MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 23-01-08, 23:41   #1
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation
Default O pokojniku sve najbolje

Opste je poznato da kad covjek umre, pocinjemo da ga kitimo finim epitetima. Mozda mu ne zaboravimo mane (ako nas nije dobro nedje nagazio),ali se trudimo da mu ih ne spominjemo i pokusavamo ga vidjeti u sto boljem svijetlu. Sad mene interesuje: sto nas koci da ga tako posmatramo dok ziv? Koji mehanizam nas sprjecava da zaboravljamo greske zivih ljudi,kao sto to radimo sa mrtvima? Ja imam nekoliko teorija koje podjednako dobro funkcionisu,ali bih volio prvo vas da cujem.
Old 24-01-08, 00:32   #2
milenaaaa
MiM team Expert

milenaaaa's Avatar

Registrovan: Feb 2007
milenaaaa nepoznate kvantitete u ovom trenu

ova tema nije za mene..
ja i o zivima sve najbolje,cak i o onima koji ne zasluzuju...
sto cu takva sam..
Moja najbolja drugarica oce da poludi kad me neko pita za osobu koju ne bi bilo cuda ni da mrzim,kao kakav je..ja uvijek isto...."a dobar/a je"....

a sad neko moje razmisljanje je da kad je neko ziv,mi imamo zelju da mu s ekad tad osvetimo ako nas je povrijedio,ne oprastamo,jer vidimo da ta osoba uziva,ne mareci ni za sta...ali s apokojnikom je druga stvar...nema zivota vise...gore mu ne moze bii...i zasto onda goovriti lose....
RecI CY Ti NeStO sAsvIm LicNo, NiSi NIkAd CyO nEsTO TOmE sLicNo, rEcI cU TI REcI dVe DRskE i beZoBRaZNe...Bas mE brIgA dA LI IMaS LovE, Ja ZBog LoVe Ne PrOdaJeM sNoVE, ni daL" mOzDa ImaS cYrY DRuGU, IspAlA jE vEc Y pRVoM krUgu.... ZEVEDI MEEEEE,POVEDI ME, ODVEDII MEEEEE DA LUDUJEM...IZNAD GRADA VECE PADA, TVOJE USNE COKOLADA...
milenaaaa is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 00:45   #3
Dot
DamageOverTime

Dot's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Dot nepoznate kvantitete u ovom trenu

pa vidis moj kliko kad je umro coek sigurni smo da nas vise nece crnjaciti..i samim tim nas zivot ce biti laksi, e sad kako nam to olaksanje daje pozitivne emocije, sjecamo se samo finih stvari koje je ta osoba radila...i ukivamo ga u zvijezde a duboko u sebi zahvaljujemo nebesima sto su toj pokojnog ciku obrglila
Dot is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 08:17   #4
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

evo zamisljam situaciju: prilazis da izjavis saucesce i kazes komsiji: jes da ti je otac bio fukara ali ipak steta sto je umro...
ovako malo slazes tipa: njegovog srca nije bilo nadaleko; pa onda svi srecni, i ti i ozalosceni
Old 24-01-08, 11:51   #5
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

dobra tema...moje misljenje je da kao prvo u narodu vlada vjerovanje da se o mrtvima govori samo lijepo tako da mnogi iz nekog podsvjesnog straha ne bi rekli mozda da nisu imali lijepo misljenje o toj osobi. Ja sam bila svjedok kad neki ljudi za pokojnika kazu "nije bio neki covjek ali ajde...ne valja o mrtvima lose" i tako podje i pridruzi se ostalima u recenicama hvale.
A druga stvar je i to da ljudi potpuno drugacije razmisljaju o smrti nego o zivotu. prvo postoji strah od smrti, drugo kad zale pokojnika ustvari zale sebe pa kroz to se vjerovatno i postave prema pokojniku. Uvijek vide da ce i oni tako jednog dana i fora je da i za njima placu i da ih hvale ovako..

ovo je bio onako ugrubo receno a mislim da se to moze posmatrati na milion nacina sa psiholoskog aspekta
Old 24-01-08, 12:13   #6
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Quote:
Originally Posted by sarita View Post
A druga stvar je i to da ljudi potpuno drugacije razmisljaju o smrti nego o zivotu. prvo postoji strah od smrti, drugo kad zale pokojnika ustvari zale sebe pa kroz to se vjerovatno i postave prema pokojniku. Uvijek vide da ce i oni tako jednog dana i fora je da i za njima placu i da ih hvale ovako..
Strah je inace uzrok mnogih nasih postupaka bez da smo toga svjesni.
Old 24-01-08, 12:14   #7
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Opste je poznato da kad covjek umre, pocinjemo da ga kitimo finim epitetima. Mozda mu ne zaboravimo mane (ako nas nije dobro nedje nagazio),ali se trudimo da mu ih ne spominjemo i pokusavamo ga vidjeti u sto boljem svijetlu. Sad mene interesuje: sto nas koci da ga tako posmatramo dok ziv? Koji mehanizam nas sprjecava da zaboravljamo greske zivih ljudi,kao sto to radimo sa mrtvima? Ja imam nekoliko teorija koje podjednako dobro funkcionisu,ali bih volio prvo vas da cujem.
da li bi ti iznio svoje teorije bas bih voljela da cujem.. Desava se svakodnevno a nikad nisam nesto posebno o tome razmisljala do sada..
Old 24-01-08, 12:17   #8
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Strah je inace uzrok mnogih nasih postupaka bez da smo toga svjesni.
Da, a kad sam negdje malo analizirala nekako sam dosla do zakljucka da iza svega stoji strah od smrti..Znaci svaki strah negdje duboko je strah od smrti. Pocela sam od nekih banalnih stvari pa sam isla dublje zasto ej to tako dok nisam dosla uvijek do smrti.
Cak i ovi koji su se izjasnili da se ne boje smrti, mozda se ne boje logicki kad razmisljaju ali u podsvijesti je mislim ipak to jace od njih samih. Vjerujem da je malo onih na svijetu koji se zaista ne boje smrti, koji su se do te mjere priblizili Bogu
Old 24-01-08, 15:29   #9
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

Najgore je onom koga nema...Dzordz Bernar Sho reche jednom da zhivot izjednachava ljude, a smrt otkriva istaknute...a dobro vam je poznata i ona zhivot je kao miris jela, jer nikad ne znash kada ce ischeznuti...
Old 24-01-08, 15:55   #10
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by rossonera1981 View Post
Najgore je onom koga nema...Dzordz Bernar Sho reche jednom da zhivot izjednachava ljude, a smrt otkriva istaknute...a dobro vam je poznata i ona zhivot je kao miris jela, jer nikad ne znash kada ce ischeznuti...
relativno je to je li mu najgore ili najbolje..a ne znam za to prije mozda da je obrnuto da smrt izjednacava ljude, vidis li da su poslije smrti svi najbolji
Old 25-01-08, 02:16   #11
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

smrt je uvijek šok i žalost. na žalost imam puno onih koji su umrli i volim o njima razmišljati onako kako sam ih vidjela dok su bili živi sa svim njihovim vrlinama i manama..medjutim u svojoj porodici sam svjedokom gdje je jedan bračni partner nakon partnerove smrti o njemu pričao kao o nekom idealnom, a za života zamjerao mu je mnogo toga i smatrao ga krivcem za sve loše u svom životu..i to je toliko velika promjena kao da ne priča o istoj osobi..i često sam se u zadnje vrijeme pitala odakle ta iskrivljena slika..djelimično i razumijem..jer odlaskom jednog partnera prestaje dijalog jer oni mrtvi ne odgovaraju više pa im valjda zbog toga nije ni teško oprostiti..a i oni što ostaju osjećaju se nekako kao pobjednici..
seka is offline   Reply With Quote
Old 27-01-08, 17:49   #12
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Ljudi cesto ulaze nespremni u brakove, nesvjesni promjenue koju unose u svoj zivot. Brak donosi obaveze, brak donosi probleme, brak oduzima puno slobode...brak donosi i dobro i lose. Vrlo cesto ljudi okrivljuju bracnog partnera za sve te promjene, i to neki u tolikoj mjeri da zaborave na kraju koliko u stvari vole tu drugu osobu... Bojim se da se taj tvoj "slucaj" seko, kasno otrijeznio.

Sto se tice ogovaranja pokojnika...mislim da se mnogi ljudi boje kad se uzdrzavaju da kazu losu stvar o mrtvom covjeku.Mislim da je u najvecoj mjeri sujevjerje u pitanju. Vrlo je malo slucajeva kad to rade iz ljubavi. Govoriti ruzno o mrtvom covjeku je slicno kao i udarati invalida.Upucujemo otrovne strelice prema nekome ko ne moze da se brani.
Old 03-02-08, 13:54   #13
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Amelie na dobrome putu

inace ne volim da pricam o mrtvim ljudima jer smatram da ih treba ostaviti bukvalno u miru da pocivaju.
ako nismo sposobni tokom zivota da nekom covjeku nadjemo par vrlina,dobro je sto se barem suzdrzavamo da ga ne pljujemo kad je mrtav.

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 00:36   #14
Liv
Carpe Diem

Liv's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Liv has disabled reputation

Mislim da ima toga da i strah i sujevjerje uticu na to...Na neki nacin, ta osoba koja umre za nas postaje nebesko bice, samim tim nedodirljivije i blize Bogu, pa se ustrucavamo da razmisljamo o njemu na los nacin, da time ne bi "uzrujali' Boga.
Druga moguca stvar je da tu na djelo stupa ona cinjenica da ljudi zaboravljaju lose, a pamte dobro. Posto je opste poznato da kod nas vazi da drugoj osobi sve mozemo oprostiti osim uspjeha, a smrt je sve samo uspijeh nije, onda bi i to mogao da bude jedan od razloga. Prosto, kao sto inace osjecamo sazaljenje prema inferiornima i nemocnima, a kompleks u blizini onih koji su mocniji od nas, pokojnika gledamo kao nekoga ko je izgubio zivot, dakle smrt se u nasoj sredini gleda kao nesto lose, tuzno, bilo da je rijec o nesreci ili prirodnoj smrti zbog starosti , pa samim tim zalimo pokojnika, on nam vise ne predstavlja prijetnju i samim tim negativne emocije u nama se smanjuju. Sve ovo, naravno, na nesvjesnom nivou.
Old 04-02-08, 05:36   #15
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

E ovo ja zovem iskrenošću
[img=http://thumbnails.imajr.com/veselaosmrtnicahl6-719959.jpg]

Any piece of clothing can be sexy with a quietly passionate woman inside it
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 15:44   #16
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Covek kada umre iza njega ostaju dela,njih mogu komentarisati,a sta mogu pricati o mrtvaku?Bog dusu da mu prosti,malo mi je trulo da ga komentarisem da li je bio los ili dobar covek
pehar is offline   Reply With Quote
Old 27-07-09, 01:25   #17
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Registrovan: Mar 2008
Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka
Default O mrtvima sve najbolje

Odakle vodi porijeklo ova izreka, i sa kojim ciljem je osmišljena?
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Old 27-07-09, 02:19   #18
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

Simmo brate, napisah podugacak post ovdje...pa mi taman kad htjedoh da kliknem na slanje skliznu mis sa stola, prosu se po patosu, pade na ono dje nije smio da padne, diskonektova me...o pokojniku sve najbolje
Sad ne merem ponovo to pisat a i sad nijesam toliko pametna ka' malo prije

Kratko cu
Ima jos jedna jednako rabljena izreka u nasem narodu, koja se koristi kad pricas o pokojniku neke stvari koje ti niko posvjedocit ne moze " on je bogu na istinu, a ja na laz"...tamo mu je ili sve oprosteno, ili ispasta grijehe, a mi cemo se vidimo kad se popnemo gore kod njega
Strah od smrti, od onoga posle nje sto nas mozda ceka ili ne ceka....ja vjerujem da u tom grmu lezi zec
Old 27-07-09, 02:50   #19
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Kad čovjek umre sve njegove i dobre i loše stvari idu zajedno sa njim.., svaka izgovorena riječ.., misao se sabira... Svako dobra i svaka loša riječ se sabira... On se suočava sa svim što je učinio i sve mu se predočava... Na onom svijetu drugačije vrijeme teče i drugačije su veze sa materijalnim svijetom... Odlazak.., odn.., odlaženje u pakao ili raj.., tj. pojedine sfere nije kratkotrajan proces.., o svemu učinjenom i o svmu što se čini.., odlučuje se... Svaka riječ izgovorena protiv njega se računa i nakon njegove smrti.., kako dobra tako i loša...

U hrišćanstvu se pale svijeće i moli za pretke.., a ono što sam rekao je jedan od razloga...

Zato.., reći nešto loše o mrtvome.., znači odmoći mu na onom svijetu... Svaka izgovorena riječ u materijalnom svijetu., a vezana za nekoga ko je umro.., ima uticaja na dušu pokojnika... Sve ti je to zato Simm...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 27-07-09, 02:58   #20
Yosemite Sam
Say your prayer, freaks!

Yosemite Sam's Avatar

Yosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čekaYosemite Sam briljantna budućnost ga čeka

Posljednja pjesma

Lezim na odru, tih, uposcen
Do banalnosti, do gorkog stida,
Ulaze nekakve crne gosce,
Poneka pridje i zarida.

Okolo sjede. Tihi i tuzni.
Starci puse, pricaju, kaslju
I oprastaju mi velikodusno
Sve sto se zbilo uz veselu casu.

Vrline vezu uz izraz ozbiljan,
Pricaju sale sa smijeskom
(Ispada, eto da sam bio divan,
Smrti, moja jedina gresko!)

Lezim na odru, tih, uposcen,
Napolju sunce svakodnevno sija.
Ne znam da li je ko ozaloscen,
Ali, zaista, jesam ja.

* * * * *

U mom kraju se jednom desilo da je na sahrani, pošto je održao slovo puno hvale i afirmacije, govornik rekao "mnogo ti rekoh".
Još metaše gradi u te,
Ljubim ti tvoje prekrasne skute.
Yosemite Sam is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
najbolje, pokojniku, sve

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules