo.
Old 19-09-10, 11:18   #13
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

MIGRENA

Po klasičnoj definiciji migrena predstavlja jak bol u polovini glave. Prvi napad glavobolje najčešće se javlja prije 20 godine života. Većina bolesnika od migrene pripada dobnoj grupi od 22-55 godina. Napadi se mogu javljati jednom da dva puta nedeljno ili nekoliko puta tokom čitavog života. Migrena je češća kod žena.Treba znati da svakodnevna glavobolja nikada nije migrenska.

Etiologija

Nije dovoljno jasna,ali je genetski faktor značajan.

Patofiziologjia

Do sad je promijenjeno više teorija o patofiziološkom mehanizmu nastanka migrene. Po jednoj teoriji, izučavanjem regionalnog protoka krvi u mozgu uočeno je da postoji smanjen protok krvi u zadnjem polu mozga koji se postepeno širi i zahvata okolno područje. Ove promjene udružene su sa simptomima aure. Ovaj nizak protok krvi zadržava se i u intervalu bez simptoma i u fazi glavobolje, a onda u fazi glavobolje raste na supranormalne vrijednosti. Po još novijoj teoriji tokom migrene dolazi do patološkog širenja krvnih sudova pije (pia mater - jedna od 3 moždane opne), koji dalje senzibilišu aferentna vlakna nervusa trigeminusa (koji između ostalog inerviše i moždane opne), što dovodi do migrenskog bola. N. trigeminus je veliki kranijalni nerv, mJešoviti, ima tri grane, 2 senzitivne i jednu motornu, i vezuje se za izuzetno jake bolove u predjelu lica, glave, tzv. neuralgija n.trigeminusa, pa vjerovatno otuda i taj izuzetno jak bol kod migrene.

Podjela
Osnovna podjela je na:
-Migrenu sa aurom (klasična migrena)
-Migrenu bez aure (obična migrena)

Klinička slika

Klasična migrena, ili migrena sa aurom javlja se kod oko 15% bolesnika sa migrenom. Javlja se u napadima kojima mogu 24 sata prethoditi prodromi kao što su euforija, depresija, želja ili gađenje prema određenoj hrani. Napad počinje aurom koja je najčešće vizuelna: bljeskovi svijetla, cik-cak svjetlost, svijetle lopte ili konci koji se javljaju na periferiji vidnog polja pa idu ka centru ili obrnuto. Oblik predmeta može biti izmenjen a može se javiti i vizuelna agnozija (neprepoznavanje oblika). Osim ovoga, mogu se javiti parestezije (osjećaj trnjenja, peckanja), obično na šakama, šire se na ruku, lice, jezik. Može se javiti i motorna aura, kao slabost jedne ruke. U najmanjem procentu slučajeva može se javiti i disfazija (nerazgovijetan govor).
Poslije ovog slijedi faza bolova. Glavobolja je obično unilateralna (u jednoj polovini glave), pulzirajuća i obično se pogoršava pri običnim fizičkim aktivnostima (npr. penjanje uz stepenice). Bol je najčešće praćen mukom, povraćanjem, fotofobijom i fonofobijom (nepodnošenje svjetlosti i zvuka), pa se bolesnik često povlači u zamračenu sobu. U najtežim slučajevima, poslije ove faze slijedi faza edema (otoka) arterija sa tupim, trajnim bolom. Nekad se javlja dijareja, osjećaj hladnoće, bljedilo, nesvjestica....Napad se obično završava spavanjem. Glavobolja može trajati od 4-72 časa.

Provocirajući faktori napada migrene mogu biti: stres, alkohol, pušenje, konzumiranje sira, čokolade, luka, crnog vina, psihofizička iscrpljenost, gladovanje, blještava svjetlost, buka, neprijatni mirisi, klimatske promjene, i naročito menstrualni period. Takođe, neki ljekovi mogu da izazovu napad migrene:diklofen, ranisan, nitroglicerin, atenolol...

Obična, atipična migrena, migrena bez aure čini 80% svih migrena. Za razliku od klasične nema auru, i često je obostrana. Napadi su češće precipitirani nekim od gore pobrojanih faktora, i ne javljaju se periodično.U trudnoći se obično prorjeđuju,a u menopauzi može doći do prolaznog pogoršanja migrene.

Osobe koje boluju od migrene imaju karakteristične psihološke crte: ambicioznisu, pedantni, opsesivni, preosetljivi, vulnerabilni, perfekcionisti, skloni depresiji. Ovo ukazuje na međusobnu zavisnost migrene i psihološke konstitucije bolesnika, samo nije jasno da li se ličnost migreničara formira tokom razvoja bolesti, ili oba aspekta imaju istu (genetsku) osnovu.

Dijagnoza se postavlja na osnovu detaljne anamneze koju će ljekar uzeti, neurološkog pregleda, a kod atipičnih slučajeva i/ili ispada u neurološkom nalazu treba uraditi dalja detaljna ispitivanja, u prvom redu CT, NMR a od koristi je i EEG. Naročito detaljno treba ispitati slučajeve kod kojih se bol javlja uvijek na istoj strani glave, zatim slučajevi komplikovane migrene, kao i oni koji ne reaguju na specifičnu antimigrenoznu terapiju.

Sve je više dokaza dobijenih savremenim tehnikama (CT,NMR) da tokom ponovljenih migrenskih napada može doći do trajnog oštećenja moždanog tkiva sa dalje sledstvenim neurološkim deficitom ili epileptičnim napadima.

Terapija
Može biti usmjerena na :
1. Prekidanje napada jednokratnom ili višekratnom primjenom ljekova
2. Preventiva novih napada, odnosno postizanje remisije produženom primjenom odgovarajućih ljekova

Za prekidanje napada koriste se acetilsalicilna kiselina (Aspirin) i drugi analgetici, sumatriptan (Imigran) i preparat koji se daje i.m (intramuskularno) ili s.c. (subkutano-potkožno) je ergotamin-tartarat.

Za prevenciju napada koriste se razne grupe ljekova.Prije svega, oni se koriste kontinuirano, nekoliko mjeseci, bez obzira da li ima napada migrene ili ne. Na ovaj način se može postići remisija od nekoliko godina .

Osim medikamentne terapije neophodno je sprovoditi «higijensko-dijetetske» mjere (ovaj termin u medicini odnosi se prije svega na stil života, način ishrane...),a to su mjere izbjegavanja faktora koje sam gore navela kao provocirajuće.
Old 19-09-10, 11:22   #14
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Poseban oblik glavobolje Cluster glavobolja (histaminska glavoboja), javlja se češće kod muškaraca. Bol se javlja u napadima, nekoliko puta tokom 24 časa, najčešće noću u razmacima od pola do jednog i po sata. Bolovi traju od 15 min do 3 sata. Epizode sa napadima traju danima, nedeljama, ili čak mjesecima, dok su između njih remisije koje mogu trajati različito dugo, od nekoliko mjeseci do nekoliko godina. Sam naziv su dobile baš zbog ovog grupisanja napada, a od rijeci cluster=grozd,grupa. Često se napadi javljaju u rano proljeće ili kasnu jesen.

Bol se javlja dosta naglo, veoma je jak, pulzirajući, koncentriše se na jedno oko, sa iradijacijom prema sljepoočnici i gornjoj vilici. Nekad se širi na cijelu polovinu lica, uvo, vrat i potiljak.Obično se javlja na istoj strani. Nekad je praćen suzenjem oka, curanjem nosa (rinoreja) i znojenjem odgovarajuće polovine lica. Nekad se javljaju muka i povraćanje.

I ova glavobolja može biti provocirana stresom, umorom, uzimanjem alkoholnih pića ili izlaganjem hladnoći.

Liječenje je isto kao liječenje migrene. Naravno, uz eventualnu primjenu antihistaminika.
Old 22-04-11, 10:49   #15
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Registrovan: Jul 2008
Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

Quote:
Originally Posted by gargamelka View Post
MIGRENA

Klasična migrena, ili migrena sa aurom javlja se kod oko 15% bolesnika sa migrenom. Javlja se u napadima kojima mogu 24 sata prethoditi prodromi kao što su euforija, depresija, želja ili gađenje prema određenoj hrani. Napad počinje aurom koja je najčešće vizuelna: bljeskovi svijetla, cik-cak svjetlost, svijetle lopte ili konci koji se javljaju na periferiji vidnog polja pa idu ka centru ili obrnuto. Oblik predmeta može biti izmenjen a može se javiti i vizuelna agnozija (neprepoznavanje oblika). Osim ovoga, mogu se javiti parestezije (osjećaj trnjenja, peckanja), obično na šakama, šire se na ruku, lice, jezik. Može se javiti i motorna aura, kao slabost jedne ruke. U najmanjem procentu slučajeva može se javiti i disfazija (nerazgovijetan govor).
Poslije ovog slijedi faza bolova. Glavobolja je obično unilateralna (u jednoj polovini glave), pulzirajuća i obično se pogoršava pri običnim fizičkim aktivnostima (npr. penjanje uz stepenice). Bol je najčešće praćen mukom, povraćanjem, fotofobijom i fonofobijom (nepodnošenje svjetlosti i zvuka), pa se bolesnik često povlači u zamračenu sobu. U najtežim slučajevima, poslije ove faze slijedi faza edema (otoka) arterija sa tupim, trajnim bolom. Nekad se javlja dijareja, osjećaj hladnoće, bljedilo, nesvjestica....Napad se obično završava spavanjem. Glavobolja može trajati od 4-72 časa.

vec petnaest godina imam ovu migrenu...nasledno od majke....imala sam cak i period od godinu ipo kada nijesam imala nijedan napad...medjutim prije tri mjeseca se pojavila ponovo...ako nekad pozelim da me nema onda je to taj period,ja se tek peti dan osjecam bolje....
Old 22-04-11, 11:04   #16
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

I ja je imam desetak godina. Takodje sam je naslijedila od majke. Uhvati me povremeno, jednom do dva puta mjesecno. Ukoliko je neki stresan period zna biti i cesce. Napadi su praceni aurom, bol traje danima i intenzivan je. Ako ne uspijem popiti tabletu u vrijeme aure, gotovo je - nista mi ne pomaze.

Pokusala sam da izdiferenciram provocirajuce faktore kod sebe tako da je donekle kontrolisem...ne smijem da pregladnim, ne smijem da se ne naspavam, prije promjene nadmorske visine obavezno preventivno popijem analgetik, u prostoriji gdje je bljestava svjetlost boravim sto je moguce manje i tako...zivim sa migrenom
Old 22-04-11, 11:18   #17
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

Sanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tuneluSanuška svjetlost u tunelu

ja sam zadnji put prestravila cerku,bile smo same kuci,ma nijesam mogla ustat,bas se bila uplasila...bilo mi je zao....mada meni ljekovi ne pomazu,znala sam da ih u tom periodu pijem"sakacke"...jedino sam povracala od njih....
Old 22-04-11, 11:28   #18
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

postoje neke studije po kojima se ucestalost napada smanjuje poslije porodjaja i da gotovo potpuno prestaju u menopauzi...ko ce cekati menopauzu

Snu, jesi li ti primijetila to poslije porodjaja?
Old 22-04-11, 11:44   #19
Sanuška
Tempus fugit

Sanuška's Avatar

ne nakon porodjaja sve isto,sem sto su mi prestali bolovi pred "mecu"......al eto u menopauzi mojoj majci je prestala glavobolja,tako da racunam za deset godina da i ja necu imati tih problema vise....
Old 29-05-11, 15:22   #20
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Glavobolja - najčešći zdravstveni problem, koji se uglavnom zanemaruje

Migrene ni djeca nijesu pošteđena

U 90 odsto slučajeva glavobolja je simptom blagog poremećaja koji se može lako ukloniti. U 10 odsto slučajeva glavobolja je simptom neke ozbiljnije bolesti - kaže neurolog u Kliničkom centru Crne Gore Slavica Vujisić

Povremene glavobolje jedan su od najčešćih simptoma sa kojima se susrijećemo svakodnevno i prihvatamo ih kao sastavni dio života. Koliko puta ste rekli: „Boli me glava“ i nastavili da radite kao da se ništa ne događa. A glavobolja je vrlo često propratni simptom mnogih bolesti.

Istovremeno, glavobolja je problem s kojim se ljekari najčešće susrijeću. Obraćaju im se bolesnici koje muči hronična glavobolja ili se javljaju zbog akutne, jake glavobolje s burnim početkom. Takva glavobolja je prijeteći simptom i može biti znak ozbiljnih i teških bolesti i takve je bolesnike potrebno hitno obraditi i zbrinuti.

- Glavobolja je bol u glavi bilo kojeg uzroka. Čak 95 odsto žena i 90 odsto muškaraca ima glavobolju barem jednom, ali se svega pet odsto njih obrati ljekaru za pomoć, što ukazuje na zanemarivanje ovog zdravstvenog problema, koji može voditi neželjenim posljedicama. Glavobolja može biti trajna ili povremena, rijetka ili učestala, zahvatati cijelu ili samo jedan dio glave. U 90 odsto slučajeva glavobolja je simptom blagog poremećaja koji se može lako ukloniti i to je, takozvana, primarna glavobolja. Najčešće primarne glavobolje su tenzijska glavobolja i migrena. U 10 odsto slučajeva glavobolja je simptom neke ozbiljnije bolesti, tzv. sekundarna glavobolja - navodi doc.dr sci Slavica Vujisić, neurolog u Kliničkom centru Crne Gore.

Postavljanje dijagnoze

Da bi se postavila tačna dijagnoza, prema riječima naše sagovornice, osim životnog doba, važno je da pacijent kaže svom ljekaru trajanje i način nastanka glavobolje, lokalizaciju - mjesto gdje je bol prisutan, jačinu i kvalitet (tup, kucajući, fiskajući....) bola, ponavljanje i učestalost. Takođe, značajno je koji su faktori koji provociraju ili pogoršavaju glavobolju kao što su mučnina, povraćanje, neprijatnost od svjelosti, buke ili mirisa.

- Potreban je neurološki pregled, zatim pregled očnog dna, mjerenje arterijskog i očnog pritiska i prema procjeni neurologa snimanje skenerom ili magnetnom rezonancom. Važno je napomenuti da EEG snimanje nije rutinska metoda u dijagnozi glavobolje – naglašava dr Vujisić.

Napadi migrene

Ona objašnjava da je migrena glavobolja koja se smatra nasljednom i koja se javlja kod 10 do 12 odsto stanovnika u populaciji ekonomski razvijenih zemalja i to mnogo češće kod osoba ženskog pola, tačnije kod 14,6 odsto žena i 4,8 odsto muškaraca.

Migrenu karakterišu napadi glavobolje koja traje četiri do 72 sata, zahvata najčešće jednu polovinu glave, ima pulsirajući karakter, umjeren i jak intenzitet bola koji se pogoršava pri fizičkoj aktivnosti. Migrenska glavobolja je često praćena mučninom, povraćanjem, neprijatnošću od svjetlosti, buke, mirisa.

- Tenziona glavobolja je čest poremećaj, koji traje od 30 minuta do sedam dana. Karakteriše je obostrana lokalizacija, bol je tipa stezanja i pritiska, nepulsirajući, blag do umjeren i ne pogoršava se rutinskim fizičkim aktivnostima, a nema mučnine ili povraćanja. Klaster glavobolja se javlja kod 0,1-0,4 odsto opšte populacije, početak je obično u četvrtoj deceniji života i češća je kod muškaraca. Karakteriše je žestok ili veoma žestok bol, lokalizovan jednostrano u predjelu očne duplje, iznad očne duplje ili sljepoočno i neliječena traje 15-180 minuta – ističe dr Vujisić.

Glavobolja je udružena sa bar jednim od istostranih fenomena, kao što su crvenilo i suzenje oka, curenje nosa sa iste strane, otok oka, znojenje čela i lica sa iste strane kao i spuštanje kapka. Dr Vujisić dodaje da ovu glavobolju prati jak osjećaj uznemirenosti i pacijenti odlaze van kuće za razliku od migrenske glavobolje gdje pacijentu prija zamračena prostorija, tišina i ako je moguće da zaspi.

Učestalost napada klaster glavobolje je u rasponu od jedan do osam ataka dnevno, javlja se grupisana u određeno doba godine, češće u proljeće i jesen i u isto doba dana.

Socijalni aspekt

Migrena je bolest koja ima nepovoljan uticaj na kvalitet života oboljelog, koji je niži ukoliko se radi o težem obliku glavobolje. Hroničan bol je jedan od najznačajnijih zdravstvenih problema i predstavlja tihu epidemiju.

- Glavobolja kao i bol uopšte osim narušavanja kvaliteta života, narušavaju produktivost zaposlenih i povećavaju broj dana odsustvovanja. Uz troškove liječenja direktno i indirektno hroničan bol vezan za glavobolje utiče na troškove društva. Zato je potrebno podizanje nivoa svjesnosti zdravstvenih profesionalaca, autoriteta koji odlučuju, predstavnika nacionalnih budžeta i zdravstvenih osiguranja da se uključe rješavanje zbrinjavanja bola i time doprinesu poboljšanju kvaliteta života i smanjenja troškova društvene zajednice – naglašava naša sagovornica.

Liječenje

- Nakon postavljanja adekvatne dijagnoze svakom pacijentu se posebno planira liječenje, kontrole, ponovni pregledi i snimanja, dužina uzimanja ljekova, isključivanje terapije.

Značajno je da terapija migrene kod djece, odraslih i starijih nije ista, da se ljekovi koji se koriste za neku već postojeću bolest moraju razmotriti kao mogućnost neželjenih reakcija ljekova, da je kod nekih bolesti upotreba antimigrenskih ljekova kontraindikovana i zabranjena. Zato je i preporuka da se ne uzimaju ljekovi po preporuci prijatelja i laika jer možda vaše glavobolje nisu iste i baš ti preporučeni ljekovi mogu štetiti – upozorava dr Vujisić.

Glavobolje izazivaju ogromne troškove

U zemljama Evropske unije zbog migrene izgubi se ukupno 190 miliona radnih dana jer ona mnoge ljude onesposobljava za rad. Tokom dana kad imaju napad migrene, 90 odsto ljudi odlaže kućne obaveze, polovina uopšte ne ide na posao, a oko 25 odsto može samo ograničeno da zadovolji radne obaveze. Od migrene pati svaka šesta žena i jedan od dvanaest muškaraca u svijetu. Procjenjuje se da je to za društvo najskuplji moždani poremećaj u EU i SAD.

U razvijenim zemljama migrena je uzrok 400 hiljada izgubljenih radnih ili školskih dana na milion stanovnika, a u EU je nedavno ukupan godišnji trošak zbog glavobolja svih vrsta procijenjen na 155 milijardi eura.

Gotovo polovina odraslih osoba, njih 47 odsto širom svijeta pati od glavobolja, kao što su migrena i tenziona glavobolja, a one imaju ogromnu ekonomsku i društvenu cijenu, upozorila je ovih dana Svjetska zdravstvena organizacija. I pored toga, glavobolje vrlo često ostaju nepriznat zdravstveni problem. U dosta slučajeva im se ne postavi ni dijagnoza ili se nedovoljno liječe.

SZO, koja je izradila prvi globalni atlas glavobolja, apeluje da se dopuni nedovoljno znanje stručnjaka o njima i da se bolje prouči opterećenje koje glavobolje predstavljaju za društvo.

Vlade ovaj problem moraju ozbiljnije da shvate, da obuče zdravstvene radnike za dijagnostikovanje i liječenje tog poremećaja i obezbijede primjenu i pravilno korišćenje odgovarajućih medikamenata. Jedan međunarodni naučni tim je prošle godine po prvi put utvrdio faktor genetskog rizika za migrenu. Ovo otkriće bi moglo da otvori put za nove preventivne tretmane migrenoznih napada.

Migrena kod djece

- Migrena se javlja i kod tri do deset odsto djece opšte populacije. Dječja migrena je primarna glavobolja sa bolnim atacima koji traju jedan do 72 sata i obično zahvataju cijelu glavu. Značajno je istaći da 10 odsto školske djece pati od glavobolje, koji zbog migrene izostaju jednu i po radnu nedjelju više u odnosu na vršnjake bez glavobolje. Učestalost dječijih glavobolja se javlja na samom početaku školovanja, između šeste i sedme godine života.

Glavobolja rjeđa s godinama

Učestalost glavobolja opada sa starenjem, tako da je glavobolja koja je jedan od najčešćih simptoma u mladosti, tek je deseti simptom kod starijih žena i četrnaesti kod starijih muškaraca po redoslijedu učestalosti. Kao i u mlađem životnom dobu i kod starijih su najčešće primarne glavobolje (migrena, tenzona, klaster glavobolja). Međutim, sekundarne ili simptomatske glavobolje, iako čine tek 10 odsto glavobolja zbog kojih se stariji obraćaju ljekaru, značajno su češće u ovom životnom dobu, što zahtijeva dopunski dijagnostički postupak.

U starijem životnom dobu uzroci glavobolja su toksične i metaboličke bolesti kao što je: upotreba ljekova, hronična bolest pluća, nedostatak kalcijuma, snižen nivo natrijuma u krvi, hronična bubrežna slabost, anemija. Takođe, uzrok mogu biti strukturna oboljenja kao što su degenerativne bolesti vratne kičme, cerebrovaskularna bolest (moždani udari ateroskleroza krvnih sudova), hipertenzija, tumori mozga, hidrocefalus, krvarenje i zapaljenja.

Značajno je da se u starijem životnom dobu ishemijska srčana bolest može manifestovati glavoboljama sličnim migreni. Tenziona glavobolja u starijih počinje kod oko 10 odsto bolesnika poslije 50. godine života kada je značajno da se sprovede dijagnostika udružene i često maskirane depresije.
izvor
Reply

Tags
glavobolja

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules