MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota

Notices

Zdravlje i ljepota Savjeti iz prve ruke

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 01-03-08, 10:27   #1
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion
Default Glina

Evo jednog teksta sa B92 koji svakako treba procitati:

Lekovita glina
Vekovima akumulirana energija prirode sačuvana je u glini, i čeka da se prepozna, usmeri i upotrebi u svrhe lečenja. Ljudi koji su iskusili njenu blagotvornost veoma cene upotrebnu vrednost gline u lečenju. Skeptični su samo oni koji je nisu probali.

Izvor: Ambulanta fizikalne medicine NIKA

Glina svoju lekovitost duguje strukturi i sastavu.

Strukturu gline čini kristalna rešetka koja joj daje sposobnost da skladišti energiju, te da je u određenim uslovima oslobodi. Glina vezuje vlagu nekoliko puta više od sopstvene mase. Glina ima veliki toplotni kapacitet, velika toplotnu provodljivost i veliki stepen zadržavanja toplote. Po hemijskom sastavu, glina sadrži silicijum, aluminijum, titan, gvožđe, kalcijum, magnezijum...

Elementarni minerali su katalizatori koji ubrzavaju hemijske reakcije koje podstiču metabolizam. Glina upija statički elektricitet i vrši detoksikaciju radioaktivnih nukleotida.

Glina deluje na nivou ćelije, prodire u telo kroz ćelijske membrane. Najpoznatija ćelijska pumpa u organizmu je natrijumova i kalijumova pumpa na koju glina deluje tako što pospešuje njenu funkciju i time ubrzava metabolizam. Čestice gline su manje od veličine mnogih bakterija, tako da je odličan antiseptik.

Upotreba gline

Upotreba gline je široka i, gde god da se koristi, daje odlične rezultate. Najčešća upotreba gline je u fizikalnoj medicini, za spoljnu upotrebu, gde se aplikuju obloge od gline za celo telo ili parcijalno – obloge za delove tela. Glina može da se pije i kao takva je veoma korisna. GLINA KAO OBLOGA koristi se u:

• fizikalnoj medicini
• anticelulit tretmanima
• dermatologiji
• kozmetici

Glina u fizikalnoj bezaparaturnoj terapiji

Literatura navodi upotrebu gline u okviru bezaparaturne fizikalne terapije. Glina prilikom aplikacije oslobađa akumuliranu energiju i greje, čime pospešuje cirkulaciju i izaziva vazodilataciju tkiva i vrši anelgeziju. U svetu su poznate banje sa lekovitom glinom - "blatom" koje se koristi u svrhe lečenja lokomotornog aparata.

Glina kao obloga - oblaganje bolnog mesta

U ambulanti fizikalne medicine NIKA, glina se meša sa mineralnom vodom koja je sa istog prostora odakle potiče i glina. Prilikom mešanja smese, koriste se plastične ili drvene kašičice i plastične ili keramičke posude. Metalne predmete ne bi trebalo koristiti, kako bi se sprečio proces oksidacije metalnog predmeta i gline. Tako dobijenu smesu ostavljamo da "sazri". Zrenje gline je proces koji traje tri nedelje, koliko je optimalno vreme da glina da svoj maksimum. Dobijena smesa se u sterilizatoru zagreva neposredno pre upotrebe na temperaturi od 35-40 Celzijusovih stepeni, oblaže se bolno mesto, a preko obloge postavlja plastična folija, preko koje postavljamo frotir. Oblogu držati na telu 15-30 minuta, svakodnevno naredne tri nedelje.

PREPORUKA: po skidanju obloge – odmor u trajanju od 30 minuta, kako bi se izbeglo brzo gubljenje primljene toplote.

NAPOMENA: Umesto mineralne vode moguće je smesu napraviti i sa litrom destilovane vode zagrejane na temperaturi od 35-40 Celzijusovih stepeni.

INDIKACIJE ZA UPOTREBU PO PATOLOGIJI:

- reumatoidni artritis
- Behterevljeva bolest
- artroze
- giht
- spondiloze
- miofibroziti
- tendiniti
- perineuriti
- traume
- sportske povrede
- diskopatije
- diskus hernije
- brahijalgije
- lumboišijalgije
- lumbalni sindrom

Anticelulit tretmani

Štetni produkti metabolizma koje organizam nije uspeo da izbaci iz tela, grupisali su se u kapsulama koje se nalaze ispod kože. Takva ispupčenja na koži su vidljiva i zovu se celulit. Da bi se problem celulita rešio, potrebno je otvoriti kapsule i izbaciti štetni sadržaj iz organizma.

Sistemsko rešenje je otvaranje sadržaja kapsula, kao i izbacivanje sadržaja kapsula iz organizma putem limfe i krvi. Potrebno je dakle da se mobiliše limfa i krv na mestima gde je celulit prisutan, što se aplikacijom gline obezbeđuje kroz apsorpciju toksina i njihovo izbacivanje iz organizma.

Aplikacija:

Mesta zahvaćena celulitom se oblažu zagrejenom smesom "zrele" gline dobijene tako što smo glineni prah pomešali sa mineralnom vodom i ostavili da "zri" naredne tri nedelje. Najčešće zahvaćena mesta celulitom su: stomak, bedra, butine, glutealna regija, kolena, listovi, skočni zglobovi, podlakat.

Preko obloge se postavlja plastična folija, preko koje postavljamo frotir a telo umotavamo u električno ćebe. Oblogu držati na telu 30 minuta.

Vezivanje toksina - detoksikacija

Glina se koristi i kao odlično sredstvo za detoksikaciju. Glina vezuje - apsorbuje štetne produkte metabolizma i izbacuje ih iz organizma. Glina je negativno naelektrisana, dok su štetni produkti metabolizma (toksini), pozitivno naelektrisani. Negativno naelektrisani delovi gline ponašaju se kao magnet i na taj način privlače pozitivno naelektrisane slobodne radikale koji se proizvode u telu, izvlače ih i eliminišu iz tela. Odlično se pokazala u anticelulit tretmanima jer njeno toplotno dejstvo i detoksikacija sa pravilno aplikovanom limfnom drenažom daju izvanredne rezultate.

Glina u dermatologiji

Glina je dugo bila jedino sredstvo koje se koristilo u lečenju kožnih oboljenja. Glinom se tretira:

• šuga
• opekotine
• čirevi
• ekcemi
• akne
• psorijaza
• dermatoze
• diseboroični dermatitis
• ujedi insekata..
• glina je nepropustljiva za UV zrake - dobra je zaštita od sunca.

Upotreba gline u kozmetici

Antibakterijsko i antiseptičko dejstvo gline predstavljaju osnovni preduslov za njenu primenu u kozmetici. Upotreba gline u kozmetici je najčešća kao maska za lice. Blagotvornost primene je:

• zatezanje kože
• pospešuje cirkulaciju
• piling kože

Nekada se kosa prala glinom. Od skora je ponovo pomodno, a pre svega korisno, pranje kose glinom.

U kozmetičkoj industriji, glina se koristi za spravljanje pudera, ruževa za usne, šminke. Kozmetički preparati od gline su neuporedivo bolji od ostalih, ali im je i cena veoma visoka.

Zbog svoje široke upotrebne vrednosti, svako može da nađe razlog zbog kojeg bi koristio glinu. Pokušajte.

Komentar jedne citateljke je da glinu koristi godinama i da je prestala da pije ljekove protiv bolova, menstrualnih i reumatskih, a njen muz, koji je godinama radio u zagadjenoj sredini, pocela da mu opada kosa na pecate i imao povisen br. leukocita, pije glinu i potpuno je ocistio organizam.

Imate li vi iskustva? Jeste li je koristili i ako jeste u koje svrhe?

Znate li gdje se kod nas moze nabaviti i kakav je kvalitet?

Last edited by explosion; 01-03-08 at 10:31..
explosion is offline  
Reply With Quote
Old 03-03-08, 19:21   #2
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Je li iko vidio ovu temu?
Ili niko nikad nije koristio, niti cuo da je neko njemu blizak upotrebljavao?
Old 03-03-08, 20:39   #3
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Vidio sam ja

I znam da se glina koristi i kao obloge i da se pije ali nikad nista od toga niti sam probao niti znam nekoga da je probao

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 00:05   #4
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

evo, cisto radi spama, ni ja nisam cuo.
Old 04-03-08, 01:00   #5
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
Vidio sam ja

I znam da se glina koristi i kao obloge i da se pije ali nikad nista od toga niti sam probao niti znam nekoga da je probao
I ja isto... S tim što sam čuo da je petrolej zdraviji za cuganje od gline...

Nego postoje različite vrste glina... Razlikuju se uglavnom u količini i vrsti minerala koje sadrže...

Tako ima onih koje se upotrebljavaju za reume.., druge za bolesnu kožu i sl...

Eo' da malo spamujem... Čisto da drug Kliko ne bude usamljen...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 08:00   #6
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Ajde onda da obrnemo jos jednu turu na ovu finu temu:

znam da se neki ljudi ,kad im ljekar kaze (ili sami osjete) da im nije jos puno od zivota ostalo, mazu glinom da bi im se tijelo polako privikavalo na zemlju.
Old 04-03-08, 11:23   #7
dekica
MiM team Expert

dekica's Avatar

Registrovan: Jan 2007
dekica na dobrome putu
Send a message via MSN to dekica

e ja sam koristila zelenu glinu kao masku za lice......pravila sam je tako sto sam dodavala 2-3 kapi vode u 2 kasicice gline i to sjedinila drvenom kasikom, drzala po 10-ak minuta,dok se ne stvrdne i sama pocne da opada sa lica.
mislim da je ona za masnije lice jer dosta isusi kozu ali je fino iscisti, zategne i omeksa.
kupovala sam je u prodavnicu zdrave hrane i na uputstvu pise da ona moze i da se pije....tretman traje,ja mislim, tri nedelje i dobro procisti organizam ali ja to stvarno nisam mogla da probam da popijem,nisam imala hrabrosti jer sam gadljiva
mislim da ne moze da skodi....... postoje bjela,zelena,kafena itd...ali ja sam samo zelenu probala
topis se u meni ko andjeoski prah...
dekica is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 11:25   #8
dekica
MiM team Expert

dekica's Avatar

Registrovan: Jan 2007
dekica na dobrome putu
Send a message via MSN to dekica

Evo par korisnih savjeta pa probajte

Cudotvorne maske od gline

Maske za lice mozete napraviti na vise nacina i za razlicite tipove koze.
Spomenucemo izvrsnu masku za normalnu kozu. U plasticnu posudicu stavite tri male kasike gline u prahu i dodajte onoliko vode koliko treba da mjesanjem postignete gustu, kompaktnu masu. Drvenim stapicem masu nanesite na lice, vrat i dekolte, ali izostavite deo oko ociju. Takva maska djeluje oko 20-30 minuta. Jako je vazno da pricekate da se potpuno osusi, posebno ako ste je naneli u nesto debljem sloju. Kada je potpuno suva, dobice sivo-plavkastu nijansu. Zavrsavamo pranjem lica hladnom vodom zbog termicke reakcije. Vec nakon prvog pranja vidljivo je blago izgladjivanje bora. Lice postaje glatko i sjajno, koza se zateze, a pojacava se mikrocirkulacija, stoga ten poprima zdravu, ruzicastu boju. Nakon primjene maske na lice nanijeti neku hranjivu kremu.

Delotvorno sredstvo za problematicnu i necistu kozu

Glina je delotvorna kod problema sa aknama, miteserima, leci masnu i necistu kozu jer regulise pH faktor koze, te vraca njenu kiselost u revnotezu. Regulise rad lojnih zlezda, skuplja pore, regenerise, izbledjuje fleke i pege. U slucaju masne i problematicne koze mozete napraviti delotvornu masku za lice: tri kasicice gline pomesajte sa obicnom vodom i dodajte nekoliko kapi limuna. Mesajte dok ne dobijete gustu masu. Pre toga dobro naparite lice da se pore prosire a potom nanesite masku i drzite sve dok se dobro ne osusi. Ovakav tretman radite svaka tri dana. Bicete iznenadjeni kako cete se brzo i temeljno osloboditi neciste koze koja ce postat lepa i zdrava.

Hrani umornu kozu i obnavlja celije

Kod jako suve i izborane koze lica, pripremite mineralno-vitaminsku masku tako sto cete u glinu dodati par kapi vitamina E u ulju (ima ga u apotekama). Glina u prahu se moze pomijesati sa maslinovim ili bademovim uljem, a umjesto obicne vode upotrebite mineralnu vodu. Na dve male kasike gline, dodajte par kapi ulja i onoliko mineralne vode koliko je potrebno da se pretvori u gustu, lagano penusavu masu. Ako vam se dogodi da ste ulili previse mineralne vode pa je smesa retka, dodajte jos jednu kasicicu gline. Ova maska ce dubinski nahraniti vasu kozu lica, osveziti je, a i bore ce izgledati znatno manje. Mozete je primeniti na bilo koji deo tela, zavisno gde smartate da je najpotrebnije.

izvor: herbateka.com
topis se u meni ko andjeoski prah...
dekica is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 00:14   #9
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Ajde onda da obrnemo jos jednu turu na ovu finu temu:

znam da se neki ljudi ,kad im ljekar kaze (ili sami osjete) da im nije jos puno od zivota ostalo, mazu glinom da bi im se tijelo polako privikavalo na zemlju.
Kliko imaš od mene 5 bambija...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 05-03-08, 09:26   #10
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

glina od većine prirodnih materijala kod nas ima veću prirodnu radioaktivnost. tako su pečene cigle radioaktivnije od blokova ili drveta... kod nas veću radioaktivnost ima samo granit...
mislite o tome
Old 27-02-09, 23:16   #11
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation

Glina se moze koristiti i za kosu.U jednom frizeraju u Zagrebu,su me pitali,da li zelim tretman od gline,ja rekoh ajd..da probam,mada moja mama ponekad to stavlja u sampon,neđe čula valjda,kosa mi je bila super poslije toga.
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 23:50   #12
Okugata
Guest

Koristila sam ranije maske za lice od gline. Posle toga koza je savrsena.
Cudno mi da se glina stavlja u kosu, ali sta ja znam. Kako to posle sprati sa kose?
  Reply With Quote
Old 07-03-09, 23:04   #13
FLoRyy
Banned

Registrovan: Mar 2008
FLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auru

Drage moje, probala sam Faktor M zelenu glinu u prahu, kao masku za lice i super je...
FLoRyy is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
glina

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules