MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota

Notices

Zdravlje i ljepota Savjeti iz prve ruke

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 14-02-08, 11:42   #1
Arabea
Reborn

Arabea's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Arabea na dobrome putu
Default Tužni ljudi najviše kupuju

Ako ste tužni, a obilazite dućane, pripazite da ne potrošite više novca od planiranog, jer je najnovije istraživanje pokazalo da su ljudi, kad su iznimno loše volje ili tužni češće skloni potrošiti veću svotu novca, bez obzira o čemu je riječ.

Rezultati istraživanja što su ga proveli znanstvenici s nekoliko uglednih američkih sveučilišta - Harvarda, Carnegie Mellona, Stanforda i Pittsburgha, pokazali su da su sudionici istraživanja kojima je prikazivana video snimka tužnog sadržaja bili spremni platiti gotovo četiri puta višu svotu novca za bocu vode, od skupine kojoj su prikazivane video-snimke s neutralnom emocionalnom porukom.

Fenomen povezanosti osjećaja tuge i sklonosti potrošnji veće svote novaca, otprije je poznat među psiholozima, ali i oglašivačima.

U najnovijem istraživanju znanstvenici su pokušali ustanoviti može li i kratkotrajan osjećaj tuge pokrenuti tendenciju nekontroliranog trošenja novca. Ustvrdili su da je se to češće događalo kod osoba koje su u svojoj tuzi bile više okrenute prema sebi.

To su 'izmjerili' prebrojavši koliko su puta sudionici istraživanja u eseju što su ga morali napisati kako bi objasnili na koji je način video-snimka utjecala na njih, upotrijebili izraze poput "ja" i "moje".

Sudionici su prije nego što su im pušteni video-spotovi od organizatora dobili po deset dolara za sudjelovanje. Po završetku prikazivanja spotova, ponuđeno im je da od tih deset dolara dobrovoljno odvoje svotu za bocu vode koja im je ponuđena. Skupina koja je gledala video-snimku tužnog sadržaja u prosjeku je za bocu obične vode ponudila 2,11 dolara u odnosu na 56 centi koliko je prosječno ponudila druga grupa.

Unatoč četiri puta većoj svoti ponuđenoj za istu bocu vode, sudionici "tužne grupe" bili su uvjereni da sadržaj videa što su ga upravo pogledali nije imao nikakve veze s činjenicom da su svi bili "šire ruke", što je, objasnili su psiholozi potpuno netočna pretpostavka.

"Ovo je fenomen koji se pojedincu događa, a da on toga uopće nije svjestan", rekla je profesorica Jennifer Lerner s Harvarda. "Ovo je nešto sasvim drukčije od 'terapije šopingom' kojoj smo skloni kad smo loše volje i sami sebe želimo oraspoložiti kupovinom", objasnila je.

Znanstvenici se slažu da tuga može pokrenuti cijelu lepezu emocija, primjerice fokusiranju osobe na sebe, pri čemu se ona osjeća manje vrijednom. Taj osjećaj potiče želju osobe da za neki predmet da više novca nego što on uistinu vrijedi - vjerojatno da bi se osjećala bolje i podigla vlastito samopouzdanje.

Ovaj fenomen vrlo je dobro poznat industriji oglašavanja. Edward Charlesworth, klinički psiholog iz Houstona rekao je kako je to sedamdesetih odlično iskoristio McDonald's. "Danas trebate predah", glasio je njihov tadašnji oglas, koji je bio vrlo djelotvoran, a najviše koristi imao je, naravno, McDonald's.

Izvor: net.hr
Arabea is offline  
Reply With Quote
Old 14-02-08, 11:44   #2
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

Registrovan: Oct 2007
MirIam uskoro postaje slavan

Ja kupujem samo kad imam para. , nezavisno od raspoloženja.
Old 14-02-08, 12:04   #3
Arabea
Reborn

Arabea's Avatar

Registrovan: Mar 2006
Arabea na dobrome putu

Lol, i ja isto
Očito ima iznimaka
Arabea is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 12:07   #4
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Evo jos jednog izuzetka!
Old 14-02-08, 13:10   #5
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

ja kad kupujem toliko samu sebe iznenadim, taman kao da su mi drugi kupili to shto mi treba..inache nikad ne kupujem planski i namjenski, jer nikad me nije nafaka dohvatila, vazda se vratim praznih ruku i razocharana, al' zato kad ne planiram, pa sluchajno naletim i nadjem bash ono shto sam trazhila, odushevim se......A da umije da popravi rasplozhenje i dan..umije
Old 14-02-08, 13:20   #6
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

ja sam tužna kad ne kupujem

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 14:04   #7
dekica
MiM team Expert

dekica's Avatar

Registrovan: Jan 2007
dekica na dobrome putu
Send a message via MSN to dekica

da se po tome gleda ja bih davno umrla od tuge.....jer sam manita za trgovinom svega i svacega
topis se u meni ko andjeoski prah...
dekica is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 14:54   #8
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

U principu nezadovoljstvo se pokusava rijesiti shoppingom.Ljudi misle ako promijene nekikomad garderobe da ce im olaksati probleme..To je samo zavaravanje naravno, trenutno nas moze oraspoloziti ali sustina je da ne zavisimo od materijalnog nego da gradimo duhovnu stranu i sklopimo "sporazum" sami sa sobom a sve ostalo dolazi onako kako treba...
Old 13-06-08, 19:57   #9
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

I te kako umem da potrosim kada sam u losem raspolozenju.To mi skrece misli i relaksira,.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 20:24   #10
Daci
MiM team Expert

Daci's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Daci na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by sarita View Post
U principu nezadovoljstvo se pokusava rijesiti shoppingom.Ljudi misle ako promijene nekikomad garderobe da ce im olaksati probleme..To je samo zavaravanje naravno, trenutno nas moze oraspoloziti ali sustina je da ne zavisimo od materijalnog nego da gradimo duhovnu stranu i sklopimo "sporazum" sami sa sobom a sve ostalo dolazi onako kako treba...
Potpuno se slažem sa ovim, ja sam nekada zbog svog nezadovoljstva i raznih problema, znala potrošiti brdo para na garderobu, ali mi nije pomoglo, ponovo sam bila nezadovoljna, a problemi su bili tu ... sve dok nisam pronašla svoj neki unutrašnji mir i izgradila duhovnu stranu...
Sada je sve drugačije i kako treba, i kada sam neraspoložena uzmem pročitati neku knjigu i ja sam okey...
Old 03-03-09, 22:19   #11
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Kupovina potpomaze u lecenju tuge,oslobadja nas negativnih osecanja.Kupci tuznog raspolozenja,ne donose najbolje odluke o kupovini,naravno tu strada novcanik!Odlicna varjanta za lecenje posle ljubavnih brodoloma je soping.Soping donosi izvesno kratkotrajno zadovoljstvo.
pehar is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 11:47   #12
Adry
MiM team Početnik

Adry's Avatar

Registrovan: Feb 2009
Adry nepoznate kvantitete u ovom trenu

ako su tuzni prije kupnje...
kako tek izgledaju nakon nje..

Adry is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 13:44   #13
FLoRyy
Banned

Registrovan: Mar 2008
FLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auru

Kupovina nikakav problem ne rjesava... To je samo prividno i na momente vam se cini... Koji god problem da imate, mora da boli dok boli... Najbolji lijek za to su pozitivne misli, i pozitivni ljudi oko vas...
FLoRyy is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 16:14   #14
SOHO_
MiM team Početnik

Registrovan: Mar 2009
SOHO_ nepoznate kvantitete u ovom trenu

Kada sam u bedu, nisam nizašta, pa čak ni za kupovinu. Volja za shoppingom jednaka je mom raspoloženju tada- nema je!
Tako da definitivno nema opasnosti od rasipanja novca!
SOHO_ is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 16:21   #15
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by FLoRyy View Post
Kupovina nikakav problem ne rjesava... To je samo prividno i na momente vam se cini... Koji god problem da imate, mora da boli dok boli... Najbolji lijek za to su pozitivne misli, i pozitivni ljudi oko vas...
I Shopping u "Zari"

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 16:25   #16
FLoRyy
Banned

FLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Ribica View Post
I Shopping u "Zari"
Meni kupovanje kozmetike, parfema i cokoladica pricinjava najvece zadovoljstvo, pored pomenutoga u prethodnom postu... :
FLoRyy is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 16:55   #17
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

O, i te kako me jedna sitnica kojom sebe castim oraspolozi...ipak govorim o onom tipicno losem danu, kad ustanes bezveze raspolozen, kad ti nista ne polazi za rukom, a nema nikakvog normalnog razloga za takvo raspolozenje...e tada je kupovina jako djelotvorna...kad sam s razlogom tuzna, onda mi i ne pada na pamet da odem u shoping.
sneguljica is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 18:55   #18
plavusa_100
MiM team Početnik

plavusa_100's Avatar

Registrovan: Dec 2008
plavusa_100 na dobrome putu

ma ja se ne mogu složiti sa ovim...
ja volin šopingirati...
i ritko kada iden u šopng kad sam tužna(tada jedem čokoladu)...
jer onda gledan samo tmurnu i sivu odjeću...
a inače volim sve u veselim bojama...
plavusa_100 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 21:37   #19
Okugata
Guest

s obzirom da sam dva dana godisnje depresivna, a ostatak godine provodim u stanjima razmiljanja, mastarijama i pravljenju piz***ja, naravno da ovo statistika ne vazi za mene. kako inace zivimo u apsolutno potrosackom drustvu, gde nam pogled privlace sareni i nakindjureni izlozi, mislim da je nas problem generalno sa kupovinom onih nepotrebnih stvari i potpuno nepotrebnom troskarenju. otvorimo krcat orman i konstatujemo kako nemamo sta da obucemo i obujemo. mi ne lecemo samo depresije shopingom, vec svoj ego i neizivljenost, mozda da ubacim i siromasno detinstvo. prvi primer sam ja kako to izleciti?
  Reply With Quote
Reply

Tags
kupuju, ljudi, najviše, tužni

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules