MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Zdravlje i ljepota > Medicina

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 16-05-07, 23:41   #1
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu
Default Medicina u svakodnevnom životu

Ovdje mozete pisati o svojim zdravstvenim problemima, mozda ima jos ljudi sa istim problemima pa zajednickim snagama dodjete do korisnih saznanja i informacija

Last edited by sarita; 16-05-07 at 23:54..
sarita is offline  
Reply With Quote
Old 17-05-07, 10:48   #2
Dot
Guest

e ok, kad ste vec tu, ja bih da se pozalim da me zadnjih par dana boli donji dio kicme, osjeam se kao djed kad se ukljesti...jel to majke vam od toga sto mnooogo provodim sjedeci za compom?

pitanje br.2
kako da se trajno oslobodim masnog tkiva na zglobu ruke , koje se pojavljuje kad puno vjezbam?
  Reply With Quote
Old 17-05-07, 12:32   #3
Marija10
MiM team Početnik

Marija10's Avatar

Marija10 na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by Dot View Post
e ok, kad ste vec tu, ja bih da se pozalim da me zadnjih par dana boli donji dio kicme, osjeam se kao djed kad se ukljesti...jel to majke vam od toga sto mnooogo provodim sjedeci za compom?

pitanje br.2
kako da se trajno oslobodim masnog tkiva na zglobu ruke , koje se pojavljuje kad puno vjezbam?
1) Vjezbe istezanja, jedino to moze ublaziti bol. bojim se da ako jednom imas s tim problema da te oni prate cijeli zivot. Na ovom linku imas 11 vjezbi istetanja za donji dio ledja, lagano po 15-20 puta, svaki dan ujutro i uvecer bol ce popustiti.

http://www.bodybuilding.com/fun/stre...cle=Lower+Back

Ti si k tome jos i visok, i time je ta bol u donjem dijelu ledja jos kod tebe vjerojatnija. Nemoj se izvlačiti da nemas vremena, jer tko nema vremena za vjezbanje u sadasnjosti, morat ce imati vremena za bolovati i biti bolestan u buducnosti.

Probaj sto pravilnije sjediti, isprobaj sjedenje na lopti, koje ce aktivirati misice donjeg dijela ledja da pravilno drze kraljeznicu

2) Ovo shvacam kao zajebanciju, ali napisat cu da lokalne redukcije masnog tkiva nema.

Toliko... Ako imas pitanja u vezi istezanja, samo daj Dotic

Pozdrav
Old 17-05-07, 14:08   #4
Dot
Guest

ma nisam se ja salio za masno tkivo, uvijek kad radim puno sklekova javi mi se masno tkivo na tetivi kod rucnog zgloba...i to posle boli da ne mogu da se oslonim na ruku...

tu imam 2 opcije ili da to masiram pa se to tkvo razbije ili da idem da mi spricom izvlace...a posto nesto nisam bas blizak sa spricevima i iglama ja to masiram, al se vrati cesto!!!
  Reply With Quote
Old 17-05-07, 14:58   #5
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

@Dot

Evo ja cu ti reci moje iskustvo.Ja imam problema sa rucnim zglobom ali ne od nekog vjezbanja nego tako samo od sebe ponekad pocne da boli.Dugo nisam znala sto je to dok mi igrom slucaja jedan covjek(po profesiji je ljekar ali dugo je boravio na istoku pa je i od njih ponesto naucio) nije objasnio da je to masno tkivo koje se stvara i kad naraste pocne da boli(jer pritiska nerve). On je meni to tako jako ispritiskao mislila sam da cu umrijet,ali valjda je to razbio i to se resorbovalo tako da me vise nije boljelo.
Medjutim mislim da ako smo skloni tome postoji mogucnost da se ponovo stvori...ali mnogo znaci kad znamo o cemu se radi i kako se osloboditi.
sarita is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 15:22   #6
gogo
MiM team Početnik

gogo na dobrome putu

rekoše naučnici da uzimanje vitamina A E i beta karotina nije zdravo, (objavljeno na sajtu durmitor),jer eleminišu slobodne radikale koji su bitni za odbranu organizma od bolesti-a godinama je bio suprotan stav .kako više vjerovati naučnicima kada mijenjaju stavove,posebno u oblasti zdravlja, ispada da oni koji su ih slušali sada će zbog toga kraće da žive ili već nisu živi.
Da li su to pravi naučnici ili samo prave reklame farmaceutskoj industriji.Na tv pinku reklamiraju preparate koji izliječiše sve živo, ne znam zašto se obraćamo ljekarima kad preko pinka imamo lijek za svaku boljku, ali uvijek ima lakovjernih a oni se samo bogate.
gogo is offline   Reply With Quote
Old 17-05-07, 16:19   #7
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

dobro pitanje..
Pogresan je stav ljudi da su ljekari svemocni i da sve znaju. Oni jesu zavrsili skole i naucili iz tih knjiga ponesto ali sve je to jedna kap od prirode.
Treba shvatiti da oni izvjesno vrijeme vjeruju u ono sto znaju, kad se otkrije nesto novo onda vjeruju u to novo.
A sto se tice uopste uzimanja vitamina, minerala itd..moje misljenje je da treba uzimati svega umjereno, znaci u cemu god pretjeramo stetno je.
Antibiotik jeste lijek recimo ali isto tako je i stetan pogotovo ako se uzima u velikim kolicinama sto je vrlo cest slucaj.
Sad cu ti reci jedan primjer.Jedan stari ljekar je zeni koja je dosla sa djetetom zbog neke banalne prehlade prepisao lijek koji je odgovarajuci.Jedan prijatelj ga je pitao da li svakome prepise lijek. On je rekao:"Uglavnom da, jer su dosli kod mene zbog toga, nisu sposobni da pokusaju da se izbore sa banalnom prehladom a ja na sebe odgovornost necu.Ali ja ovo svom unuku ne bih dao"
Mislim da cete iz ovoga da zakljucite kako to funkcionise
Old 19-05-07, 21:30   #8
Leda
MiM team Početnik

Leda's Avatar

Leda na dobrome putu

Pozdrav svima!
Molim vas ako mi netko može odgovoriti na slijedeće pitanje,kako me često zna boljeti glava i znam imati jake migrene ,vrlo često pijem cafetin da me je sad i strah već.Inače što se lijekova tiče jako sam veliki paranoik ali cafetin pijem čim osjetim da me glava počinje boljeti iz straha od užasnih migrena koje mi znaju nastupiti.Može li mi netko odgovoriti kolika je štetnost tog lijeka?
Leda is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 21:47   #9
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Ako se ja ne varam kafetin u osnovi ima acetilsalicilnu kiselinu, tako da ono sto vazi za andol, midol, aspirin, analgin vazi i za kafetin.. Povecana opasnost od krvarenja.. a druge nusefekte ne znam.

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 21:52   #10
Leda
MiM team Početnik

Leda's Avatar

Leda na dobrome putu

Ponovo pozdrav!
Upitala bih Saritu ili netkog tko takođe ima problema sa masnim tkivom da mi odgovori da li je to tkivo lokalizirano na jednom mjestu,jer naime netko meni vrlo blizak ima na pojedinim djelovima gornjih ekstremiteta te leđima i oko abdominalnog dijela nešto nalik na kvržice koje se povećavaju.Punkcjom je ustanovljeno da je to masno tkovo,i da je uzrok neki genetski poremećaj u metabolizmu masti.Specijalist je rekao da za to nema terapije.Kako se radi o osobi koja iznimni pazi na svoju prehranu,jednostavo neznam kako mu pomoći,jer ima slične simtome kao i vi kad te kvžice narastu pogotovo naleđima pošto mu smetaju i bolne su,asad već i estetski neprihvatljive.
P.S. Ne mogu da vjerujem da nema neke nadoknade medikamentozne da završi taj proces metabolizma,zaboravila sam napomenuti da je izuzetan sportaš.
Old 19-05-07, 21:53   #11
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

@ leda
Koji god lijek da uzimas ne valja pretjerivati.
A ako imas ceste glavobolje mislim da prije svega treba traziti uzrok tome. A najcesci uzroci su napetost i stres zato mislim da treba raditi na odrzanju opsteg psihovizickog zdravlja.
Old 19-05-07, 21:55   #12
Leda
MiM team Početnik

Leda's Avatar

Leda na dobrome putu

@Anon1
Hvala,molm ako mžeš pojasniti kakova krvarenja?
Old 19-05-07, 21:57   #13
Leda
MiM team Početnik

Leda's Avatar

Leda na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by sarita View Post
@ leda
Koji god lijek da uzimas ne valja pretjerivati.
A ako imas ceste glavobolje mislim da prije svega treba traziti uzrok tome. A najcesci uzroci su napetost i stres zato mislim da treba raditi na odrzanju opsteg psihovizickog zdravlja.
Baš si mi lijepo odgovorila i mislim da si u pravu ali ja si drugačije ne znam pomoći.
Old 19-05-07, 21:59   #14
Dot
Guest

@Ledo
jest da nisam neki sportista ali imam taj problem sa masnim tkivom i ono sto sam do sad naucio je sledece:
pojava masnog tkiva zavisi od osobe do osobe, ima tu malu ulogu i ishrana i nacin zivota ali ja i taj tvoj sportista smo svijedoci da je ta uloga strasno mala.
masno tkivo se oze ukloniti(u zavisnosti od mjesta gdje se nalazi ) na razne nacine
- malo snaznijom masazom (snazniji pritisak na to tkivo) i to zna biti strasno bolno
- da to doktor ukloni hiruskim putem(malo da te otvori i izvadi to iz tebe)
- uz pomoc igle (debeelee) i sprica da ti to ispumpa napolje
ali u svakom slucaju ne moze 100% da ti garantuje da se to nece vratiti...

nadam se da sam ti pomogao....mada meni to znanje nikako nije pomoglo , ja bih da se toga rijesim jednom za svagda!
  Reply With Quote
Old 19-05-07, 22:01   #15
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by Leda View Post
@Anon1
Hvala,molm ako mžeš pojasniti kakova krvarenja?
Pa bilo kakva krvarenja, prilikom posjekotina ili menstrualno krvarenje, krvarenje iz nosa... svejedno... samo pogledaj na net sastav kafetina, ali mislim da je dominantno asetilsalicilna kiselina. Pitaj u apoteku

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 22:02   #16
Leda
MiM team Početnik

Leda's Avatar

Leda na dobrome putu

Hvala Dot!
Toga na toliko mjesta ima da bi ga bogami dobro izrezali ili ispikali.
Hvala jos jednom na tvom javljanju.
Old 19-05-07, 22:02   #17
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Ja znam dosta ljudi sa tim problemom koji su cak hiruskim putem to otklanjali ali poslije izvjesnog vremena se to vrati. Zaista ne znam drugi nacin osim ovaj koji navodi dot da se to masira i tako razbije. Jedino mozda bude lakse ako se to radi dok je kvrzica jos mala i ne dozvoliti da naraste i pritiska pojedine nerve.
Old 19-05-07, 22:06   #18
Leda
MiM team Početnik

Leda's Avatar

Leda na dobrome putu

Još jednom HVALA VAM SVIMA,divni ste
Old 19-05-07, 22:13   #19
Dot
Guest

ma trudimo se pomoci drugima ..
a da ovo ne bi bio spam da dodam da se upravo borim sa masnim tkivom na ruci..usled velikog broja sklekova pocelo je da se pojavljuje sad ni tamo ni vamo, ja mu ne dam da napreduje a ono nece da se povuce...
sjecam se davno dok sam to imao da je jedna osoba iz zle namjere zglob mi skroz "izvrnula" ne znam kako da se izrazim....u trenutku je toliko zabolilo jer mi se masno tkivo nalazilo na zglobu uz tetivu da sam mogao visnuti da svima usi popucaju(samo kad bih bio sklon tome)... razlog zasto to pricam je taj sto mi se to tkivo odmah osle razbilo i nestalo...dakle sa kivom treba malo na silu, ali boli do besvjesti....
  Reply With Quote
Old 11-06-07, 23:15   #20
mary
MiM team Guru

mary's Avatar

Registrovan: Feb 2007
mary has disabled reputation

U susret letu
Ako se pravilno koriste, klima-uređaji su veoma korisno sredstvo u borbi protiv letnjih vrućina

Kad nema klime dobar je i led

Bez klima-uređaja život je postao nezamisliv. Ali, i tu je potreban oprez. Ako se koriste bez mere, te kutije iz kojih izlazi hladan vazduh mogu da uzrokuju prehlade i simptome slične onima u zimskim danima. Ako se ne čiste redovno, mogu biti mesto razmnožavanja bakterija koje su uzročnici bolesti.Najizloženiji negativnom uticaju klima-uređaja jesu disajni organi, nervi i mišići.

Disajni organi

Organi za disanje prvi su na udaru klima-uređaja koji nije redovno čišćen ili je hlađenje preslabo. U aparatima koji nisu pravilno održavani i čišćeni lako se razmnože bakterije i virusi. Bolesti poput upale pluća ili bronhitisa, ali i prehlada i sinuzitisa, javljaju se upravo u prerashlađenim prostorima. Ljudski organizam zbog visokih temperatura ima slabiju odbrambenu sposobnost. Više bakterija u zatvorenom prostoru i manja odbrambena sposobnost organizma nose veću mogućnost obolevanja.

Kod male dece hladnoća u stanu može dovesti do neprijatnih upala uva, zato što su kod njih disajni putevi osetljivi pa bakterije iz nosa prolaze kroz grlo sve do ušiju.

Živci i mišići

Kad je reč o nervima i mišićima, uvek postoji lična predispozicija prema tegobama, ali, u zavisnosti od toga kako koristimo klima-uređaj, one mogu pogoditi i svakog od nas.

Najosetljivija područja su facijalni živci, poput trigeminusa – nerva koji prolazi površinom lica. Hladnoća dovodi do stezanja krvnih sudova i naglog smanjenja protoka u kapilarima. Do nerva dolazi manje krvi i njegova se funkcionalnost umanjuje. Rezultat je glavobolja i bol u predelu lica. U ozbiljnim slučajevima može doći i do određene vrste paralize dela lica zbog hladnoće. Reč je o delimičnoj i privremenoj oduzetosti dela lica.

Ukočenost i bolovi u vratu nastaju zbog blokade mišića posle izlaganja hladnoći. Za funkcionisanje, mišićima je potreba toplota. Ako ona nedostaje, mišići smanjuju svoje funkcionisanje kako bi toplotu sačuvali. Ukoliko dođe do ovakve blokade, treba popiti magnezijum i vitamine Be grupe koji pozitivno deluju na rad nerava i mišića.
Zapamtite: razlika između spoljne i unutrašnje temperature ne sme biti viša od pet-šest stepeni. To je najbolji način da se ovog leta prijatno osećate u zatvorenom a rashlađenom prostoru, ali i da sačuvate svoje zdravlje.
I. Š.

Izvor: Politika
mary is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
medicina, svakodnevnom, životu

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules