MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 16-07-07, 12:08   #1
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation
Arrow Milorad Pavić

Milorad Pavic (Beograd, 1929), srpski prozni pisac i pesnik, istoricar srpske knjizevnosti 17-19. veka, strucnjak za barok i simbolizam, prevodilac Puskina i Bajrona, profesor univerziteta (predavanja: Nova Sorbona u Parizu, Bec, Novi Sad, Regensburg, Frajburg, Beograd). Clan je Srpske akademije nauka i umetnosti od 1991. godine. Do danas Paviceva dela imaju preko 70 prevoda u zasebnim knjigama na razlicite jezike sirom sveta.

"Ja sam pisac vec dve stotine godina. Daleke 1766. jedan Pavic je objavio u Budimu svoju zbirku pesama i otada se smatramo spisateljskom porodicom.
Rodjen sam 1929. na obali jedne od cetiri rajske reke u 8 i 30 casova izjutra u znaku Vage (podznak Skorpija), po asteckom horoskopu Zmija.
Prvi put sam bombardovan kada mi je bilo 12 godina. Drugi put kada mi je bilo 15 godina. Izmedju ta dva bombardovanja zaljubio sam se prvi put i pod nemackom okupacijom prinudno naucio nemacki. Tada sam kradom naucio i engleski od jednog gospodina koji je pusio mirisljavi duvan za lulu. U isto vreme prvi put sam zaboravio francuski (posle sam ga zaboravljao jos dva puta). Najzad, u jednoj stenari, gde sam se nasao bezeci od anglo-americkog bombardovanja, jedan ruski carski oficir emigrant poceo je da mi daje casove ruskog iz knjiga pesama Feta i Tjutceva. Druge ruske knjige nije imao. Danas mislim da je ucenje jezika bilo vrsta pretvaranja u razlicite opcinjujuce zivotinje.
Voleo sam dva Jovana - Jovana Damaskina i Jovana Zlatoustog (Hrizostoma).
Mnogo vise ljubavi sam ostvario u svojim knjigama nego u svom zivotu. Sa jednim izuzetkom koji jos traje. Noc mi se u snu slatko lepila za oba obraza.
Do 1984. bio sam najnecitaniji pisac u svojoj zemlji, a od te godine nadalje najcitaniji.
Napisao sam roman u vidu recnika, drugi u obliku ukrstenih reci, treci u vidu klepsidre i cetvrti u vidu prirucnika za gatanje kartama tarot. Trudio sam se da sto manje smetam tim romanima. Smatram da je roman kao rak; zivi od svojih metastaza i njima se hrani. Kako vreme protice, ja sam sve manje pisac svojih knjiga i sve vise pisac onih buducih, koje po svoj prilici nece nikada biti napisane.
Na moje zaprepascenje knjige su mi do sada prevedene 73 puta na razne jezike. Ukratko, ja nemam biografiju. Imam samo bibliografiju.
Kriticari u Francuskoj i Spaniji zabelezili su da sam prvi pisac 21. veka, a ziveo sam u 20. veku, kada se morala dokazivati nevinost, a ne krivica.
Znao sam da ne treba dodirivati zive rukom kojom sam u snu dotakao mrtvaca.
Najveca razocaranja u zivotu donele su mi pobede. Pobede se ne isplate.
Nisam nikoga ubio. Ali, mene su ubili. Mnogo pre smrti. Za moje knjige bilo bi bolje da im je autor neki Turcin ili Nemac. Bio sam najpoznatiji pisac najomrazenijeg naroda na svetu - srpskog naroda.
XXI vek za mene je poceo pre vremena, 1999. godine, trecim bombardovanjem, kada su NATO avioni bacili bombe na Beograd i Srbiju. Reka na kojoj zivim, Dunav, otada nije vise plovna.
Mislim da me je Bog obasuo beskrajnom miloscu podarivsi mi radost pisanja, ali me je istom merom kaznio mozda bas zbog te radosti." (Milorad Pavic)
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Last edited by zagorski; 08-06-09 at 09:42..
Davy I is offline  
Reply With Quote
Old 16-07-07, 12:14   #2
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Ne mogu da vam opisem radost koju sam osjetio po citanju "Hazarskog recnika"... Imati ovakvu licnost, knjizevnog maga, na ovim prostorima je ogromna cast i privilegija... Nas narod je, na zalost, poznat po omalovazavanju pravih vrijednosti...

Last edited by Davy I; 02-06-09 at 11:40..
Davy I is offline   Reply With Quote
Old 17-07-07, 13:30   #3
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

"Ptica koja leti po barustinama i blatima brzo tone ako se ne krece. Mora svaki cas da izvadi nogu iz mulja i da je premesti, da korakne dalje bez obzira je li sto ulovila ili ne. Tako je i sa nama i nasom ljubavlju. Moramo dalje, na ovome se ne moze ostati jer cemo potonuti."

Old 17-07-07, 13:31   #4
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

"Ako zaboravis u kojem pravcu otice vreme, kao busola ostaje ljubav. Nju vreme uvek napusta."

Old 17-07-07, 13:37   #5
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

"Ma koliko vredeo, ne moze vredeti vise no sve, a cim kazem sta je, on nece biti sve ostalo sto nije, a sto sada jeste"...

Old 17-07-07, 13:42   #6
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

"Protekle zime oni su se zavoleli. Jeli su istom viljuskom naizmenice, i ona mu je pila vino iz usta. On ju je milovao tako da joj je dusa skripala u telu, a ona ga je obozavala i terala ga da mokri u nju."
(moj omiljeni citat, iz "Hazarskog recnika")

Old 01-06-09, 18:21   #7
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Registrovan: Apr 2009
Arkhetren na dobrome putu

Po mom mišljenju pripovjetke Ruski Hrt i ostalo vrijede. Ostalo, ništa, ali ok, sve je stvar ukusa. Posebno što sam imao prilike lično se susresti s piscem i na "djelu" se uvjeriti u profil dotične ličnosti. A nije jedini. Znam mnogo pisaca, više~manje poznatih koji su žrtvovali svoju porodicu zarad slave i nekakvog progresa književnosti. Ne znam koliko to smisla ima, posebno ako se Pavić izdaje za humanistu.
Arkhetren is offline   Reply With Quote
Old 01-06-09, 18:50   #8
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arkhetren View Post
Po mom mišljenju pripovjetke Ruski Hrt i ostalo vrijede. Ostalo, ništa, ali ok, sve je stvar ukusa. Posebno što sam imao prilike lično se susresti s piscem i na "djelu" se uvjeriti u profil dotične ličnosti. A nije jedini. Znam mnogo pisaca, više~manje poznatih koji su žrtvovali svoju porodicu zarad slave i nekakvog progresa književnosti. Ne znam koliko to smisla ima, posebno ako se Pavić izdaje za humanistu.
Šta mu zamjeraš, kada govorimo o književnosti?

Nisam imao čast upoznati ga, ali se i dalje nadam. Možda bih mislio isto što i ti, ali sad imam drugačije mišljenje.

Recimo, nikad se nisam bavio njegovim radovima na temu istorije i teorije književnosti. Možeš li slučajno da nam kažeš nešto o tome? Vrijedi li čemu?

Old 01-06-09, 19:11   #9
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

Zamjeram mu kratko rečeno - falsifikat.
Takodje bezdušno korištenje trendova u književnosti, pa i uvodjenja u dijela stvari koje se tu nikako ne bi smijele naći. Tarot recimo i površno, namerno iskrivljeno tumačenje istog. Ne tumačenje Tarota, već korištenje Tarota. Eto jedan primjer, mada kad bih se prisjetio bilo bi ih još, no kako rekoh, kako ga ne volim i ne priznajem vrijednim to se ne bih njime ni bavio. S druge strane, zamjeram mu kao čovjeku, što se uživio u ulogu pisca, zvanje tačnije, pisca, a onda na ime popularnosti, nastavio da sklapa tekstove eto da zadovolji rejting. To ne podnosim ni kod koga. Približiti se sadašnjosti na način da se iz nekih drevnih perioda, izvuku najbolje finese, a onda iskombinuju na "šund" način, vrlo nalik ovim modernističkim bestselerima, lakim štivima. A to mi je stvarno bljak.
Nisam se bavio njegovim djelima, poslije "Vizantijskog Plavog". Imao sam prilike primjetiti ih, ali bih poslije par redaka, s ogavnošću odbacio ista, zaključivši da se ponavlja po algoritmu iako to skriva selektivnom senzacijom. Nije problem da ih pročitam, ali me odbijaju i onda to ne bi bilo fer.
A zašto sam ga prezreo kao čovjeka, evo primjera:
Jednom sam sjedio s društvom u jednom restoranu u Beogradu, i raspravljali smo o nekoj temi, nevezano za književnsot. U to se on pojavio sa suprugom ili mu je još bila djevojka, prišao mi i rekao: "Ja sam priznati pisac i bilo bi u redu da ustanete i ustupite nam mjesta. Večerali bi." - očekujući valjda da posramljeno ustanem i ustupim mu mjesto.
Na to sam ustao, pozvao prijatelje i odvratio da bi mi nam bilo ispod časti da udišemo isti vazduh s tako civilizovanim i otmjenim piscem, kojeg će uskoro djeca po obavezi morati izučavati po školama i fakultetima, na njihovu nesreću.
Na to je odgovorio : DA je neko drugo vreme, rukavica u vaše lice bi bila dovoljna, a ja sam mu rekao, svakako, ali ta čast pripada meni premda ja jesam Vitez i plemenite krvi a vi to nijeste niti možete postati za hiljadu godina...ili ćemo mi svi izumrijeti koji to jesmo da bi nas takvi kao vi zamjenili.

Ostatak priče bi previše toga dao na uvid a o tome ne bih. I ova doza moje arogancije vam je dovoljna za "diskusiju"
Old 01-06-09, 19:40   #10
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Moje mišljenje je da je to neminovno kada neko doživi toliko izdanja (što, naravno, nije opravdanje već prosta konstatacija). "Zašto bi popravljao ono što nije pokvareno" nije samo njegov rezon, tako razmišljaju svi "uspješni" ljudi.

Opet kažem, volim njegov stil. Ponavlja se, ali mi prija. Ne otkriva mi neke velike istine, ali to ni ne očekujem od njega. Sve što želim je da me uvede u svoj svijet koji godinaa brižljivo izgrađuje, i u tome nijednom nije omanuo. Pružio mi je ono što sam želio i nije me razočarao.

Što se tiče upoznavanja, bio je gost, koliko mi se čini, na Novobeogradskom sajmu knjiga (prije nekih nedjelju dana). Htio sam da odem tamo zbog njega, ali kako se slabo orjentišem u vremenu, mislio sam da je sajam ove nedjelje.

To jeste jako ružan događaj i mogu ti reći da gubi ugled u mojim očima, ali kao čovjek, ne kao pisac.

Old 01-06-09, 19:42   #11
Arkhetren
MiM team Forumaš i po'

Arkhetren's Avatar

U mojim očima gubi ugled isključivo kao čovjek i ne samo zbog ovog mog ličnog susreta. Zbog nekih drugih takodje ali o kojima ne bih na ovom mjestu.
Old 01-06-09, 19:51   #12
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Quote:
U mojim očima gubi ugled isključivo kao čovjek i ne samo zbog ovog mog ličnog susreta. Zbog nekih drugih takodje ali o kojima ne bih na ovom mjestu.
Naravno, nije ni prikladno da ovde iznosimo nečiji prljav veš.

Old 01-06-09, 20:52   #13
Djudja
The Dude

Djudja's Avatar

Registrovan: May 2007
Djudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auruDjudja ima famoznu auru

Quote:
...Imao sam prilike primjetiti ih, ali bih poslije par redaka, s ogavnošću odbacio ista, zaključivši da se ponavlja po algoritmu iako to skriva selektivnom senzacijom....
Potpisujem. Pavić je jedan pompezni ćuran.
Djudja is offline   Reply With Quote
Old 04-01-15, 15:58   #14
teky
MiM team Expert

teky's Avatar

Registrovan: Apr 2010
teky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjemteky dragulj među dragim kamenjem

"Ruski hrt" je remek djelo.
Citala sam dio Hazarskog recnika sa nekih 17godina,mogu reci da mi nije prijalo. Mozda sam bila previse mlada,ne znam.

"...al' zumbuli su zumbuli,
a ruza je ruza
pa da na kraj sveta iznikne..."
teky is offline   Reply With Quote
Old 04-01-15, 17:38   #15
Renko
Moderator

Registrovan: Nov 2014
Renko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjemRenko dragulj među dragim kamenjem

Usput, zanima me da li netko zna da postoji negdje link na Hazarski rečnik u pdf ili doc formatu. Volio bih pročitati. Čitava priča o hazarima je možda i najveća enigma evropske povjesti, pa me zanima i s tog aspekta. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi Evropa danas izgledala da je njihova država potrajala malo duže.

unaprijed zahvaljujem

EDIT : Pronašao sam link za download. Ako nekoga bude zanimao link može se javiti na pp.

Last edited by Renko; 04-01-15 at 17:50..
Renko is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
milorad, pavić

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules