MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Istorija

Notices

Istorija Historia est magistra vitae

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 04-11-08, 22:55   #76
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 13
Bonja the Zmaj na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by laufer View Post
kad ste vec udubili u ovu nauku o prezimenima, volio bi ako bi mi neko pomogao da odgonetnem porijeklo slececih crnogorskih prezimena:
maslar
madzgalj
kukalj
rmus
brakoc
Rmuš, u Šekularima od Rmuš - Ruša, brata Daše Šekulara, najbliži Dašićima i Bulićima, pa u Beranama i kao: Rmušević; Plav; u Podgorici
Brakočević (?), potomci Brakoča Vukova (Ljevaka) u Selo Orah (Šekulari) u Gornjim Vasojevićima, razgranati su, porijeklom iz Cuca (Cetinje)
Bonja the Zmaj is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 15:46   #77
laufer
MiM team Guru

laufer's Avatar

Registrovan: Aug 2008
Thanks (Received): 263
Likes (Received): 1660
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Slowpoke Rodriguez View Post
Rmuš, u Šekularima od Rmuš - Ruša, brata Daše Šekulara, najbliži Dašićima i Bulićima, pa u Beranama i kao: Rmušević; Plav; u Podgorici
Brakočević (?), potomci Brakoča Vukova (Ljevaka) u Selo Orah (Šekulari) u Gornjim Vasojevićima, razgranati su, porijeklom iz Cuca (Cetinje)
tako knjiga kaze, ali je prica o ovim prezimenima vrlo interesantna i pokazuje kako se stanovnistvo mijesalo i opstajalo.
Old 05-11-08, 17:53   #78
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Thanks (Received): 68
Likes (Received): 477
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by apple_mac View Post
p.s. po tvojoj prici ispadose kuci polu crnogorci polu albanci, majko sveta sto neces sve cut, kao da slusam novaka adzica :-))))
A što veli plemensko predanje? Hrebeljanovići, Nemanjići? Ili neka pobočna linija - preko odive koja se preudala ?
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:46   #79
laufer
MiM team Guru

laufer's Avatar

laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
A što veli plemensko predanje? Hrebeljanovići, Nemanjići? Ili neka pobočna linija - preko odive koja se preudala ?

da nije sama zanijela, pa morala da se preuda, te su joj djecu iz prvog neuspjesnog braka u novi dom prozvali kuchici, od milja kuci?
Old 06-11-08, 14:46   #80
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
da nije sama zanijela, pa morala da se preuda, te su joj djecu iz prvog neuspjesnog braka u novi dom prozvali kuchici, od milja kuci?
Bez šale - ima toga masu po Crnoj Gori. Nema plemena, da ne kažem bratstva, đe nema ogranak koji su potomci đeteta odive kojoj je muž poginuo "u boj s Turcima (đe je btw. po$eka 5-6 stotina glava)", pa se vrnula u rod.... neki imaju drugačije prezime, a neki čak i isto originalnog bratstva. U te priče vjeruju samo ovi bolidi koji vjeruju da imaju čisto porijeklo iz Vučitrna i da se ni u kojem slučaju nijesu miješali s drugim narodima/komšimjama...
Ja bih reka da se rađalo prilično vanbračne đece i da nijesu stari Crnogorci bili baš srca kamenoga i zatucali kršima odma majku i dijete - no su ih prihvatali i uz ovu bajku o poginulome mužu prihvatali poslije par mjeseca odsustva.
Old 06-11-08, 18:45   #81
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
tako knjiga kaze, ali je prica o ovim prezimenima vrlo interesantna i pokazuje kako se stanovnistvo mijesalo i opstajalo.
da su mijesanja tekla intenzivno, preko brakova do asimilacija odredjenih grupa - to je jasno. Tek od XIX, pocetkom procesa stvaranja nacija, na osnovama istog jezika i religije - stvara se krovni identitet za prilicno izmijesane i razlicite narodne grupe - pa se onda vrsi unifikacija...
Old 07-11-08, 00:52   #82
laufer
MiM team Guru

laufer's Avatar

Quote:
Originally Posted by Djudja View Post
Bez šale - ima toga masu po Crnoj Gori. Nema plemena, da ne kažem bratstva, đe nema ogranak koji su potomci đeteta odive kojoj je muž poginuo "u boj s Turcima (đe je btw. po$eka 5-6 stotina glava)", pa se vrnula u rod.... neki imaju drugačije prezime, a neki čak i isto originalnog bratstva. U te priče vjeruju samo ovi bolidi koji vjeruju da imaju čisto porijeklo iz Vučitrna i da se ni u kojem slučaju nijesu miješali s drugim narodima/komšimjama...
Ja bih reka da se rađalo prilično vanbračne đece i da nijesu stari Crnogorci bili baš srca kamenoga i zatucali kršima odma majku i dijete - no su ih prihvatali i uz ovu bajku o poginulome mužu prihvatali poslije par mjeseca odsustva.
slazem se druze djudja!!
Old 07-11-08, 01:15   #83
Obama
MiM team Forumaš

Obama's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Thanks (Received): 0
Likes (Received): 2
Obama nepoznate kvantitete u ovom trenu

slowpoke,

makni ic na svako crnogorsko prezime i fisti aj i eto, svi albanci, daj castiti, te price muja dajkova.

ispade da mi je rodoslov lazan, a on jadan sav pozutio i izblijedio, kao da je gorio...

p.s. ovaj forum je jako interesantan, mozes da saznas ko ti je otac, ko ti je djed, i da shvatis da ovi sto se tako predstavljaju su greskom upisani.xaxaxaxaxaxaxaxa, cuda velikoga. sad cu ja svoj rodoslov od pantivijeka da baziram na naucnim radovima, dobro mi nisi spomenuo novaka adzica, samo njega hvali da mi spomenes da mi se kosa nakostrijesi!!!
Obama is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 20:12   #84
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Quote:

ispade da mi je rodoslov lazan...
Što se prije s tim pomiriš bićeš bolji čojek - nosićeš manje breme slavnih predaka.
Old 09-11-08, 20:58   #85
Bonja the Zmaj
Defensor Pacis

Bonja the Zmaj's Avatar

Quote:
makni ic na svako crnogorsko prezime i fisti aj i eto, svi albanci
Apple, kako si vec priznao da nisi upoznat sa najboljim postojecim naucnim radovima iz ove oblasti - onda je i razumljiva lakoca s kojom izvaljujes ovakve gluposti.
Istorijska nauka, naravno, ne moze ponuditi odgovore na sva pitanja iz proslosti, ali samo koriscenjem njenih provjerenih naucnih metoda moze biti nacin za utvrdjivanje barem nekih cinjenica. U ovom slucaju, a vec je to pominjano tokom ove teme, veoma se lako mogu izdvojiti prezimena sa jasnim slovenskim korijenima, kao i prezimena ciji korijeni ukazuju na neke malo neobicne stvari:

Quote:
Originally Posted by Slowpoke Rodriguez View Post
Sto se tice crnogorskih prezimena, postoji nekoliko zanimljivih, da ne kazem indikativnih primjera.
Prvo, Kuci. Dijele se na Drekalovice i Staro (Ostale) Kuce. Iako plemenske legende ukazuju da su Drekalovici albanskog porijekla, korijen njihovih prezimena je cisto slovenski (Ivanovic, Petrovic, Popovic, Vujosevic...), dok kod Starokuca korijen je dosta cesto albanski (Prenkici, Dedici...). Legenda, po kojoj je vojvodstvo preslo sa starokuckih Dedica na Drekalove Petrovice - govori o jednom tipicnom procesu doseljavanja slovenske vecine na danasnji plemenski teritorij i preuzimanju vodjstva. Uz to, cak je i u srpskoj istoriografiji (Cubrilovic) primjer Kuca navodjen za mijesanje slovenske i albanske etnicke mase.

Dalje, tu su tzv patrimonijalna prezimena, koja nose bratstva koja se nisu nikad cijepala, ili su zadrzavala originalna prezimena (kad se bratstvo cijepa, najcesce se i gubi staro prezime). To su Kape, Spadijeri, Kustudije (Kustudici) i sl. Uglavnom su locirani u centru Katusnke nahije i sa velikom dozom sigurnosti se moze reci da nose tragove sjecanja na najstarije vlaske nomade koji su tu oblast naseljavali prije Ivan begove odluke da centar svoje drzave prenese na Cetinje i time udari temelj stvaranju crnogorskog naroda.

Treca su bratva koji nose prezimena turskog korijena. Borozani, CUlafici, Ceranici i sl. I za njih postoji mnogo legendi - od toga da su ili sluzili u turskim vojskama ili se bavili zanimanjima za koja je tadasnji narod saznao tek dolaskom Otomana (Borozan - vojni trubac) ili su mijenjali vjeru, pa su im kasnije, nakon ponovnog povratka na pravoslavlje, nisu dozvolili da povrate svoja stara prezimena
Eto. Samo treba citati i uciti, jer neznanje je jedna boljka, ali bez ikakvog zazora raspravljati o temama o kojima se vrlo malo zna - i dovode do ovakvih momenata:
Quote:
iako su se mnogi sprdali andriji mandicu kad je rekao da je 90 posto crnogoraca sa kosova i to iz vucitrna, znam da je istina, jedino sto je mozda sa ovim procentom pogrijesio
reci znam da je istina je veoma opasan momenat, ali ako je to vezano za stav balkanskog politicara o nekom istorijskom procesu... E onda je to veoma smijesno.
Ako se odlucis da jednog finog dana sokiras samog sebe i odlucis se ponuditi iole trezvene argumente za barem jednu od sokantnih tvrdnji koje si iznio na forumu, bice mi veoma drago da otvorimo posebnu temu o navodnom doseljavanju vecine Crnogoraca sa Kosova u CG... Sem ako nisi mislio - da je dovoljno reci nesto i ocekivati od sagovornika da to demantuju?

Quote:
ispade da mi je rodoslov lazan, a on jadan sav pozutio i izblijedio, kao da je gorio...
Starost odredjenog dokumenta apsolutno je nebitan argument po pitanju utvrdjivanja njegove autenticnosti i tacnosti. U crnogorskom kontekstu, gdje je genealogija, kao istorijska pomocna nauka - maltene nerazvijena, smijesno je uzimati gomile porodicnih bajki (koje su cesto jedini osnov) kao ekskluzivne istine, jer i najpovrsnije analize ukazuje na krupne raskorake sa postojecim istorijskim izvorima, a nerijetko i sa elementarnom logikom.

[QUOTE=apple_mac;501087]
Quote:
sad cu ja svoj rodoslov od pantivijeka da baziram na naucnim radovima
U mjeri u kojoj je to moguce, Apple. A ono sto svakako ne bi trebao raditi je a priori odbacivati i ono malo naucnih radova koje postoje i svoje stavove zasnivati na neprovjerenim mitovima i guslarskim i licnim zeljama.
O tvom licnom rodoslovu mozemo samo da spekulisemo, sve dok ga ne vidimo, ali ne vidim kako cak i eventualna potvrda njegove autenticnosti i tacnosti - utice na moju tvrdnju o albanskom korijenu odredjenih crnogorskih prezimena. Taj dio u tvojoj argumentaciji sam propustio da uocim...

Quote:
dobro mi nisi spomenuo novaka adzica, samo njega hvali da mi spomenes da mi se kosa nakostrijesi!!!
Ne znam zasto pominjes Novaka Adzica, jer ja iskljucivo govorim o profesionalnim istoricarima, kao sto su Cubrilovic, Djurdjev i Kulisic. Ako nisi cuo za njih, to je vec problem.
Old 09-11-08, 22:11   #86
FORMICA
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: Feb 2007
Likes (Received): 21
FORMICA uskoro postaje slavan

Quote:
rosonera, ne znam za tebe ali ja mogu tvrditi za zadnjih 600 godina ko su mi preci, jer mi stoji u kucu stari rodovnik koji mi kazuje sve moguce djedove i pradjedove od dolaska iz vucitrna 1400 godine. a za dalje ne znam, morao bih poci u crku u vucitrnu jer mi je stric rekao da je tamo provjeravao i da je nasao podatke jos starije.

p.s. iako su se mnogi sprdali andriji mandicu kad je rekao da je 90 posto crnogoraca sa kosova i to iz vucitrna, znam da je istina, jedino sto je mozda sa ovim procentom pogrijesio :-))). ovo mu je mozda jedino tacno sto je rekao u zivot :-)))))
600 godina Pa ti si prvi na Balkanu koji možeto tvrditi. A iz vučitrna ste došli poslije kosovske bitke? Tad je Car Lazar rekao tvom pretku (Milan Toplica ili Srđa Zlopogleđa ili Pavle Orlović ili čak Milošu Obiliću) da dođe u Crnu Goru đe će čuvat srpstvo. Da nije uz put ponio i krstaš barjak kosovski? To bi moglo pomoći u izučavanju ovoga važnog problema jer ima još puno interesenata koji tvrde da je upravo njihov predak donio krstaš barjak u Crnu Goru. Mada su Orlovići tu u prijednosti jer se pominju uz gusle.
FORMICA is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 22:18   #87
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 19
Likes (Received): 154
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Ima li iđe Crnogorca koji ne vodi porijeklo od Nemanjića

Za ove moje se priča da su posle Kosova došli u Albaniju pa onda u Crnu Goru.

A čuh za jedno bratsvo koje nije od Nemanjića (greote) nego su od ujčevine Lazareve

A koliko smo Turaka po$ekli, ja mislim da smo svi od (K)Obilića.

Jedino je Boro Kralj od Balšića!

Last edited by Homer; 09-11-08 at 22:22..
Homer is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 22:22   #88
FORMICA
MiM team Forumaš i po'

E izgleda da su nam svima j... neku prrra babu pa smo po tome svi nemanjićkog roda
Old 09-11-08, 22:22   #89
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Thanks (Received): 106
Likes (Received): 4365
Zor_djevojka has disabled reputation

Govor'te u svoje ime ...
Voli te tvoja zver
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 22:23   #90
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Thanks (Received): 19
Likes (Received): 154
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by FORMICA View Post

E izgleda da su nam svima j... neku prrra babu pa smo po tome svi nemanjićkog roda
Da je Treći Rajh odnio pobjedu, kontam da bi za 200 godina svi bili od Musolinijevih
Homer is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 22:24   #91
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Thanks (Received): 106
Likes (Received): 4365
Zor_djevojka has disabled reputation

ti i ja 'omere po plac na Tarabosh...
Voli te tvoja zver
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 22:26   #92
Nabuko
Računam diskonte!

Nabuko's Avatar

Thanks (Received): 11
Likes (Received): 241
Nabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auruNabuko ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
Da je Treći Rajh odnio pobjedu, kontam da bi za 200 godina svi bili od Musolinijevih
Posla nas Cezar u Medjedju sa barjakom da cuvamo tradiciju ...

Lumpenproletarijat, ta pasivna trulež najdonjih slojeva starog društva, biće delimično ubačen u pokret proleterskom revolucijom, ali će se po čitavom svom životnom položaju radije dati potkupiti za reakcionarna rovarenja.
Iz komunističkog manifesta.

Ne potcjenjujem ničije predispozicije za bavljenje politikom, ali treba znati da u društvima kao što je crnogorsko, harizmu često održava jedna pokorna struktura, koja brani njegovu harizmu zarad očuvanja sopstvenih interesa i želje da bude blizu vođe, predstavljajući sebe kao nezavisne posmatrače

Nevjerovatan je broj tzv. “nevladinih organizacija” u Crnoj Gori, bore se za prava tuljana, sibirskih tigrova, vjeverica, homoseksualaca, za čiste plaže, orlove i sokolove, trudnice, slijepce i osobe sa ravnim tabanima. To je znak da Crna Gora postaje moderna i civilizirana država ?
Nabuko is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 23:09   #93
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
Likes (Received): 5
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Nabuko View Post
Posla nas Cezar u Medjedju sa barjakom da cuvamo tradiciju ...
neka ti te insinuacije...
moje porijeklo je cisto kao suza, od ulcinjskih crnackih robova iz vremena gusarenja...
wawy is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 23:58   #94
FORMICA
MiM team Forumaš i po'

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
Ne vjerujem da bi se čekalo toliko. Bilo bi dosta i dvije tri godine da svi ili veći dio ili makar 23% postanemo čisti Prusi a da bi nam pruski car bi izvanji rod. Garantujem da bi se na kraju ispostavilo da je Hitler njegoševo kopile a da je fašizam utemeljen u Luči mikrokozmi i Goskom vijencu.
Old 10-11-08, 00:12   #95
wawy
MiM team Guru

Registrovan: Apr 2008
Likes (Received): 5
wawy nepoznate kvantitete u ovom trenu

... a seksizam u noc skuplja vijeka...
wawy is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 20:13   #96
FORMICA
MiM team Forumaš i po'

Quote:
Originally Posted by wawy View Post
... a seksizam u noc skuplja vijeka...
Old 12-11-08, 22:05   #97
nb-campari
MiM team Forumaš i po'

nb-campari's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Likes (Received): 7
nb-campari na dobrome putu

dajte narode, napiste malo vise o prebjezima kuča na pester. sve se nadam da nadjem neko aristokratsko porijeklo
nb-campari is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 20:01   #98
Nikola Djukusic
MiM team Početnik

Registrovan: Feb 2009
Likes (Received): 0
Nikola Djukusic na dobrome putu
Default Pomoc

E da vas pitam : Da li je neko od vas cuo za prezime ĐUKUŠIĆ ? To prezime je porijeklom iz CRNE GORE. Ako moze neko da mi pomogne ili ako je neko cuo za to prezime neka se javi ? Pozdrav . . . Unapred HVALA
Nikola Djukusic is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 20:06   #99
Obrad Baka88
MiM team Forumaš i po'

Obrad Baka88's Avatar

Registrovan: Feb 2009
Likes (Received): 4
Obrad Baka88 nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by Nikola Djukusic View Post
E da vas pitam : Da li je neko od vas cuo za prezime ĐUKUŠIĆ ? To prezime je porijeklom iz CRNE GORE. Ako moze neko da mi pomogne ili ako je neko cuo za to prezime neka se javi ? Pozdrav . . . Unapred HVALA
ZA Bijelo Polje nisam, mora da je to prezime negdje blizu PG ili NK
Obrad Baka88 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
porijeklo, prezimena

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules