MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Roditeljski kutak

Notices

Roditeljski kutak Savjeti za roditelje

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 19-09-07, 00:52   #1
inzaghi9
MiM team King / Queen

inzaghi9's Avatar

Registrovan: Jan 2007
inzaghi9 nepoznate kvantitete u ovom trenu
Default Većina decu vaspitava batinama

Glupačo jedna... Samo ti nisi mogla da se upišeš u gimnaziju. Nesposobna si za bilo šta. Jadna ja kad sam te takvu rodila. Šta da radim s tobom? Završićeš na ulici... - urlala je, između dva „vaspitna“ šamara, majka petnaestogodišnje Sanje. Devojčica je samo ćutala...
Slični i još drastičniji primeri vaspitavanja dece česta su pojava u mnogim porodicama u Srbiji. Vlastite neostvarene želje i frustracije povod su da roditelji pred svoju decu postavljaju zahteve koje ona nisu u stanju da ispune. A onda počinje kažnjavanje: omalovažavanje, šamaranje, čupanje, davljenje, prebijanje...
Istraživanje Unicefa pokazalo je da više od 70 odsto roditelja u Srbiji kažnjava svoju decu - verbalno ili fizički. Oliver Petrović, rukovodilac odeljenja u Unicefu za rani razvoj, kaže da kod nas nedopustivo mnogo roditelja vaspitava svoju decu upotrebljavajući pogrešne metode, fizičko i verbalno kažnjavanje. On ističe da su tokom istraživanja nailazili na majke koje su plakale zato što su tukle svoju decu. Ali govorile su da one ne znaju za drugi model vaspitavanja, jer su i same tako odgajane.
- Oko 73 odsto roditelja u Srbiji nepravilno vaspitava svoju decu. Nepravilno je da se deca vaspitavaju tako što se verbalno ili fizički kažnjavaju. Nazivanje dece pogrdnim imenima, kao što su „glupačo“, „magarčino“, „kretenu“... spada u verbalno kažnjavanje. Otprilike jedna trećina dece je vaspitavana tako što se na njih vikalo i što su ih roditelji nazivali pogrdnim imenima. Fizičko kažnjavanje ima dve forme: blaže (treskanje, udaranje po guzi...) i teže kažnjavanje ili prebijanje. Negde oko sedam odsto dece u Srbiji je teško zlostavljano. To znači da su to deca koja su prebijena... - kaže za „Blic“ dr Petrović.
On upozorava na to da oko šest odsto roditelja nije fizički ili verbalno kažnjavalo decu, ali nije ni upotrebljavalo metode vaspitavanja koje stručnjaci preporučuju. To se označava kao potpuno zanemarivanje dece i predstavlja veliki rizik.
Oko 20 odsto roditelja u Srbiji, pokazuje istraživanje Unicefa, na pravilan način vaspitava svoju decu.
- Oni razgovaraju sa decom, objašnjavaju im šta je dobro, a šta ne... Imaju vremena da dete saslušaju, posmatraju ga, i bez kažnjavanja rešavaju sve probleme. Poruka novog vremena je da roditelji treba bez ustezanja da pokažu deci svoje emocije, jer ljubav ne može da im škodi. Bapske priče: „batina je iz raja izašla“ i „mene su tukli, pa šta mi fali“ su prevaziđene - naglašava dr Petrović.
Stres i briga za preživljavanje kojem su izloženi roditelji, slažu se stručnjaci, najčešći su razlozi zbog kojih oni kažnjavaju decu.
- Društvo u tranziciji, sa toliko preživljenog stresa kao što je naše, dovelo je do toga da se u porodicama nagomilani bes često iskaljuje na deci - kaže Ljiljana Ivanišević, psiholog i edukator na SOS dečjoj liniji, upozoravajući da u Srbiji još uvek prevladava mišljenje da je „batina iz raja izašla“.
Ona kaže da se deca koja se javljaju stručnjacima SOS dečje linije najčešće žale na emocionalno zlostavljanje, gde su zlostavljači upravo njihovi roditelji i vršnjaci. Sledi fizičko zlostavljanje, na koje se češće žale dečaci nego devojčice, i na poslednjem mestu je seksualno zlostavljanje.
- Nažalost, deca se najviše žale na ljude koji su im najbliži - kaže Ljiljana Ivanišević.

„Broj za problem tvoj“ - SOS dečja linija
Na SOS dečjoj liniji u prvih godinu dana rada primljeno je više od 15.000 poziva. Na ovoj liniji trenutno radi 30 obučenih telefonskih savetnika. Dečja linija je član „Child Helpline Internationala“, organizacije koja okuplja 170 zemalja sveta.
„Broj za problem tvoj“, telefon dečje SOS linije je 0800-123456 i otvoren je 24 časa dnevno. Svi pozivi su besplatni i anonimni po izboru, a sadržaj svih razgovora je poverljiv.

Najčešći oblici verbalnog kažnjavanja:
- omalovažavanje
- okrivljavanje bez razloga
- pretnje
- zastrašivanje
- ograničavanje kretanja
- ismevanje
- diskriminacija svake vrste

Najčešći oblici fizičkog kažnjavanja:
- šamaranje
- šutiranje
- bacanje
- trešenje
- davljenje
- prebijanje

izvor: Burek
"On daje snagu umornome, i nejakome umnožava krijepost" (Isaija, 40:29)

"...jer kroz Njega živimo što znači dobijamo životnu snagu. I mičemo se, dobijamo energiju kretanja, ostvarujemo svoju potpunost" (Djela svetijeh apostola, 17:28)

"Po vjeri vašoj neka vam bude" (Jevanđelje po Mateju, 9:29)

"Evo dana, koji stvori Gospod. Radujmo se i veselimo se u nj" (Psalam 118:24)

"Nemoj se žestiti..." (Psalam 37:1)
inzaghi9 is offline  
Reply With Quote
Old 19-09-07, 09:29   #2
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

ovo što sam pročitala me je stvarno potreslo! jako sam osjetljiva na ove teme! živim u realnom svjetu i znam da se takve stvari dešavaju, vidim ih oko sebe, ali ipak nisam znala da je u tim razmjerama!
imam djevojčicu od 6 godina i ne vidim razlog zbog kojeg bih je ja morala udariti! puno sa njom pričam i baš o svemu. nikad nisam odbila da joj nešto odgovorim. normalno svaki odgovor prilagodim njenom uzrastu! nekad joj dodje pa se inati i neće da posluša, ali vjerujte mi,samo malo podignem glas da vidi da sam ozbiljna i odma uradi šta sam od nje tražila!
na one priča ne mogu mu ništa ili takav se rodio,ili neće da posluša bez batina uopšte ne znam šta komentarisati!
a kad vidim na ulicu ili bilo gdje drugo da neko bije djete jednostavno ne mogu a da ne reagujem!
a ne daj Bože da moje djete neko takne! pa bio to samo šamar sama pomisao na to sledi mi krv u venama!
seka is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 09:36   #3
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Quote:
Originally Posted by inzaghi9 View Post
Glupačo jedna... Samo ti nisi mogla da se upišeš u gimnaziju. Nesposobna si za bilo šta. Jadna ja kad sam te takvu rodila. Šta da radim s tobom? Završićeš na ulici... - urlala je, između dva „vaspitna“ šamara, majka petnaestogodišnje Sanje. Devojčica je samo ćutala...
Slični i još drastičniji primeri vaspitavanja dece česta su pojava u mnogim porodicama u Srbiji. Vlastite neostvarene želje i frustracije povod su da roditelji pred svoju decu postavljaju zahteve koje ona nisu u stanju da ispune. A onda počinje kažnjavanje: omalovažavanje, šamaranje, čupanje, davljenje, prebijanje...
Istraživanje Unicefa pokazalo je da više od 70 odsto roditelja u Srbiji kažnjava svoju decu - verbalno ili fizički. Oliver Petrović, rukovodilac odeljenja u Unicefu za rani razvoj, kaže da kod nas nedopustivo mnogo roditelja vaspitava svoju decu upotrebljavajući pogrešne metode, fizičko i verbalno kažnjavanje. On ističe da su tokom istraživanja nailazili na majke koje su plakale zato što su tukle svoju decu. Ali govorile su da one ne znaju za drugi model vaspitavanja, jer su i same tako odgajane.
- Oko 73 odsto roditelja u Srbiji nepravilno vaspitava svoju decu. Nepravilno je da se deca vaspitavaju tako što se verbalno ili fizički kažnjavaju. Nazivanje dece pogrdnim imenima, kao što su „glupačo“, „magarčino“, „kretenu“... spada u verbalno kažnjavanje. Otprilike jedna trećina dece je vaspitavana tako što se na njih vikalo i što su ih roditelji nazivali pogrdnim imenima. Fizičko kažnjavanje ima dve forme: blaže (treskanje, udaranje po guzi...) i teže kažnjavanje ili prebijanje. Negde oko sedam odsto dece u Srbiji je teško zlostavljano. To znači da su to deca koja su prebijena... - kaže za „Blic“ dr Petrović.
On upozorava na to da oko šest odsto roditelja nije fizički ili verbalno kažnjavalo decu, ali nije ni upotrebljavalo metode vaspitavanja koje stručnjaci preporučuju. To se označava kao potpuno zanemarivanje dece i predstavlja veliki rizik.
Oko 20 odsto roditelja u Srbiji, pokazuje istraživanje Unicefa, na pravilan način vaspitava svoju decu.
- Oni razgovaraju sa decom, objašnjavaju im šta je dobro, a šta ne... Imaju vremena da dete saslušaju, posmatraju ga, i bez kažnjavanja rešavaju sve probleme. Poruka novog vremena je da roditelji treba bez ustezanja da pokažu deci svoje emocije, jer ljubav ne može da im škodi. Bapske priče: „batina je iz raja izašla“ i „mene su tukli, pa šta mi fali“ su prevaziđene - naglašava dr Petrović.
Stres i briga za preživljavanje kojem su izloženi roditelji, slažu se stručnjaci, najčešći su razlozi zbog kojih oni kažnjavaju decu.
- Društvo u tranziciji, sa toliko preživljenog stresa kao što je naše, dovelo je do toga da se u porodicama nagomilani bes često iskaljuje na deci - kaže Ljiljana Ivanišević, psiholog i edukator na SOS dečjoj liniji, upozoravajući da u Srbiji još uvek prevladava mišljenje da je „batina iz raja izašla“.
Ona kaže da se deca koja se javljaju stručnjacima SOS dečje linije najčešće žale na emocionalno zlostavljanje, gde su zlostavljači upravo njihovi roditelji i vršnjaci. Sledi fizičko zlostavljanje, na koje se češće žale dečaci nego devojčice, i na poslednjem mestu je seksualno zlostavljanje.
- Nažalost, deca se najviše žale na ljude koji su im najbliži - kaže Ljiljana Ivanišević.

Na SOS dečjoj liniji u prvih godinu dana rada primljeno je više od 15.000 poziva. Na ovoj liniji trenutno radi 30 obučenih telefonskih savetnika. Dečja linija je član „Child Helpline Internationala“, organizacije koja okuplja 170 zemalja sveta.
„Broj za problem tvoj“, telefon dečje SOS linije je 0800-123456 i otvoren je 24 časa dnevno. Svi pozivi su besplatni i anonimni po izboru, a sadržaj svih razgovora je poverljiv.

- omalovažavanje
- pretnje
- zastrašivanje
- ograničavanje kretanja
- ismevanje

- šamaranje
- šutiranje
- bacanje
- trešenje
- davljenje
- prebijanje

Da, i mene su tukli i stvarno mi nista ne fali...
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 09:50   #4
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

Registrovan: May 2007
mozak na dobrome putu
Send a message via Skype™ to mozak

i mene i izraszao sam u baš finog momka tako da nisam protiv batina..
Old 19-09-07, 10:44   #5
mary
MiM team Guru

mary's Avatar

Registrovan: Feb 2007
mary has disabled reputation

Mene nikad nisu tukli i nista mi na fali
mary is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 10:55   #6
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by inzaghi9 View Post

Na SOS dečjoj liniji u prvih godinu dana rada primljeno je više od 15.000 poziva.

- omalovažavanje
- pretnje
- zastrašivanje
- ograničavanje kretanja
- ismevanje

- šamaranje
- šutiranje
- bacanje
- trešenje
- davljenje
- prebijanje

svako je od nas bar jednom je dobio od roditelja batine! ali ne može niko da kaže da djete koje odrasta u modricama, koje ne zna za ljubav, nego samo batine ; koje ne mora da dobija batina, ali se svakodnevno na njega viče, ili gleda kako otac majku tuče, što je po meni isto tako emocionalno zlostavlljanje može da izraste u emocionalno stabilnu osobu!
Old 19-09-07, 11:07   #7
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

Mislim da je u toku podizanja djece skoro nemoguce izbjeci da im prishijemo jednu po guzici. Nekad je u nekim slucajevima to stvarno nezbjezno. Postoji razlika izmedju vaspitnih batina i zlostavljanja djece. Postoji VELIKA razlika izmedju to dvoje.

Svoju djecu ne bijem, ni vaspitno ni nikako. Imam jedan poseban sistem vaspitavanja koji zasad funkcionise. Iako ih ne udaram i ne galamim na njih, opet imaju postovanje prema onome sto im ja kazem i od svihclanova familije ja imam najveci autoritet nad njima, kako u stvari i treba da bude.
Old 19-09-07, 11:31   #8
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Mislim da je u toku podizanja djece skoro nemoguce izbjeci da im prishijemo jednu po guzici. Nekad je u nekim slucajevima to stvarno nezbjezno. Postoji razlika izmedju vaspitnih batina i zlostavljanja djece. Postoji VELIKA razlika izmedju to dvoje.
potpuno se slažem sa tobom! razlika je zaista velika!
ja inače ne mogu da ne reagujem kad je u pitanju bilo koji vid zlostavljanja, a pogotovo kad su djeca u pitanju! i da me neko ne bi pogrešno razumio želim da kažem da mene nisu roditelji, a ni niko drugi, tukli!
Old 19-09-07, 13:20   #9
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

bogomi su mene lesili, ito njih vise iz familije...
a ja nebih mogao biti djecu, vise bi volio da to cini majka, pa neka nju mrze a ne mene
Baron is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 13:22   #10
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Quote:
Originally Posted by Baron View Post
bogomi su mene lesili, ito njih vise iz familije...
a ja nebih mogao biti djecu, vise bi volio da to cini majka, pa neka nju mrze a ne mene
Pa mene je recimo majka lesila. Tata me je udario 1 i toga se cesto sjetimo, jer je plakao posle toga sat vremena... a uvijek me je vise bilo strah od njega, nego od majke, iako je ona bila ta koja je zavodila red i mir kod mene.. Ja dijete nebi mogla izbit nikako rukom, motkom mozda, zaboli ruka brzo...
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 23:08   #11
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Registrovan: Aug 2007
Batboy uskoro postaje slavan

Zaista, postoji drugi način osim istući dijete...

I sam sam kao dijete znao dobiti po koji put šibum, ali mi je uvijek teže padalo to da budem postiđen.

Kod dijece agresija izaziva agresiju, djeca su mali ljudi koji razumiju sve samo nemaju dovoljno pravih informacija da sve to analiziraju, često ne razumiju zbog čega su tako teško kažnjena.

Vjerujte mi da ona imaju mnogo jače izraženu saosjećajnost, mnogo veću ljubav prema ljudima oko sebe, kao i mnogo veći osjećaj srama.

Djeca su nevina i krhka, uče od roditelja i od okoline. Roditelji su ti koji ih kvare, batine izazivaju uvijek negativnu reakciju.... Samim tim i oni će se odnositi prema drugima nasiljem, jer trpeći batine uče da je nasilje to koje će ih dovesti do cilja. Tako da oni batinama rješavaju probleme sa okolinom... Najčešće djeca koju tuku kod kuće budu nasilna i u školi.

Djeca zahtjevaju veliku pažnju i zato ne bih svakoj šuši dao da ima dijete.

Objasnio bih sve detaljnije, ali mi je desanka nastradala pa ne mogu da kuckam.

PozZ
Bat.....
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 14:03   #12
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Batina je iz raja izasla
explosion is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 05:53   #13
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

ciju cu djecu da mlatim ako necu svoju? i mene su mlatili pa sto ne bi i ja.

ja mislim da to djecu moralno uzdize
Old 23-09-07, 15:30   #14
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

ovaj,ja obicno kad bih dobila batine onda bi ih dobila da se pamte...moji su na parolu-sve ili nista...ne pali kod mene jedan samar,mene moras nogama i rukama,mada ponovo ne poslusam,ali nema veze.

u svakom slucaju,djecu ne valja bit cisto reda radi da bi se iskalio bijes koji se talozi danima,pa na koga ces-ajmo malo na sina,nego ih treba bit s razlogom.ali naravno,samo dok su mali.
nakon toga djeci treba prilziti pricom koja ne lici na sledece"stidim se sto sam ti roditelj,nista dobro nisi napravila u zivotu"i tako dalje...

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 20:36   #15
kameleon
MiM team Početnik

kameleon's Avatar

Registrovan: Mar 2007
kameleon na dobrome putu
Tucite svoju decu čim primetite da počinju da liče na vas.

Mozda će od njih postati ljudi!

D. Radović
kameleon is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 13:48   #16
Blade
Moderator

Blade's Avatar

Registrovan: Nov 2007
Blade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auruBlade ima famoznu auru

Najlakše je tući djecu...

Djeca su slabija od odraslih, a odrasli snažniji od djece. Ne vjerujem da će se iko usuditi da udari jačeg od sebe! Zato, ljudi koji tuku djecu tj. ljudi koji tuku slabije od sebe, obično su oni kojima treba ozbiljna psihološka pomoć, tj. pomoć psihijatra.

To je isto kao kad zgazite mrava...zgazićete ga zato što znate da vam ništa ne može...zamislite da vam se dinosaurus zamjeri...njega niko ne bi pokušao da zgazi...

Izgleda da je stvarno tačno da si veći što si jači...

Fala Bogu, mene nikad nisu tukli...a jesmo se svađali koliko smo mogli..viču roditelji, derem se ja i onda smo kvit
Old 20-04-08, 14:05   #17
nestasni_cipiripi
MiM team King / Queen

nestasni_cipiripi's Avatar

Registrovan: Feb 2008
nestasni_cipiripi uskoro postaje slavan
Send a message via MSN to nestasni_cipiripi Send a message via Yahoo to nestasni_cipiripi

A bogami i mene su pljaskali i zbog skole i raznih stvari.I svake te batine su me opametile.A jedino ne mogu shvatit ove mlade mame,kojima kad dijete padne,pa ga biju na sred ulice
nestasni_cipiripi is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 14:29   #18
Zor_djevojka
Pa$aka

Zor_djevojka's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Zor_djevojka has disabled reputation

Samo mu uskratite ono do chega mu je najvishe stalo i budite dosljedni tome (izlaske, dzeparac, drushtvo, crtane filmove i sl)..bez batina i bilo kakve dreke. Podjite od sebe...Rezultati su zapanjujuci...
Old 21-04-08, 08:21   #19
Algol
MiM team Forumaš

Algol's Avatar

Registrovan: Nov 2006
Algol nepoznate kvantitete u ovom trenu

Quote:
Originally Posted by rossonera View Post
Samo mu uskratite ono do chega mu je najvishe stalo i budite dosljedni tome (izlaske, dzeparac, drushtvo, crtane filmove i sl)..bez batina i bilo kakve dreke. Podjite od sebe...Rezultati su zapanjujuci...
Potpuno se slazem! Najbitnije je da zna da postoje neka pravila i ako ih prekrsi kazna mora da slijedi- bez izuzetka! Sve se moze rijesiti bez batina. Najgore je kad roditelji izbiju dijete, a onda ga tjese posle toga i izvinjavaju se.Ili ga majka izbije, a onda tata dodje da ga tjesi i obratno. To apsolutno nema efekta.

http://i115.photobucket.com/albums/n...orafortuna.gif
Algol is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 10:38   #20
MirIam
Put Your Lights On

MirIam's Avatar

Registrovan: Oct 2007
MirIam na dobrome putu

Možda je mnogo bolja metoda lepa reč, ili razgovor, samo u izuzetnim slučajevima vaspitna po guzi. Batinama se ništa ne postiže, možda pojedini roditelji na taj način nađu ventil za pražnjenje.
Ali prebiti rođeno dete može samo tiranin. U mom vaspitanju nije primenjivana ta metoda, otac je imao autoritet nad nama i ako nikada nije podigao ni glas ni ruku.

Tags
batinama, decu, vaspitava, većina

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules