MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-12-07, 17:14   #1
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation
Default Sujevjerje

Da li ste i koliko ste sujevjerni?...Mozhda ste jedan od onih koji jednostavno ne rade neke stvari (poput mene), a opet se ne mogu svrstati u kategoriju sujevjernih. Da li i koliko na vas utiche Petak 13- ti, prolazak ispod merdevina, crna machka kad vam predje put, posipanje vode za vama i ostale stvari...

U mom sluchaju : nikad nozh ne okrecem put vrata, nikad cipele ne ostavljam na stolu (kazhu predznak smrti), uvijek kad bacam hljeb poljubim ga, pa me pojedini gledaju k'o da sam s' Marsa pala, isti nikad ne okrecem naopachke i stalno, ali stalno kupim prstima i jedem mrvice sa stola. Nishta sladje mi nema od toga (kazhu bice mi zgodan dragi )

Evo nekoliko 'sluchajeva' :

KLASIKA
Ako štucate, neko vas ogovara.
Ako vam zvoni lijevo uvo, neko priča dobre stvari o vama.
Ako vam zvoni desno uvo, neko priča loše stvari o vama.
Ako vas svrbi lijevi dlan, biće para.
Ako vam je na dan vjenčanja padala kiša, brak će vam biti obasut blagoslovima.
Nikad ne primajte nož na poklon. To donosi zlu sreću.
Ako ispustite srebrnu kašiku, dobićete žensko društvo; ako ispustite srebrnu viljušku, muško.
Potkovice treba okačiti na zid kuće, i to s vrhovima nagore da bi donosile sreću.
Kad se rastajete s nekim, uvijek se okrenite na drugu stranu prije nego što zamaknu, inače ih nikad više nećete vidjeti.
Ako ptica uleti u kuću, neko iz kuće će uskoro umrijeti.
Broj 17 je loš broj, donosi nesreću. - Vjeruje se da je ovo zbog toga što se na latinskom 17 piše kao DžVII, od čega se dobija anagram VIDžI (živjeh); jer ako živjeh, znači da sam mrtav.

BEZ OBJAŠNJENJA
Nikad ne ostavljajte šešir na krevet - Nema objašnjenja, znamo samo da donosi mnogo lošu sreću.
Ako vidite novčić na ulici, pokupite ga ukoliko je "pismo", a nemojte ukoliko je "glava".
Dok vozite automobil preko šina, podignite noge i zamislite želju; kažu da će se ostvariti.
Kada ulazite u kola, uvijek zakoračite desnom nogom; ovo donosi dobru sreću.
Nikad ne ostavljajte cipele na krevetu. Loša sreća.
Ako ste krenuli negdje, pa se vratite po nešto što ste zaboravili, uvijek sjedite par sekundi na stolicu prije nego što opet izađete.
Ne napuštajte put ili stazicu kada idete negdje noću zato što, prema starom vjerovanju, zli dusi ne umiju da hodaju stazama.
Ako zurite u ogledalo uz svjetlost svijeće, vidjećete duhove svojih predaka.
Ne gledajte životinju koja se prazni ili ćete dobiti fleku na oku.
Reply With Quote
Old 12-12-07, 08:28   #2
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

Registrovan: Jan 2007
mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Ne pravite svadbu prestupne godine HAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAAA...
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 08:34   #3
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

ko ce cekati do 2009., uuu!
Baron is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 12:47   #4
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Eeee ovu nisam znamo..., stvarno; ''Ne gledajte životinju koja se prazni ili ćete dobiti fleku na oku.''

O Gopođo Bože baš sam se ismijao.... ...

Mala imaš li slučajno fleku na oku.., aaa..., a ti Baron-e

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 15:41   #5
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Meni je najjače kad krenem da se kupam, a neko od ukucana mi kaze: "Okupaj se sjutra, danas je praznik"... Svaki put se bas fino ismijem...
Ja sam ubijedjen da Bog ne zeli da glibav idem u grad...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 15:56   #6
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

Nemam bat...
Frkadela, sto god da radis, tusiranje ne prekidaj nikako. Nije nafacno.
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
Old 17-12-07, 12:44   #7
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

BlackWoman has disabled reputation

Ne vjerujem u sujevjerne gluposti.
Jednom prilikom sam pokušala da na silu provučem drugara ispod svoda (svod na trotoaru i veliki svod s druge strane ulice, nekadašnja rimska kapija) i nije htio ni za živu glavu!
Kaže, dok je išao u školu uvijek bi dobio jedinicu, a kad sam ga napomenula da je davno završio školu nije mi ništa odgovorio samo je mimoišao svod.
Budalaštine.
Old 17-12-07, 13:18   #8
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

E kazhu da ko se popne na vrh tornja u Pizzi nikad fakultet zavrhsiti nece, tj. bice vjechiti student..Ja nagovarala kumu da se popne, nije htjela.....I podmicivala je parama, shansi nije bilo ......I odustah od nagovora...
A i u Firenzi ima jedno prase na trgu- kao neki njihov simbol, tj. na pijaci gdje se kozha prodaje i sad uzmesh novchic i stavish tom prasencetu u jezik u pustish ga da padne.Ukoliko propadne kroz reshetke dolje ispod njega vraticehs joj se - Firenzi, a ukoliko ne kao navodno nikad vishe necesh doci u Firenzu..Moj je odletio preko puta ulice..Teke izgleda da se necu vishe primicat ne Firenzi, no Italiji ..U shto chisto sumnjam...
Old 17-12-07, 13:36   #9
dekica
MiM team Expert

dekica's Avatar

dekica na dobrome putu
Send a message via MSN to dekica

e meni je npr. tacno da ako mi igra trepavica ili kapak desnog oka nesto mi se prelijepo desi a ako je u pitanju lijevo moram se nesto iznervirat pa da ce ne znam sto biti....ako me svrbi uvo obavezno pane kisa......
naravno,dobitak u solju ostane "samo u solju" i kad me svrbe dlanovi takodje,nema veze...nit' dobijam niti gubim pare
topis se u meni ko andjeoski prah...
dekica is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 13:39   #10
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

Registrovan: Oct 2007
MirIam uskoro postaje slavan

Sto se tiče dlana u to malo verujem. Ja sam levoruka i kod mene je desni primam novac, a levi dajem novac. Živa istina
Old 19-12-07, 09:18   #11
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

A meni je baba rekla da se ne valja udavat pomedju 2 Bajrama pa je ja slusam, iz godine u godinu...
Old 19-12-07, 12:38   #12
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Boga mi, kazhu stari ljudi da dvoje razlichitih vjera, prije no odluche da se uzmu, treba da provedu zajedno dva Bozhica i dva Bajrama...
a za sve ostale buduce brachne drugove, vjeridba treba da traje minimum pola godine...Pa se vidjite...
Old 22-01-08, 14:57   #13
jele
MiM team Početnik

Registrovan: Oct 2007
jele na dobrome putu

Ja uvek ''pljujem'' i pomeram se s mesta kad neko spomene neku bolest. Na kraju od silnog pomeranja skoro izadjem iz prostorije kad se neko rasprica o bolestinama.
jele is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 19:16   #14
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Sujevjerje... lose navike, vjerovanje u nesto sto uglavnom nema nikakve veze s necim drugo. Medjutim, treba obratiti paznju kod osoba koje su ubijedjene da ta veza stvarno postoji. U tim slucajevima se javlja vezanost, ubijedjenost da je to tako. A podsvijest na sve te stvari u koje je ubijedjen reaguje tako sto se maksimalno trudi da ih i ostvari. Dakle, sujevjerjem covjek moze samo nanijeti stetu sebi i/ili drugima. Borba protiv sujevjerja je kao borba protiv losih navika. U svkaom slucaju, bolje sprijeciti nego lijeciti.

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 11:44   #15
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

trudim se da u mom životu preovladava zdrav razum nad predrasudama ali ipak mi se ponekad desi da se štrecnem kad mi crna mačka predje put, ali ne pljujem i ne vraćam se unazad ili tako nešto..ili kad neko kaže ono:"pu,pu,pu..pomjeri se smjesta" svi skaču i uhvatim sebe kako skačem i ja, a ni sama ne znam zašto..kad mi neko kaže: "kucni tri put u drvo" ja svaki put kucnem sebe u glavu..e nema boljeg drveta..
seka is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 20:27   #16
jakov84
MiM team Početnik

Registrovan: Sep 2011
jakov84 na dobrome putu

Evo par sujevjerje iz regiona i sire.
Ako je ko zainteresovan za prikupljanje materijala moze nas kontaktirati putem komentara na blogu.

http://sujevjerje.blogspot.com/
jakov84 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 19:50   #17
Alessandra
Amor fati

Alessandra's Avatar

Registrovan: Mar 2011
Alessandra uskoro postaje slavan

Quote:
Originally Posted by Zor_djevojka View Post
...ako ispustite srebrnu viljušku, muško.
Sto ovo nisam videla jutros? Sada moram da cekam do ponedeljka da odem da kupim komplet srebrnih viljuski. I jedan ruksak da ih uvek imam pri ruci. Kako su danas teska vremena... Ranije je bilo dovoljno da ispustis maramicu da bi dobila musko drustvo, a danas - srebrnu viljusku..... poskupljeje na svim poljima.....
Odoh u teretanu da dizem tegove.... treba nositi taj ruksak sa srebrnim viljuskama koje cu da ispustam usput....
Old 08-01-12, 17:41   #18
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Registrovan: Sep 2010
Demo has disabled reputation

Quote:

Kada ulazite u kola, uvijek zakoračite desnom nogom; ovo donosi dobru sreću.

Ako ste krenuli negdje, pa se vratite po nešto što ste zaboravili, uvijek sjedite par sekundi na stolicu prije nego što opet izađete.
Ovo dvoje primjenjujem, samo malo modifikovano.

Uvijek zakoračim prvo desnom nogom, a vraćanje baš, baš izbjegavam, osim ako je nešto jako bitno u pitanju. Nemam pojma otkud mi te bolesne navike, ali teško ih se oslobađam. Drugih sujevjerja nemam.
Demo is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 20:38   #19
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

pročitah i da kad se tri osobe fotografišu, prva umire ona u sredini..igrom slučaja pogledah neke moje fotografije s drugaricama, kumamama...ja na SVAKOJ u sredini..pa eto..
Old 25-02-12, 08:20   #20
Basta
MiM team Forumaš i po'

Basta's Avatar

Registrovan: Jan 2012
Basta na dobrome putu

Quote:
Da li ste i koliko ste sujevjerni?...
Evo nekoliko 'sluchajeva' :
...
Ništa od nabrojanog,ali zato se ne mogu odbraniti od utiska da kad rano izjutra sretem neke osobe, čitav dan mi mora biti naopak.
Basta is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
sujevjerje

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules