MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 26-12-07, 20:38   #1
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Default Predrasude

i stereotipi....

Svi su Crnogorci lijeni
Svi Japanci su radoholichari
Svi Bosanci su Glupi
Sve Slovenke su lake zhenske

I tako u nedogled.... ogromna kolichina predrasuda - stereotipa...

Shta vi mislite o tome?

Lichno...shto znam...kod nas je svaka konobarica qrva, svaka samohrana majka drolja i nemoralna, zhigosana od okoline, svako ko pokushava da se izdvoji iz ove mase izvitoperenih i bezvrijednih kretena okarakterisan je kao narkoman, ludak, bolesnik...Takvih 'sudova' i 'chashcavanja' je bilo i bice..od toga se (izgleda) pobjeci ne mozhe..a posebna je pricha kakvi su osobe koje upravo dijele i lijepe ovakve etikete shakom i kapom...Kod nas je problem shto ljudi ne pokushavaju da opravdaju nekog, prije nego li ga osude...
a ako se ispostavi da je ta predrasuda bila opravdana, onda...
Reply With Quote
Old 26-12-07, 20:57   #2
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Predrasude ko predrasude, uvijek će ih biti... Ha šta da ti pričam..., možda se malo kasnije se raspišem....

Evo još jedne... (predrasude) Batko je žeMskaroš...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 20:57   #3
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

opravdane!
Old 26-12-07, 22:08   #4
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

Registrovan: Oct 2007
MirIam uskoro postaje slavan

Možda Batko i nije žeMskaroš, ali da je slatkorečiv i šaramantan stoji.
Old 27-12-07, 19:46   #5
Temis
MiM team Forumaš

Temis's Avatar

Registrovan: Oct 2007
Temis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auruTemis ima famoznu auru

Ne doticu me dalje od jednog osmijeha etikete koje bi mi dodijelili ljudi koji veze nemaju sa mojim pravim osobinama zahvaljujuci tome sto me ni ne poznaju...Naravno trudim se i da svoje etikete ne dajem drugima dok ih ne upoznam...Predrasude se ipak desavaju bez obzira kako ih mi prihvatamo...

http://i.imgur.com/f7EFogt.png
Temis is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 21:19   #6
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Dok postoji ego, postoje i predrasude.
Old 01-01-08, 18:44   #7
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Tolstoj
"Ne može se odagnati, loša misao kad ti dodje u glavu, ali može da se zna da je ta misao loša. A kad znaš da je loša onda možeš da joj se odupreš.
Došla mi je misao u glavu da taj i taj čovek nije dobar. Ja nisam mogao da to ne pomislim, ali ako znam da je ta misao loša, mogu bar da se sjetim, da je osudjivanje ljudi loše, da sam i ja sam loš, a kad se toga sjetim mogu da se uzdržim od osudjivanja čak i u milsima."

Vilijam Hazlit
"Predrasuda je dete neznanja."
seka is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 00:08   #8
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Mirjam View Post
Možda Batko i nije žeMskaroš, ali da je slatkorečiv i šaramantan stoji.
Hmmm.., da dame padaju na dupeta od sreće kad me vide...

Quote:
Originally Posted by Temis View Post
Ne doticu me dalje od jednog osmijeha etikete koje bi mi dodijelili ljudi koji veze nemaju sa mojim pravim osobinama zahvaljujuci tome sto me ni ne poznaju...Naravno trudim se i da svoje etikete ne dajem drugima dok ih ne upoznam...Predrasude se ipak desavaju bez obzira kako ih mi prihvatamo...
Ni mene ne barkaju ote etikete.., ali ko sam ja da odredim da li sam ovakav ili onakav... Onakav sam kakvim me okolina smatra...

Stvarno.., i kad upoznaš neku osobu..., i tada možeš stvoriti predrasudu o njoj... Tačnije.., lažne iluzije o karakteru te osobe... Samo vrijeme može dati sud... dodao bih, da zato malo pravih ljubavi ima... Govorim o prijateljstvu, braku i sl.

Ići ću toliko daleko da kažem da ima mnogo ljudi koji imaju pogrešnu predstavu o sebu, iluzije da su drugačiji od onoga kakvi u stvari jesu.., predrasude o sebi samima... Malo je onih koji sebe tako dobro poznaju da mogu s pravom reći da nemaju predrasude o sebi...

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...

Last edited by Batboy; 02-01-08 at 00:13..
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 22:50   #9
Liv
Carpe Diem

Liv's Avatar

Liv has disabled reputation

Uh, sad bih ti tako dala reputaciju, samo da mogu...Ovaj zadnji pasus ti je tako dobar, nikad nisam o tome razmisljala ali bas si pogodio u srz....
Stavise, mislim da su ljudi najsubjektivniji kad su u pitanju oni sami..Ali tesko je o tome mnogo reci jer niko nije toliko objektivan a ni sveznajuci da moze sa sigurnoscu da sudi o drugima, pa tako ni ja necu da bilo sta tvrdim po tom pitanju...
Ipak sam ja samo sitna riba u ovom moru plavom
Old 06-02-08, 12:38   #10
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Predrasuda je, kaže filozof Đuro Šušnjić, pozitivan ili negativan stav pojedinca ili grupe prema drugom pojedincu ili grupi, koji se ne temelji na poznavanju činjenica i racionalnih razloga: činjenice i razlozi mogu biti pri ruci, ali predrasude ostaju nedirnute.
Predrasudan čovjek ne mari za činjenice i razloge, to jest za stvarnost kakva jeste, već unaprijed i odmah izriče svoj stav ili sud. Iz malo opaženih slučajeva zaključuje na cijelu skupinu. Tako je u izvjesnoj mjeri predrasuda posljedica lijenog mišljenja koje ne trpi napor suočavanja sa suprotnim činjenicama i drukčijim razlozima. Ođe je riječ, kako to kaže profesor Šušnjić, o svojevrsnoj „ekonomiji mišljenja“ sa kojom se suočavamo kako u svakodnevnom iskustvu tako i u naučnom radu. Svako uopštavanje, to jest svaka definicija, klasifikacija i tipologija znače izvjesno uprošćavanje i nasilje nad činjenicama. Uopštavanje se jednom javlja kao uslov saznanja (u suprotnom bi se sve znanje svelo na vlastito iskustvo), a drugi put kao prepreka saznanju (jer se ne vidi da je svijet složeniji i raznovrsniji od naše slike toga svijeta).
Stavovi koji se ne osvrću ili uopšte ne mare za svježa, iznenađujuća i nepoznata iskustva i činjenice mogu se označiti kao brza uopštavanja. Na raznolika iskustva i činjenice koje pristižu iz životne sredine, predrasudan čovjek odgovara na isti način, to jest svu složenost svijeta pojednostavljuje preko svake mjere: ono što je po sebi raznoliko shvata kao jednako, redukuje i poravnava raznovrsnost činjenica. On zatvara sam sebe i gubi mogućnost učenja iz okoline. Ne podnosi dvosmislene i višesmislene situacije, pa je sklon stvaranju stereotipa: na taj način složene i neprijatne situacije uređuje i sa njima, tako pojednostavljenim, lakše izlazi na kraj. Gubitak u saznanju nadomješta dobitkom u sigurnosti, ma kako ona bila prividna kada se posmatra sa nekog drugog stanovišta.
Predrasudan čovjek ne podnosi neizvjesnost i nesigurnost, iznenađenje i slučaj, već se od tih stvari brani svojim kulturnim obrascem, koji ne vodi računa o finim razlikovanjima i slučajevima koji odstupaju od tog obrasca: on želi da živi u jednom svijetu u kojem se sva raznolikost i složenost svijeta može svesti na jednu podnošljivu mjeru.
Poznato je da pojedinac ima snažnu potrebu za pripadanjem grupi, između ostalog i zbog toga što se u grupi osjeća sigurnije i zato što se njegovo opažanje stvarnosti podudara sa opažanjima ostalih članova grupe, pa se osjeća prijatnije. Ako je poistovjećivanje pojedinca sa vlastitom grupom emocionalno jako, onda je on utoliko više nesklon drugoj. Predrasudan pojedinac nije u stanju da izražava ljubav prema svojoj grupi ukoliko ne ispoljava mržnju prema drugoj. Drugim riječima, uslov jedinstva jedne grupe jeste odbacivanje druge: pojedinac postaje svjestan pripadanja svojoj grupi tek kad se suprotstavi drugoj. On vrednuje loše svakog člana druge grupe zato što čitavu grupu vidi kao manje vrijednu – jako loše mišljenje o drugima zbog prećerano dobrog mišljenja o sebi. Vidi se, prema tome, da se predrasude ne odnose samo na neke druge, nego i na nas same: imamo predrasudu i prema samima sebi. Mi smo najbolji, samo ne znamo u čemu. Što je povoljniji stav jedne grupe o samoj sebi, to će biti nepovoljniji po sve druge grupe, uz sklonost ka optuživanju drugih za sve nedaće svoje grupe.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 15:17   #11
Ibretnica
MiM team Forumaš i po'

Ibretnica's Avatar

Ibretnica nepoznate kvantitete u ovom trenu

odrastali smo tako da nema shanse da neko kaze da na njega ne uticu komentari okoline i ne stvaraju predrasudu...sad, od nas zavisi koliko i kako cemo da se izborimo sa tim, ali da smo puni predrasuda jesmo...
Zamislite situaciju(najcesca) izadjete sa nekim , svidi vam se, pocinje stomak da ''radi'' , a onda cujete ( obicno od dragih ljudi ovo dragi pod navodnicima ) on je bio sa onom, uradio joj je ovo, udario je, prevario, drolja, ima vanbracno dijete...Vi znate da to nije istina , da je on ili ona jedna divna osoba, puna paznje , njeznosti, razumijevanja...ali uspijevate li da izbacite onaj crvic iz glave, a?
Ibretnica is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 18:32   #12
Paramanand
Moderator

Što god da uradiš, naći će se neko ko će imati zamjerku. Ima jedna lijepa, vrlo ilustrativna priča, koja govori o tome. U najkraćem, priča ide ovako:
Putovali đed i unuka u neko udaljeno selo. Na put su poveli i jednog konja. Đed je hodao, a unuka je jahala. Kad su stigli do prvog sela, dogodila im se prva neprijatnost. Mještani su ih gledali kako prolaze i komentarisali: "Sramota, kako današnja mladež nema nikakvog vaspitanja. Ta mlada đevojka puna snage jaše, a pustila je jadnog starca da hoda". Đed je čuo te komentare i odlučio da se zamijeni sa unukom. Sada je đed jahao, a unuka hodala i za povodac vodila konja. Stigli su do drugog sela, a seljani su ih gledali i govorili: "Strašno! Taj starac, ionako mu još nije ostalo mnogo života, čuva se i pušta dijete da se pati i vodi konja". Đedu je bilo neprijatno i odluči da i on siđe sa konja, da i on hoda. Tako, hodajući sada i on i unuka, uđoše u treće selo. Mještani su ih gledali i otvoreno im se podsmijavali, uzvikujući: "Bože, kako su glupi! Pa makar jedno od njih bi moglo da jaše, a oni oboje hodaju" Đed je odlučio da sada oboje jašu, misleći da tako niko neće moći da im prigovori. Međutim, kada su tako ušli u sljedeće selo, čuli su ljutite povike: "Užas! Danas niko ne misli na jadne životinje. Đe im je samilost, zašto barem jedno od njih ne hoda, nego muče jadnu životinju".

Ljudima se ne može ugoditi. Uvijek će neko imati neku primjedbu. A ako čovjek radi ono što drugi očekuju od njega, neprestano će doživljavati neprijatnosti. Zato svoj život mora sam osmisliti, ne dozvoliti da to čini okruženje. Naravno, odluka mora da počiva na nekim temeljnim ili apsolutnim vrijednostima i normama (sloboda je bolja od robovanja, ljubav od mržnje, pravda od nepravde, istina od laži, poštenje od prevare...), koje će život učiniti vrijednim, dati mu istinski smisao.
Old 06-02-08, 18:38   #13
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Divan post - pricha, zaista...Slazhem se...i opet napominjem..svakome treba pruzhiti shansu, priliku!

Last edited by Zor_djevojka; 06-02-08 at 18:41..
Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 00:11   #14
Ibretnica
MiM team Forumaš i po'

Ibretnica's Avatar

Ibretnica nepoznate kvantitete u ovom trenu

Dvije komsinice pricaju...
Jedna udala cerku i brzo nakon toga ozenila sina.
Prica uz kafu:
''Moja Ruzo, da vidis kako mi se shcer udala...Boze, kakvu je srecu imala...kako je divan, chuva je, pazi, kupuje joj sve...znash cak joj i kafu donosi u krevet! I doruchak, zamisli...''
''Blago tebi, moja Rose, da se oce i ova moja IBRETUSHA tako usrecit, no reci mi kakva ti je snaha?''
''A pushti moja ti, to je krava jedna slomljena, nista ne radi, po cijeli dan kupuje, shminka se, lakira nokte...a neka to , no joj ovaj moj kreten i kafu i doruchak ujutro mora donijet u krevet kakva je to zmija!!!''

Sami zakljuchite
Ibretnica is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 20:36   #15
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

Ne znam imala sam iskustvo sa prijateljicom sredina je nije prihvatila,a ja sam gledala samo njenu pozitivnu stranu.Ipak nakon deset godina prijateljstva ipak je preovladala njena negativna strana.Zahladile smo druzenje.Mozda je sredina u kojoj zivim bila u pravu a ja budalasta,ma sada mi je nebitno imam puno prijateljica oko sebe
pehar is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 00:18   #16
Paramanand
Moderator

(Ono što ljudi vole ili mrze nije suština stvari ili drugih osoba, već samo njihov spoljašnji izgled)

Jedan mladić slijep od rođenja, zaljubio se u jednu slijepu đevojku. Ali, kada mu je neki prijatelj rekao da je đevojka ružnjikava, on je potpuno izgubio interesovanje za nju.

(Šteta! On je nju jako dobro "vidio". Pravi slijeac je bio njegov drug.
Pokušajte da analizirate ono što mnogi ljudi smatraju za slobodno i odgovorno ponašanje i najvjerovatnije ćete otkriti samo mehaničke reakcije i programirane odgovore. Umjesto da stupe u kontakt sa stvarnošću, ljudi se uglavnom drže unaprijed utvrđenih stereotipa i krutih principa).

Antoni de Melo - Damari
Old 16-03-08, 16:25   #17
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

mislim da ne postoji osoba koja nema predrasude.. svi ih imamo manje ili više..ali nije bitno da li neko ima predrasude ili ne, bitno je da ih je svijestan i da se bori protiv njih..
seka is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 17:44   #18
Algol
MiM team Forumaš

Algol's Avatar

Registrovan: Nov 2006
Algol nepoznate kvantitete u ovom trenu

BIlo bi fino da mozemo da se oslobodimo predrasuda, ali prosto je nemoguce zivjeti bez njih. Naravno, sto kaze Seka vazno je biti ih svjestan i boriti se protiv njih.

http://i115.photobucket.com/albums/n...orafortuna.gif
Algol is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 23:35   #19
Paramanand
Moderator

Predrasuda se ne može iskorijeniti racionalnim razlozima: razlozi mogu biti ubjedljivi, ali predrasuda ostaje neokrnjena, jer je ona emocionalni stav, usvojena na vjeru prije provjeravanja. Predrasuda se po pravilu ne dovodi u pitanje, baš zato što je predrasuda - ona prethodi svakom rasuđivanju.
Predrasudan čovjek ne mora biti slabo informisan, niti bez logičke kulture ili, pak, kritičke svijesti, samo je u njegovom zatvorenom sistemu prevladala logika srca nad logikom razuma.
Old 09-02-12, 13:14   #20
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Nije čudno da u momentu prvog kontakta s nekom osobom pribjegnemo predrasudnom razmišljanju, jer je teško biti posve neutralan u situaciji sa manjkom informacija. Tako olakšavamo mozgu povezivanje, koristeći se usvojenim obrascima i kategorizacijama, pa nešto prihvatamo, a nešto odbacujemo. Međutim, ako ni naknadna obavještenost ne izbriše neutemeljene vrijednosne stavove, već oni prerastu u osuđivanje i netrpeljivost, onda je riječ o ukorijenjenim negativnim predrasudama.

Srećom, nikada nisam patila od krupnih kulturoloških, etničkih i sl. predrasuda, ali sjećam se da sam ih dugo imala prema ljudima koji slušaju turbo folk, onima što ističu da ništa ne čitaju, a isto tako i prema onima koji svoju načitanost i obrazovanost stalno i pretjerano naglašavaju, zatim, prema onima koji ostaju sa promiskuitetnim partnerima, onima što ne vole životinje itd.
Pozitivno je jedino što nikada nisam bila od onih koji se opiru osvješćivanju svojih predrasuda, i što one nisu bile praćene izrazito negativnim emocijama. Kako tada, tako i sada, ne izbjegavam interakciju sa objektom svoje predrasude, već dopuštam da me realnost razuvjeri.

Ipak, sve sam ubjeđenija da je nemoguće potpuno ih se osloboditi, i ne samo to, već da ih najčešće nismo ni svjesni . Da su me pitali prije samo desetak dana jesam li sklona predrasudama, odgovorila bih da im sada već odolijevam prilično uspješno i vjerovala bih u to. Nerijetko se dešavalo da ishitreno reagujem kad ih primijetim kod drugih, bar kad su u pitanju osobe sa kojim sam donekle bliska. To je obično ličilo na ispravljanje krivih Drina, jer ne bih postigla ništa do vidne nervoze kod onog kog pokušavam ubijediti da nema razloga za netrpeljivost prema Pljevljacima/Podgoričanima/Cetinjanima/Srbima/Hrvatima/seljacima/religioznima/ateistima/doktorima/… (ubaci grupu po želji)…
Išlo je dotle da se nisam uzdržala od reakcije ni kad mi je prijateljica, prepričavajući detalje suprugovog nevjerstva, rekla:“…Ali da me posle svega vara s jednom konobaricom…” Mislim da mi još nije oprostila.
Uglavnom, smatrala sam da sam razvila zavidan imunitet na tu pošast, dok ih nedavno u 2-3 dana nisam 2 puta primijetila kod sebe.
Pitam se može li iko tvrditi da nema predrasuda?

I još ovo, zna li iko za primjer da predrasuda može biti korisna?
Demo is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
predrasude

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules