MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Umjetnost i kultura > Književnost i lingvistika

Notices

Književnost i lingvistika Malo o književnosti, kulturi jezika, govoru i svemu što nas zanima vezano za narječja.

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 06-06-07, 00:20   #1
filantrop
MiM team Početnik

Registrovan: May 2007
filantrop na dobrome putu
Default Interesantne priče

Ljudi

Last edited by zagorski; 08-06-09 at 09:40..
filantrop is offline  
Reply With Quote
Old 06-06-07, 13:19   #2
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Znaci, haos prica...

Nego, nisam shvatio poentu topika...
Je li pisemo svoje price ili stavljamo tudje? Ili moze oboje? Ili...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 14:24   #3
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Registrovan: Sep 2006
kliko has disabled reputation

"Jednog dana, Bog se umorio od ljudi. Neprekidno su mu dosadjivali, trazeci od Njega sve i svasta. Zato je resio da se sakrije na neko rveme. kupio je svoje savetnike i upitao ih: "Gde da se sakrijem? Koje je najbolje mesto?" Jedan mu je odgovorio : "Na vrh najvise planine na svetu", drugi je rekao:" Na dno okenana, tamo te nikada nece pronaci", treci je: "Najbolje je da se sakrijes na tamnu stranu Meseca; to je najbokje mesto, ko bi te tu pronasao?" Na kraju Bog se obratio svom najpametnijem andjelu sa istim pitanjem:"Gde da se sakrijem?"
Andjeo se nasmesio i odgovorio mu: "Sakrij se u ljudsko srce. To je izgleda mesto u koje nikad ne zalaze."
Old 10-06-07, 14:55   #4
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

@kliko
Super ti je ova prica
sarita is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 18:49   #5
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Dobra ideja da se otvori tema na koju cemo prepisivati kratke price koje su na nas ostavile utisak, samo bi bilo lijepo kad bi se na kraju napisalo cije je djelo kao i naziv djela.
Old 11-06-07, 11:52   #6
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Jedna porodica uzivala je na plazi. Djeca su se kupala i pravila kule u pijesku, kada se pojavila neka starica u prljavoj i iscijepanoj odjeci, njena sijeda i rascupana kosa vijorila je na vjetru. Mumlajuci nerazumljive rijeci, sakupljala je nesto iz pijeska i trpala to u kesu. Roditelji su pozvali djecu i rekli im da se klone ove starice. Kada je prosla pored njih, osmjehnula im se, ali oni nisu uzvratili na njen pozdrav.

Tek pred povratak, posle nedjelju dana, doznali su da ta starica uvijek sakuplja komadice stakla po plazi, da se djeca ne bi posjekla.
Old 11-06-07, 16:31   #7
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Jednom je jedan siromasni stari svestenik prisao Dharmaji s molbom da mu Dharmaja pomogne, jer je bio pogodjen starsnom nemastinom. Dharmaja je blagonaklono gledao na tu situaciju te zatrazio od svestenika da dodje sledeci dan. Bhima (Dharmajin brat) koji se ondje slucajno nasao, cuo je njihov razgovor. Te veceri Bhima izvrsi sve pripreme kako bi svecano okitio grad. Podignute su velike terase i pripremljeni raznovrsni darovi koji ce se podijeliti siromasnima i potrebitima. Sljedeceg jutra Dharmaja ustane kao i obicno, iznenadi se kad vidi kako ubrzano teku pripreme. On upita Bhimu sto se to dogadja i cemu sve to.
Bhima odgovori:" Brate, juce sam te cuo kako razgovaras sa starim svestenikom koji je dosao traziti tvoju pomoc.Pozvao si ga da dodje danas k tebi. Bio sam neizmjerno srecan sto sam vidio da si tako siguran u svoj zivot, a on je zapravo neizvjestan.Ta me spoznaja usrecila pa sam to zelio proslaviti na jedan poseban nacin."

Iz Mahabharate
Old 11-06-07, 17:00   #8
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by kliko View Post
Jedna porodica uzivala je na plazi. Djeca su se kupala i pravila kule u pijesku, kada se pojavila neka starica u prljavoj i iscijepanoj odjeci, njena sijeda i rascupana kosa vijorila je na vjetru. Mumlajuci nerazumljive rijeci, sakupljala je nesto iz pijeska i trpala to u kesu. Roditelji su pozvali djecu i rekli im da se klone ove starice. Kada je prosla pored njih, osmjehnula im se, ali oni nisu uzvratili na njen pozdrav.

Tek pred povratak, posle nedjelju dana, doznali su da ta starica uvijek sakuplja komadice stakla po plazi, da se djeca ne bi posjekla.
Ljudi su vjerovatno posmatrali staricu kroz sebe...njima sigurno ne bi palo na pamet da sakupljaju stakla za dobrobit drugih ljudi, zato im je i bila cudna..
sarita is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 07:26   #9
grunf
MiM team Početnik

grunf has disabled reputation

Za sve ljubitelje koji to ne znaju (izvinjavam se onima koji znaju), septembar je mesec rike.
Riču roditelji zbog dece koja su pošla u školu, domaćice zbog zimnice a političari vratili se sa odmora pa u nove pobede! Najlepša rika se ipak može čuti u starim hrastovim šumama kitnjaka i lužnjaka u posavini i podunavlju gde se mužjaci njegovog veličanstva kralja šume jelena odzivaju vekovnom zovu prirode za obnovu vrste. Taj lepotan u punoj snazi pun hormona sa izbrušenim i naoštrenim rogovljem svom snagom se bori da odbrani teritoriju,otera suparnike,prikupi košute, objasni im neke stvari u vezi muško ženskih odnosa i produži svoju vrstu. Većina lovaca nikad nije bila u prilici da čuje riku, obaška da udje u lovište kojem je u ovom periodu (iako sve ječi i zveči) preko potreban mir a kamo li da odstreli grlo u punoj snazi i to još u medalji. Prizor je veličanstven, na sve strane se može osetiti mošus a ako dobro imitirate zov jelena možete se nadglasavati sa njim toliko da će vas doživeti kao istinskog suparnika.Ako niste dobri u zovu nemojte kvariti doživljaj. Moj drugar bata Cane je toliko dobar u tome da ga žena redovno izbacuje iz kuće kad počne sa vežbanjem zova.Jednom prilikom je pola sela Morovića izašlo na ulice misleći da je jelen izašao iz lovišta i ušao u selo(vrlo čest slučaj).Kad na trgu bata Cane izvodi solo deonicu imitacije jelenske rike za drugare. Pa dragi moji oslušnite šumu u mesecu septembru vredi poslušati a i nisu te šume tako daleko !!!

Last edited by grunf; 12-06-07 at 07:50..
grunf is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 16:06   #10
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

anon1 has disabled reputation

Jednog dana, jedan dobrostojeci otac odveo je svog sina da provede jedan dan i noc s veoma siromašnom obitelji koja nije imala novca na trošenje.

Drugog dana na povratku kuci, otac priupita sina o tome kako je on doživio taj susret sa siromaštvom i što misli o svemu tome.
Djecak odgovori:
tata, ovo je jedno veliko iskustvo za mene,
Vidio sam da mi imamo jednog psa a oni imaju cetiri, mi imamo lijep bazen pred našom kucom, a oni imaju rijeku i ravnicu kojom ona tece, mi imamo stakleni krov a oni imaju nebo i mjesec i zvijezde, mi imamo krasan trijem s velikim vrtom a oni iza kuce imaju citavu šumu.

I dok je sve to sin govorio, otac je od zaprepaštenja ostao bez rijeci.

Na kraju još sin doda: Hvala ti tata, što si mi pokazao koliko smo siromašni!

Last edited by anon1; 16-06-07 at 15:38.. Reason: ostavicu ovu pricicu ne bi li s njom nesto lijepo uslo u dusu nekih ljudi
anon1 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 20:28   #11
Vendy
MiM team King / Queen

Registrovan: Jan 2007
Vendy has disabled reputation

Prelijepo @anon
Vendy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 22:27   #12
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

Kao i uvijek
Old 14-07-07, 17:31   #13
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Evo Dot samo za tebe (ostali smiju procitati)

Jednog dana siromašni mladić Howard Kelly, idući od vrata do vrata, prodavajući robu kako bi platio studij, ostao je sa samo 10 centi u torbi… a bio je strašno gladan!

Stoga odluči od sljedeće obitelji zamoliti nešto za jelo.
Vrata mu je otvorila uglađena dama, koja ga je smela do te mjere da, tako smeten, nije znao drugo osim zamoliti čašu vode umjesto hrane.
Žena je primijetila da je mladić gladan, pa mu je umjesto vode donijela veliku šalicu mlijeka.
Mladić je polako pio, a zatim je upitao gospođu:
"Koliko dugujem?"
"Ne duguješ mi ništa", odgovori. "Moja majka me učila da se ne traži ništa za ono što se daje braći iz ljubavi."
"Onda vam od srca zahvaljujem."

Kada je Howard Kelly izašao iz ove kuće, ne samo da se osjećao jačim, nego je osjetio da je u njemu poraslo povjerenje u ljude i vjera u Boga.

Puno godina kasnije ona žena je teško oboljela.
Mjesni liječnici bili su zbunjeni njezinim slučajem i nisu mogli pronaći lijek za njezinu bolest.
Odlučili su je poslati u bolnicu u glavni grad. Nazvali su glasovitog dr. Howarda Kellya za hitni savjet.
Kad je čuo ime mjesta iz kojeg dolazi pacijentica, neobično svjetlo mu je ispunilo oči.
Odmah je otišao u sobu pacijentice i prepoznao staru gospođu.
Srce mu je zadrhtalo od uzbuđenja.
Odlučio je učiniti sve moguće kako bi spasio život.
Od tog trenutka sva njegova briga bila je bolesnica, a sve svoje dane posvetio je traženju lijeka za ovu strašnu bolest koja je gospođu vodila kraju.
Nakon duge borbe pacijentica je pobijedila bolest.
Potpuno je ozdravila!
Kad je pacijentica bila potpuno izvan životne opasnosti i sasvim zdrava, dr. Kelly je u administrativnom uredu zamolio da napišu troškovnik i pošalju njemu u ured.
Kad ga je imao u rukama, potpisao ga je i odobrio, te na dnu lista dodao napomenu.
Zatim je zamolio da se uruči bolesnici.
Gospođa se bojala otvoriti kovertu, strahujući da će naći račun koji nadilazi njezine mogućnosti.
Konačno se odlučila, ali nešto je privuklo njezinu pozornost.
Na dnu troškovnika pisalo je:
"Plaćeno prije puno godina jednom šalicom mlijeka!"

Old 14-07-07, 21:09   #14
Vendy
MiM team King / Queen

Ajme, rasplakat ces me @anone
Old 14-07-07, 21:21   #15
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

E pa nije mi to cilj Prica je tu da se vidi i mislimo da se svidi - Strumpfovi

Old 14-07-07, 21:28   #16
Vendy
MiM team King / Queen

Znam da ti to nije cilj, ali ima malo dobrih ljudi pa me to pogodi
Old 14-07-07, 22:30   #17
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Vendy View Post
ali ima malo dobrih ljudi

Ova izjava me ubode u oci...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 15-07-07, 19:26   #18
lady 2
MiM team Početnik

Registrovan: May 2007
lady 2 na dobrome putu

Savršena priča -ljudi s crvenom ružom.Natjerala me na razmišljanje
lady 2 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 21:03   #19
Vendy
MiM team King / Queen

Uh
Old 06-09-07, 09:44   #20
zagorski
N.N.

zagorski's Avatar

Registrovan: Aug 2007
zagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjemzagorski dragulj među dragim kamenjem
Send a message via Yahoo to zagorski

Tri priče sa konkursa za najkraću a najefektniju priču:

PROZORI

Na jednoj zgradi na istom spratu bila dva prozora. Gledala su na istu stranu ulice i u isto vreme ih je budilo sunce i zapljuskivala kiša. Starili su zajedno, jedan pored drugog. I ničega više među njima nije bilo.

MINUT

Stigla mi je kafa. Vrela. Jutro se lenjo vuklo po praznoj staničnoj kafani. A onda je u kafanu ušla devojka i sela okrenuvši mi leđa. Samo sam video njenu nežnu belu nadlanicu kako viri iz predugačkog rukava vunenog džempera. Gledao sam je satima i cela mi je mladost prošla pred očima, od ljubakanja iza škole i prvih cigareta, do pokušaja samoubistva u simboličnoj i kobnoj 27-oj. A onda je ona ustala i otišla i odnela svoju ruku. Srknuo sam kafu i izgoreo se. Još je bila vrela.

TOPOLA

Rasla je jedna topola na kraju dvorišta u kome smo se igrali kao mali. Ja sam se krila iza topole i niko me nikada nije pronašao. A nisu me ni tražili. Onda je topola posečena i tu je izgrađena neka ružna zgrada. A mene i dalje nisu pronašli.
zagorski is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
interesantne, priče

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules