MADEinMONTENEGRO.com Ruska Nagrada

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Filosofija i religija

Notices

Filosofija i religija Otvorene debate.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 26-10-07, 14:31   #1
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Thanks (Received): 2
Likes (Received): 167
anon1 has disabled reputation
Default Smrt

Evo mozda neko sad svasta pomisli o meni, jer se izgleda samo ja bavim ovim temama o smrti. Ovoga puta je tema vise za neki pdf o biologiji ili mozda hemiji/fizici, nego filozofiji... Ali sto je tu je

Dakle vjecita dailema, postoji li nesto poslije zivota???
I na forumu je bilo dosta diskusije o tome, bila je cak tu i jedna interesantna osoba (koja nazalost vise ne dolazi) a koja je uvijek trazila cvrste i stamene dokaze i nikad nijesm obili dovoljno ubjedljivi mi koji smo zastupali fenomene nepriznate od strane zvanicne nauke.

Evo sad i zvanicna nauka kaze: Zivot poslije smrti postoji! A da ne bih ja parafrazirao i prepricavao tekst, prenosim ga izvorno (nazalost) na engleskom jeziku:
Quote:
What happens after we die -- do we continue on or is this life the end?Many of us hope there is an afterlife, and now some Arizona scientists say they have proof through their afterlife experiments.
There are many people who say they have died and come back to life. They claim to have experienced an afterlife, even if for only a short time.Scientists at The University of Arizona have done extensive research, and say that they have the proof that when we die we continue to live beyond our physical bodies."Almost anyone who sees the data says there's something real here," said one of the researchers.Allison Dubois is a spiritual medium, or someone thought to be able to communicate with the dead.Christine Vettore was brought in for a reading with Dubois, who attempted to contact Vettore's dead relatives."I'm hopeful that there's an afterlife so I can see everybody I've lost already," said Vettore.It doesn't take long -- within seconds, Dubois says Vettore's daughter is coming through.It is a gift Dubois says she's had her whole life, but it comes with a lot of criticism."I think there are some people that are Charlatans, and with any profession there's going to be some bad apples, so I mean that just goes with the territory, so the ones that are accurate and are legitimate just have to prove themselves," said Dubois.This reading is part of a science experiment -- Dr. Gary Schwartz, of the University of Arizona, is observing.The Harvard-trained doctor looked for what he calls hits and misses, or the accuracy of the reading.He's building on his hypothesis that there is life after death, and that mediums can talk to those who have died. After Vettore's daughter is contacted, Dubois contacted Vettore's brother and mother. She is able nail facts, giving details about the relations that she could not have known beforehand.For instance, Dubois tells Vettore that her mother knows there's a carrot cake and a bowl of peanuts in her house."None of those things do I ever have in my house. I have those things in my house this month, carrot cake and peanuts, so that was weird," said Vettore.The accuracy is amazing to Vettore, because she had never met or talked to Dubois before. She said Dubois was accurate in 80 to 90 percent of everything she said.Skeptics say that Dubois is just guessing, but Schwartz says it is impossible for someone to guess and be that accurate.For the past seven years, he has been testing mediums and other things tied to death, using science to explain what happens when we leave our physical bodies."Saying that this is against the grain with academia sort of puts it mildly," said Schwartz.Schwartz has done multiple experiments under very controlled conditions. One of the most intriguing studies included five of the most respected mediums in the world, hooked up to monitors and computers.In the experiment, 10 people were read by the five mediums. In lab conditions, a medium sat down with an individual and there would be a divider between them.When that medium finished, the next would come in, until all five mediums had given a reading for the individual.Schwartz and his staff would then compare the readings. They were astonished to find that in most cases, the mediums would bring through the same people and the same messages, with an 80-90 percent accuracy rate."There are so many people that are going to try to find holes in what we've done … there is not a hole to find when we agree, or get a final protocol done," said Schwartz.The scientists call their findings survival of consciousness -- meaning our physical bodies die, but we continue on.The research continues with studies that include near-death survivors.Schwartz says near-death experience research completely dovetails and supports what's coming from the mediums.He says he will continue his research, and that the data doesn't lie."When you look at the totality of the data from our laboratory, the simplest explanation is actually that survival of consciousness is real," said Schwartz.

anon1 is offline  
Reply With Quote
Post Thanks / Like - 0 Thanks, 1 Likes, 0 Dislikes
Likes pehar Liked
Old 26-10-07, 15:13   #2
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Likes (Received): 22
Batboy uskoro postaje slavan

Evo, ja bih volio da malo to prevedeš, ima nas koji ''..slabo divanimo mađarski'' (makar parafraziraj)

Postoje neki naravno dokazi fizički koji govore na tu temu..., malo ću prokopati po svojoj arhivi..., imao sam nekih tekstova vezano za ovu temu..

Inače ja vjerujem da tzv. životna energija napušta tijelo poslije smrti i ne umire zajedno sa njim.. Kasnije ću malo obrazložiti..

PozZ

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 18:09   #3
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 86
Likes (Received): 4146
Zor_djevojka has disabled reputation
Cool

Pa,poshto (je l' te) ne znamo da li je smrt neshto shto je dobro ili loshe, neshto shto nema nikakvog znachaja ili neshto shto ima najvecu vrijednost, treba da se usredsredimo samo na ono dobro koje zhivot predstavlja, s' obzirom da se njegovo postojanje ne mozhe dovoditi u sumnju....

Tako mislimo chika Sokrat i ja...

Forum MadeInMontenegro na Facebook-u
Moja natalna karta
'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović
Voli te tvoja zver
Kraljica!!!

Zor_djevojka is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 10:13   #4
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Likes (Received): 5
BlackWoman has disabled reputation

Potpuno se slažem sa Sokratom, a i sa tobom.
Old 01-11-07, 23:00   #5
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Thanks (Received): 40
Likes (Received): 420
kliko has disabled reputation

Postoji li zivot poslije smrti? Mislim da prvo treba da definisemo sto je to zivot, a kad smo to uradili shvaticemo da je supronost zivotu-smrt. Fizicka smrt. Nesumnjivo da zivota poslije smrti nema. Mozemo da pricamo postojanju poslije zivota (i prije zivota?). Na ovoj granici se lomi nas ego i prestaje da postoji sve ono cemu vecina ljudi pridaje znacaj u toku zivota. Nase tijelo prestaje da funkcionise i pocinje sa procesom raspadanja, lagano se pretvara u prasinu. Samim tim gubimo ovaj oblik sa kojim smo se poistovjecivali. Sve ono sto smo bili mi je gurnuto ispod jedne kamene ploce. Na toj ploci ostavljamo nase ime. Ostavljamo drage ljude iza sebe kidajuci sve veze, "silom prilika". Vise nam ni familija nije bitna. Posao, ako vec nismo penzioneri, koji nam se cinjelo da nece prezivjet bez nas...Sav steceni novac, ako nam ne tutnu koju paru u skrinju.
Ostaje jedino ona esencija koja nas je ovdje dovela, naravila od nas ovo sto jesmo i povela nas dalje, ostaje samo ona da postoji. Postojala je oduvijek...i bice zauvijek.
Likes pehar Liked
Old 02-11-07, 15:01   #6
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Thanks (Received): 0
Likes (Received): 3
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Anone, ocekujes li ti da mi komentarisemo istrazivanje ili da opet pricamo beskonacno o nasim vjerovanjima?
Osim sto su mi istrazivnaja ovog tipa smijesna, ovo konkretno mi je presmijesno. Po naslovu sam pomislila- kako se to moze dokazati DODJAVOLA ??? A onda vidim da im je dokaz medijum. Ma dajte, sta tu ima novo?! Koliko puta je "dokazano" na ovaj nacin? Ja bih prije povjerovala da ti "medijumi" imaju razvijeno "sesto culo" (ne znam kako drugacije da opisem razne "natprirodne" moci) pa osjete ko ti je taj koga su "dozvali" i sve sta ti znas o pokojnom odjednom i oni "znaju",ali ne jer su se s pokojnikom povezali, vec sa ovim koji poznaje pokojnika i prisutan je .
Boze, je li iko shvatio sta sam htjela reci?
Old 02-11-07, 15:26   #7
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Thanks (Received): 40
Likes (Received): 420
kliko has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by explosion View Post
Ja nisam
Old 03-11-07, 13:37   #8
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Thanks (Received): 3
Amelie nepoznate kvantitete u ovom trenu

ako mogu citat i to istrazivanje i postove,jedino mi je za oko zapao sokrat.
elem,meni je inace glupo pricati o necemu sto ne znamo.kako mozemo napraviti istrazivanje o vanzemaljcima kad ne znamo da li postoje?
ono,svako ima svoje neko ubjedjenje ali mi je glupo sad praviti filosofiju od toga sta nas ceka posle i da li nas ceka nesto

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 18:11   #9
Soul
Universe

Soul's Avatar

Likes (Received): 571
Soul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auru
Send a message via MSN to Soul Send a message via Skype™ to Soul

Quote:
Razumio sam te, a kad je sam sa kim stupa u kontakt, sa necim ima kontakt
Soul is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 18:20   #10
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

I moze da prica sta god hoce. Ko ce dokazati da ne lupa gluposti?
Old 03-11-07, 18:20   #11
Pera Detlic
Banned

Registrovan: Jan 2007
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 9
Pera Detlic na dobrome putu
Send a message via Yahoo to Pera Detlic

Quote:
Pojma nemam o čemu ova priča.

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Razumio sam te, a kad je sam sa kim stupa u kontakt, sa necim ima kontakt
Pa sa samim sobom. Valjda.

Nego..pretpostavimo da postoji život posle smrti. Da li je to bolje za nas ili nije? Mislim, ne vidim svrhu tog života ako nema nikakav uticaj na ovaj. A posebno nema svrhe da pričamo o tome. Eto možda iz radoznalosti.
Pera Detlic is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 17:47   #12
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Likes (Received): 5
BlackWoman has disabled reputation

Dok polemišete o smrti... prolazi vam uludo život.
Old 31-01-08, 09:49   #13
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Thanks (Received): 209
Likes (Received): 2374
Paramanand has disabled reputation

Quote:
Anone, ocekujes li ti da mi komentarisemo istrazivanje ili da opet pricamo beskonacno o nasim vjerovanjima?
Osim sto su mi istrazivnaja ovog tipa smijesna, ovo konkretno mi je presmijesno. Po naslovu sam pomislila- kako se to moze dokazati DODJAVOLA ??? A onda vidim da im je dokaz medijum. Ma dajte, sta tu ima novo?! Koliko puta je "dokazano" na ovaj nacin? Ja bih prije povjerovala da ti "medijumi" imaju razvijeno "sesto culo" (ne znam kako drugacije da opisem razne "natprirodne" moci) pa osjete ko ti je taj koga su "dozvali" i sve sta ti znas o pokojnom odjednom i oni "znaju",ali ne jer su se s pokojnikom povezali, vec sa ovim koji poznaje pokojnika i prisutan je .
Nauka nije stvorila ni izmislila ništa; ona je otkrila samo ono što već postoji u Bogu. Ako usmjerimo naše umove u tom pravcu i mi na sličan način možemo da riješimo misterije o kojima ću govoriti. Kada vam govorim o ovim stvarima, ne govorim na osnovu onoga što sam čitao ili učio, već na osnovu mog direktnog iskustva. Možda ćete misliti da je to čudno, ali dok govorim, ja istovremeno vidim ono što vam opisujem. Zašto ne? Pomoću rendgen-aparata možete da vidite kostur i sve tjelesne organe. A ljudska svijest, svakako, ima veću moć opažanja od bilo koje mašine. Mali radio-aparat koji nema mozak može da prodre u etar i da prima poruke koje su udaljene sa mjesta koje je udaljeno kilometrima. Naša svijest je osjetljivija od njega kad naučimo da je fino podesimo. U pozadini tijela i svih misli koje su poistovijećene sa njim stoji suptilni unutrašnji svijet, koji je na suštinski način povezan sa ovim svijetom. Kad duhovno uznapredujete, možete da opazite ovaj unutrašnji svijet.

Kad se ujutru probudimo, vidimo da smo potpuno isti kao i prije nego što smo pošli na spavanje. Slično tome, kad se mi i naši dragi probudimo u astralnom svijetu poslije smrti, potpuno smo isti; jedino što, u cjelini gledano, možemo da izgledamo nešto mlađe i da nemamo nikakve bolesti.

Mi ne postajemo anđeli samo zato što smo umrli. Da smo anđeli sada, bili bismo to i poslije smrti. Ako smo sada mračne, negativne ličnosti, bićemo takvi i poslije smrti. Kao što ođe postoje sirotinjske četvrti i divni predjeli, tako postoje i na onom svijetu. U skladu sa načinom na koji ste živjeli ođe na zemlji – da li ste živjeli dobar, čist život ili podao i ružan – u astralnom svijetu odlazite u bolje ili u mračnije oblasti. Isus je govorio o tim raznim oblastima: »U domu moga Oca ima mnogo stanova«.
Astralni nivoi imaju različitu atmosferu ili vibraciju i sve duše koje odlaze sa ove zemlje privučene su onom atmosferom koja je u skladu sa njihovom posebnom vibracijom. Baš kao što ribe žive u vodi, crvi u zemlji, čovjek na kopnu, a ptice u vazduhu, tako i duše u astralnom svijetu žive u onoj sferi koja najviše odgovara njihovoj vibraciji. Što je neka osoba plemenitija i duhovnija na zemlji, to će je viša sfera privući i veća će biti njena sloboda, radost i doživljaj ljepote.
Na astralnim nivoima, postojanje bića ne zavisi od vazduha ili od elektriciteta. Ona žive od različito obojenih zraka svjetlosti. U astralnom svijetu ima više slobode nego u fizičkom. Ne može se slomiti neka kost, zato što tamo nema čvrstih tijela, sve je sastavljeno od zraka svjetlosti. I sve se odvija pomoću moći misli. Kad duše u astralnom svijetu žele da stvore vrt, one to naprosto požele, i vrt nastaje. On traje sve dok oni to hoće. Kad neka duša poželi da vrt nestane, on nestaje.

Komunikacija sa dušama u astralnom svijetu nije jednostavna stvar. Vezanost ljudske ljubavi je tolika da, kad izgubimo naše voljene, to stvara žestoku čežnju u našim srcima, a često u nama stvara buntovničke misli. Iako sam bio dijete, duboko u mojoj svijesti, dugo prije njene smrti, znao sam da će moja majka umrijeti. Kad je umrla, plakao sam i plakao. Tražio sam svuda, ali nijesam mogao da je nađem. »Božanska majko«, molio sam se, »ako si ođe, moraš da mi odgovoriš. Zašto si učinila da toliko volim moju majku, a onda si je uzela? Da li je to bilo da bi me kaznila i mučila?« Odgovor je stigao kada je Kosmička Majka rekla: »Ko ti je dao majku, ko ti je dao oca? Ja sam ti dala tvoju divnu majku«. Kad sam shvatio da sam zahvaljujući Bogu imao tako divnu majku, pomislio sam: »Jedino Bog ima ključ za tu misteriju života«, i počeo sam da tražim duboko u sebi i da se molim. Božanska Majka mi je odgovorila i rekla mi zašto je moja majka uzeta: » Ja sam ta koja je bdila nad tobom, život za životom, kroz nježnost mnogih majki. U Mom pogledu vidi pogled dva crna oka, divna izgubljena oka koja tražiš!«
Nakon što sam našao Božanski Majku, ponovo sam našao i moju zemaljsku majku u astralnom svijetu i razgovarao sa njom. Takva komunikacija je moguća. Vi možete da se pretvorite u odašiljač ili u prijemnik Ako tražite nekog vašeg voljenog koji je preminuo tako što veoma snažno i neprekidno meditirate na tu dušu, dobićete odgovor. Da biste kontaktirali sa dušom koja je otišla u drugi svijet, morate da imate strahovitu želju i moćnu koncentraciju. A morate, takođe, i da neprekidno šaljete svoje misli toj duši. Najlakše je da kontaktirate duše koje su na vašem nivou ili ravni svijesti i sa kojima ste bili u dubokoj ljubavi i bliskom odnosu. Za komunikaciju sa visokorazvijenim dušama potrebna je moćnija koncentracija.

Vi se ne možete uskladiti sa velikim svecima ukoliko nijeste duhovno prijemčivi. Ako osoba koja priziva prisustvo neke svete ličnosti nije duhovno spremna, taj svetac ne može da komunicira sa njom. Pretpostavimo da prizivate dušu Krišne, ili Isusa Hrista, ili Bude. Božanske osobe kao što su oni neće doći dok vaša svijest pomoću meditacije ne postane toliko prefinjena da možete da ih primite. Vibratorna moć njihovog ispoljavanja je toliko intenzivna da bi mogla da vam sagori i tijelo i mozak ako nijeste prilagođeni. Zato bi trebalo da se razvijete. Težite da se više uskladite sa božanskim ličnostima. Ako, prilikom dubokog usklađivanja, iznutra vidite nekog od tih blagoslovenih, povoljne promjene počeće da se odigravaju u vama, zahvaljujući njihovim blagoslovima. Ovo o čemu pričamo nije jednostavno.

Ne smijete nikada da prizivate duhove tradicionalnim metodama! Nikada!Ne smijete nikad da budete negativni – to jest, nikad nemojte da sjedite mirno i ispraznite svoj um da biste se otvorili za poruke sa drugog svijeta. Takva praksa čini čovjeka prijemčivim za lutajuće duše koje tumaraju u etru, tražeći ljudske nosioce da bi se izrazile i doživjele iskustva u fizičkom svijetu. Te duše su duše niskog ranga, sa snažnom vezanošću za ovaj svijet, koja ih sprječava da se na prirodan način prilagode boljem životu u astralnom svijetu. Umjesto da ostanu u astralnom svijetu, one lutaju između astralnih i fizičkih nivoa i povremeno uspiju da zaposjednu nekog čiji je um slab i ko živi na niskim nivoima svijesti. »Đavoli« koje je Isus išćerao bili su lutajuće duše.
Da biste privukli dobre duše, morate da imate duboku koncentraciju i da uzdignete svoju svijest na čist, duhovni nivo. U stanju nadsvijesti, vi možete da svjesno usmjerite tok svojih iskustava. Zato, ako meditirate, vi ste na višem nivou svijesti; lutajuće duše, ili zle i negativne duše, koje žive na nižim astralnim nivoima, ne mogu da stupe u kontakt sa vama.
Čovjek koji je veoma razvijen i koji je ovladao svim nivoima svijesti, može da vidi sve oblasti astralnog svijeta, visoke i niske; on može da duhovno pomogne dušama na tim nivoima da odrade dio njihove karme. Taj drugi svijet za mene je stvaran kao što je i ovaj. Ponekad vidim svakakve mračne duše kako plešu unaokolo. Ja ih blagoslovim i one odlaze.

Kad mislite o Bogu ili meditirate na Boga, ili se koncentrišete na centar Hristove svijesti u tački između obrva, ni jedno astralno biće ne može da uđe u vašu svijest. Na drugom svijetu Boga duboko poštuju – čak i niža astralna bića, koja ne mogu da podnesu visokofrekventne duhovne vibracije.
Paramanand is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 09:52   #14
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Da biste poslali misli svojim voljenim koji su preminuli, sjedite mirno u svojoj sobi i meditirajte na Boga. Kad u sebi osjetite Njegov mir, koncentrišite se duboko na Hristov centar, centar volje između obrva, i pošaljite svoju ljubav onim vašim dragim koji su preminuli. Vizualizujte u Hristovom centru osobu sa kojom želite da komunicirate. Pošaljite toj duši vaše vibracije ljubavi, snage i odvažnosti. Ako to budete radili kontinuirano i ako intenzitet vašeg interesovanja za vašeg voljenog ne opadne, ta duša će sigurno primiti vaše vibracije. Takve misli vašim voljenim donose osjećaj dobrobiti, osjećaj da su voljeni. Oni nijesu zaboravili vas, baš kao što i vi nijeste zaboravili njih. U njihovoj svijesti još uvijek postoji sjećanje na voljene koje su ostavili za sobom.

Kad želite da osjetite odgovor od takvih duša, koncentrišite se na srčani centar. Kad se dovoljno duboko koncentrišete, one se isprva mogu pojaviti u snovima. One to mogu da učine. Ponekad možete da nekoliko puta sanjate isti značajan san. Nijesu, dakle, svi snovi besmisleni. Ako vam je um miran i usklađen, znaćete da neko pokušava da stupi u kontakt sa vama pomoću takvog jednog sna. Kako se budete duhovno razvijali, vaši dragi vam se mogu pojaviti u vizijama tokom meditacije. A kad se veoma razvijete, možete da opazite te duše tik pred sobom.

Pošaljite svoje misli ljubavi i dobre volje vašim dragim kad god osjetite želju za tim, ali minimum jednom godišnje – možda na neki poseban jubilej. Mentalno im recite: „Jednom ćemo se opet sresti i nastaviti da razvijamo našu uzajamnu božansku ljubav i prijateljstvo“. Ako im sada stalno šaljete vaše misli sa ljubavlju, jednog dana ćete ih opet sigurno sresti. Znaćete da ovaj život nije kraj, već samo jedna karika u vječnom lancu vaših odnosa sa vašim voljenima.

Mi možemo da nađemo naše voljene koji su se opet rodili. Obične duše ostaju u astralnom svijetu tokom karmički predodređenog perioda, a potom se reinkarniraju na zemlji. Veoma napredne duše mogu da ostanu na astralnom nebu koliko god žele. Ali, šta ako su se duše nekih koje ste voljeli ponovo rodile na zemlji dok ih vi i dalje tražite? Dok nastavljate da im šaljete vašu ljubav, oni će osjetiti vaše misli. Kad usnu – to jest dok njihov svjesni um spava a njihova podsvijest je budna – oni će primiti vašu ljubav. Tokom vremena te duše će postati svjesne vibracija koje im šaljete i one će ih zapamtiti i razumjeti. Štaviše, vi ćete sigurno opet biti privučeni jedni drugima i osjetićete bliskost vašeg prethodnog odnosa.

Ako ste duhovno razvijeni, svjesno ćete prepoznati duše koje ste poznavali ranije, baš kao što sam i ja prepoznao svog Učitelja, Svami Sri Juktešvara, kad smo se sreli u ovom životu. On mi je upućivao poruke. Zato mi je Učitelj često bio u mislima, kao i to da sam ga upoznao mnogo prije nego što sam ga uopšte sreo u ovom životu. Mnogo puta sam ga vidio u snovima i u meditaciji. Dok bih spavao ili meditirao, primao bih vibracije koje mi je upućivao.

U opštem slučaju, u svakoj novoj inkarnaciji, priroda čini da zaboravimo određene ličnosti i odnose sa dušama koje smo poznavali u prethodnim životima. Kakav je to blagoslov! Zamislite koliko bi bilo zbunjujuće kada bi se sjećali svih uloga koje ste vi i vaši voljeni igrali u prošlim životima. Ne biste znali koju majku, oca, supružnika ili dijete da volite. Bog sprječava da dođe do takve pometnje time što pomračuje naše sjećanje, tako da smo slobodni da usavršimo odnose u našoj sadašnjoj inkarnaciji.

Ali, čak i ako se možda ne sjećamo ničeg posebnog o našim odnosima iz prethodnog života, ljubav između duša – pa čak i duboka mržnja – privlači te duše jedne drugima, život za životom. Zato ste u ovoj inkarnaciji osjetili da vas jako privlače izvjesne duše, a ne i neke druge. Nemoguće je da uspostavite blisko prijateljstvo sa nekim koga nijeste sreli u prethodnim životima. To je činjenica. Kad o nekome mislite kao o prijatelju, to je zato što ste tu dušu znali ranije, a vaši prethodni odnosi vas navode da osjećate bliskost sa tom osobom. Kada ste u ovom životu privučeni dušama koje volite, ali sa kojima ste bili u svađi ili nerazumijevanju – kao što se ponekad dešava među članovima porodice – i ako morate da se neprekidno trudite da biste se međusobno uskladili, to znači da ste i u prethodnom životu bili u prijateljsko/neprijateljskim odnosima i da sada imate priliku da sve to prevaziđete.

Odnos između učenika i Učitelja je najdivniji, zato što je bezuslovan i vječan; tokom svih inkarnacija oni su u međusobnom kontaktu. A kad dođe smrt, Učitelj dolazi da vodi učenika kroz prelazak iz fizičkog tijela do astralnog neba.

Sreo sam u ovom životu mnoge, mnoge duše koje sam ranije znao, a i one su prepoznale mene. Većina onih koji su mi došli u ovom životu su duše koje sam ranije znao. A možemo da se sjećamo ne samo ljudi koje smo ranije znali, nego i mjesta. Kada sam na povratku iz Indije prolazio kroz London, posjetio sam mnoga mjesta na kojima sam bio u prethodnom životu. Sjećanje na ta mjesta bilo je pohranjeno u mojoj svijesti. Možda ste i vi imali slična iskustva: neko novo mjesto vam izgleda toliko poznato da ste sigurni da ste tu bili i ranije.

(Preuzeto iz predavaja Paramhansa Joganande)
Old 31-01-08, 10:58   #15
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Vrlo, vrlo interesantan tekst i ja naravno imam pitanja. Vidim da je tekst preuzet, ali pretpostavljam da se slazem s obzirom na to da si ga postovao. A moze mi i neko drugi odgovoriti.

Moze li biti da se meditacijom zapravo dolazi do nekog dubljeg nivoa svijesti, tj. do podsvijesti i onda "razgovarati" zapravo sa sobom, a ne sa dusom pokojnika? Mozda mi to sebe pitamo, sami dajemo odgovore, sebe ubijedimo u razne stvari, sto gotovo svakodnevno shvatamo, pa zasto ne bi i u ovo. Malo mi nevjerovatno zvuci da zivimo kasnije u tom astralnom svijetu, pa se onda vratimo u drugo tijelo i opet zivimo u fizickom svijetu. Zasto onda ne pomaze onima koje voli dusa koja je skoro umrla pa se jos nije vratila u fizicku dimenziju? I koliko treba da prodje da bi se iz astralnog dusa preselila u fizicki i ko odredjuje to?

Sva ova prica zvuci bajkovito, samim tim i utjesno, ali ipak bajkovito.
Likes pehar Liked
Old 31-01-08, 11:15   #16
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Likes (Received): 0
sarita na dobrome putu

Ja mislim da niko sa sigurnoscu ne moze reci da li je to samo nasa podsvijest ili zaista postoji nesto izvan toga...
Ja mislim da je dovoljno skoncentrisati se na nesto sto zelimo i zaista mozemo da uspijemo u tome..u svemu vaznu ulogu ima jaka volja..Svakako mi ej zanimljivo procitati razne textove o tome jer se i sama nekad pitam da li postoji nesto poslije smrti?
Old 31-01-08, 11:15   #17
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 19
Baron uskoro postaje slavan

Kada umrem ne zovite popa,
član parije neka me zakopa!
Old 31-01-08, 11:25   #18
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Quote:
Vrlo, vrlo interesantan tekst i ja naravno imam pitanja. Vidim da je tekst preuzet, ali pretpostavljam da se slazem s obzirom na to da si ga postovao. A moze mi i neko drugi odgovoriti.

Moze li biti da se meditacijom zapravo dolazi do nekog dubljeg nivoa svijesti, tj. do podsvijesti i onda "razgovarati" zapravo sa sobom, a ne sa dusom pokojnika? Mozda mi to sebe pitamo, sami dajemo odgovore, sebe ubijedimo u razne stvari, sto gotovo svakodnevno shvatamo, pa zasto ne bi i u ovo. Malo mi nevjerovatno zvuci da zivimo kasnije u tom astralnom svijetu, pa se onda vratimo u drugo tijelo i opet zivimo u fizickom svijetu. Zasto onda ne pomaze onima koje voli dusa koja je skoro umrla pa se jos nije vratila u fizicku dimenziju? I koliko treba da prodje da bi se iz astralnog dusa preselila u fizicki i ko odredjuje to?

Sva ova prica zvuci bajkovito, samim tim i utjesno, ali ipak bajkovito.
Priroda je mnogo kompleksnija nego što to obična osoba može da pojmi posredstvom čula fizičkog tijela. U svojim nevidljivim aspektima priroda se sastoji od suptilnih materija i sila. Ne postoji nikakav nepremostivi jaz između finih i grubih aspekata prirode. Oni postoje paralelno i međusobno se prožimaju. Suptilniji aspekti prirode, iako se nadovezuju na one grublje, vidljive, sa kojima su u veoma bliskom kontaktu, nijesu dostupni prosječnoj svijesti koja opaža pomoću fizičkih čula, neprilagođenih opažanju unutrašnjih nivoa, baš kao što gluv čovjek nije svjestan zvukova.

Fini, sakriveni dio prirode dijeli sa na suptilnu i mentalnu sferu, a ova podjela se podudara sa suptilnim i mentalnim čovjekovim tijelima. Cjelokupna priroda može se uslovno podijeliti na tri dijela: grubi, suptilni i mentalni svijet. Kada je upojedinjena duša inkarnirana u fizičkom tijelu ona živi u grubom svijetu. Nakon što odbaci svoju spoljašnju ljušturu, grubo tijelo, ona nastavlja da živi ili u suptilnom svijetu, posredstvom suptilnog tijela, ili u mentalnom svijetu, posredstvom mentalnog tijela.
Život fizičkog tijela prestaje samo onda kada se istroše sve impresije kojima je bilo predodređeno da se ispolje u toj inkarnaciji. U rijetkim slučajevima, duša će napuštiti grubo tijelo mnogo prije no što je okončala proces trošenja impresija. Samoubica, na primjer, skraćuje život sebi vještački, pa impresije, kojima je bilo namijenjeno da sazru u tom životu, opstaju i dalje.Kada se činom prijevremene smrti zaustavi ispoljenje onih impresija kojima je bilo namijenjeno da sazru, tada nad bestjelesnom dušom, čak i pošto napušti svoje tijelo, impresije i dalje vrše uticaj. Impresije čije je trošenje vještački zaustavljeno, nastavljaju svom snagom da djejstvuju čak i u zagrobnom životu, usljed čega duša koja je napuštila tijelo i dalje silno žudi za stvarima grubog svijeta.

U normalnim slučajevima, smrt nastupa onda kada se istroše sve impresije kojima je bilo potrebno da sazru. Kada duša odbaci svoje fizičko tijelo, ona potpuno raskida sve veze sa grubim svijetom. Preostaju samo um i ego sa svim impresijama nakupljenim za vrijeme ovozemaljskog života. Za razliku od navedenih izuzetaka, to jest duša koje su još uvijek opsjednute grubim svijetom, obične duše nastoje da se prilagode prekidu veze sa grubim svijetom i potčine se ograničenjima izmijenjenih uslova egzistencije. One tonu u subjektivno stanje đe otpočinje jedan novi proces, proces misaone retrospekcije zemaljskih iskustava kroz oživljavanje impresija vezanih za zemaljski život. Smrt je zapravo period odmora i privremenog povlačenja iz grube sfere. Njome započinje interval između dvije inkarnacije.

Poslije smrti prosječna duša više ne posjedije svijest o grubom svijetu, ali utisci o iskustvima grubog svijeta ostaju u mentalnom tijelu i nastavljaju da se ispoljavaju u polusuptilnom svijetu. U intervalu između smrti i naredne inkarnacije svijest duše usmjerena je na ove impresije što ishoduje ponovno oživljavanje i buđenje zemaljskih impresija i njima odgovarajućih doživljaja.

U životu nakon smrti, zadovoljstvo i bol doživljavaju se mnogo intenzivnije nego za zemaljskog života. Ovakva subjektivna stanja pojačanog zadovoljstva, odnosno patnje, zovemo raj i pakao. Pakao i raj su stanja uma, a ne stvarna mjesta. I mada, subjektivno, imaju veliki značaj za upojedinjenu dušu, pakao i raj su samo iluzije u okviru šire Iluzije.
I u stanju raja i u stanju pakla želje postaju mnogo intenzivnije s obzirom da im više nije potrebno da se ispolje posredstvom grubog tijela. Uporedo sa željama intenziviraju se i doživljaji za njihovo ispunjenje ili neispunjenje.

U stanju koje zovemo raj, ispunjenje želja ne zavisi, kao u gruboj sferi, od posjedovanja predmeta želja. Želja se ispunjava samim razmišljanjem o željenom predmetu. Na primjer, ako duša poželi da čuje veličanstvenu muziku, ona će moći sebi da priušti to zadovoljstvo jednostavno razmišljajući o njoj. Zamišljanje zanosne muzike je zamjena za vibracije fizičkih zvukova u gruboj sferi. Zadovoljstvo koje proistilče iz razmišljanja o muzici mnogo je snažnije od zadovoljstva koje osoba osjeća dok u zemaljskom životu sluša fizičke zvukove. U rajskom stanju se ništa ne preprečava između želja i njihovog ispunjenja; ispunjenje putem misli ili osjećanja uvijek je na dohvat ruke.

Neke želje neposredno se tiču posjedovanja i asimiliranja grubih stvari kroz grubo tijelo. Grublje želje kao što su požuda, proždrljivost ili žudnja za alkoholom i drogama, spadaju u ovaj tip želja. Radi se o tipično zemaljskim željama, posesivnim i prijanjajućim za fizičke stvari. U takvim željama prevagu imaju čulne senzacije i tjelesne reakcije. Takve grublje želje proizvode stanje pakla.
Za razliku od finijih želja, grube želje su usmjerene na čulne doživljaje, ne osvrćući se na razumsku i moralnu opravdanost čulne opsjednutosti. Naravno, i kod finih želja (kao što je želja za slušanjem muzike) postoji element želje za čulnim kontaktom sa fizičkim zvucima. Međutim, ođe zvuci nijesu bitni zbog njih samih, već zbog njihovog svojstva da izraze ljepotu. Čovjek, na primjer, ne uživa u dobroj besjedi zbog čulnog doživljaja zvuka, već da bi upio njenu intelektualnu dubinu i emotivnu snagu.
U finijim željama, konkretni čulni osjeti igraju sporednu ulogu. Kod grubljih želja je najvažnije da doživljaj prisvajanja fizičkih objekata bude stvaran, konkretan, i da ga prati tjelesna reakcija. Skoro čitav smisao iskustava vezanih za ispunjenje grubljih želja iscrpljuje se u tjelesnin senzacijama. Zato one ne donose osjećaj ispunjenosti nalik onome koji je prisutan kod finijih želja čije se ispunjenje postiže posredstvom razmišljanja i imaginacije. Svako zamišljanje grubih objekata služi da se naglasi potreba za njihovim posjedovanjem. Pošto grubi objekti grubih želja nijesu dostupni u polusuptilnom svijetu, njihovo zamišljanje može jedino da ishoduje u intenziviranom doživljaju patnje. Kao što u grubom svijetu grube želje donose više patnje nego radosti, tako i u životu poslije smrti ponovo oživljena iskustva vezana za grublje želje čine da patnja prevagne nad radošću. Tako čovjek dospijeva u stanje pakla. Ali kada u postsmrtnom životu, oživljavanjem iskustava vezanih za finije želje prevlada radost, tada čovjek dospijeva u stanje raja.
Old 31-01-08, 11:26   #19
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Grublje čulne želje, kao što su požuda i njeni emocionalni nusprodukti - mržnja i ljutnja, samo uvećavaju obmanu i patnju koja preovladava u stanju pakla. Finije želje, kao što su idealističke aspiracije, afinitet za umjetnost i nauku, dobrostivost prema bližnjima i sve emocije koje to prate, kao i ljubav i osjećanje bliskosti sa drugima - doprinose životu posvećenosti i radosti koja preovlađuje u stanju raja. U tom stanju većina duša ponovo doživljava iskustva stečena tokom zemaljskog života, proživljavajući impresije koje su ostavile za sobom.

Baš kao što zvuk zabilježen na gramofonskoj ploči utihne nakon što igla prođe sve brazde, tako i stanje pakla i stanje raja prestaju onda kada svijest prođe sve utiske koje je ponijela sa sobom iz života na zemlji. Isto kao što je melodija koja se čuje sa gramofonske ploče onakva kakva je prvobitno utisnuta na ploči, tako je i kvalitet intenziviranih, uveličanih doživljaja koja duša ponovo prolazi u posmrtnom životu, strogo određen načinom života koji je bio vođen na zemlji u fizičkom tijelu. Sa tog stanovišta, pakao i raj posmrtnog života su sjenka čovjekovog zemaljskog života.

Međutim, ukoliko bi se posmrtni život pojedinačne duše sastojao samo od pukog misaonog ponavljanja zemaljske prošlosti, stanja pakla i raja ne bi imala nikakav naročiti smisao. Bilo bi to prosto ponavljanje onoga što se već jednom dogodilo. Svijesti se u posmrtnom stanju pruža prilika da na miru, do kraja pregleda zapis o svom zemaljskom životu. Kada se iskustva intenziviraju, čovjek lakše i uspješnije sagledava njihovu prirodu. Na zemlji je svijest većine ljudi, pod pritiskom neistrošenih impresija, okrenuta spolja i u budućnost. Ona je zaokupljena mogućnošću da u sadašnjosti ili budućnosti ispuni i zadovolji svoje impresije. U posmrtnom životu se svijest ljudi nalazi u subjektivnom i retrospektivnom stanju. Sa nestankom onih impresija koje čovjeka ćeraju naprijed, svijest je, kao što je slučaj sa svim prisjećanjima, u najvećoj mjeri zaokupljena ponovnim pregledanjem i procjenjivanjem vrijednosti i značaja prošlih iskustava. Sjećanja na životni zemaljski put i kroz njega stečena iskustva javljaju se mnogo živopisnije nego za vrijeme zemaljskog života. Zemaljski život je već ulovljen na filmskoj traci uma; ostaje samo da se pristupi podrobnom proučavanju uz pomoć filma koji će se projektovati na ekranu subjektivne svijesti.

Prema tome, stanja raja i pakla su sredstva koja pomažu da se asimiluju iskustva stečena u razdoblju zemaljskog života, a upojedinjena duša će tako započeti svoju narednu inkarnaciju u fizičkom tijelu obogaćena prethodnim naravoučenijima. Lekcije naučene kroz svojevrsnu refleksiju i popis iskustava u mentalnom tijelu proživljavaju se kroz patnju ili sreću pojačanog intenziteta. A u narednoj inkarnaciji one će postati integralni dio intuitivne prirode aktivne svijesti, koja pritom neće imati nikakva sjećanje na događaje iz prethodne inkarnacije. Istine koje je um apsorbovao u posmrtnom životu u sljedećoj inkarnaciji postaju sastavni dio urođene mudrosti. Razvijena intuicija je sređeno zgusnuto znanje, prethodno pročišćeno kroz raznorazna iskustva sakupljena tokom prošlih života.

(Iz predavanja indijskog mistika Meher Babe)
Old 31-01-08, 18:26   #20
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Sem vidljivog, fizičkog tijela, čovjek posjeduje još neka suptilnija tijela: astralno, mentalno i kauzalno.
Fizičko tijelo se sastoji iz pet elemenata: zemlja (kosti, tetive, mišići...), voda (krv, mokraća, pljuvačka, suze...), vatra (svi metabolički procesi sagorijevanja), vazduh (svi gasovi, disanje...) i eter (prostor u kojem se sve ovo odvija, bilo na nivou kosmosa bilo na nivou našeg tijela). Ovih pet elememata grade kako mikrokosmos, naše tijelo, tako i makrokosmos.

Astralno tijelo je suptilniji sloj fizičkog tijela. Ono je nešto kao sjenka ili negativ fizičkog tijela. Poput suptilne svjetlosti je, nalik na oblak. Mentalne i emotivne funkcije svakog bića utemeljene su u ovom tijelu. U njemu se nalazimo kada sanjamo ili za vrijeme podsvjesnog stanja svijesti. Na primjer, spavamo duboko i opušteno, u udobnom krevetu. Počinjemo da sanjamo i u snu se nalazimo na moru – plivamo, sunčamo se, uživamo... Pitanje je: ko je na moru, a ko se nalazi u krevetu? Činjenica je da onaj na moru zna mnogo više o svemu nego onaj na krevetu. Astralno tijelo ima ista osjećanja, isti intelekt i isto pamćenje kao i cjelokupno biće. Ono je sastavljeno od želja i od karmi. Unutrašnje, istinsko Sopstvo, ne ostaje sa fizičkim već ide sa astralnim tijelom. Sva osjećanja, misli, želje, žudnje...nalaze se u astralnom tijelu, astralne su prirode. Samo fizičko tijelo umire, ali ono suptilno, u astralnom obliku, ide, nastavlja dalje.
Znači, poslije smrti fizičkog tijela, astralno tijelo nosi sa sobom sva sjećanja, sva iskustva, sve utiske, akcije i reakcije (riječju karme) koji su prikupljeni za vrijeme boravka u fizičkom tijelu. Sva ta iskustva unutar našeg bića ostaju u vidu vibracija. Vibracije su te koje poput vjetra nose čamac. Isključivo od toga u kom smjeru duva vjetar naše karme , zavisi kuda će naše biće ploviti kroz astral, hoće li ka svijetlu ili će u tamu. Jer kada se duša oslobodi fizičkog tijela koje je gravitiralo svojoj matici – Zemlji, tada isti gravitacioni princip koji omogućuje da se istovrsnosti privlače i sjedinjuju čini da svijetle, osvijetljene i prosvijetljene duše odlaze ka svijetlu, u astralne svjetove ispunjene svijetlom, toplinom, harmonijom, ljubavlju, a tamne, odnosno pomračene i mračne putuju u tamne svjetove. Kako ovo shvatiti?
Svaka pojedina duša kroz cio univerzum odaje od sebe vibraciju uvijek iste frekvencije (kao što svaka radio-stanica uvijek ima istu frekvenciju, pa se može lako naći). Ne vibrira samo duša, svaka misao je takođe vibracija kojoj je ta duša izvorište. I ko kakve misli, emocije, osjećaje gaji, kakav život vodi, u takav astralni svijet i odlazi.

Treće je mentalno tijelo. Njegov domet je beskrajan. Um i misli mogu u trenu dosegnuti bilo koje mjesto. Zato je vrlo teško kontrolisati misli. U filozofiji Vedante ima jedna izreka: Čitav svijet postoji u tvom umu. U umu svakog pojedinca postoje bezbrojni nivoi i svjetovi. Svaka misao, svaki osjećaj i svaka ideja stvaraju svijet za sebe. Steći kontrolu nad svojom sudbinom možemo samo ako kontrolišemo svoje misli (a koliko je to značajno, može se viđeti i u objašnjenju astralnog tijela).

Na kraju, imamo kauzalno tijelo. Ono je nešto suptilno od najsuptilnijeg. To je tijelo u kojem je aktuelna sudbina sakrivena. Na tom nivou svijesti leže svi razlozi naše sreće i nesreće. Naše kauzalno tijelo radi već sada, sakuplja karme i priprema astralno tijelo za sljedeći život. Kao što ptica prvo gradi gnijezdo pa onda snese jaje, tako i mi prvo gradimo karmu, iz nje proističe aktuelna sudbina, pa onda novo rođenje. Zbog toga svako djelo treba da bude pozitivno.
Old 02-02-08, 16:01   #21
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Amerikanac dr Rejmond Mudi je početkom sedamdesetih godina XX vijeka objavio knjigu „Život poslije života“, publikujući u njoj desetine slučajeva ljudi koji su medicinski proglašeni mrtvim, a svjedočili su da su za to vrijeme kliničke smrti bili svjesni na „nekom drugom nivou“.
Dr Mudi je bio prvi koji je odista ubijedio javnost da pacijenti, dok bolnički aparati bilježe prestanak rada svih funkcija u njihovom tijelu, ne haluciniraju kada govore o: napuštanju fizičkog tijela, o prolasku kroz tunel, o susretu sa svijetlećim bićem, o osjećanju da su bili u prekrasnom svijetu koji se ne može opisati, da se ’odande’ vraćaju ’ovamo’ sa žaljenjem, štaviše – tvrdi većina obdarena onostranim iskustvom – vraćaju se samo da bi dovršili neku započetu dužnost. Za sve vrijeme doživljavanja pacijenta, aparati vezani za njegovo fizičko tijelo ne bilježe ništa, a medicinsko osoblje ulaže ogroman napor da vrati život klinički mrtvom tijelu. Dr Rejmond Mudi je doveo svoje kolege ljekare u neugodnu situaciju da priznaju samima sebi kako im se pred nosom događalo nešto čudesno, a oni toga uopšte nijesu bili svjesni. Dakako, mnogi ljekari ne prihvataju istinitost ovakvih tvrdnji, jer, kažu, ni jedan njihov pacijent koga su iz kliničke smrti vratili u život nije im ispričao ništa slično. Međutim, ima i takvih kojima su pacijenti govorili o ovakvim svojim iskustvima, ali bi ih sumnjičavi ljekar slušao samo napola, smatrajući ovo iskustvo trikom umirućeg uma.

Kad je tek počeo da istražuje ovu pojavu, dr Mudi je bio ubijeđen da je malo ljudi imalo iskustvo svjesnosti za vrijeme kliničke smrti. Nije raspolagao ni njihovim brojem i, naravno, ni jedan takav slučaj nije bio zabilježen u novijoj medicinskoj literaturi. Kasnije, na osnovu anketa koje je radio Galupov institut, ustanovljeno je da je samo u SAD oko 8 miliona odraslih ljudi doživjelo fenomen tik-do-smrti, a to je otprilike svaki dvadeseti stanovnik te zemlje. Isti institut ustanovio je i devet elemenata koji se mogu doživjeti na pragu smrti. To su: izlazak iz vlastitog tijela, tačna i veoma jasna vizuelna percepcija, zvukovi ili glasovi, osjećanje spokojstva i prestanak bolova, svjetlosni fenomeni, retrospektiva dotašnjeg života, doživljaj boravka u drugom svijetu, susreti s drugim bićima, doživljaj prolaska kroz tunel, prekognicija (oblik vidovitosti). Ne doživi svaki pacijent sve opisane elemente, to je čak veoma rijetko, ali je za autentičnost doživljaja dovoljan jedan ili dva od navedenih elemenata.

Iako u početku i sam veoma skeptičan prema mogućnosti da nakon smrti postoji produženje života, dr Rejmond Mudi, razgovarajuće s povratnicima iz smrti, nadenuo je ovoj pojavi čuveno ime NDE (Near Death Experiences) – iskustva tik-do-smrti. Njegova knjiga „Život poslije života“ doživjela je bezbrojna izdanja širom svijeta. Tokom vremena, iako su zvanični medicinski krugovi svuda u svijetu i nadalje ostali veoma rezervisani u pogledu navedenog fenomena, mnogi ljekari, psihijatri, čak filozofi i uopšte svijet skloniji vjerovanju da još ni izbliza nijesmo otkrili sve tajne Postojanja, inspirisani istraživanjima dr Mudija, upuštali su se sve odvažnije u istu avanturu. Tako je svijet za trideset godina dobio bezbrojna svjedočenja o doživljaju koji se može iskusiti kada se sve funkcije tijela potpuno zaustave.

I Karl Gustav Jung, slavni psihijatar, doživio je iskustvo kliničke smrti usljed iznenadnog srčanog udara. Evo kako u svojoj Autobiografiji opisuje taj doživljaj:
"Odjednom sam se našao na tako velikoj visini sa koje sam sasvim jasno vidio zemaljsku kuglu. Pošto me je prošlo prvo panično osjećanje, ugledao sam pred sobom neku visoku sjajnu građevinu, sličnu našim hramovima. Što sam joj se više približavao, sve više me nešto vuklo da uđem kroz visoka masivna vrata. Osjećao sam da ću unutra naići na mnoga draga bića iz života i da će mi unutra odjednom postati jasne sve tajne života i smrti. Obuzelo me je neko neopisivo stanje duševnog mira i spokojstva. Učinilo mi se da sam upravo riješio sve probleme u životu. A onda me nešto povuklo 'natrag', u bivše tijelo, koje sam ugledo padajući sa visine i u koje sam se zaletio iz sve snage. Iznad sebe sam ugledao zabrinuto lice mog ljekara... Upravo mi je stimulisao zamrlo srce injekcijom nekog jakog sredstva od kojeg sam se vratio - zemaljskoj svijesti. Čini mi se da mi ovo baš nije prijalo, jer će proći tri pune neđelje prije no što ću zaboraviti predivno osjećanje i iskustvo koje sam imao u toku svog kratkog izleta van tijela. Tri neđelje sam gorio od želje da ponovo umrem".

Dr Rasel Nois, profesor psihijatrije na Univerzitetu Ajova koledža za medicinu, koji se bavi fenomenom kliničke smrti i povratnicima iz nje, dobio je iskaz jedne đevojke stare 20 godina, koja je u noći punoj mraza ostala u svojim kolima na napuštenom drumu, u sniježnim nametima. „Poslije izvjesnog vremena su me napali neizdrživi bolovi, kad je hladnoća prodrla duboko u moje tijelo. Bol mi je presjekao sve misli, ali sam ubrzo potom osjetila neko toplo žarenje, koje me je nježno uokvirilo. To je stvorilo neki neopisivo prijatan osjećaj i takvu toplinu, duboko do najdubljeg u meni. Čula sam neku predivnu muziku, opojne ljepote, što me je tako uzdiglo kao da sam se nalazila na nekom čudno lijepom mjestu. Ta muzika mi još uvijek odzvanja u ušima. Ona je bila takve ljepote i harmonije... U isto vrijeme sam viđela neki tanani nježni odsjaj svjetlucanja na horizontu. Za trenutak smo vrijeme, prostor i sama ja bili jedno isto. Bila sam kao opijena, začarana, kada sam viđela ti jedinstvenost i ljepotu.
U bolnici, kada sam došla k sebi, moje tijelo je opet bilo ispunjeno bolovima i borila sam se za svoj život. To smrzavanje je bilo užasno težak i bolan postupak, sama smrt, međutim – tako divna, da, ako kažem ’blaženo iscjeliteljna’, bilo bi suviše malo rečeno“.

Međutim, interesantno je da istraživači iskustva bliske smrti kažu da osobe koje su pokušale samoubistvo pa su uspješno reanimirane, nijesu imale prijatne doživljaje tokom iskustva kliničke smrti. Naprotiv.
Likes pehar Liked
Old 14-02-08, 15:26   #22
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Thanks (Received): 122
Likes (Received): 3187
pehar has disabled reputation

Ne plasim se smrti,samo sto ona sporo dolazi
pehar is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 16:07   #23
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
Likes (Received): 0
sarita na dobrome putu

ne mozemo se plasiti smrti kad i ne znamo kako to izgleda...ali zasigurno se plasimo nacina na koji mozemo doci u situaciju da "saznamo" to..
ovdje je postavljena bila neka anketa plasite li se smrti koja po meni apsolutno nije nikakvo mjerilo prije svega jer je svak razlicito tumaci tako ej ispalo da je vise onih koji se ne boje smrti od ovih drugih..
kad se postavi pitanje "plasite li se smrti" prvo na sta pomislim je nacin na koji bih umrla..bol,mucenje neko itd...dok neko drugi bi pomislio na samo stanje "smrti" i tako zakljucio da se ne boji a mnogi kazu da se ne boje zato sto ne razmisljaju o tome,pitam se kad bi doslo do tog momenta da znamo da cemo umrijeti kako bismo reagovali. Pogotovo me zanima reakcija ovih koji se "ne boje smrti"..vrlo zanimljiva tema kojoj nema kraja
Old 15-02-08, 08:02   #24
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Erih From u Čovjeku za sebe smatra da prećerani strah od smrti "proizilazi iz neuspjeha da se živi život. Taj 'iracionalni strah' izraz je naše zle savjesti što smo traćili život i propuštili šansu da produktivno upotrijebimo svoje sposobnosti... S iracionalnim strahom od smrti povezan je i strah od starenja, strah koji muči još i više ljudi u našoj kulturi".
Stvarnost smrti se negira maltene svuda. Starenje, neizlječive bolesti i umiranje ne smatraju se djelovima životnog procesa, već porazom i izrazom naše nemoći da ovladamo prirodom. Medicinski pristup umiranju još uvijek karakteriše napor i borba da se savlada smrt, a malo pažnje se posvećuje kvalitetu življenja u danima koji predstoje do smrti. Posvećuje se pažnja čovjekovim fiziološkim potrebama, kroz tehnologiju, a zanemaruje psihološko i socijalno. Stvarnost smrti se negira i medicinski radnici, često i pod pritiskom rodbine, skrivaju predstojeću smrt neizlječivim bolesnicima.
Vojislav Kuzmanović u svojim Zapisima o vlastitom umiranju piše sljedeće: "Naravno, ođe u bolnici, tražio sam da se sa mnom govori otvoreno, potpuno otvoreno, i da se ne zavaravamo lažnim dijagnozama ili lažnim situacijama, jer sam zastupao mišljenje da je smrt, uz neke druge stvari, moja najintimnija stvar. Da je smrt ono u što mi se niko nema pravo miješati. Zastupao sam mišljenje da niko nema pravo da mi laže i da mi govori o mojoj trenutnoj bolesti onako kako on hoće, a ne onako kako jeste stvarno".
Uočavajući sve te probleme i shvativši koliko smrt može biti intiman i ljudski vrijedan doživljaj i za umirućeg, kao i za one koji su oko njega, poznati psihijatar Elizabet Kubler-Ros je učinila mnogo da to približi i drugim ljudima. Brojnim seminarima i predavanjima o smrti i umiranju nastojala je pomoći medicinskom osoblju, studentima i svim zainteresovanim koji pomažu ljudima, da preispitaju svoje vlastite strahove ili predrasude o smrti, kako bi poslije toga mogli pomoći umirućim pacijentima da se na neinfatilan način suoče sa svojom smrću.
Likes pehar Liked
Old 18-02-08, 19:42   #25
Paramanand
Moderator

Paramanand's Avatar

Bio je tu, među nama, da i tijelom pokaže da smrt ne postoji! I vjerom, i riječju!

"Vjerovati, najdublje što se može, znači učiti kako se umire bez straha: stari strah od smrti moguće je savladati! Jer, iza svakog straha stoji strah od smrti: kad ne bi bilo smrti, ne bi bilo nikakvog straha. Jaspers misli da je skok iz straha u mir najveći skok koji može izvesti čovjek. Nema te muke u ljudskom iskustvu na koju pravednik nije navikao i za koju nema lijeka.
Na pragu smrti čovjek je sklon da vjeruje: to više nije čovjek od krvi i mesa već tanka svijeća što tiho dogorijeva, istanjen plamičak života, san koji hoda. To jedna sjenka posljednji put korača po svijetu ubijeđena da je bila u pravu.

Nijedan mraz ne pobije cijeli rod, preživi bar jedan plod, za rasplod. Krvave mrlje sa njegovog tijela i danas majke Tereze brišu svojim suzama. Što je mržnja gonitelja bila žešća, to je vjera mučenika bila jača. Išao je kroz život kao golub očerupanih krila i stekao dosta rana koje je uporno liječio njegov bog ljubavi.

Kao janje vođen na klanje, na rastanku sve oprosti.

Bio je kao rijeka: rijeka umre kad stane. Život mu se ugasi poput dana. Eno, gledaj, pade još jedan list sa drveta života: 'šutljiv kao ljubav, vječan kao nada'. Sa smrću njegovom umre jedna svetinja, čije toplo srce primi hladni grob, da se zemlja malčice zagrije. Ostala je uspomena o njemu duga jednu vječnost.

'Nebo i zemlja će proći, ali moje riječi neće proći'. To su riječi koje i poslije 2000 godina zvuče svom vječnom mudrošću i svetošću. Svaka njegova riječ liči na neki cvijet: mirišu na šume, livade i žitna polja!
Putnik bez krova nad glavom, jer njegov krov je nebeski svod i put pred nogama, na kome će sresti bližnjega, što ga šibaju sva četiri vjetra. Navikao je da mu bližnji nanesi bol, prije nego sretne stranca.

On jedan umre za sve, kako svi ne bi umrli za jednoga: jedan nevin iskupi sve grešnike! Umro je mlad, izdan i vrijeđan od onih koje je volio. A ipak usamljen, među njima, više nego u pustinji. Savremenik svih vremena, topao kao ljubav, tih kao nada. To je borba jednoga koji je duševno bogat i mnoštva, koje je duhovno siromašno. Mnoštvo upučuje na količinu, jedan na kakvoću. Za njega, vjera nije zanat i struka, nego božji poziv i dar: ta, on ne prodaje svoga boga!"
Likes pehar Liked
Reply

Tags
smrt

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules