MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Zabava > Brbljaonica

Notices

Brbljaonica Za sve one koji imaju što pametnoga za reći, a ne znaju gdje bi to svrstali ;)

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 18-07-07, 07:04   #1
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

Registrovan: May 2007
mozak na dobrome putu
Send a message via Skype™ to mozak
Default Ima li vrućine....

Svima koji ne trpe ovoliku vrućinu evo mali kutak za pražnjenje...
Old 18-07-07, 07:05   #2
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

Ujutro u 6 je vec vruce pa sta da vam pricam drugo...za danas je u Podgorici najavljeno 42 stepena u hladu...ko preživi pričaće...
Old 18-07-07, 07:38   #3
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

Registrovan: Jan 2007
mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Ja sam oko 04h zaspala sinocj... Grrrrrrrrrrrrrr...........
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 07:52   #4
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

Da ne pricam o spavanju...a ujutro se ustaje na posao u 7...a cesto zaspem tek pred zoru...a posle posla ajde zaspi junace po onoj vrelini...tako da jedini mi je spas za vikend na planinu i da se naspavam ka pravi...uf
Old 18-07-07, 08:08   #5
Century Child
MiM team Expert

Century Child's Avatar

Registrovan: Dec 2006
Century Child has disabled reputation
Send a message via Skype™ to Century Child

Pa dobro,kod meni i nije toliko toplo,36 stepeni
Old 18-07-07, 08:16   #6
mala_mu
MiM team Expert

mala_mu's Avatar

Registrovan: Jan 2007
mala_mu na dobrome putu
Send a message via MSN to mala_mu

Quote:
Originally Posted by Bon Jovi View Post
Pa dobro,kod meni i nije toliko toplo,36 stepeni
Vise ih bilo..
mala mu...uh to bice je toliko fino i umiljato moglo biti, ali mislim da je odbrambeni mehanizam uzeo maha kod nje ..tako je sva svatka , ali pravi mali fighter, sto se licno meni ne svidja...mazio bih je po citav dan ali bi mi ruke polomila ( da to tako predstavim)...
mala_mu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 08:55   #7
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Kod mene prohladno Nije bas danas, ocekuje i mene malo topliji dan

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 09:41   #8
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

Danas pada rekord iz 2003.
U Podgorici je juče je u 15 časova izmjereno 41,2 stepeni Celzijusa, a na nekoliko displeja u gradu mogao se vidjeti broj 45.
Načelnik meteorološkog centra u Hidrometeorološkom zavodu Radivoje Vučković izjavio je da je jučerašnji dan najtopliji ove godine. Vučković je kazao da su temperature iznad prosjeka, ali da nijesu neočekivane.
- U 15 časova u Podgorici je izmjereno 41,2 stepena Celzijusa što je za stepen manje u odnosu na apsolutni maksimum iz 2003. godine - rekao je Vučković.
Old 18-07-07, 09:42   #9
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

A sto me nadje...a neka to no sto i klima ovdje na poslu pocinje da shteka...nije joj chudo...
Old 18-07-07, 10:41   #10
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Sigurno vam onda zvuci neshvatljivo kad kazem da je kod nas otoplilo ova dva dana i da se temperatura popela na 21 stepen. Toliko sam se fino "osunchao" ovoga ljeta da mi se cini da sam transparentan,a ne blijed...
Old 18-07-07, 11:37   #11
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Sigurno vam onda zvuci neshvatljivo kad kazem da je kod nas otoplilo ova dva dana i da se temperatura popela na 21 stepen. Toliko sam se fino "osunchao" ovoga ljeta da mi se cini da sam transparentan,a ne blijed...
DA mi je da se teleportujem makar 5 min tamo...ma gdje to bilo...pretpostavljam skandinavija..
Old 18-07-07, 11:44   #12
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Geteborg.

Lijepo bi bilo da mozemo na jedan dan mjesta da zamijenimo...bilo je nekih na pdf mistika (necu im nickove pominjat) koji bi nas mogli uputit u te tehnike teleportacije. Da ih pitamo mozda?
Old 18-07-07, 12:07   #13
matrica
MiM team Forumaš i po'

matrica's Avatar

Registrovan: Feb 2007
matrica has disabled reputation

Ova tema mi je slaba tacka poslednja 2- 3 dana.
Ljudi 45C, da li je to normalno?
To je nezvanicno, jer kada bi bilo zvanicno bilo bi vanredno stanje. Tako se redi u normalnim drzavama, a ovdje ...
Old 18-07-07, 12:28   #14
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Geteborg.

Lijepo bi bilo da mozemo na jedan dan mjesta da zamijenimo...bilo je nekih na pdf mistika (necu im nickove pominjat) koji bi nas mogli uputit u te tehnike teleportacije. Da ih pitamo mozda?
pitaj odmah... jer ovako nemogu jos dugo...
Old 18-07-07, 12:29   #15
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

mozda mi ovo tesko pada jer sam prvi put u ovo vrijeme na posao...ranijih godina kao student bio sam ili na more ilina planinu tako da ljudi...trpim muski...da j... oca...
Old 18-07-07, 13:42   #16
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

ıma bogome ovdje vrucıne.ne znam za vas alı ovdje puca do 42stepena
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 14:10   #17
Miki_from_the_block
MiM team Expert

Miki_from_the_block's Avatar

Miki_from_the_block nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to Miki_from_the_block

Kod nas je, braco, jos sve kul. Jos nismo domasili 40-tku!
* Live or die? Make your choice

You`re Just Another Star that`s burnt Out you quickly...
"
Miki_from_the_block is offline   Reply With Quote
Old 18-07-07, 15:13   #18
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

anon1 has disabled reputation

U Podgoricu u 15h izmjereno 43C... Ima li prezivjelih?

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-07, 06:32   #19
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

OBESHRABRUJUĆA PROGNOZA DIREKTORA HIDROMETEOROLOŠKOG ZAVODA CRNE GORE

Čeka nas deset paklenih dana

Ovih dana Podgorica je u žiži interesovanja kao mjesto gdje je zabilježen apsolutni porast temperature vazduha na području Jugoistočne Evrope. Idemo redom: 14. jula - 36 oC, 15. jula - 38oC, 16. jula - 39oC, 17.jula - 41oC,18.jula - 43oC i, naravno, iščekujemo naredni dan sa neizvješnošću, da li će se ovaj trend porasta temperature vazduha nastaviti do nekog sljedećeg apsolutnog maksimuma.
Iako je, statistički gledano, jul najtopliji mjesec u Podgorici, godinama unazad smo navikli da nas najjači toplotni talasi zapljusnu (kako nevino i ugodno zvuči ova riječ) tokom avgusta u kojem je najčešće bilježena najviša temperatura vazduha. Do sada je to bilo 42.2oC, u avgustu 2003. godine.
Postavlja se alarmantno pitanje, šta nas očekuje tokom predstojećeg avgusta?
Meteorolozi najčešće izbjegavaju da daju prognozu dužu od nekoliko dana. U sinoptičkim situacijama, poput aktuelne, tvrde da mogu prognozirati i za sedam-osam dana unaprijed. Nažalost, ne najavljuju ono što bismo željeli čuti,to jest zaustavljanje porasta temperature vazduha i nailazak svežijih vazdušnih masa sa padavinama.
Često se i mediji i građani obraćaju Hidrometeorološkom zavodu sa zahtjevom za mjesečnu ili sezonsku prognozu i bivaju razočarani našom nemogućnošću da im pružimo informaciju k-oju očekuju. Naša institucija nema službu za srednjoročnu i dugoročnu prognozu vremena, što je, uostalom, slučaj i sa drugim manjim službama u regionu, pa i u Evropi u cjelini. Naravno, veliki meteorološki centri najrazvijenih zemalja svijeta rade i takve prognoze, no najčešće taj materijal nama nije dostupan ili je pak nedovoljene pouzdanosti.
Ipak, nakon par rečenica posvećenih sumnjičenju i izražavanju rezervi prema materijalu za dugoročnu prognozu vremena svi će vam meteorolozi reći da je najbolji onaj materijal koji distribuira Evropski centar za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF-European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) iz Redinga. Već duže insistiram na tome da naši sinoptičari počnu i sa srednjoročnim p-rognozama, bez obzira na to što pouzdanost prognoze opada i što to zahtijeva prekovremeno angažovanje i nabavku najsofisticiranije informatičke tehnologije. Upravo je to i naša obaveza da na vrijeme najavimo elementarne nepogode, kako bi pojedinci i cijelo društvo bili spremni i pripremljeni na prevazilaženje i sanaciju eventualnih šteta koje nastaju kao posljedica atmosferskih elementarnih nepogoda na cijelom prostoru naše države. Ipak,i pored brojnih problema i poteškoća, uspio sam da od jednog od najboljih crnogorskih meteorologa-sinoptičara dobijem prognozu vremena za naredni period. Ova prognoza je podijelena u tri cjeline:
Prva, desetodnevna prognoza, kaže da će i naredni dani biti vreli i praktično bez izgleda za padavine. U Podgorici će maksimalna dnevna temperatura, po tom materijalu, iz dana u dan biti iznad 40oC i skoro je izvjesno da će premašiti rekord od tri uzastopna dana sa temperaturom preko 40-og podjeljka i apsolutni maksimum temperature vazduha od 42.2oC. Dakle, u tom desetodnevnom materijalu ne vidi se nikakav ozbiljniji pad temperature prije druge polovine naredne sedmice.
Druga prognoza je četvoronedjeljna, bazirana na ECMWF materijalu, koji se distribuira jednom sedmično. Taj materijal ne o-mogućava prognozu vrijednosti meteoroloških parametara, već njihobo odstupanje od srednjih (normalnih, nekad ih je teško tako nazvati) vrijednosti. Dakle, sve do polovine avgusta temperatura vazduha u Crnoj Gori će biti iznad normalnih vrijednosti za ovo doba godine, s tom razlikom što će do 23. jula temperatura biti za 3 do 6 stepeni viša od prosjeka, a u naredne tri sedmice 1 do 3 stepena iznad vrijednosti koje predstavljaju prosjek. Što se padavina tiče, u sedmici do 23.jula manjak u odnosu na normalu će u prosjeku biti 10 do 30 litara po kvadratnom metru, dok će u narednih 20 dana taj deficit biti oko desetak litara u prosjeku. Imajući u vidu da je to dio godine koji je i inače sušan, prognoza nije nimalo ohrabrujuća. Naravno, materijal ECMWF daje cijeli niz dodatnih informacija kao što su vjerovatnoće da će se desiti odstupanje (u pozitivnom ili negativnom smjeru) u odnosu na normalu.
Treba reći i par riječi o sezonskim prognozama koje najavljuju anomalije i vjerovatnoće ostvarivanja srednjih vrijednosti nekih parametara u tromjesečnom periodu. U tromjesečju avgust-septembar-oktobar u našim krajevima će temperatura biti oko jedan stepen iznad normale, dok će tromjesečje septembar-oktobar-novembar imati srednju temperaturu vrlo blisku normali, što navodi na pomisao da će novembar biti nešto svježiji od normale. Još jedan interesantan podatak koji se da vidjeti iz materijala ECMWF zaslužuje da se pomene. Dakle, velika je vjerovatnoća ( skoro 70&#37 da srednja temperatura tromjesečja avgust-septembar-oktobar bude u 20% najviših do sada ostvarenih. Što se padavina tiče Evropski centar za oba tromjesečja najavljuje padavine u okviru normale.
Ponovo naglašavam da ove prognoze nemaju pouzdanost kao kratkoročne (za dva ili tri dana unaprijed) i ono što je jako bitno ističem da ih nije baš lako pripremiti za najširu javnost, kao služba koja nema ni kadrovskih ni tehničkih potencijala kao najrazvijenije zemlje svijeta. Na sreću, postajući punopravni član Svjetske meteorološke organizacije, Evropskog centra za srednjoročnu prognozu vremena i drugih međunarodnih organizacija i asocijacija iz oblasti meteorologije i hidrologije,pruža nam se mogućnost da, ipak, u ovoj oblasti postanemo dio razvijenog svijeta u pogledu naših rezultata, ne samo u oblast prognoze vremena.

Luka MITROVIĆ

--------------------------------------------------------------------------------

U PODGORICI 43,3 STEPENA

Podgorica - Tropske temperature izmjerene su juče u većini gradova Crne Gore, a najtoplije je bilo u Podgorici gdje je u 15 sati živa u termometru dostigla rekordna 43,3 stepena! Apsolutni maksimum u Podgorici zabilježen je 2003. godine kada je izmjerena 42,2 stepena.
Veoma visoke temerature izmjerene su i u planinskim područjima - na Žabljaku je bilo više od 28 stepeni Celzijusa, a u Plavu 35. Izuzetno toplo je bilo u Nikšiću, gdje je u 15 sati izmjereno je 38 stepeni.
Zbog visokih temperatura veći dio Crne Gore juče je oko pola sata bio bez struje. Do nestanka električne energije došlo je zbog kvara na dalekovodu Podgorica - Trebinje. U Elektroprivredi pretpostavljaju da je do ispada došlo zbog rastezanja užadi na dalekovodu, zbog visokih temperatura.
Menadžer za odnose sa javnošću Ana Grego kazala je da je ukupna potrošnja električne energije u domaćinstvima u posljednja tri dana porasla za 15 odsto, što je, kako je kazala, dodatno opteretilo elektroenergetski sistem.
Crnogorska vlada trebalo bi danas da razmatra da li i u kojoj mjeri ima potrebe za vanrednim mjerama, povodom tropskih temperatura u Crnoj Gori.
Ministar bez portfelja i predsjednik Komisije za procjenu šteta od elementarnih nepogoda Suad Numanović kazao je sinoć Televiziji Crne Gore da Vlada pomno prati situaciju i da nema razloga za uznemirenost.
On je rekao da su visoke temperature uvele stepen pripravnosti, ali je to daleko od neke alarmantne situacije.
Numanović je kazao da nema povećanog broja zdravstvenih problema kao posljedice vrućina, kao i da požari nijesu takvih razmjera da bi se pretvorili u stihiju.
Old 19-07-07, 13:34   #20
mozak
MiM team Guru

mozak's Avatar

mozak na dobrome putu

A mora da ste se vec adaptirali cim se niko ne javlja...izdrzljiv neki narod...

Tags
ima, vrućine

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules