MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-09-06, 07:05   #1
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation
Default Subliminalne poruke

Znamo da su mediji moćna stvar. A čuli smo da se neko "truje" dnevnikom, vijestima, emisijama "političkog" karaktera itd.
Radi se o fenomenu koji se pojavio 1957. godine kada je James Vicary, menadžer lokalnoga kina u New Jerseyu pokušao uticati na potrošačku podsvijest. Spretnim insertovanjem poziva, trajanja svega 25 stotinki sekunde, "Drink Coke" i "Eat popcorn", unutra filmskoga materijala, podigao je prodaju pića za 57,5 a kokica za 18,1 posto. Eksperiment je nazvan "Invisible commercial". Od tada pa do danas, uticajem "ispod granice percepcije" bavili su se mnogi. Otkriveni su dragocjeni momenti koji pružaju neslućene mogućnosti u domenu uticaja propagande na percepciju. Čak 89 posto djelovanja čovjeka je nesvjesno pa je tim i mogućnost uticaja na taj dio velika.
Neku veče sam gledala film Wisher (željotvorac) koji me je ponovo podstakao na to razmišljanje; čime nas truju na TV i na radiju? Naime, u filmu se radi o prikazivanju filma (horor) među čije scene su ubačeni kratki slovni znakovi, koje svijest ne registruje ali registruje podsvijest, te su se nakon gledanja filma počele dešavati razne stvari na koje pojedinac nije mogao da utiče.

Razmislite malo o tome.
BlackWoman is offline  
Reply With Quote
Old 11-09-06, 18:24   #2
Gogi
MiM team Početnik

Gogi's Avatar

Registrovan: Jun 2006
Gogi has disabled reputation

Čuo sam zato,ali sam još negdje pronašao da je takav način reklamiranja zakonom zabranjen.Koliko je to tačno-ne mogu da tvrdim.Ali danas vjerovatno ne bi bilo teško napraviti kucni softver koji bi u video klip ubacio sliku na kratko vrijem (tih0.25s ili cak i krace ako je klip kvalitetniji!).POsledice-eto ti savršen način na uticanje psihe auditorijuma.
Rešenje-tehnički onemogućiti takve stvari!
Old 13-09-06, 14:00   #3
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Eh, kad bi postojla neka vrsta cenzure ili tako nešto slično.
Subliminalne poruke se mogu slati i u muzici.
BlackWoman is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 12:04   #4
grunf
MiM team Početnik

Registrovan: Sep 2006
grunf has disabled reputation

Vrlo je mali korak od kreiranja potreba potrošačkog društva do kreiranja društveno poželjnih oblika ponašanja tj svesti običnog pojedinca putem masovnih medija. Pa ako ste se zapitali da li je vaš život moguć bez tog i tog šampona maskare dodatka u ishrani ili nekog drnde mrnde proizvoda, niste još postali obična korpa za kupovinu jer još funkcioniše odbrambeni mehanizam samosvojnog ja. Što manje televizije, radija,compa,...a više prirode,kontakta sa pozitivnim ljudima...
Old 17-10-06, 20:39   #5
ikarus
MiM team Početnik

ikarus's Avatar

ikarus has disabled reputation

Grunf potpuno se slazem sa tobom. Malo nas mediji svesno
manipulisu jos treba i podsvesno. O tome je bilo i u jednoj
seriji Kolombo.
Ne mogu da shvatim da nekome televizor po ceo dan "Drnda"
u sobi iako ga niko ne gleda.Ja sam moje prijatelje naucio
- Televizor ili ja - Izuzetak su utakmice ili nesto sto sve
interesuje i to se zakazuje.Ne mogu normalno da
komuniciram ako je TW ukljucen.
Old 19-10-06, 09:22   #6
grunf
MiM team Početnik

grunf has disabled reputation
Talking

Treba pogledati razvojni put dve poznate televizije koje su počele da smrde i zagadjuju mediski prostor u Srbiji. Jedna je u boji a druga je nekad bila alternativa,anti režimska, avangardna ... Danas su to dve ljige koje su počele da palamude i skupljaju djubre od emisija sa zapada a zatim to serviraju našim ljudima koji su budaletine pa ako ima zapakuješ go...u ukrasni papir misle da je lizalica i ližu i ližu šarenu lažu!!! Sve se svodi na prostu konzumaciju a cilj je prodaja reklame velikih i bogatih kompanija tupoj masi koja kupuje njihove proizvode.To se naziva kreiranje tržišta i tražnje. Emitovanje serijala pod nazivom VELIKI ... JE ULTRA VELIKA GLUPOST i što je društvo duhovno bednije to takvi idiotizmi bolje prolaze. Posebno psiholozi mogu da se raduju jer imaju eksperiment u živo na kome mogu kvalifikovati sve negativnosti društva u tranziciji. Ako nemaš svoj život onda dopusti da ti dve ljigave televezije serviraju tudji preko ekrana i lepo gledaj i konzumiraj šta ti se servira Ispira se ono malo mozga što nam ostade posle bratoubilačkih NE ratova koje nismo vodili.Samo je došlo do supstitucije opijata,prirodni opijum zamenjen rafinisanim morfinom,a u krajnjem rezultatu daje tupog pojedinca konzumenta kojim se lako manipuliše. Sada nema odbrane svetlih ciljeva i životnog prostora već ako ne kupite ovo ili ono a posebno maskaru za 1000volumena nećete ostvariti san o večnoj lepoti i bogatstvu što je lepotni ideal novog društva! Čak je i A.Švarceneger snimio film o televiziji novog društva još davnih osamdesetih!!!

Last edited by grunf; 20-10-06 at 08:11.. Reason: kucanje
grunf is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 11:44   #7
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Potpuno si u pravu.
Neko gleda tuđi život (mislim na Big Brother) a neko taj isti život ŽIVI.
Nevezano za temu, ali mi gledanje te emisije djeluje pomalo kao voajerisanje.
Svuda se priča o BB, otvaraju se na svim forumima te teme, polemiše o tim likovima itd.
Jednom prilikom je bratov sin okrenuo antenu i hajde da vidimo o čemu se radi u tom reality show-u. Dvoje se prenemažu u krevetu, ona njega sa'vatava i zove da mu neštA pokaže a on se smije kao lud na brašno. Ustaje ona i pokazuje pozamašno dupe i gađa ga s nečim...
- Vrći nazad antenu! "Taj film Grozdana gledat' nećeš!" što bi rekao Mima Karadžić.

Izvinjavam se na digresiji.
BlackWoman is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 20:20   #8
Dragon Warrior
MiM team Početnik

Dragon Warrior's Avatar

Registrovan: Aug 2008
Dragon Warrior na dobrome putu

Odlican video na ovu temu:
Derren Brown - Subliminal Advertising Pazite samo na kraju face ovih ultra kreativnih majstora reklame
Ал пред Москвом тенк до тенка
војсковође Тимошенка."
Dragon Warrior is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 20:29   #9
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Odlično! Drago mi je da nekoga još interesuje ova tematika, jer to je nasilje i manipulacija nad umom, a nemamo se protiv čega boriti.
Old 02-08-09, 20:41   #10
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

anon1 has disabled reputation

Upravo to i jos mnogo suptilnijih poruka koje prima nas UM od spolja su ono zbog cega treba zagospodariti svojim culima. Ne treba dozvoliti da cula dominiraju nasim ponasanje. Ne treba reagovati impulsivno na podsticaje.
Osoba u savremenom svijetu, koja je isrpljena od svakodnevnog posla i trke za materijalnim, uzurbana i pod stresom najcesce reaguje pod uticajem takvih suptilnih impulsa koji su dospjeli u um osobe ne njegovom voljom nego su jednostavno uplovili kao pravi "NLO-i".

...a steta moze biti neprocjenjiva

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 21:20   #11
Dragon Warrior
MiM team Početnik

Dragon Warrior's Avatar

Registrovan: Aug 2008
Dragon Warrior na dobrome putu

Ko gospodari svojim culima?
Samo izuzetno duhovno napredne osobe...
A cak su i oni u izvjesnoj mjeri podlozni napadima, koji mogu biti mnogo suptilniji od ovog...

Suptilni inpulsi djeluju i na ravni koja nije uhvatljiva za cula.
Ал пред Москвом тенк до тенка
војсковође Тимошенка."
Dragon Warrior is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 21:25   #12
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Zato je bitno da je covjek smiren i da preispituje svoje misli.
Duhovno napredne osobe su "zasticene" od te vrste napada isto kao sto je riba zasticena od vjetra.
Istina je da postoje suptilni napadi suptilniji od onoga sto mogu registrovati fizicka cula, ali ja medju culima podrazumijevam i UM, jer je to u traidiciji joga filozofije

Old 02-08-09, 21:30   #13
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Subliminalne poruke su upućene nesvjesnom a ne svjesnom, tako da ne daje rzultate to preispitivanje.
Ne znaš ni kada ni od koga je stigao napad.
Old 02-08-09, 21:37   #14
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Zar moze nesvjesno funkcionisati bez svjesnog? Nesvjesno uvijek prima informacije kroz svjesni um i tako se puni. Isto tako i kad se ispoljava djeluje kao niz nespretnih poteza svjesnog uma... Dakle smirenost dobrim dijelom moze da pomogne

Old 02-08-09, 21:44   #15
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
Zar moze nesvjesno funkcionisati bez svjesnog? Nesvjesno uvijek prima informacije kroz svjesni um i tako se puni. Isto tako i kad se ispoljava djeluje kao niz nespretnih poteza svjesnog uma... Dakle smirenost dobrim dijelom moze da pomogne
Naravno da nesvjesno može da radi protiv svjesnog.

Ljudska psiha se sastoji iz tri misaona "dijela".
To je: ego, superego i id.
Svakodnevno ponašanje, stavovi, misaoni aparat potpada pod ego, to smo mi i na osnovu određenog šablona ponašanja nas tako i drugi vide.

Superego je nešto kao savjest. Bez obzira šta mi željeli, superego nam govori šta je dobro, a šta ne. On pravi razliku i povlači crtu imeđu dobra i zla. I ego i superego su u sferi svjesnog.

Id pripada nesvjesnom.
Sve želje, sva maštanja, sve što želimo a što nam obično superego zabrani kao ''loše'' odlazi u podsvjesno, tj. u id i tu ostaje.

Dva veoma važna činioca u formiranju naše ličnosti su libido ili seksualnost (potiče iz ida) i vjera.
Pošto su te dvije veoma jake determinante vrlo često u koliziji (seksualna želja i strah od grijeha) stvara se konflikt; koji, što je više potiskivan ruši branu između ega i ida i nastaje mentalni poremećaj.
Sve potiskivane želje i jake emocije pokuljaju u ego, mijenjajući stil ponašanja i djelovanja ličnosti, a pri tom bolesnik ne primjećuje promjene. Seksualna i vjerska dezorjentacija stvaraju pogodno tlo za razvoj raznih bolesti.
Old 02-08-09, 21:46   #16
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
...Nesvjesno uvijek prima informacije kroz svjesni um i tako se puni...
Netačno.

Može se puniti i kroz svjesno i zaobilazeći ga i nasljeđivanjem
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 21:49   #17
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

@BW

E pa nijesam ja rekao da nesvjesno radi u skladu sa svjesnim, ali ne moze bez njega

E sad ne bih se slozio da nesvjesno sadrzi samo ono sto je lose. Ono sadrzi svasta... a to oce li to svasta biti dobro ili lose zavisi od kvaliteta misli svjesnog uma koji jeste pod nasom neposrednom kontrolom. Dalke iz toga proizilazi cinjenica da moramo kontrolisati svoje misli

Last edited by anon1; 02-08-09 at 21:51..
Old 02-08-09, 21:49   #18
Vincent
MiM team Početnik

Vincent's Avatar

Registrovan: Jul 2009
Vincent na dobrome putu

o subliminarnim porukama sam čuo prije nekoliko godina, posebno su me zainteresovale u muzici. oblik koji se pojavljuje u muzici naziva se još i
"backmasking". mogu se otkriti kad preslušamo pjesmu unazad.
neke pjesme sadrže šokantne poruke.

http://jeffmilner.com/backmasking.htm
http://www.youtube.com/watch?v=LWa-clWMZ7Q
Vincent is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 21:51   #19
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Netačno.

Može se puniti i kroz svjesno i zaobilazeći ga i nasljeđivanjem
Nasljedjivanjem, to prvi put cujem, osim ako ne mislis na nasljedjivanje karme od prethodnog zivota.

A ovo zaobilazenje ces isto morati da pojasnis, jer koliko je meni poznato samo svjesni UM gospodari culima i samim sobom.

Old 02-08-09, 21:56   #20
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Anone zaboravi karmu, zaboravi na trenutak istočnjačke ideje.
Ono što se nasljeđuje je kolektivno nesvjesno.
Npr. strah spada u kolektivno nesvjesno.
Dijete se plaši zmije, iako ne zna da je zmija opasna niti mu je iko rekao.

U nesvjesnom (ID) ne mora biti sve loše, naravno.

Vincent*
Slušala sam i ja o tome, čak je bilo priče o nekim poznatim grupama (heavy metal) da su u svojim pjesmama imali satanističke poruke.

Tags
poruke, subliminalne

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules