MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Istorija > Mitovi i legende

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 17-10-07, 08:22   #1
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Thanks (Received): 87
Likes (Received): 755
zagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auru
Send a message via Yahoo to zagorski
Default Mit o Psihi i Erosu

Psiha

(Grč. Psykhe, lat. Psyche - ljubavnica, a zatim i žena boga ljubavi Erosa)

Mit o Psihi i Erosu grčkog je porekla, ali poznat je naviše po verziji iz dela "Metamorfoze ili Zlatni magarac" Apuleja iz Madaura (2. vek p.n.e.). On čini u njemu zaseban deo u obliku bajke koju devojci koju su zarobili razbojnici priča jedna starica kako bi je razveselila. Legenda je bil podjednako raširena i poznata u starom veku kao i danas, i za nju još važi ono što je o njoj napisao Apulej u svojoj knjizi: "Čitaoče, pazi: zabavićes se!"

Bili jednom kralj i kraljica i imali tri prelepe kćeri. Dve starije su sasvim dobro udali, ali po najmlađu, Psihu, mladoženja nikako da dođe: ni kraljević, ni bilo koji drugi mladić. Bila je, naime, tako lepa da joj se svako divio kao kakvoj statui ili boginji. Ubrzo je počelo da se priča da Psiha u stvari i nije obična princeza već nova Afrodita, i mnogi su počeli da joj ukazuju božanske počasti. Priče o njenoj lepoti su se širile, a daljine su je uveličavale. Na kraju su u zemlju njenog oca počeli da hodočaste poštovaoci iz cele Grčke. Opusteli su hramovi u Pafosu, u Knidu i na Kiteri, i ljudi su umesto Afrodite, počeli da poštuju Psihu.

Istini za volju, Psiha tim obožavanjem nije bila oduševljena. Još je manje time bila oduševljena Afrodita. U srdžbi zbog nedopustive lepote obične smrtnice odlučila je da se osveti. Naredila je svom sinu Erosu da rani Psihino srce strelom ljubavi tako da se zaljubi u najružnijeg muškarca na svetu.

U međuvremenu Psihin otac se obratio delfskom proročištu da pita za savet kako da za svoju kćer nađe mladoženju. Dobio je strašan odgovor: da je u venčanoj haljini odvede na visoku stenu iznad ponora gde će mladoženja doći po nju; biće to odvratni zmaj sa telom prekrivenim ljuskama. Protiv proročanstva koje je objavilo volju bogova nije bilo pomoći i kralj se teška srca pokorio. Kad je ostavio kćer na visokoj steni i otišao, dogodilo se čudo: dašak Zefira, boga zapadnog vetra, lako je podigao Psihu i odneo je u dolinu ispod stene. Učinio je to na molbu boga Erosa koji je doleteo do stene da izvrši zapovest svoje majke, ali se u Psihu zaljubio na prvi pogled.

Psiha, razume se, nije znala za Erosovo uplitanje i svom spasenju se čudila. Još je više začudilo kad je na kraju doline ugledala raskošnu palatu. Ušla je i još se više iznenadila: nevidljive sluškinje pripremile su joj kupku, osveženje i postelju. Bilo je dovoljno samo nešto da poželi i želja bi joj se odmah ispunila. Kad je Psiha nakon toga zaspala, tiho joj se primakao mladoženja: to nije bio strašni zmaj, već divni bog ljubavi Eros.

Eros je u svakom slučaju dobro znao zašto je od Psihe zatražio obećanje da nikada neće pokušati da sazna kako on u stvari izgleda. Psiha, međutim, za Erosove razloge nije znala, baš kao što ih ne znamo ni mi. Pod utiskom doživljene slasti prve ljubavi ona mu je to čvrsto obećala. I tako je Psiha počela da živi u prelepoj palati, provodeći dane u samoći, čekajući noć koja joj je donosila ljubav nepoznatog ljubavnika. Jedino što je rastuživalo bile su misli na roditelje i sestre koje je sigurno mučila briga o njenoj sudbini.

Kad je glas o Psihinom nestanku došao do njenih sestara, vratile su se roditeljima da ih uteše. Otšle su i do stene pored koje je ljudsko oko poslednji put videlo Psihu. Tamo su gorko plakale i Psiha je zamolila svog dragog da joj dopusti sastanak sa sestrama jer će one, kad im kaže kako živi, prestati da tuguju. Eros je opomenuo Psihu da je taj sastanak spojen s velikim opasnostima i nagovarao je da se okane toga. Sva Erosova uveravanja ostala su bez uspeha. Kad žena nešo utuvi u glavu, tu je i bog bespomoćan. Eros je zato naložio Zefiru da Psihine sestre prenese u dolinu, a on je nestao pre nego obično.

Sestre su se iskreno obradovale sastanku, ali kad su ugledale prelepu palatu u kojoj je živela njihova najmlađa sestra, u njima se probudila zavist. Počele su da ispituju Psihu o njenom mužu i požele da ga upoznaju. Psiha je okolišala i odgovorila da joj je muž lep mladić koji većinu vremena provodi u lovu, darivala ih zlatom i nakitom i pozvala Zefira da joj sestre odnese nazad na stenu iznad doline.

Na povratku izbila je potiskivana zavist Psihinih sestara. Zato su odlučile da ćute o njenoj sreći i počele da kuju planove kako da se domognu njenog bogatstva. Razume se, Psiha o svemu ništa nije znala, a kad je saznala da očekuje dete, zamolila je svog dragog da joj opet dozvoli susret sa sestrama. Erosovo odgovaranje na ovaj put nije ništa koristilo i tako je Zefir opet doneo njene sestre u dolinu. One su glumile radost zbog očekivanja deteta i zapitkivale Psihu o njenom mužu. Psiha je već zaboravila šta im je prvi put rekla i opisala ga kao solidnog gospodina srednjih godina koji se bavi trgovinom, a koji je upravo na putu u dalekoj tuđini. Sestre su iz toga zaključile da Psiha i ne zna ko joj je muž, a kad im je prilikom njihove sledeće posete to i priznala, počele su da je uveravaju da joj je muž onaj odvratni ljuskavi zmaj o kome je govorilo proročanstvo. Nagovorile su je da se u to sama uveri: da pod posudu sakrije svetiljku i kad joj muž zaspi da mu osvetli lice pa će tako saznati ko je on. U znak svoje velike ljubavi poverile su joj i način na koji će se spasiti: dale su joj oštar nož da ga ubije.
zagorski is offline  
Reply With Quote
Old 17-10-07, 08:23   #2
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

zagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auruzagorski ima famoznu auru

Psiha je pod uticajem svojih sestara i zbog mučne neizvesnosti odlučila da prekrši dato obećanje. Kad joj je dragi noću zaspao, otkrila je pripremljenu svetiljku, uzela nož i prišla postelji. Mutno svetlo otkrilo je da joj je muž sam bog ljubavi Eros. Obradovana htela je da ga poljubi, ali kad se nad njega nadvila, kap vrelog ulja iz svetiljke pala mu je na rame. Bog ljubavi prenuo se iz sna i obuzet srdžbom što je Psiha prekršila dato obećanje, hteo je odmah da odleti. Ali Psiha je, ne gubeći prisustvo duha, obgrlila njegove noge i u sledećem trenutku oboje su leteli visoko u oblacima.

Let nije dugo trajao. Psiha je brzo izgubila snagu, a Eros nije hteo da dozvoli da ona pogine. Vratio je na zemlju i s gorčinom joj prebacio njenu izdaju. Kad je zatim napustio, očajna Psiha nije znala šta da radi i u očajanju se bacila u obližnju reku. Ali vodena struja je, iz ljubavi prema Erosu, opet iznela na obalu. Izmučena čežnjom za dragim i željom da umre, što joj je bilo uskraćeno, Psiha se uputila da sestrama naplati njihovu izdaju kojom su je bacile u nesreću.

Najpre je posetila najstariju i rekla joj da je morala da pobegne od muža jer se, kada ju je prilikom poslednje njene posete potajno video, zaljubio u nju i sada čezne samo za njom. Sestra je na to pohitala do stene i u nestrpljenju da je Eros prihvati skočila u dubinu. Zefir nije imao naređenja da je ponese i ravnodušno je dozvolio da ona izgubi život na stenovitoj padini. Na isti način je poginula i druga Psihina sestra.

U međuvremenu je Afrodita saznala za pustolovinu svog sina. Strašno se razljutila i poslala svoje pratilje da joj odmah dovedu njegovu ljubavnicu. Kad im nije pošlo za rukom da pronađu Psihu, Afrodita je zamolila Hermesa, glasnika bogova, da svuda oglasi da će onaj ko pronađe Psihu dobiti bogatu nagradu. A nagrada zaista nije bila mala: "sedam sočnih poljubaca od same boginje ljubavi". Ljudi su grozničavo počeli da traže Psihu, ali nesrećnoj ženi više nije bilo stalno ni do čega i sama je došla Afroditi.

Nikada se jasnije nije potvrdilo koliko je ljubav zapravo bliska mržnji: ugledavši pred sobom ženu lepšu od sebe, boginja ljubavi pretvorila se u boginju zlobe. Kad je doznala da Psiha očekuje dete i da će tako postati baka, počela je da besni, što se za nju, u hiljadu godina dugoj istoriji grčkih mitova, nije čulo. Naredila je svojim pratiljama da bičuju Psihu, a zatim je i sama počela da je tuče: rastrgla joj je haljinu, čupala kosu i tukla tako dugo dok je nije izdala snaga. Ali to nije bilo sve.

Psiha je dobila tri zadatka. Ako ih reši, spasiće sebi život. Boginja je pred nju rasula gomilu pšenice, ječma, prosa, maka, pasulja i sočiva, pomešala zrnevlje i naredila Psihi da do večeri razdvoji zrnevlje u posebne gomile, inače će umreti. Nesrećnoj Psihi pritekli su u pomoć mravi jer im se sažalila ljubavnica boga ljubavi. Zatim joj je Afrodita naredila da donese čuperak vune od zlatnog runa divljih ovaca koje su pasle na drugoj obali brze i opasne reke. Taj zadatak Psiha je izvršila uz pomoć trske koja joj je savetovala da sačeka dok ovce u podnevnoj vrućini zaspu pa da tada sakupi čuperke vune koji su se uhvatili za grmlje na njihovom putu na pašu. Kao treći zadatak Afrodita je naredila Psihi da donese vodu s izvora nad strmom, klizavom stenom koji su čuvali uvek budni zmajevi. Psiha je i taj zadatak ispunila uz pomoć Zevsovog orla koji se tako odužio za uslugu koju mu je nekada učinio Eros. Afrodita je najzad morala da prizna da je Psiha izvršila postavljene zadatke, ali kako je znala da je ona to sve postigla uz tuđu pomoć, zadala joj je još jedan zadatak - teži od prethodnih.

Prema toj Afroditinoj zpovesti, Psiha je morala da siđe u carstvo sena i od boginje Persefone, žene vladara podzemnog sveta Hada, da izmoli kutiju sa čarobnom bojom. Psiha je shvatila da je taj zadatak jednostavno neostvarljiv i zato se popela na visoku kulu da bi jednostavno skočila u ponor i rešila se svih patnji. Ali to nije bila obična kula, jer je progovorila ljudskim glasom i savetovala Psihu kako da siđe u podzemni svet i kako da se tamo ponaša i šta da uradi da se srećno vrati. Na jedno je posebno upozorila: da Persefoninu kutiju nipošto ne otvara. Kad se srećno vratila na gornji svet, Psiha nije odolela radoznalosti i otvorila je kutiju. Ali u njoj nije bila boja, već ledeni san smrti.

Dugo je Psiha ležala obuzeta snom smrti, na povratku iz podzemnog sveta. ali Afrodita se uzalud nadala da će tako zauvek ostati. Kad je Eros ozdravio od bola koji mu je nanela njegova draga, pošao je da je traži. Čim je ugledao Psihu, skinuo je s nje san, vratio ga u kutiju, nežnim ubodom strele probudio svoju dragu i naredio joj da bez pogovora pođe do njegove majke. Za ostalo će se pobrinuti sam.

Eros je održao svoju reč. Potražio je samog Zevsa i obećao da će mu, ako dozvoli da uzme Psihu za zakonitu ženu, pribaviti najlepšu ljubavnicu na svetu. Da li je ispunio obećanje, nije poznato. Ali Zevs je Psihu od smrtne žene uzdigao u boginju i svečano je predao Erosu da mu zauvek bude žena. Na kraju se s tim pomirila i Afrodita, i kad je nakon venčanja Erosa i Psihe postala baka devojčice, dete je dobilo ime Hedona - Slast.
zagorski is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 18:56   #3
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Thanks (Received): 0
Likes (Received): 3
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Jos, jos!
Old 19-10-07, 20:19   #4
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Quote:
Originally Posted by explosion View Post
Jos, jos!
Jedino neki drugi mit, ovo je sve o Psihi i Erosu
Old 22-10-07, 10:21   #5
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Thanks (Received): 0
Likes (Received): 3
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Pa i mislila sam na neki drugi.

hahaha kako je sladak smajlic!
Old 20-03-08, 20:06   #6
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Evo jedne japanske priče koja me neodoljivo podsjetila na mit o Psihi i Erosu...

SNIJEŽNA ŽENA

U jednom selu u provinciji Musaši živjela su dvojica drvosječa, Mosaku i Minokići. U vrijeme o kojem govorim Mosaku je bio vođa a Minokići njegov šegrt.. Svakog dana su zajedno odlazili u šumu na dvadesetak kilometara od sela. Na putu je trebalo preći široku rijeku na kojoj je bila skela. Nekoliko puta podizan je most na tom mjestu, ali bi ga bujica uvijek odnosila. Kada bi rijeka nadošla, običan most nije mogao odli bujici.

Jedne hladne večeri Mosaku i Minokići su se vraćali kući kad ih uhvati jaka oluja. Stigoše do skele, ali vidješe da je skeledžija otišao, ostavivši skelu sa druge strane rijeke.. Nije bio dan za plivanje pa se drvosječe skloniše u skledžijinu kolibu, srećni što su uopšte našli neko sklonište. U kolibi nije bilo ognjišta na kojem bi se mogla zapaliti vatra. Bila je vrlo mala i čovjek je u njoj jedva mogao da se ispruži. Imala je samo jedna vrata i bila je bez prozora.

Mosaku i Minokići pričvrstiše vrata i legoše da se odmore pakrivši se ogrtačima od slame. U početku im ne bješe mnogo hladno i činilo im se da će oluja brzo prestati.

Mosaku zaspa odmah, a Minokići bijaše budan još dugo, slušajući strašan vjetar i talase sniježne vijavice koji su se razbijali o vrata. Rijeka je urlala, a koliba se povijala i škripala kao brodić na uzburkanom moru. Oluja je bila strašna i svakog časa postajalo je sve hladnije, pa je Minokići drhtao ispod svog kišnog ogrtača. Ipak, najzad, i pored hladnoće, zaspa i on.

Probudila ga je kiša snijega koji mu prekri u lice. Vrata kolibe bijahu izvaljena i prema odsjaju snijega on vidje ženu kako stoji u kolibi, ženu svu u bijelom. Stajala je nad Mosakuom i duvala u njega, a dah joj bješe svijetao bijeli dim. Skoro u istom trenutku ona se okrenu Minokićiju i stade iznad njega. On pokuša da krikne, ali osjeti da ne može da pusti ni glasa. Bijela žena se saginjala nad njim sve više i više, sve dok joj lice skoro ne dotače njegovo i on vidje, iako su ga njene oči veoma plašile, da je bila veoma lijepa.

Gledala ga je izvjesno vrijeme, pa se onda nasmiješi i prošaputa: «Namjeravala sam da i sa tobom učinim isto što i sa ovim čovjekom, ali ne mogu da se ne sažalim nad tobom. Ti si lijep momak; Minokići, i neću ti sada učiniti ništa nažao. Ali ako ikome ikada kažeš, čak i majci, o onome što si vidio večeras, ja ću to saznati i onda ću te ubiti...Zapamti šta sam ti rekla!»

Rekavši to, ona se okrete i izađe iz kolibe. Minokići osjeti da može da se miče pa skoči i pogleda napolje, ali žene nije bilo, a snijeg je i dalje bijesno navaljivao kroz vrata u kolibu. On zatvori vrata i učvrsti ih poduprijevši ih sa nekoliko cjepanica. Pomislio je da to mora da ih je vjetar silom otvorio i da je sve sanjao. Mora da mu je odsjaj snijega u vratima izgledao kao figura žene, ali nije u to bio sasvim siguran. Pozva Mosakua i uplaši se kad ne začu odgovor. On pruži ruku u mraku i dodirnu Mosakuovo lice koje bješe sleđeno. Mosaku je bio ukočen i mrtav.

U zoru oluja prestade i kad se skeledžija nešto poslije izlaska sunca vrati u kolibu, nađe Minokićija kako leži bez svijesti pored smrznutog Mosakuovog tijela. Brzo ga ponesoše kući i uz brižljivu njegu on uskoro dođe sebi, ali ostade dugo bolestan zbog promrzlina koje je zadobio te strašne noći.

On bješe veoma uplašen smrću svog prijatelja, ali ne reče ništa o pojavi žene u bijelom. Čim se oporavio, vrati se svom zanimanju, odlazeći svakog jutra sam u šumu i vraćajući se u sumrak sa tovarom drva koji je uz pomoć majke prodavao.

Jedne večeri, u zimu sledeće godine, dok se vraćao kući on stiže djevojku koja hodaše istim putem. Bila je visoka, vitka djevojka veoma lijepog izgleda, a na Minokićijev pozdrav ona odgovori glasom milim za uho kao dječija pjesma. On pođe uporedo sa njom i počeše da razgovaraju. Djevojka reče da joj je ime Ojuki, da je izgubila roditelje i da ide u grad dgdje ima neke siromašne rođake koji će joj možda pomoći da se zaposli kao služavka. Minokići osjeti kako ga je ova čudna djevojka očarala i da mu, što je duže gleda, izgleda sve ljepša. On je upita je li već zaručena, a ona mu, smijući se, odgovori da je slobodna. Onda ona upita njega da li je oženjen ili vjeren, a on joj reče da, iako ima samo staru majku koju treba da izdržava, pitanje «uvažene snahe» još nije bilo razmatrano.

Posle tih povjeravanja hodali su dugo ćuteći, ali kao što poslovica kaže «kad je želja tu i oči mogu da govore kao usta». Uskoro stigoše do sela i, pošto su se mnogo svidjeli jedno drugom, Minokići zamoli Ojuki da se malo odmori u njegovoj kući. Posle stidljivog oklijevanja ona ode sa njim, a njegova majka lijepo je dočeka i pripremi joj toplu večeru.

Ojuki se tako lijepo ponašala da se odmah svidje Minokićijevoj majci koja je ubijedi da odloži put. Kao prirodni nastavak svega, Ojuki ne ode u grad, Ostala je u kući kao «poštovana snaha».

Ojuki se pokazala kao dobra snaha. Kada je Minokićijeva majka bila na samrti – nekih pet godina kasnije – njene poslednje riječi bijahu izrazi osjećanja i hvale za ženu svog sina. Ojuki je Minokićiju rodila desetoro djece, dječaka i djevojčica, sve lijepu djecu sa veoma finom bijelom kožom.

Seljani su Ojuki smatrali divnom osobom, različitom od njih samih. Većina seoskih žena rano ostari, ali Ojuki, čak i pošto je rodila desetoro djece, izgledala je isto onako mlada i svježa kao prvog dana kad je došla u selo.

Jedne noći, kada su djeca otišla da spavaju, Ojuki je šila uz svjetlost papirnog fenjera, a Minokići, gledajući je, reče:

«Kad te gledam ovako kako ovdje šiješ, sa tim svjetlom na licu, počinjiem da mislim na čudnu stvar koja mi se dogodila kad sam bio mladić. Tada sam vidio ženu isto tako lijepu kao ti sada – stvarno, bila je baš kao ti.»

Ne dižući oči sa svoga rada, Ojuki mu reče:»Ispričaj mi o njoj...Gdje si je vidio?» I Minokići joj ispriča o onoj groznoj noći u skeledžijinoj kolibi, o bijeloj ženi koja je stajala nad njim i šaputala mu na uho. I on reče: U snu ili na javi, to bješe jedini put da sam vidio to biće, isto tako lijepo kao ti. Naravno, ona nije bila ljudsko biće i bojao sam je se, strašno bojao, a ona bješe tako bijela! Zaista, nikada nisam mogao da se uvjerim da li to bješe san ili stvarna sniježna žena.»

Ojuki baci ručni rad, ustade, pokloni se pred Minokićijem i kriknu mu u lice:

«To sam bila ja! Ja, ja! To je bila Ojuki! I rekla sam ti tada da ću te ubiti ako ikada kažeš i riječ o tome.! Ali zbog one djece što tamo spavaju neću te ubiti iako bih željela da to uradim ovog trenutka! I zato se dobro, dobro staraj o njima jer ako ikada budu imala razloga da se na tebe požale, postupiću prema tebi onako kako si zaslužio!»

Dok je vikala, glas joj postajao sve tanji, kao zavijanje vjetra, i o na se pretvori u svijetlu bijelu maglu koja se spiralno podigla do krovnih greda nestala kroz badžu na krovu...Nikada je više niko nije vidio.
Old 24-03-08, 13:17   #7
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Thanks (Received): 2
Likes (Received): 5
BlackWoman has disabled reputation

Zagorski, svača čast! Uživala sam čitajući.
Dobio si od mene jedan zeleni kartončić reputacije, jer ne mogu dati više.

Tags
erosu, mit, psihi

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules