MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-05-07, 09:18   #1
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation
Default Prvi utisak

Kada prvi put upoznate nekog i tih prvih par sekundi posmatrate osobu i popričate, stvorite taj prvi utisak o osobi kakav god on bio!!!

E sad ako nastavite da se socijalizujete sa tom osobom i dublje "upoznate datu osobu" da li na kraju, kroz vrijeme, zaključite da je u stvari baš takva kakvu ste je vi zamislili prvi put ili ste ipak pogriješili???

Koliko fizički izgled utiče na stvaranje prvog utiska?
Old 11-05-07, 13:35   #2
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

moje skromno iskustvo je pokazalo da rijetko grijesi moj prvi utisak.
ako mi je osoba antipaticna a spletom okolnosti pocnem bolje da je upoznajem cesto se desi da promjenim misljenje,ali se uvijek nakon kraceg ili duzeg perioda vraca misljenje na staro.tako da izbegavam kontakt sa osobama koje mi nisu simpaticne.

fizicki izgled bogome dosta utice na stvaranje utiska jer ce svima biti ljepse i draze pricati sa nekom lijepom osobom jer to automatski povezujemo sa tim da je ta osoba i prijatna.

mozda zvuci ofucano ali oci govore sve.jes da ih uvjek zaboravim,ali oci pokazuju ono sta tijelo i rijeci prekrivaju

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 17:43   #3
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Prvi utisak. Jako varljiva stvar. Siguran sam da je vecina ljudi na prvi utisak nema potpuno pogresno procijenila Neko je zbog toga odmah odustao od mene, a neko se odusevio pa posliej zazalio, mada ima i onih pametnijih sto su mislili da sam los pa zakljucili da sam dobar i naravno uvijek ima onih koji se nijesu prevarili. Ali siguran sam u to sto napisah E sad kad sam ja u pitanju taj prvi utisak mi i ostaje utisak. Mogu da se odusevim ili razocaram osobom, ali tu stoji velika doza rezerve. Dozvoljavam da se kasniji utisci nadograde i tako se polako slaze mozaik. Koliko god covjek pronicljiv bio, logickim putem je tesko iz prvog pokusaja do kraja protumaciti osobu. E sad ko se iskljucivo osloni na intuiciji, pa zanemari logiku, pa uspije da zna kakav je ko.. taj uspijeva i ja mu skidam kapu

Fizicki izgled uvijek sotavlja nekakav utisak, ali ne mora zbog loseg iszleda osoba kao losa da se dozivi, a pogotovo ne da zbog dobrog osobu dozivim kao odlicenje dobrote .. ne dam se

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 20:05   #4
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Prvi utisak, ali prije nego i sto progovorim sa osobom i prije nego je dobro odmjerim. Poslije vec rade predrasude i treba dugo vremena da opet stvorim pravu sliku-koju sam vec imao u prvom utisku.
Old 11-05-07, 22:47   #5
Davy I
MiM team Expert

Davy I's Avatar

Registrovan: Mar 2007
Davy I has disabled reputation

Kad god sam procijenio osobu na osnovu prvog utiska, zaebao sam se...
To je cudo jedno, da uvijek promasim...
Zato se sad trudim da ne donosim zakljucke dok nekoga ne upoznam kako treba...
tada će jedan od nas najzad da se odmori!

Davy I is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 09:38   #6
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Mogu reći da sam u nekim slučajevima pogodila, a u nekim promašila 100%.
Oči jesu ogledalo duše i one zaista mnogo govore o osobi, što kaže Ameli.

Uvijek mi se čude kad za nekoga kome ne znam ime i koga opisujem kažem kakve oči ima. Jedino u šta gledam prilikom upoznavanja su oči, a takođe i tokom razgovora, do duše ne piljim stalno u oči.
Prilikom upoznavanja ima osoba koje pruže ruku kao mrtvu ribu koju ja treba da prihvatim da ne bi ispala iz moje ruke - to mi je tako odrvratno i ljigavo, govori o slabom karakteru, a pogotovo kad se neko sa mnom rukuje a već gleda u narednu osobu i tako redom.
Volim kad se rukujem da dođe do kontakta i očima.
Old 05-06-07, 12:47   #7
grunf
MiM team Početnik

grunf has disabled reputation

Mišljenja sam da je prvi utisak presudan za formiranje pozitivnog ili negativnog stava o nekoj osobi.Nakon toga se informacija pohranjuje u ,,fajlu,, mozga prihvatanje -ne prihvatanje iste i tu se tako ,,zabetonira,, da ga je posle vrlo teško izmestiti iz tog fajla. Još nešto tokom prvog utiska sva su čula sinhronizovana u skeniranju pa vam se može desiti da vam osoba ima ugodnu vizuelnu prezentaciju ali njena mirisna nota neće zadovoljiti kriterijum pa stoga neće biti deponovana u fajl prihvatljivih ! Ukratko od prvog utiska na dalje zavise sve svaše dalje aktivnosti i sklonosti ka nekom ili nečemu...
Old 23-06-07, 09:57   #8
bila22vila
MiM team Početnik

Registrovan: Jun 2007
bila22vila nepoznate kvantitete u ovom trenu

Psihologija kaže da je prvi utisak najvažniji, traje 5 sekundi ,a dal će nam se osoba sviditi ili ne ovisi na koga nas podsijeća. Ako nas podsijeća po nećemu na majku, oca ili nekog ko se dobro brinio za nas u djetinjstvu, osoba će nam se navodno sviditi.
bila22vila is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 10:03   #9
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

Registrovan: Aug 2007
explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

meni se jos nije desilo da pogodi prvi utisak. kad sam dosla u novi kolektiv odmah sam, naravno, imala misljenje o svima. 20 ljudi! i ladno sam promasila za sve!!! posle 4 mjeseca imam potpuno suprotno misljenje od prvobitnog! samo sam za jednu od njih malo promasila, za ostale-potpuno
ne trudim se vise da zakljucujem odmah, definitivno!cekam da se pokazu. svi su krivi dok se ne dokaze suprotno
explosion is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 13:08   #10
NETMAN
MiM team Forumaš i po'

NETMAN's Avatar

NETMAN na dobrome putu
Send a message via MSN to NETMAN

U zivotu mi se nije desilo da nekog pogresno procijenim! Vjerujem svom instiktu koji me do sada nije prevario! Govor tijela dosta govori o osobi! Ko zna da ga procita nece masiti!
NETMAN is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 15:56   #11
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

mislim da uz sve to vaznu ulogi igra i iskustvo..Sto vise iskustva imas imas i bolju procjenu
sarita is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 17:51   #12
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Batboy uskoro postaje slavan

_____________________________________________ ___________________
Quote:
Originally Posted by bila22vila View Post
Psihologija kaže da je prvi utisak najvažniji, traje 5 sekundi ,a dal će nam se osoba sviditi ili ne ovisi na koga nas podsijeća. Ako nas podsijeća po nećemu na majku, oca ili nekog ko se dobro brinio za nas u djetinjstvu, osoba će nam se navodno sviditi.

Potpisujem ovo gore. Svaki drugi komentar mi izgleda suvišan.
Batboy is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 08:30   #13
explosion
MiM team Forumaš i po'

explosion's Avatar

explosion nepoznate kvantitete u ovom trenu
Send a message via MSN to explosion

Quote:
Originally Posted by Batboy View Post
_____________________________________________ ___________________

Potpisujem ovo gore. Svaki drugi komentar mi izgleda suvišan.
meni iskustvo nije pomoglo a ovo moze biti, ali ne bih rekla da bi se smjelo uzeti kao pravilo...
explosion is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 23:21   #14
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Koliko znam iz litereture, to je podsvjesno i nemoguće kontrolisati. Kasnije sve kompenzujemo analizirajući ponašenje osobe, koja takođe može da nas podsvjesno odvuče od prave slike osobe koja je ispred nas. Dok na samom kraju donosimo zaključke višečasovnim razgovorom.

Takođe psihologija kaže da nas i sama boja i frekvencija govora osobe koja stoji ispred nas može natjerati u ''bijeg''.
Old 01-09-07, 23:41   #15
matrica
MiM team Forumaš i po'

matrica's Avatar

matrica has disabled reputation
Wink

Kako ona bira partnera

Na ženin izbor partnera utiče način na koji se njen otac odnosio prema njoj
Bira, bira, nego šta

Koliko god bilo teško prihvatiti ovu činjenicu, ona je tačna i glasi: na ženin izbor partnera u znatnoj meri utiče način na koji se njen otac odnosio prema njoj. Istraživanje sprovedeno pod okriljem jednog američkog univerziteta potvrdilo je ranije verovanje da žene prema kojima su očevi u detinjstvu bili brižni, predani i posvećivali svojim kćerima dovoljno vremena vrlo često biraju partnera koji ih fizičkim izgledom podseća na oca. Istraživanjem nisu bile obuhvaćene žene koje su imale loš odnos sa očevima. Objava ovog otkrića u časopisu „Human Behaviour” pomaže u razumevanju enigme na koji nas način određeni tip osobe privlači. Ovo saznanje veoma će koristiti u području psihologije koje se bavi bračnim savetima i savetima psihologa za izbor partnera.

Žene koje su učestvovale u istraživanju bile su zamoljene da ocene u kojoj ih meri privlače lica muškaraca s fotografija koje su im pokazane, i da istovremeno ocene način na koji se njihov otac ponašao prema njima u detinjstvu.

Psiholozi su ustanovili da su žene koje su imale pozitivniji i bolji odnos s ocem u detinjstvu izabrale muškarce s fotografija koji su ličili na njihove očeve.
Još odranije se verovalo da većina ljudi bira partnera sličnog svom roditelju, zato što su majka i otac prve osobe od kojih doznajemo kako izgledaju pripadnici ljudskog roda, ali ovo istraživanje pokazalo je koliko emocija ima u donošenju odluke o izboru bračnog partnera i koliki je značaj uloge njenog oca u njenoj odluci da baš vama pokloni svoje srce.
D.P.
Politika
Old 01-09-07, 23:56   #16
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Svaka čast.......

Nije teško to prihvatiti, jednostavno je tako...... Bar sa stanovišta psihologije.
Old 02-09-07, 12:21   #17
matrica
MiM team Forumaš i po'

matrica's Avatar

Thumbs up

Zašto dramiš, dragi

Da li su se „prinčevi” pretvorili u „žabe” a „dame” u „sponzoruše” i zašto je sve češće za uspešan dijalog između partnera potreban „emotivni prevodilac”
Hju Grant se proslavio ulogama u filmovima o muško-ženskim odnosima

U životnom komadu o muško-ženskim odnosima obavezno dođe do čina kada akteri posumnjaju da govore istim jezikom. Dame se unervoze i počinju da plaču, tvrdeći da ih partner ne razume i ne voli. Muškarcima nije jasno čemu sva ta drama. Iako prepoznaju reči koje izgovaraju njihove devojke i supruge, ne shvataju njihov smisao. Ni žensku potrebu da im se stalno pokazuje nežnost i dokazuje ljubav. Većina devojčica bi želela da pronađe „princa” sa kojim će se sporazumevati pogledom, i koji će intuitivno znati šta one žele. Takođe bi volele da je to ostvarivo. Među ženama preovladava stav da je uzrok nerazumevanja u bitno drugačijim genima, potrebama i snovima. Ipak, veliki deo njih smatra da je moguće izgraditi most i spojiti dve udaljene obale, iako se ponekad čini da su muškarci sa Marsa a žene sa Venere.

Muškarci i žene imaju različite želje i nesvesna ponašanja. Do razilaženja dolazi kada „ona” poželi zajedništvo i duhovnu bliskost. Težnje su suprotstavljene – žena želi da se preda, ukotvi, razgrana, a „on” da obleti, protrči, uživa. I ne shvata žensku potrebu, koja je iz dubine tela, utkana u ženu, neminovna – kaže Ana Atanasković, spisateljica koja je upravo objavila „Duet duša” i piše o ljubavnim vezama, posvećenosti i razočaranju. Dakle, prvi kamen spoticanja je shvatanje veze. Dame je shvataju ozbiljno kao život, kao smisao, kao dom. Za muškarce je ona putanja na kojoj nema žurbe. Jedno od drugog očekuju različite stvari.

Šta žene žele

Žene žele podršku, razumevanje, da mogu da se pouzdaju u muškarca. Veza je za ženu uvek ozbiljna, što muškarci ne razumeju i smatraju da je to kalkulisanje i planiranje unapred. Oni teže neobaveznom odnosu, dok ženski rod priroda zove da joj odgovori rađanjem, pouzdanjem, poverenjem – dodaje Ana Atanasković.

Mit je da su žene zahtevnije. Pa, dobro šta je to što žene toliko žele? Da li odgovor na ovo pitanje rešava misteriju odnosa polova?

– Od partnera očekujem da mi ne odmogne, da zajedno „rastemo” u vezi. Muškarci radi lakše kontrole i držanja čelne uloge u vezi ponekad i nesvesno potcenjuju i omalovažavaju partnerku, kao i njenu želju da napreduje, kako u socijalnom, tako i poslovnom smislu. Time žele da spreče opasnost od gubitka kontrole i odlučivanja u zajednici. Jedino iskrenim iznošenjem međusobnih strahova, uključujući i strah od gubitka, muškarac i žena na temelju iskrenosti mogu da razviju ljubav. Smatram da moj muškarac i ja moramo da prepoznamo te uzajamne mehanizme, da ih kanališemo i svedemo na pravu meru, a potom da ih prevaziđemo i zajedno stremimo ka fazi – razume, ceni, poštuje i voli – ističe Nena Lalović, spisateljica, policajac, autorka knjige „Ničija žena”. Ona objašnjava da je devojkama toliko važno da stalno čuju „volim te” kako bi zadržale visoko mišljenje o sebi i potrebnu dozu samopoštovanja.

Samo bez emocija, molim

– Nama je neobično važno da stalno dobijamo potvrdu ljubavi od svog partnera, jer je ženina moć davanja ljubavi u uskoj vezi sa količinom i dinamikom primljene ljubavi. S tim u vezi, oseća se snažnija i istinitija i spremnija da pruži ljubav ako je prethodno primi. Žena koja samo daje a ne prima ljubav sebe doživljava kao paćenicu i gubitnicu. Muškarci, opet, pod uticajem sredine, mentaliteta i vaspitanja, teže se odlučuju na tako eksplicitno pokazivanje emocija smatrajući da to nije dovoljno muški.
Nada leži u spremnosti obe strane da probaju da osete dušu onog drugog. Nije neizvodljivo, jer u svakom jinu ima malo janga i obrnuto, što bi rekli Kinezi. Zaključili smo da smo različiti, ali i da harmoničnu celinu čine dva različita dela. Ako je ljubavni odnos kao ples, onda se različite uloge i drugačiji koraci podrazumevaju. Pitamo se da li je važno razumeti zašto partner kreće ulevo ili unazad u toku plesa ili je možda bitno samo prepoznati korake, pratiti ga i osvajati. Zato lepši pol ne bi smeo da menja i optužuje drugu polovinu, jer, ako dvoje u isto vreme zakorače na istu stranu, nema erotskog preklapanja tela. Melodija se ne može promeniti. Zato treba uživati u igri. Dok traje muzika.
Jelena Stevanović- Politika
Old 03-09-07, 00:06   #18
Batboy
Nice'n Clean

Batboy's Avatar

Matrice nadam se da ćeš mi oprostiti na ovome....

Nisam mogao da izdržim a da ne prokomentarišem Hju-a Grant-a koji se proslavio neslavnom izjavom o Julia-i Roberts.

Kada su ga novinari pitali, kako je bilo snimati ljubavne scene sa Julia-om, rekao je da je sve bilo dobro dok ista nije trebala da mu šapuće na uho, jer tad bi zbog veličine njenih usta čuo malu jeku (odjek).

Kasnije se lik izvinjavao, pričao kako nije mislio tako... a novinari su jedva dočekali da izaperu usta sa njim.

Ja sam naravno uvijek koristio, ovaj adut kad bi mi djevojke pričale kako bi trebao biti malo senzibilniji kao recimo Hju Grant ili neko drugi. Ako ga ne bi slučajno ubacile u '’spiku'' ja bih naravno uvijek pronašao način.

Dakle momci, hajde da potpomognemo ovu poprilično žensku temu.

Mada su mu ovo česti ispadi:

Uhapšen glumac Hju Grant

Hju Grant je uhapšen zbog pokušaja nanošenja telesnih povreda, saopštio je novinar “Sky news” Martin Brunt. Kako je prijavljeno, fotoreporter Ian Vitaker optužio je glumca da je na njega bacio posudu sa pečenim pasuljem. Grant, koji je glumio u filmskom hitu Četiri venčanja i sahrana, otišao je u policijsku stanicu u Noting Hilu gde je uhapšen zbog optužbi. Novinar Brunt je takođe javio da je glumac u policiji proveo oko sat vremena, ali da je posle pušten uz kauciju.

Ovakvima se naše đevojke (što bi rekao Kliko) dive.

Dakle momci, hajde da potpomognemo ovu poprilično žensku temu.
Old 03-09-07, 12:16   #19
matrica
MiM team Forumaš i po'

matrica's Avatar

Wink

Gledajte u oči, a ne u zvezde

Ako tražite savršenu partnerku, zaboravite sve što vam o tome predlaže horoskop

Sleteće kao leptir na vaš dlan

Stručnjaci sa mančesterskog univerziteta kažu kako nisu pronašli uverljive dokaze da su određeni horoskopski znaci slažu više od drugih, pa su zaključili da horoskop nema nikakvog uticaja na izbor životnog partnera. A nije da se nisu potrudili kako bi dobili bilo kakve naučno potkrepljene činjenice. Koristili su podatke iz popisa stanovništva koje je u Velikoj Britaniji sprovedeno 2001. godine i analizirali su rođendane 20 miliona Britanki i Britanaca, trudeći se da pronađu vezu između horoskopskog znaka i bračne sreće. Trudili su se čitavih šest godina, a nedavno objavljeni rezultati nisu potvrdili nikakvu specifičnu podudarnost između pojedinih horoskopskih znakova. Nije uopšte uočena statistička tendencija da se Devica i Jarac, ili Vaga i Lav, slažu bolje ili biraju češće nego bilo koji drugi horoskopski znaci. Sve je čista slučajnost i statistika nije potvrdila da se horoskopski znakovi traže ili nalaze. Astrolozi često tvrde kako mogu da opišu nečiju ličnost na osnovu natalne karte, ali ljudi pričaju o horoskopskim znakovima, a oni već nemaju ni dodirnu tačku s naukom.
Zato, ne tražite ženu svog života među zvezdama . Ne gubite vreme konsultujući se sa astrolozima ili tragajući za veselom Bliznakinjom… Vaša ljubav krije se iza neke smeđe kose, tamnih očiju i a u kom je znaku rođena za vašu sreću uopšte nije važno.
D. P. - Politika
Old 03-09-07, 21:21   #20
matrica
MiM team Forumaš i po'

matrica's Avatar

Smile

Večna trka za mladošću i lepotom

Koliko mediji forsiranjem „fotošop” lepotica doprinose stalnom nezadovoljstvu žena sopstvenim izgledom i spremnosti da se podvrgnu visokorizičnim hirurškim intervencijama s ciljem da bi bile što dopadljivije
Pamela Anderson, više puta „usavršavala“ svoju lepotu kod plastičnog hirurga

Kada je nedavno malim gradom na istoku zemlje prošetala dobro poznata devojka sa do tada nepoznatim adutima – silikonima „najnovije generacije” svi su netremice zurili u nju. Novo poprsje joj je poklonio otac za 18. rođendan . Njen osmeh kao da je govorio „šta da vam radim, kada biste i vi imale para i vi biste kupile sebi kvalitetan par grudi”. Najboljoj drugarici se poverila da ne bi legla na sto plastičnog hirurga da je znala da će „to” toliko boleti. Dokle su, zaista, stigle emancipovane žene 21. veka kada gimnazijalke u punoletstvo ulaze sa veštačkim grudima koje im plaćaju roditelji? Trpe bol, rizikuju zdravlje i život i to zbog čega? Ideala ženske lepote koji će se promeniti koliko sutra kada u modi budu bile male, a ne velike grudi. Da li je Naomi Volf bila u pravu kada je još pre 15 godina u knjizi „Mit o lepoti” tvrdila da su moderne žene pod većim stegama nego njihove „neoslobođene” bake bez prava glasa niti prava na nasleđivanje ili na obrazovanje?

Čemu robuje savremena žena? Idealnim proporcijama koje osmišljavaju modni dizajneri. Pritisku medija, industrije lepote i ženskih magazina koji svi zajedno tvrde da je žena – žena, odnosno negovana, prava, ženstvena i poželjna samo ako je doterana, kompletno našminkana kvalitetnom (skupom) kozmetikom, ako hoda na skupocenim visokim (bolnim) štiklama, odevena po pravilima novog (paprenog) modnog diktata. Ako zarađuje dovoljno novca, ili su prethodne akcije (ulepšavanja) urodile plodom i udata je za bogatog muža, onda odmah treba da skrati nos, ugradi silikone u grudi, usne i obraze. Zatim da svake nedelje izdvaja sate i sate vremena da bi posećivala kozmetičare, specijaliste za celulit i strije.

Trik je samo u izgledu i sve dolazi na svoje mesto.

Ako je Kejt Mos rekla da je novi puder revolucionaran, zašto bi obična žena uopšte dalje razmišljala? Samo neka svrati u parfimeriju i „kupi bolji život.”

Poruka koja stiže je: vidi kako ja izgledam, a pogledaj na šta ti ličiš? Pokreni se. Kupi, kupi, kupi, troši, troši, troši.:lock:

Nensi Etkof u knjizi „Opstanak najlepših” delimično opravdava opsesiju izgledom, jer se i bebe osmehuju simpatično. Objašnjavajući da lepota jeste prednost u brojnim socijalnim situacijama, posebno naglašava srećan ljubavni život privlačnih ljudi. „Opstanak najlepših” tvrdi da nije slučajno što se insistira na uskom struku kod žena, jer muškarci i svesno i nesvesno znaju da žene sa uskim strukom imaju zdrav reproduktivni sistem. Iako u osnovi ne podržava modne hirove Etkof piše da „žene neguju svoju lepotu i koriste industriju lepote da bi dostigle moć koju atraktivnost donosi”.

Kako to da su žrtve „konzumerizma” bjuti proizvoda gotovo uvek i samo žene? Zašto se insistira na ženskoj, a ne na muškoj lepoti? Ima onih koji tvrde da je uzrok patrijarhalno društvo koje u ženama vide „materijal” za oblikovanje, objekte koji se kite i „dorađuju”. Teorija feminizma je korene pronašla u ustrojstvu društva u kome su žene dugo ekonomski zavisile od muškaraca i bile su spremne na svakakve žrtve, da trpe bol, izbeljuju se, mažu raznim bojama samo da bi privukle muškarca i udovoljile mu. U različitim kulturama nametani su različiti obrasci ženstvenosti. Na zapadu – uzak struk do koga se dolazilo nošenjem steznika. U Kini su cenili kada žena ima sitna stopala pa je devojčicama od detinjstva ovaj deo tela bio danonoćno vezan. Ispod njihovih ukrašenih papuča krile su se deformisane kosti. U Mauritaniji je fam fatal ona žena koja je sva u oblinama, pa je „Njujork tajms” nedavno objavio priču da tamošnje devojke svakodnevno piju i nekoliko litara kamiljeg mleka. Njihovi partneri uživaju u zaobljenim ženskim figurama, baš kao što se nešto severnije, u mačističkim delovima Evrope, podstiče mršavost. Prve se prejedaju, druge izgladnjuju, u oba slučaja na štetu sopstvenog zdravlja i samopoštovanja. Teoretičari modernog društva naglašavaju da je i emancipovana žena podložna udovoljavanju stereotipima zbog jakog pritiska medija koji ruše njeno samopoštovanje ako nije onakva kakva njena kultura zahteva da bude.
Da li žene „rade na sebi” samo zbog muškaraca ili i jedna zbog drugih? Veliki broj muškaraca ističe da su žene te koje primećuju nijanse pudera, robne marke i brojeve brushaltera, a ne muškarci. One, a ne muški pol, prate modu i takmiče se jedna sa drugom. Ženski odgovor je sledeći: žene stvaraju sulude modne zahteve verujući da će, ako ih ispoštuju, biti konkurentnije u borbi za muškarce. Prema najradikalnijem pristupu, iza konstantne nesigurnosti žena koje se previše brinu o svom izgledu je dobro osmišljena ili čak i nesvesna taktika mizoginije ili mržnje prema ženama. Zbog toga su pravila o ženskoj lepoti izmislili muškarci, tvrde, i to tako da se telo i misli žena sputavaju besmislenim „okovima”. Nametnut je mit o ženstvenosti koji nalaže da žena mora profesionalno da se bavi izgledom dok muškarci vode politiku i stvaraju svet u kome živimo. Budući da nikada ne može da dostigne ideal lepote, žena gubi samopouzdanje, povlači se i energiju usmerava na samomenjanje. Neke činjenice im idu naruku: u većini zapadnjačkih parlamenata smatra se uspehom ako su žene zastupljene sa 30 odsto. Prema pisanju „Njujork tajmsa” industrija lepote je teška 15 milijardi dolara. Pojedini podaci iz 2005. godine pokazuju da je u američkim klinikama za plastičnu hirurgiju za godinu dana potrošeno 9,4 milijardi dolara, a da je broj zakazanih tretmana pod „noževima britanskih doktora lepote” povećan za 60 odsto.

Tags
prvi, utisak

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules