MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Ljubav > Zanimljivosti

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 18-07-07, 18:48   #1
inzaghi9
MiM team King / Queen

inzaghi9's Avatar

Registrovan: Jan 2007
inzaghi9 nepoznate kvantitete u ovom trenu
Default Zašto se još nisi udala?

Nekada se desi da ljudi veoma mladi ulete u brak, praktično iz školske klupe. Brak je super, ljubav je super, deca su super - ali onda kada su ljudi zreli za to, inače stvari teško da će funkcionisati.

Mada je i kod nas, kao i u mnogim zemljama sveta, aktuelan trend što kasnijih venčanja, ipak nije baš takva retkost da veoma mladi ljudi stupe u brak i da vrlo brzo dobiju i dete. Ljudi koji nikada pre braka nisu imali priliku za samostalan život (ako ga i tada počnu, ako ne ostanu kod njegovih ili kod njenih roditelja), ljudi koji ne znaju kako to izgleda ponašati se zaista samostalno. Ni kada stupe u brak, ne stignu da se psihički i emotivno razviju kao partneri - prvo je tu uticaj roditelja (bez ikakve zle namere, oni misle najbolje), a onda dođe i dete, i supružnici ni u jednom trenutku nemaju vremena za sebe kao za par.

Posle toga, sve ide rutinski: posao, kuća, posao, kuća - i pod pritiskom obaveza neretko se desi da se supružnici ponašaju kao roboti, rade ono što se od njih očekuje. Deca porastu i napuste dom, s roditeljima supružnika bude ono što s vremenom bude sa svima, njih dvoje bi tada, teoretski, imali vremena da se bolje upoznaju i zbliže, ali odavno ih to više ne zanima. Patrijarhalno vaspitana supruga radi ono što se od nje očekuje, to jest, ćuti i trpi, a suprug radi ono što se od muškarca često očekuje - beži u kafanu. I za to se kaže: "Pa, takav je život".

Ne završe se svi prerano započeti brakovi ovako, postoji više načina da se brak loše završi i ljudi budu nesrećni u njemu. Nekada se čak desi i da prerano sklopljen brak profunkcioniše, ali to je zaista retkost, a mnogo češće je to da supružnici ne budu srećni. Da ne bude zabune, ovo nije tekst protiv braka - ali jeste tekst protiv toga da ljudi koji nisu psihički i emotivno zreli, koji se još uvek nisu razvili kao samostalne ličnosti, pa, po mogućnosti, i iskusili samostalan život, stupaju u brak.

U brak ljudi treba da stupe onda kada su za njega zreli i kada su sposobni da realno procene partnera ili partnerku, i zaključe da sa tom osobom, uz sve njene vrline i mane, baš takvom kakva je, mogu i žele da provedu jako mnogo vremena, po mogućnosti, ostatak života. Koliko god okolina pritiskala sa "vreme ti je" stavom, dok se navedeni uslovi ne ispune, partneri jednostavno nemaju šanse za zaista srećan brak, pa ne bi ni trebalo da stupaju u zajednicu, ne dok ne sazru dovoljno da im zaista bude vreme.

izvor : burek.co.yu
"On daje snagu umornome, i nejakome umnožava krijepost" (Isaija, 40:29)

"...jer kroz Njega živimo što znači dobijamo životnu snagu. I mičemo se, dobijamo energiju kretanja, ostvarujemo svoju potpunost" (Djela svetijeh apostola, 17:28)

"Po vjeri vašoj neka vam bude" (Jevanđelje po Mateju, 9:29)

"Evo dana, koji stvori Gospod. Radujmo se i veselimo se u nj" (Psalam 118:24)

"Nemoj se žestiti..." (Psalam 37:1)
inzaghi9 is offline  
Reply With Quote
Old 19-07-07, 10:16   #2
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Ja se upravo plasim pojedinih stvari koje ste odje naveli ti i burek. Plasim se da cemo muz(kako to daleeekooo zvuci dosaditi jedno drugome, plasim se milion stvari... Da je po mojoj babi, ja bih se davno udala, imala nekoliko djece i obilazila je svako popodne da joj dvostruki unuci prave drustvo. E kako da ne... Mislim, nikad ne obracam paznju na to VRIJEME TI JE, ali je pocelo zestoko da me smara zato sto ga precesto cujem u jednoj sedmici. Otprilike 200 puta xexexexe...
Meni su se sve drugarice poudale i ja uzivam da se igram sa njihovom djecom. Ali ne mogu bas da se slozim sa cinjenicom da godine imaju preveliki znacaj u braku, iz razloga sto je u mom okruzenju vise brakova koji su uspjesni, a u koji su stupile osobe mladje, nego sto ih je recimo uspjesnih brakova, a drugarice su mi se udale sa 25 za nekoga od 32 godine, ili 30 i sl... Sve je stvar osjecanja i koliko smo odgovornosti spremni da podnesemo, koliko je neko ozbiljan i koliko moze da bude posvecen stvarima koje treba da stvori. Ako neko to moze sa 26 svaka mu cast, ne ocekujem da se od 30 promijeni i kaze dosta je bilo.. A opet, povlaci se pitanje koliko je stvari u ziwotu prosao takav neko, i ocje li mu doc kasnije da sve to nadoknadi... Hmmm, i sve ode dodjavola...
Nisam bas najpametnija za ove bracne relacije, znam samo da ce mi trebati hrabrosti za tako nesto, i to poprilicno, jer sam jako komplikovana osoba.Sa ili bez zurbe, u brak treba ulaziti sa cistim emocijama... A meni da mi je samo da znam da me neko voli, da mi kaze da smo ok, da je nebitno kolika je kome plata, i da cemo se drzati za ruke nou metr vot... I to bi bilo to. Iz ziwota izvlacite samo onoliko koliko vam pruza. Ne trazite previse nikad. Pogrijesit cete...
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 09:26   #3
bila22vila
MiM team Početnik

Registrovan: Jun 2007
bila22vila nepoznate kvantitete u ovom trenu

hihihii..ima istine,ali znaš ti onu " birač dobije otirač"?! Iako se i ja ne mogu pohvaliti da sam tolerantna osoba i da se mirim sa polovičnim riješenjima.
Ali moran prokomentirati sredinu uvodnog posta.
Citiram :" Patrijalhalno vaspitana supruga radi ono što se od nje očekuje, to jest ćuti i trpi, a suprug radi ono što se od muškarca očekuje - beži u kafanu ." - Na svakome od nas stoji kako ćemo s postaviti, da li ćemo prihvatiti šta nam je neko nametnia ili ne ćemo. Ko prihvati da bude " dobra ženica " znači kuva, pegla, pere i bez želje je za socijalizacijom, nezavisnošću i sa pravom glasa. Znači da je ta osoba prihvatila tradiciju. Tu nema ništa loše,ali po meni je glupo prihvaćati šta je neko prije 100 ili ko zna koliko godina nametnia kao istinu i šta je provodi kao svoju vlastitu.. - muškarac biži u kafanu. Pa i ja bi. Normalno, pokorna žena mu ne predstavlja mentalni izazov,a po prirodi muškarac je lovac i uvik teži osvajanju,a u navedenom slučaju sve mu je postavljeno na pladnju i normalno da nema volje za provođenje vremena sa ženicom. Da mu je dobro kući, više vremena bi odvojia za brak, odnosno obitelj.
bila22vila is offline   Reply With Quote
Old 26-07-07, 09:32   #4
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

Bila
ja pricam o stvarima koje svakodnevno desavaju. Dan danas. Ne znaci da cu ih ja prihvatiti... Ikad. Pricam o stvarima koe gledam sakodnevno. Naravno, nije svudje isto. SRECOM.
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
Old 26-07-07, 09:47   #5
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

Registrovan: May 2007
mozak na dobrome putu
Send a message via Skype™ to mozak

hm...i sta reci...brak vjecita dilema...oni koji su u braku kazu ne bi se vratili nazad...oni koji su slobodni imaju otvoren širok front pitanja i što duže budu slobodni taj front će samo da se širi...u suštini kada osjetiš da nekog voliš i udješ u brak, mislim pravi brak, neće biti problem ko će da pegla, pere ili nina bebu...ako se udje u brak zbog braka onda će svako gledat da uhvati krivinu ali ne mora da znači da su takvi brakovi loši...
Old 02-09-07, 17:22   #6
Soul
Universe

Soul's Avatar

Registrovan: Sep 2006
Soul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auruSoul ima famoznu auru
Send a message via MSN to Soul Send a message via Skype™ to Soul

Ja nidje ne zurim, evo 28 na pragu i zablje me za uzimanje, dok neke osnovne stvari ne sredim, pa cu onda poceti razmisljati i prije svega naci onu pravu
Old 02-09-07, 21:25   #7
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

svaki brak je priča za sebe. u globalu pričati o braku nema nikakve svrhe. brak ili život sa nekim će ti biti onakav kakav stvorite. u brak dvoje ljudi se ne mogu mješati ni roditelji, ni prijatelji, a ni niko drugi ako to ne dopustite. mlada sam se udala - sa nepunih devetnaest godina. bilo je dana kad nismo imala šta da jedemo, ali nikome se nismo ni žalili niti smo šta od koga tražili. a kad bi se posvadjali to niko ne bi znao, jer bi se mi pomirilli i sami riješavali svoje probleme. kad trčiš kod roditelja čim zaškripi oni to pamte ,a ti zaboraviš!
ni dijete, ni posao, ama ništa nas nije otudjilo! uvjek nadjemo vremena za sebe. i volimo se možda i više nego prvog dana!
slažem se da ne treba na brzinu ući u brak, ali to ne možeš ni planirati. jednostavno dodje samo i znaš.
one priče prvo ću da završim fakultet, pa posao,pa materijalna sigurnost..., pa ću se onda oženi, ili udat to su priče onih koji ne vole. kad je prava ljubav na to se ne gleda!
seka is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 08:34   #8
Ribica
MiM team Forumaš i po'

Ribica's Avatar

Registrovan: Jul 2007
Ribica na dobrome putu

Znam nekoliko veza koje su pukle poslije 5,6,7, ili 8 godina zabavljanja jer su akteri odlagali ulazak u brak kao "Još nije vrijeme" , "Da završim fax" , "Da riješimo egzistencijalna pitanja" ...odnos se komplikuje, raskidaju, ulaze u druge veze i sa tim drugim osobama stupaju odmah u brak.

E sad, koje su to prave godine za brak? Jednostavno nema ih! Bitno je s kim ulaziš u brak , a ne kad. Mrzim one malograđanske priče "Treba se udati do 26-te" , pa te već sa 22 spopadaju imaš li nekog ozbiljnog
Ribica is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 09:17   #9
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

AAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHA
ja sam odlucila da jos malo posjedim doma... Recimo nekih 5/6 godina...
Old 21-09-07, 09:31   #10
Baron
MiM team Expert

Baron's Avatar

Registrovan: May 2007
Baron uskoro postaje slavanBaron uskoro postaje slavan

kazu li ti kuci- vidjeh onu tvoja skolsku drugaricu, sto se nije udala...
Baron is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 10:15   #11
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Baron View Post
kazu li ti kuci- vidjeh onu tvoja skolsku drugaricu, sto se nije udala...
Ne vala jer su mi se sve drugarice poudale.
Old 21-09-07, 13:28   #12
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Registrovan: Aug 2006
Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Zajeb*** se neko, udaćeš se i ti

Šalim se, naravno (za ovo prvo a ne za drugo), ali bolje ostat i doma, no se udat za kakvu nesreću!
Homer is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 13:32   #13
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

mala_mu na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Homer View Post
Zajeb*** se neko, udaćeš se i ti

Šalim se, naravno (za ovo prvo a ne za drugo), ali bolje ostat i doma, no se udat za kakvu nesreću!
Upravo tako i ja razmisljam. Uopste mi nije strasno ostati sam.. Bolje mi je i to u neku ruku, nego uz nekog retarda patiti cijelog ziwota i sl..
Old 21-09-07, 13:47   #14
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Ja sam ranije imala u glavi "plan" da zavrsim fakultet, nadjem stalni posao, priblizim se 30 godini zivota i tek tada se udam. Sad imam 25 i mnogo volim svog momka. Fax jos nisam zavrsila, posao privremen, a razmisljam o braku. On je ozbiljan, tvrdi da zeli da provedemo zivot zajedno, i da sto prije pocnemo da zivimo zajedno. Sad se meni javljaju strahovi- sta ako kasnije "cukne", krene da izlazi (on tvrdi da nije zeljan izlazaka, da cijeli zivot skita), zapostavi porodicu... Sta ako ne uspijemo da obezbijedimo novac sebi i djeci, jer nemamo stalni posao, sta ako ovo, sta ako ono. Slaba mi je utjeha sto su mi roditelji od nule poceli i sve stvorili, druga su vremena. Ja ne zelim da mi ista fali, a kamoli mojoj djeci, a ako bih to gledala ko zna do kad bih cekala. Meni se nikako ne zuri zbog godina, roditelji su protivnici stupanja u brak u ranim godinama(nisu se premladi vjencali ) , tako da nemam pritisak od njih, a "zuri" mi se jer zelim da sam sa njim stalno, da dijelimo sve. Straaah
explosion is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 14:00   #15
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Homer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auruHomer ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by explosion View Post
a "zuri" mi se jer zelim da sam sa njim stalno, da dijelimo sve. Straaah
Kada sam ja to osjetio, ja sam se oženio . Kako tad, tako i danas (skoro )
Old 21-09-07, 14:04   #16
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

eeeeeeee od toga SKORO je mene strah! pravo u srz homere
Old 21-09-07, 14:10   #17
Homer
MiM team King

Homer's Avatar

Quote:
Originally Posted by explosion View Post
eeeeeeee od toga SKORO je mene strah! pravo u srz homere
Ha ha! Pogešno si me shvatila. Nijesam mislio ništa loše, samo su se neki "oblici" i shvatanja promjenili. To se zove sazrijevanje.
Samo mi nekada hvali ona "nezrelost"
Old 21-09-07, 17:48   #18
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

E to me vec ne brine. Valjda cu uvijek biti dijete u dushi... Sve govori da ce biti tako
Old 21-09-07, 19:30   #19
petar
MiM team Forumaš i po'

Registrovan: Apr 2007
petar uskoro postaje slavan

ti si s prepala da te niko nece ozeniti
petar is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 08:53   #20
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Kako sam krenula da razmisljam o braku, zajednickom zivotu, sve vise ljudi sretam koji su mladi poceli da zive zajedno. I otkad sam prosli posta napisala do danas, nekako sam opustenija. Za sad je ostalo malo straha od finansijeske ne(stabilnosti) Homere, cekam utjesne riojeci

Tags
još, nisi, udala, zašto

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules