MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-05-07, 09:35   #1
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation
Default Poremećaji ponašanja

Navešću nekoliko poremećaja, od kojih, na žalost, sve više pati veliki broj stanovništva.

DEPRESIJA

(Depresija je više od obične tuge)

Velika je razlika između neraspoloženja i patnje uzrokovane depresijom.
Kada smo razočarani životom, kada ostanemo bez prijatelja ili izgubimo voljenu osobu, prirodno je da smo tužni i zabrinuti. Takvi događaji gase nam radost življenja. No ubrzo se većina ljudi vraća u svoje uobičajeno stanje. Međutim, ako se tuga pojavi bez ikakvog razloga ili je ona nesrazmjerna uzroku nastanka, ako ne prestaje ili se ponovno vrati bez objektivnog razloga, ako nam je teško raditi, družiti se, spavati; jednom riječju ako se više ne možemo veseliti životu, onda to više nije neraspoloženje niti obična tuga.
To je depresija, ozbiljan duševni poremećaj, bolest koja se mora liječiti.Depresija utIče gotovo na cijeli bolesnikov život. Ne liječi li se, depresija se sve više pogoršava, kao i svaka druga bolest. Baš je zato važno odmah učiniti prvi korak, tj. obratiti se ljekaru.
Treba imati na umu sljedeće:
- depresija je izlječiva bolest
- što više oboljeli od depresije nauči o depresiji i što više učestvuje u programu svoga liječenja, lakše će se osloboditi od depresivnih simptoma
- izlječenje nikada ne dolazi trenutno, "preko noći": potrebno je više nedjelja liječenja da bi se oboljeli osjećao bolje, stoga mora biti strpljiv.

Simptomi depresije

1. tužno, tjeskobno raspoloženje ili osjećaj praznine, koji traju najmanje 2 nedjelje,
2. gubitak zanimanja i osjećaja zadovoljstva u bavljenju onim aktivnostima koje su bolesnika inače zanimale i veselile.
Nadalje, oboljeli od depresije mogu imati neke ili sve od ovih simptoma i znakova:
- osjećaj bezvrijednosti, beznađa i krivnje
- promjenu apetita i tjelesne težine (gubitak apetita ili pojačani apetit)
- poremećaj spavanja (može se očitovati kao nesanica ili prevelika potreba za spavanjem)
- umor, gubitak energije, osjećaj usporenosti
- uzbuđenost, uznemirenost, razdražljivost
- teškoće s koncentracijom i pamćenjem
- razmišljanje o samoubistvu ili pokušaj samoubistva.

Liječi se antidepresivima kao i razgovorom sa ljekarom specijalistom.

Zablude

Najčešće zablude pri depresiji su:
"Depresija će brzo proći sama od sebe, pa se uopšte ne moram javljati ljekaru."
"Depresija je nešto što “napada” samo slabe i bespomoćne, a ja to nisam pa mi liječenje ni nije potrebno."
"Promijenim li okolinu, depresija će proći."
"Ja najbolje znam kako mi je (djelimično točno!), pa se sam mogu i najbolje liječiti (pogrešno)."
"Sramota je otići ljekaru i žaliti se na plačljivost i gubitak veselja. To nije ni za ozbiljne žene, a kamoli za “pravog muškarca”."
"Nitko na ovome svijetu ne može mi pomoći."
"Nikada više neću ozdraviti i zauvijek ću ostati u ovako teškom stanju."
Old 11-05-07, 09:43   #2
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

PANIČNI POREMEĆAJ

Panični poremećaj očituje se napadima panike, tj. spontanim, naglim, neočekivanim napadima intenzivnog straha ili užasa uz doživljavanje životne ugroženosti. Napadi panike mogu se pojaviti svaki put kada se nađete u određenoj situaciji, ili bez jasnog razloga neovisno o situaciji ili spletu okolnosti. Stoga su potpuno nepredvidivi.

Napadaje panike prate različiti tjelesni simptomi, npr:
- osjećaj gušenja
- lupanje srca
- bol u grudima
- drhtanje tijela
- vrtoglavica
- znojenje
- mučnina

Za vrijeme napada panike možete povjerovati da ste neizlječivo bolesni, da ćete umrijeti, poludjeti ili izgubiti kontrolu nad sobom. Napadaji panike obično traju nekoliko minuta, ali se još neko vrijeme nakon njihova prestanka može se osjećati napetost i uznemirenje.
Panični napadi mogu se pojaviti i za vrijeme spavanja, te se iznenada budite u užasnom strahu.
Važno je zapamtiti da je panični poremećaj čest u populaciji, otprilike jedna od deset osoba doživjeće panični napad u određenom razdoblju svoga života.

Vjeruje se da su panični napadi posljedica određenih bioloških disfunkcija, odnosno promjena u hemijskoj ravnoteži supstancija u mozgu zvanih neurotransmiteri. Poznata je uloga serotonina u depresiji. Danas se vjeruje da je poremećaj serotoninskog nivoa također važan činilac i u nastanku paničnog poremećaja.
Old 11-05-07, 09:50   #3
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

OPSESIVNO - KOMPULZIVNO PONAŠANJE

Šta je OKP?

OKP karakteriše prisutstvo ponavljajućih, obuzetih (opsesivnih) misli, na primijer strah od zaraze i prisilnih (kompulzivnih) radnji ili rituala, kao što je prekomjerno pranje ruku.
Izvršavenjem prisilne radnje ili rituala smanjuju se napetost i tjeskoba uzrokovane prisilnim mislima.
Ljudi s OKP-om obično prepoznaju da su njihove obuzete misli i prisilne radnje iracionalne.
Doživljavaju ih kao strane i nametnute, ali ih ne mogu kontrolisati ili im se oduprijeti.
Prisilne radnje oduzimaju mnogo vremena i mogu značajno uticati na vaše svakodnevne aktivnosti i narušiti vam socijalno i porodično funkcionisanje. Međutim, neizvođenje prisilne radnje ili rituala uzrokuje povećanje anksioznosti.
Nekada se vjerovalo da je OKP vrlo rijedak tip poremećaja, no danas je poznato da se OKP pojavljuju u jednog do dva čovjeka na njih 100 i obično započinje u kasnom djetinjstvu ili adolescenciji. S jednakom se učestalošću pojavljuje u muškaraca i žena.
Također, na pojavnost ne utiče rasa ni socio-ekonomski status.

Neke od najčešćih obuzetih misli su:
- strahovanje od zaraze nečistoćom ili zaraznim klicama
- strahovanje od moguće pogreške
- strah od javnog nastupa ili sramote
- potreba za stalnim odobravanjem
- prekomjerna zaokupljenost simetrijom i određenim redom stvari
- zabrinutost zbog zamišljanja nastranih i neuobičajenih seksualnih odnosa ili scena
- agresivni prisilni impulsi
- prekomjerna zabrinutost zbog stvari za koje normalno znate da se ne trebate brinuti

Neke od najčešćih prisilnih radnji ili rituala su:
- provjeravanje jesu li vrata zaključana
- odbijanje rukovanje ili hvatanja kvaka
- učestalo pranje ili tuširanje
- neprestano brojanje tokom izvođenja aktivnosti
- stalno preslagivanje stvari na određen način
- neprestano računanje
- ponavljenje nekog zadatka odrađeni broj puta
- skupljanje ili čuvanje stvari bez određenog razloga
- ponavljano mjerenje
Old 11-05-07, 18:28   #4
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

Dobra tema...mislim da si u pravu kad kazes da su ovi poremecaju vrlo cesti a najgore je sto mnogi i nisu svjesni toga.Konkretno o depresiji ljudi malo znaju, misle da je depresija nesto trenutno...ne shvataju da je svaki oblik neraspolozenja, bezvoljnosti itd koji duze traje bez odredjenog razloga depresija.

E sad sto se tice lijecenja naravno da je potrebno uzimati neke medikamente ali msilim da ipak razgovori sa strucnim licima dosta vise pomaze.

A licno mislim da je svaki psihicki poremecaj pa skoro i svaka bolest iz glave.
Uzrok svega toga treba traziti u sopstvenoj glavi...a iza svega toga stoji strah.
Nadam se da me razumijete zasto strah, vec smo pricali o ovoj temi cini mi se koliko strah moze da utice na psihicko stanje covjeka a strahovi su u svima nama samo kod nekoga manje a kod nekoga vise.
Neko poradi an tome pa se djelimicno oslobodi tih strahova i shvati zivot kao neki put koji treba da prodje onako kako najbolje umije.A neko nikada ne shvati da sve zavisi od njega nego ubijedi sebe da mu drugi kuju sudbinu i uplete se u sopstvene strahove..
sarita is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 09:18   #5
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Da, u pravu si što se tiče straha. Po intenzitetu među najjačim emocijama, koja je odlično tlo za razvoj psihičkih poremećaja.
Obično se prvi strahovi iz djetinjstva zaboravljaju, a efekti straha opstaju tako da im nekad i ne znamo uzrok.

Šta raditi? Suočiti se sa strahom. Lako je to reći, a teško učiniti.
Suočenju sa strahom ili nekim izvorom poremećaja pomaže jedino stručan razgovor sa specijalistom, a i medikamenti su tu da odrade ''svoj dio posla''.

Mada svaki čovjek može da sebe nauči da se nosi sa nelagodom, stidom ili strahom. Ma kako nam na prvi pogled bila neka situacija mučna i kada se pojavi normalna reakcija za izbjegavanjem te situacije treba istrajati i ne popustiti prvom porivu bijega.
U momentu suočenja sa predmetom straha na neki način dobijamo snagu i istrajemo u tome.
Iz ličnog iskustva znam da je mnogo bolje odraditi odmah nešto što bismo najradije zaobišli nego odgađati i stalno biti pod presijom da nas to čeka, da to moramo odraditi itd.
Druga stvar je poraditi na svome samopouzdanju.
Ako ne vjerujemo u sebe velike su šanse da nećemo ni uspjeti.
Old 20-11-10, 20:46   #6
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation

Quote:
Originally Posted by BlackWoman View Post
Da, u pravu si što se tiče straha. Po intenzitetu među najjačim emocijama, koja je odlično tlo za razvoj psihičkih poremećaja.
Obično se prvi strahovi iz djetinjstva zaboravljaju, a efekti straha opstaju tako da im nekad i ne znamo uzrok.

Šta raditi? Suočiti se sa strahom. Lako je to reći, a teško učiniti.
.
Da strasno je to...imala sam jednom u sonovnoj shkoli strah i to kojeg je prouzrokovao jedan film...nisam mogla nocima zaspati...
Kako doshlo tako poslo..od tada izbjegavam tu vrstu filmova i dan danas.

Ponekad,vrlo rijetko me probudi neki grozan san i od straha nemogu ponovo da zaspim,da zatvorim oci da se scene ne ponove,al to je izuzetno rijetko...

Eto tako se to meni dogadjalo nekada...
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 03:01   #7
manitov
MiM team Forumaš

manitov's Avatar

Registrovan: Jun 2009
manitov uskoro postaje slavan

znao sam ja da sam poremecen...samo sam mislio da su zvijezde krive za to
manitov is offline   Reply With Quote
Reply

Tags