MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 02-02-08, 17:20   #1
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation
Default Zašto volimo šokantne vijesti?

Jedan Nabukov post me vratio ponovo na razmisljanje o ovoj temi. Svi volimo da nam se desavaju lijepe i dobre stvari. Volimo da se, isto tako, lijepo desava nasim poznanicima. Sto se vecine tice, volimo da se svima desava dobro. Nikome ne zelimo zlo, uglavnom. Ipak, pored toga, novine se prodaju na racun shokantnih i tragicnih vijesti. Sto je vece krvoprolice, to je veci i tiraz. Zasto je to tako, sto mislite?
Ja, kako god sam okrecao ovu temu, dolazio sam do zakljucka da je u pitanju ljudski ego...tashtina...sve je tashtina... Kad citamo losu vijest, u nama se aktivira sazhaljenje prema drugoj osobi (zrtvi) i osudjivanje prema vinovniku. Dobri osjecaji koje su nam se pojavili nam svjedoce o nasoj sopstvenoj dobroti, i sto je vece nase sazaljenje, to sebi dajemo vecu ljudsku vrijednost. Istovremeno stavljamo sebe iznad krivca na istoj ljestvici vrijednosti.
Opet, kad je u pitanju vijest koja najavljuje prirodnu (ili neprirodnu) katastrofu, ukljucuje nam se prirodno-strah. A znamo da je strah nastariji i najjaci osjecaj kojega je covjek svjestan. Na tu kartu je najsigurnije igrati ako zelis da zaokupis neciju paznju.
Kako vi vidite ovo?
Old 02-02-08, 17:45   #2
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

Zanimljivo, Kliko
Ja samo znam da je dokazano kako dug period lijepog vremena (sunce, toplo) u čovjeku izaziva depresiju, jer očekuje promjenu, pa je bolje raspoložen kad naiđe vjetrovit ili kišan dan. Ili obratno. Dakle, ljudi vole da se NEŠTO dešava. To ih izvlači iz monotonije Osjećaju priliv NEKE energije makar ona bila bijes, strah, zgražavanje, čuđenje, bilo šta...

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 14:00   #3
Tiga
MiM team Guru

Registrovan: Mar 2009
Tiga uskoro postaje slavanTiga uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Ribica View Post
Dakle, ljudi vole da se NEŠTO dešava.
Obično nešto negativno i naravno-drugim ljudima.
Moje mišljenje je da se iz ove pojave vidi kako čovek ne želi zapravo da svet bude jedno mirno i srećno mesto. Mora da uništava, ruši i razara, da bi opet stvarao. To ga čini srećnim. Inače mu je dosadno.
Tiga is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 11:49   #5
Safira
MiM team Početnik

Safira's Avatar

Registrovan: Oct 2010
Safira nepoznate kvantitete u ovom trenu

svatko ima svoju vrstu adrenalina
Safira is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 16:04   #6
deep dark river
Najbolja Forumašica

deep dark river's Avatar

Registrovan: Jan 2010
deep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu aurudeep dark river ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Jedan Nabukov post me vratio ponovo na razmisljanje o ovoj temi. Svi volimo da nam se desavaju lijepe i dobre stvari. Volimo da se, isto tako, lijepo desava nasim poznanicima. Sto se vecine tice, volimo da se svima desava dobro. Nikome ne zelimo zlo, uglavnom. Ipak, pored toga, novine se prodaju na racun shokantnih i tragicnih vijesti. Sto je vece krvoprolice, to je veci i tiraz. Zasto je to tako, sto mislite?
Ja, kako god sam okrecao ovu temu, dolazio sam do zakljucka da je u pitanju ljudski ego...tashtina...sve je tashtina... Kad citamo losu vijest, u nama se aktivira sazhaljenje prema drugoj osobi (zrtvi) i osudjivanje prema vinovniku. Dobri osjecaji koje su nam se pojavili nam svjedoce o nasoj sopstvenoj dobroti, i sto je vece nase sazaljenje, to sebi dajemo vecu ljudsku vrijednost. Istovremeno stavljamo sebe iznad krivca na istoj ljestvici vrijednosti.
Opet, kad je u pitanju vijest koja najavljuje prirodnu (ili neprirodnu) katastrofu, ukljucuje nam se prirodno-strah. A znamo da je strah nastariji i najjaci osjecaj kojega je covjek svjestan. Na tu kartu je najsigurnije igrati ako zelis da zaokupis neciju paznju.
Kako vi vidite ovo?
Slažem se za tvoje viđenje (taština) i dodala bih još- zaborav na svoj život i svoje probleme. Tražimo okupaciju u glavi kako bi zaboravili ono što od nas zavisi, usmerili energiju na potpuno nebitnu stvar i na nju projektovali sav jed koji imamo povodom sasvim drugih stvari. Ali ako bismo se suočili sa svojim problemima to bi nužno vodilo tome da moramo nešto po tom pitanju da uradimo.

Zašto bismo to radili- menjali život, rizikovali da iz teške upadnemo u moguću težu životnu poziciju? Zar nije lakše jednostavno ne rizikovati? Zar nije lakše jednostavno ništa ne raditi? Okrenuti se nekoj katastrofi i time zaokupiti svoje misli? Katastrofe imaju tu moć jer donose mnogo žrtava, pojedinačne loše stvari ako napadaju najveće vrednosti kao što je život takođe imaju tu moć i to je ono što tražimo- loša stvarnost i lično nezadovoljstvo je težak tas pa shodno tome, trebaju nam jaki nadražaji.

Mislim da u pozadini svega stoji strah kod ljudi. Strah da nešto promene, da se aktiviraju, strah da će možda uložiti uzaludno energiju ili možda objektivna nemogućnost da nešto promene.

Takođe je veoma diskutabilno da li zaista ljudi vole lepe stvari. Ono što sam ja primetila je da se pravi prijatelji u sreći pokazuju, a ne u nesreći. Sreća je ta koja štipa za oči, a ne nesreća.

Nažalost, sve je to ljudski ali protiv pasivnosti, zavisti, taštine i ostalih pratećih pojava se treba boriti.
deep dark river is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 14:51   #7
Okugata
Guest

ne volim da citam (ili cujem) takve vesti, niti me interesuju. nekako sam u svom svetu i volim zadrzati svoj optimizam, koliko je to moguce. dovoljno me iznerviraju prostakluk, guranje i nevaspitanje kako izadjem is kuce, pa se ne bih jos dodatno opterecivala sokantnim vestima.
  Reply With Quote
Old 12-10-10, 00:10   #8
Yello
Hejter.

Yello's Avatar

Registrovan: Aug 2008
Yello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjemYello dragulj među dragim kamenjem

vraćam se večeras kući busom i na putu saobraćajka. i kako je autobus obilazio to, a svi putnici se podigli sa svojih mesta i izvijaju vratove da vide ko se to sudario, kolika je šteta i počeli da komentarišu, kao šokirani, a sve gledaju ne bi li videli ima li krvi... pola minuta nakon toga nastavili da pričaju kako se vreme odjednom promenilo i kako će ovo biti hladna zima... šta je to sa ljudima, da li ih to zabavlja, da li im na kratko skreće pažnju od raznih ''saobraćajki'' u njihovim životima? i kako je moguće da nakon tolikog ''šoka'' nastave sa pričom o nekim prozaičnim stvarima? ne znam...
Yello is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 08:34   #9
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

licemjerje moja sanjice! A ljudi se konstantno trude prikazati kako su puni saosjećanja, ljubavi, spremni da pomognu...

Sad bi jedna stara-mlada forumašica rekla: Ako je istina da je teško nekoga iskreno zavoljeti, kako forumaši mogu da se tol'ko volU, aaa?
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 09:59   #10
Madagaskar
Strašnji sud

Madagaskar's Avatar

Registrovan: Apr 2008
Madagaskar uskoro postaje slavanMadagaskar uskoro postaje slavan

Nije licemjerje, samo rutina. Otupjeli smo, nažalost, više na takve vijesti. Sjećate li se vremena kad se o nečijoj pogibiji, ubistvu, čak i saobraćajnom udesu godinama pričalo i prepričavalo. Danas, nakon 20 i kusur godina dobro smo istrenirani, ništa nas ne može iznenaditi.
Madagaskar is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 08:29   #11
Basta
MiM team Forumaš i po'

Basta's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Basta na dobrome putu

Quote:
Ipak, pored toga, novine se prodaju na racun shokantnih i tragicnih vijesti. Sto je vece krvoprolice, to je veci i tiraz. Zasto je to tako, sto mislite?
Ja, kako god sam okrecao ovu temu, dolazio sam do zakljucka da je u pitanju ljudski ego...tashtina...sve je tashtina... Kad citamo losu vijest, u nama se aktivira sazhaljenje prema drugoj osobi (zrtvi) i osudjivanje prema vinovniku. Dobri osjecaji koje su nam se pojavili nam svjedoce o nasoj sopstvenoj dobroti, i sto je vece nase sazaljenje, to sebi dajemo vecu ljudsku vrijednost.
Da, najčešće je to u pitanju, volimo da se zgražavamo nad ljudskom brutalnošću i da istovremeno u sopstvenim očima ispadamo bolji i empatičniji žaleći žrtvu.
Ali, mene više zanima što je to u ljudima što čini da uživaju gledajući neke zbilja šokantne snimke mučenja, stradanja, ubijanja... Zgražavaju se nad scenama i samo što ne povraćaju, a opet ih i opet gledaju?? Imamo li gotovo svi u sebi primitivca čiji se niski impulsi ne mogu zadovoljiti na drugi način?
Basta is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 11:10   #12
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:
Sto se vecine tice, volimo da se svima desava dobro. Nikome ne zelimo zlo, uglavnom. Ipak, pored toga, novine se prodaju na racun shokantnih i tragicnih vijesti. Sto je vece krvoprolice, to je veci i tiraz. Zasto je to tako, sto mislite?
Ima tu svakakvih motiva, jer i nas ima svakakvih. U najvećem broju slučajeva to je način da se čovjek suoči sa smrtnošću, da se na neki način, posredno, približi onome od čega se najviše plaši, a da ipak ostane netaknut, sa osjećajem užitka što je živ, zdrav i čitav.
Drugo, tako dokazujemo da nismo psihopati i dajemo sebi za pravo da se tako ispravni gnušamo ljudske poremećenosti i opšte dekadencije. Pri tom nimalo ne vodimo računa da se radi o ljudima, pravim ljudima čije porodice sigurno ne vole to što je neko njihov sredstvo za podizanje tiraža senzacionalističkim novinama. Naprotiv, primijećeno je da je mnogo onih koji će svoje prisustvo na mjestu tragedije iskoristiti za snimanje nastradalih i dalje dijeljenje tih snimaka. Morbidno, ali tako je.
Jedan, nadam se, neznatan dio nas zaista uživa u takvim vijestima, daje na volju svom nekrofilnom karakteru, ili još gore, sadističkim željama, jer, kako se neki poistovjećuju sa žrtvom i žale je, tako se neki poistovjećuju sa ubicom, sadistom.
Nama je, ili bar većini, ubistvo, silovanje, kasapljenje itd. nešto što nikada ne bi bili u stanju učiniti, ali kada o tome gledamo, radi se o već završenim stvarima na koje se ne može uticati, pa se zato oslobođeni svake odgovornosti upuštamo u zadovoljavanje pomalo bolesne radoznalosti. Smrt je sama po sebi za čovjeka mistična i neistražena, pa nije čudo što nas privlači dok god se događa nekome drugom.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 22:21   #13
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Registrovan: Dec 2011
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Mozda vecina cita takve vijesti da bi se suocila sa brutalnim i zlim svijetom oko nas,da bi znala cega da se cuva,sta sve postoji,kakvim se trikovima sluze razni manijaci,psihopati,pedofili...kako izgledaju,sto li...
Old 19-12-12, 04:18   #14
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Dosadno nam je, ljudskoj vrsti je dosadno. Eto zašto.
Da se po cijeli dan na baštinu i kleše kamen matrak bi ikome bilo interesantno išta nako vruća varenika i stramac.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 03-07-13, 15:18   #15
Zdravko123
MiM team Početnik

Registrovan: Nov 2011
Zdravko123 na dobrome putu

mozda zato sto nam hvali uzbudjenja u zivotu...
Zdravko123 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
vijesti, volimo, zašto, šokantne

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules