MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-08-07, 00:30   #1
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

Registrovan: Jan 2007
mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu
Default Koža poslije sunčanja

Postoji li ista da poslije suncanja mogu da namazem, da mi se nebi gulila (ili jos gore - perutala) koza? Dobila sam bas super boju, ali primjecujem da mi je od suncanja koza maalko suvlja. Ne bih voljela da pocnem da se gulim ili whatever...
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline  
Reply With Quote
Old 13-08-07, 09:49   #2
mary
MiM team Guru

mary's Avatar

Registrovan: Feb 2007
mary has disabled reputation

Koristi bilo koje mlijeko za tijelo koje sadrzi neko ulje
mary is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 15:55   #3
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

Kupila sam Pavlovicjevu... Pomogla mi je, a i stavljam je samo na ramenima i rukama, posto mi je jedino tu koza suvlja. Inace za tijelo koristim Niveino mlijeko za tijelo, ono plavo, klasicno, obozavam ga, a imam i neko Dove, Oriflame Satin i ono je dobro.
Mary kako je na moru?
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...

Last edited by mala_mu; 13-08-07 at 15:58..
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 09:00   #4
mary
MiM team Guru

mary's Avatar

mary has disabled reputation

Na moru je divno.Javi se ako budes dolazila u Boku.Trenutno sam tu.
mary is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 20:48   #5
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Amelie na dobrome putu

a ima li neki nacin da se boja sacuva a ne da mi nestane nakon kratkog vremena?

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 00:56   #6
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

U solarijum 2 puta nedeljno. Mary, zavrsila sma gostovanje u Boki, prije par dana...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-08, 22:04   #7
Angelina75
otisla

Registrovan: Dec 2007
Angelina75 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Amelie View Post
a ima li neki nacin da se boja sacuva a ne da mi nestane nakon kratkog vremena?
Quote:
Originally Posted by mala_mu View Post
U solarijum 2 puta nedeljno.
ja ne bih preporucila solarijum ni pod tackom razno...a evo i zasto:

Ne preterujete sa nabacivanjem bronzane boje u solarijumu

Kvarcovanje pospešuje rak kože

Više od dva miliona ljudi na planeti boluje od nekog od oblika raka kože, a samo od malignog melanoma svake godine oboli još 132.000 ljudi. Čovečanstvu u narednih deset godina preti opasnost od povećanja broja obolelih od malignih kožnih, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija. Kao najčešći uzrok stručnjaci navode kvarcovanje za lepotu.
Godišnje od raka kože u Srbiji oboli više od 3.000 ljudi, dok maligni melanom, najteži oblik tumora kože koji se jako teško leči, svake godine dobije 462 stanovnika Srbije, poslednji su podaci Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
- Broj maligniteta kože u stalnom je porastu i u direktnoj je vezi sa izlaganjem suncu i tamnjenjem u solarijumu - kaže za „Blic“ Ana Jovićević-Bekić, načelnik Odeljenja epidemiologije i prevencije u Institutu za onkologiju.
Alarmantno upozorenje upućeno je i hrvatskoj javnosti. Prema podacima zagrebačke Klinike za kožne bolesti „Sestre milosrdnice“, samo u toj klinici svake godine raste broj obolelih od raka kože za 15 odsto. Ako se nastavi takav trend, u Hrvatskoj bi u narednih deset godina svaka druga osoba mogla da oboli od nekog oblika tumora kože. Kao najčešći uzrok oboljenja hrvatski stručnjaci navode kvarcovanje u solarijumu.

Upozorenje bez odjeka
Iako lekari već godinama upozoravaju da bezbedno sunčanje ne postoji i ističu opasnost od dobijanja raka kože, njihova upozorenja uglavnom ostaju bez odjeka. Broj solarijuma se iz godine u godinu povećava, a ubrzano raste i broj njihovih korisnika.
Mnogi stručnjaci smatraju da je sunčanje u solarijumu štetno za zdravlje i da ne štiti od sunčevog zračenja. Deset odlazaka u solarijum godišnje posle nekoliko godina može da dovede do preranog starenja kože, pojave staračkih pega i fleka, raka kože ili katarakte, jer na svaku primljenu dozu UV zračenja u solarijumu treba dodati i ukupnu godišnju dozu zračenja koju čovek prima od sunca.

Drugi stručnjaci, opet, smatraju da je kvarcovanje na što bezbednije od direktnog izlaganja suncu.

- Sunčanje u solarijumu je kontrolisano sunčanje jer vi sami odredite količinu energije koju želite da primite, dok na suncu možete i da ne primetite da ste izgoreli. Međutim, tu postoji drugi problem. U većini salona lepote koji imaju solarijume ne rade stručnjaci, dermatolozi, već obični radnici koji često ne umeju da odrede koliko bi koji klijent trebalo da provede vremena pod kvarcnim lampama - kaže za „Blic“ Aleksandar Adamović, direktor Zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu.

Nije sigurno ko bi u Srbiji trebalo da kontroliše ispravnost solarijuma. Iz Ministarstva zdravlja uputili su nas prvo na Ministarstvo trgovine, turizma i usluga, a oni nazad na Ministarstvo zdravlja. Odatle nas je Sanitarna inspekcija uputila na Ministarstvo za rad i tako u krug. Iz razgovora sa vlasnicima salona saznajemo da inspekcija, koja god da je nadležna, iz nekog razloga ne zalazi baš u sve salone. Kako su nam rekli u salonu „Evita“ na Karaburmi, njihov rad je kontrolisala „neka inspekcija“, ali se ne sećaju koja, dok nam je upravnik Rekreativnog centra „Taš“ Bora Tačić rekao da kod njih inspekcija nije dolazila.

Provera lampi
- U solarijumu nema šta da se pokvari. Jedino lampe mogu da rade više sati nego što bi trebalo, ali ni tada nisu štetne, jedino što gube dejstvo, pa vam se može desiti da izađete beli iz solarijuma. Svaki naš korisnik može da proveri koliko su sati lampe radile pritiskom na jedno dugme. Na našim vratima stoji obaveštenje koliko minuta ko, u odnosu na tip kože i stepen pripremljenosti, može da provede u solarijumu. Ako neko hoće da pretera, to je njegova stvar - kaže Tačić.

Zaposleni u solarijumima kažu da svakom daju uputstvo koliko treba da se sunča, ali da ih mnogi njihovi klijenti ne poslušaju. Često se dešava i da se devojke, koje u njihovom solarijumu pocrvene, ogluše na savete da naprave pauzu bar nekoliko dana do sledećeg sunčanja. One jednostavno odu u drugi solarijum i onde zarade jake opekotine.

Kako za sada ne postoji mogućnost da se upotreba solarijuma u kozmetičke svrhe zabrani, Svetska zdravstvena organizacija poslala je preporuku svim zemljama da se zabrani odlazak u solarijum mlađima od 18 godina. U nekim zemljama se zalažu da se donese propis o obavezi da na solarijume bude postavljen natpis o potencijalnim štetnim efektima izlaganja UV zračenju, kao što se stavlja upozorenje na paklicu cigareta.

izvor "Blic"

Foul appearance hide fair reality!
Angelina75 is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
koža, poslije, sunčanja

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules