MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 28-03-08, 13:51   #1
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka
Default Lelekači i tužbalice

Dan danas se mnogi nećkaju da priznaju da su lelek i tužbalica, kao umjetničke forme, nastali sa pozitivne strane razuma. Ipak, po mnogim mjerilima obje predstavljaju esenciju i epskog i lirskog duha korotnog crnogorskog kamena.

Što vi mislite o svemu tome?
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline  
Reply With Quote
Old 28-03-08, 14:03   #2
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

To su jedne od, po meni, najsavrsenijih pjesnickih formi...
Ako nista drugo, bar prenose najvise emocija...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 16:20   #3
flowerchic
ObicnO NeobicnA

flowerchic's Avatar

Registrovan: Dec 2007
flowerchic nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by simm View Post
Dan danas se mnogi nećkaju da priznaju da su lelek i tužbalica, kao umjetničke forme, nastali sa pozitivne strane razuma. Ipak, po mnogim mjerilima obje predstavljaju esenciju i epskog i lirskog duha korotnog crnogorskog kamena.

Što vi mislite o svemu tome?
Ne volim,...
Old 28-03-08, 16:39   #4
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Tužbalice ne volim, obično više plaču za nekim svojim preminulim nego za pokojnikom. Dohvaće se toga koja umije i koja ne umije, a nije svaka sestra Batrićeva.

Lelekanje je već nešto drugo. Puno je kraće i sadržajnije.
Čuo sam skoro u Nikšiću takvo lelekanje da ga se ni Njegoš ne bi zastidio. Pokušaću da dođem do lelekača i da ga pitam ima li đe to u pisanoj formi, pa da ga postavim ovdje.

Ali kod lelekanja ima jedna jako bitna stvar: lako je zalelekat nekog o kome se ima što kazat, no je muka o kome nema. Kad umre neko "manje zaslužan" treba izmišljat; ti leleci nijesu lijepi uglavnom a lelekaču je vjerovatno znatno teže da ih sroči.
Homer is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 16:51   #5
flowerchic
ObicnO NeobicnA

flowerchic's Avatar

Registrovan: Dec 2007
flowerchic nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
Tužbalice ne volim, obično više plaču za nekim svojim preminulim nego za pokojnikom. Dohvaće se toga koja umije i koja ne umije, a nije svaka sestra Batrićeva.

.
E sa time se slazem...
A i ubije te skroz to,malo je covjeku ne daj Boze tad muke,nego mu fali jos da ga neko u stihu posjeti na muku...
Uh,ne volim vala...
Old 30-03-08, 14:54   #6
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Kao i vecina stvari karakteristicne za nasu (i ne samo za nasu, vec generalno patrijahalnu, plemensku) tradiciju, prilicno smo izgubili niti sa prosloscu.
Mislim na sljedece: u momentu nastajanja, to su bili uobicajeni rituali, u kojima su se oslikavale uzasno jake medjuljudske veze.

Za razliku od modernog svijeta, koji se odlikovao naglasenom individualizacijom pa sve do danasnje postmoderne, koja kroz relativizaciju svakog moguceg postulata perioda nakon kojeg je uslijedila - postavlja potpuno nove osnove drustvenog zajednistva- tadasnji patrijahalni svijet se odlikovao jakim drustvenim vezama, koje su propisivale jaku ukorijenjenost pojedinca u zivot zajednice, cijim se zakonima i interesima podredjivao. Sa svim losim i dobrim stranama.

Lelek i tuzbalice su bili izrazi zajednice za odlaskom jos jednog svog clana i bili su do te mjere naglaseno emocionalni - isto kao i proslave povodom rodjenja novih clanova/ica.

Danas, to je sve postalo folklor, kojem se sve manji broj ljudi povladjava - i to prevashodno po nekom automatizmu, negoli sto razumiju zbog cega.

Kao sto rece Homer, ljudi koji to rade iz iskonske potrebe da se oproste od preminulog, a imaju sposobnost da to iskazu na nacin primjeren svijetu koji zivi jos samo u pjesmama i iscasenom sjecanju - zvuce kao neki od Njegosevih junaka.

Tuzbalica koja mene posebno doima je ona cuvena kada su odive dva cuvena bratstva (Djuraskovici i Jankovici) tuzile mrca, pa nakon toga presle i na pohvalu svom rodu - i onda jedna kazala:

"Palosine sto se fale
da su rodu ista dali -
Mi smo bili, mi smo dali
Crnu Goru odrzali..."

Izvanredno...

Last edited by Bonja the Zmaj; 30-03-08 at 15:03..
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
lelekači, tužbalice

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules