MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 20-10-07, 12:10   #1
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation
Default Laž

Sinoc mi Homer dade ideju za ovu temu.

Zasto mrzimo laž? Koliko cesto lažemo, svjesno ili nesvjesno? Koju laž mozemo da oprostimo,a koju ne? Zasto uopste ljudi lažu?
Old 20-10-07, 12:20   #2
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

anon1 has disabled reputation

Evo ja bih htio kao dio odgovora na to pitanje da naglasim da sam vec o tome pisao i da je to jedna jako bitna stvar u zivotu pojedinca.

Laz mrzimo jer ne razumijemo druge i zbog toga sto budemo obmanuti, navedeni da pogresno donosimo zakljucke i radimo pogresno. Dakle puno je faktora.
Laganje je ono sto gotovo svako radi. Sitna laz i krupna laz. Jako je bitno rajasniti neke detalje. Svaka laz kao takva je losa. Ali u nekim situacijama covjek ak one zeli nekoga da povrijedi istinom laz je jedini izbor. Kad bi se uslo u dublju analizu tog problema uslo bi se u filozofiju a to ne zelim da cinim pogotovo ne jer je tema u psihologiji a i poslo bi suvise daleko.
Oprostiti, treba oprsastati ljudima, kao sto ljudi treba da oprastaju nama. Laz koja je tendenciozna i zlonamjerna je ona koju je najteze razumjeti jer osoba koja (ju) je izrekla je zla osoba koja nema kreativnih ciljeva u zivotu vec joj se sve svodi na (auto)destrukciju.

Laz moze biti dobronamjerna, i tada je opravdana.
Laz moze biti prikrivanje sopstvenih slabosti (umjesto toga je bolje raditi na sebi i ukloniti slabosti- a moze se mnogo toga popraviti da ne kazem sve)
Laz moze biti zlonamjerna sa cisto destruktivnim namjerama kad je ona i za najvecu osudu (mada u principu ne treba suditi drugima, ali opet to je filozofsko-religijsko pitanje pa ne zelim o tome)

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 17:22   #3
lavica
MiM team Početnik

lavica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
lavica nepoznate kvantitete u ovom trenu

NE LAZEM moja najbolja vrlina....hehe nemam obicaja i ne znam lagati....nema potrebe za tim, jer kad tad se sazna istina
lavica is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 13:44   #4
Adam
MiM team Početnik

Adam's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Adam na dobrome putu

svi lazemo...

neko manje neko vise...

ja sam u nekom raspolozenju da ne lazem ili sto manje i svaki dan me to kosta vise i vise, tako da je laganje iz raja izaslo...
osim toga nema ljudi koji mogu da prihvate kompletnu istinu , tako da je bolje lagati...
ja recimo kad dodjem kuci, uvijek mi neka laz iskoci , sve nesto kao da necu ali jbg... uglavno trudim se da sto manje lazem ali prvo vidim moze li osoba da se suoci sa istinom pa onda donodim odluke...
mrzim kd me lazu , zato sto mislim da ja istinu mogu prihvatiti, i svaku istinu prihvatam kao pozitivnu kritiku...i trudim se uticati na to..ako shvatate sta hocu reci..
toliko..
Adam is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 13:50   #5
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Quote:
Originally Posted by Adam View Post
osim toga nema ljudi koji mogu da prihvate kompletnu istinu , tako da je bolje lagati...

mrzim kd me lazu , zato sto mislim da ja istinu mogu prihvatiti, i svaku istinu prihvatam kao pozitivnu kritiku...i trudim se uticati na to..ako shvatate sta hocu reci..
toliko..
Ne potcjenjujes li druge ovime na neki nacin?

I jeste li razmisljali o tome zasto svi mrzimo laz? Na temama tipa "sto mrzite kod drugih", nejcesci odgovor je "laz". Why?
Old 24-10-07, 19:25   #6
Adam
MiM team Početnik

Adam's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Adam na dobrome putu

da, potcjenjujem druge
( recimo ti se razumijes u racunare i tvrdis da ima monogo ljudi koji nemaju pojma o racunarima, podcjenjujes li ti njih ili...)

Last edited by Adam; 24-10-07 at 20:04..
Adam is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 23:06   #7
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Hmmm...moze se i tako gledati na stvar,ali kad bih ja tako nesto tvrdio, to bi u jednu ruku bila istina, a opet bih se sa predrasudom odnosio prema ljudima koje srijecem.
Old 24-10-07, 23:17   #8
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Aaaa kakve predrasuse i kakvo potcjenjivanje, to je istina Klikiću i @Adam, samo bih ja rekao.. Kako mnogo ljudi ne zna da koriste računare niti su informatički obrazovani.., ono kao iz kulture

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 23:20   #9
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Ali kad sretnes covjeka ne mozes da imas nista drugo osim predrasudu ako pomislis u startu da se on ne razumije u kompjutere. Mozda bi jedino prema meni mogao da napravis izuzetak, jer se sa kilometra vidi da stvarno pojma nemam.

Last edited by kliko; 24-10-07 at 23:22..
kliko is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 23:22   #10
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

anon1 has disabled reputation

Ali ces na kraju u zatvor zbog kompjuterskog kriminala ma strucnjak je kliko my friend

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 23:23   #11
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
Ali ces na kraju u zatvor zbog kompjuterskog kriminala ma strucnjak je kliko my friend
gledacu da vas sto vise povucem sa sobom
Old 24-10-07, 23:28   #12
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Govorimo uopšteno o ljudima kliko, Ja sam rekao da je činjenica da je veliki broj ljudi informatički nepismeno (statistika)... Ne govorim konkretno o nekome..., Imao sam slučaj predrasude baš vezano za informatiku (inače ne letim pred rudo po pitanju brzih zaključaka)

Duša od čovjeka, veličanstvena figura ljudska, gorostas duhovni, savršenstvo i kreacija Božja. Enciklopedija sam živa, nepresušni gejzir znanja, oplemenjujem ljude i prostor, sve što dotaknem raste do neslućenih visina...
Old 25-10-07, 09:31   #13
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

A mogu li ja o temi?
Generalno mrzim lazi, lose lazem,izbjegavam ih jer mi je lakse reci istinu nego paziti da se ne otkrije istina,stalno misliti o tome. Ali kao i svi i ja to ponekad radim. Nekad prosto moras slagati! Lazu svi koji kazu da nikad ne lazu. Ma makar roditelje, sefove, profesore. na kraju i prijatelje. Neke sitne lazi, ako ti se ne izlazi a znas da ce se taj neko naljutiti ako kazes istinu, kazes da imas goste (banalan primjer, ali znate na sta mislim).
Necu pricati o izopacenim licnostima, pa cu reci da ljudi lazu da bi zastitili sebe ili druge. Ako se to izbjegava svjesno, super, moze se i oprostiti, ali ako se to cesto radi, koljem, davim,pucam!
Nista ne moze da me povrijedi kao laz, pa i one male. Ali primjecujem da sam pocela da se navikavam na njih. I sto sam starija, sve vise prastam. naravno, zavisi i ko je taj kome prastam, koliko je zasluzio. Jednu vecu laz bih oprostila nekome ko je zasluzio, ali mislim da bih na drugu odustala od te osobe.Vaspitavana sam tako da treba sve da kazem, ma kako lose bilo, a da ce kazna uslijediti ako slazem ili sakrijem.I to, naravno, utice na nas i kasnije.
Old 25-10-07, 17:44   #14
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

upravo mi je rekla sestra da ne umijem da lazem
enivej,trudim se da ne lazem jer me to moze samo uvuci u nepotrebne probleme,ne volim ni da skrivam stvari(pogotovo ne pred osobama sa kojima sam puno u kontaktu tj koje mi znace)cim se slaze nesto ili skrije to mi je cisti dokaz da fali povjerenja a to me neeervira!
ima ljudi koji ne mogu da razumiju ono sta zelim da kazem,u sustini funkijonisem po principu da cu ono sta zelim reci reci po svaku cijenu samo zavisi od osobe kako cu upakovati zeljene misli.
neki to nikad ne shvate,neki shvate ali ide se dalje...
ja u stvari cekam odredjeno vrijeme da bih rekla neke stvari(ako mi zasmeta nesto kod nekog ili tako nesto)...jel to laganje?

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 23:43   #15
Soul
Universe

Soul's Avatar

Soul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auru
Send a message via MSN to Soul Send a message via Skype™ to Soul

ja ne volim da lazem, volim kad sam iskren, a ako lazem, lazem jer moram. Igram posteno
Old 26-10-07, 10:06   #16
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Ne možeš očekivati iskren odgovor na pitanje "lažete li" ?
Ako ti neko kaže da ne laže, nikad ne znaš da li te je slagao, jer ako laže, laže i tad!
Niko i nikad me neće uveriti da postoji čovjek (žena,pogotovo) koj(i)a nije slagao, jednostavno, ma koliko to iracionalno zvučalo, ljudi ne mogu da funkcionišu bez laži.
Stojim iza toga da ima laži i LAŽI! One, lake, pero kategorije, svakodnevne i opravdane. male, obične, koje bukvalno i ne shvatamo kao laži treba nekako izdvojiti.
Recimo kad nekoga sretnem u gradu pa me pita u prolazu “kako si”, ja uvjek odgovorim “dobro, a ti?”, a često baš i nisam dobro!
Ili recimo ovdje na forumu, prisiljeni smo od starta svi da lažemo, jer umjesto normalnog imena zovemo se nekim ludačkim, lažnim imenima..ili nadimcima koje smo sami izmislili!
Ne volim laž, ali često sam oprostila ljudima koji su me lagali! Oprostila,ali ne i zaboravila! Ali to su uglavnom bili ljudi meni više ili manje nebitni! Nekako imam sreću da mi ne lažu ljudi koje volim i prijatelji. Zato mi i jesu prijatelji. Znaju da mi uvijek mogu reći istinu. I obratno.
Jedino nikad ne mogu da oprostim kad MOLIM za istinu, a dobijem LAŽ!
To me pogadja direktno u dušu i srce! I zato nemam opravdanja!
seka is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 10:28   #17
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

Registrovan: Jan 2007
mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Ja umijem da lazem. I bas dobro lazem kad treba.
- Dobar dan, jeli direktor tu.
- Nije, na sastanku je van zgrade
.

Vidjeste li owo... Za cas...
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...

Last edited by mala_mu; 26-10-07 at 10:31..
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 19:26   #18
pehar
MiM team King / Queen

pehar's Avatar

Registrovan: Feb 2007
pehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelupehar svjetlost u tunelu

slazem,a posle 2 minuta kazem izvini slagala sam te,tako da mi laz nije uspesna
pehar is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 21:59   #19
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

ja ne znam shto je vama ..kad chujem izjavu 'prezirem i mrzim lazh', utrobice mi se prevrnu..
Ukapirajte da lazh ne postoji! Postoji samo razlichito vidjenje jedno te iste stvari, situacije...samo zavisi od raspolozhenja u datom momentu...
I kad hocu da 'slazhem', ne umijem! Odaju me ochi, osmijeh, rumeni obrazi (a i zdrava sam jeshna ka' puce, nije od toga)...
Old 28-05-08, 22:22   #20
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by rossonera View Post
ja ne znam shto je vama ..kad chujem izjavu 'prezirem i mrzim lazh', utrobice mi se prevrnu..
Ukapirajte da lazh ne postoji! Postoji samo razlichito vidjenje jedno te iste stvari, situacije...samo zavisi od raspolozhenja u datom momentu...
I kad hocu da 'slazhem', ne umijem! Odaju me ochi, osmijeh, rumeni obrazi (a i zdrava sam jeshna ka' puce, nije od toga)...
Kako ne postoji...

Ja ti kažem da kod mene nije još ni dvadeset o klokova..., a u stvari prošlo je 23.00h... Iako sam svjestan da ne govorim istinu ja ti to prezentujem kao moje viđenje stvari.., zar to nije laž...

Ili imaš na umu nekakvu filozofsku kategoriju u kojoj ljudi planeta i sve ostalo čine misaonu imenicu nečega.., negdje... Ili je možda u pitanju NJešto drugo...

Ili sam promašio temu..., uuups...

Reply

Tags
laž

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules