MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 11-05-07, 09:14   #1
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation
Default Srodne duše

Nađoh interesantan tekst:

"Srodna duša", šta je to uopšte? Kao što joj i ime kaže, radi se o osobi koja je idealna - barem za vas. To je osoba sa kojom se super slažete, koja kao da vam je dopuna u svemu i sa kojom činite idealan par. O ovoj, svakako lijepoj, ideji puno se priča, a mnogi skeptici pitaju: "Postoji li tako nešto uopšte u stvarnom životu?"
Ima li svako svoju srodnu dušu, pa je samo pitanje vremena i sposobnosti da je nađe, ili srodnu dušu treba stvoriti, ili...
Razmišljanja o srodnoj duši ima zaista mnogo, pa samim tim i različitih mišljenja. Neki smatraju da srodne duše zaista postoje, bilo zato što im se tako čini, bilo zato što su, kako kažu, već našli svoju.
Neki su je našli i izgubili jer su bili premladi da bi prepoznali o čemu se radi (ovde se, naravno, može postaviti pitanje da li se u takvim slučajevima zaista radilo o srodnoj duši ili se idealizuje ljubav iz mladosti), a neki su našli srodnu dušu i dan-danas žive s njom.
Ima i onih koji ne vjeruju da postoji nešto kao što je srodna duša, sa različitim obrazloženjem.
Neki od njih smatraju da se srodna duša stvara, da od svog trenutnog partnera (partnerke) možete s vremenom stvoriti idealan par, time što ćete raditi i na sebi i na vašoj vezi, time što ćete komunicirati i imati sluha za potrebe partnera (partnerke).
Drugi opet smatraju da ne postoji jedna osoba koja je baš vaša srodna duša, već da postoji više osoba sa kojima možete imati dugu i srećnu vezu. Neki pak vjeruju da ništa ni slično pojmu srodne duše ne postoji, da je to sve izmišljotina kako bi se ljudi natjerali na monogamiju, da možete uživati sa mnogo osoba, ali da niko neće biti baš savršen, baš "kao pravljen za vas".
Konačan odgovor na to pitanje još niko nije našao. Teško i da hoće, jer se radi o nečemu veoma individualnom - čak i ako neko tvrdi da je osoba sa kojom je u vezi njegova ili njena srodna duša, možete samo da im verujete na riječ. To je, na neki način, ohrabrujuće, jer znači da odgovor na pitanje o postojanju srodne duše daje svako za sebe, prema onome na koji način bira da živi i prema onome u šta bira da vjeruje. Odaberite odgovor koji vam se sviđa!
Old 11-05-07, 13:39   #2
Amelie
zoey

Amelie's Avatar

Registrovan: Feb 2007
Amelie na dobrome putu

odabrala sam tarifu br 2
joke

nego,"srodna dusa"...mislim da je neko sa kim se odlicno slazete,kapirate u pokretu,ne treba vam mnogo rijeci da bi stigli do cilja,imate slicna ili ista interesovanja,slicne ili iste poglede na svijet ali ipak da se ne slazete uvijek u svemu jer onda to postaje dosadno.
ljudima je ponekad potrebna dobra prepirka,svadja,debata ili rasprava i po tome isto moze da se zavoli osoba koliko god bio po stavovima razlicit od nas.valjda nam se svidi sto ima svoj stav i sto ga zustro brani.
srodna dusa ne treba po meni da bude samo momak vec je i prijatelj/ca.
inace,taj termin srodne duse nikad ne upotrebljavam...

Look at the stars,
Look how they shine for you,
And everything you do,
Yeah they were all yellow
Amelie is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 18:59   #3
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu

Svaki covjek iam svoju definiciju za srodnu dusu.

Za mene srodna dusa na znaci da se ta osoba u svemu mora slagati sa mnom, meni ej vrlo bitno da postoji komunikacija. I svadja je vid komunikacije i to zdrava.Iz nje mnoge stvari izadju na vidjelo.Najgore je kad nema komunikacije nego kad se precutno povinuju jedno drugom bilo da se radi o srodnoj dusi na emotivnom ili na prijateljskom planu.

A sto se tice pronalazenja srodne duse i to je individualno mada svakako da dok je covjek mlad idealizuje stvari pa se cesto razocara. u zrelijim godinama shvatis otprilike da princ iz bajke ne postoji nego postoji samo covjek cije mane mozes ili ne mozes da tolerises.ne smijemo zaboraviri da naglasimo da je i iskustvo vrlo vazno.Sto covjek ima vise iskustva vjerovatno bolje moze da procijeni sto mu odgovara.
sarita is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 09:42   #4
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Mnogi psiholozi kažu da se može ostvariti odličan (npr. bračni) odnos sa više osoba, tj. da ne postoji jedna jedinstvena srodna duša, koja, ako je ne sretnemo nećemo nikada biti cjeloviti i zadovoljni.
Znači, može se biti srećan i zadovoljan sa više osoba (ali ne u isto vrijeme ).
Old 14-05-07, 21:05   #5
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Kao sto postoji dosta osoba sa kojima bi bio nemoguc dobar bracni odnos tako postoji dosta "srodnih dusa".
E ako je tako zasto u dosta slucajeva osoba ili uopste ne nadje srodnu dusu i ostane sama ili nadje pogresnu srdnu dusu??
Svi smo svjedoci koliko zena i muskaraca je usamljeno, ja se zaista zapitam u cemu je problem jer vjerujem da za svakoga postoji ta "srodna dusa".
Old 15-05-07, 13:13   #6
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Imam jednu pricicu. O idealnom partneru..
Jedan covjek je trazio svog idealnog partnera (partnerku) i tako je trazio trazio, ali njegova zelja je bila da to bude stvarno savrsena osoba. I zato je bilo problema da je nadje. Medjutim jednog dana je uspio u svojoj namjeri i nasao je zenu koja je bila savrsena. On se naravno odma zaljubio i zelio da bude s njom, ali ona nije zeljela njega, ipak on nije bio savrsen...

Izvedite naravoucenije sami

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 13:33   #7
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Savrsene osobe svakako ne postoje, ali osoba uopste i ne mora da bude savrsena da bi nekome odgovarala.

A vec ako neko trazi savrsenu osobu najprije treba da shvati da ni on nije savrsen.
Ja cak mislim kad bi i postojalo savrsenstvo da bi bilo mnogo dosadno tako da ni to ne bi bila "srodna dusa"
Old 15-05-07, 13:50   #8
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Ne bih nikada ni voljela da budem u vezi sa savršenom osobom, jer bi u njenom prisustvu suviše štrčale moje nesavršenosti.
Old 15-05-07, 13:57   #9
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Ehh nece me nijedna

Old 15-05-07, 13:58   #10
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Saaaaaalim se

Old 15-05-07, 21:01   #11
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by BlackWoman View Post
Ne bih nikada ni voljela da budem u vezi sa savršenom osobom, jer bi u njenom prisustvu suviše štrčale moje nesavršenosti.
U potpunosti se slazem sa tobom!!!
Old 18-02-08, 10:30   #12
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

ne mora srodna duša značiti da nam je to sudjeni partner..srodna duša nam može biti i prijatelj.. činjenica je da se s nekim ljudima "nađete" odmah, a s drugima nikad.. kad nađeš srodnu dušu znaš da si je našao.. to je osoba koja ima dušu sličnu tvojoj.. osoba koja kad je upoznaš imaš osjećaj da se poznajete već od prije..osoba uz koju se osjećaš sasvim prirodno, osjećaš se svoj, osoba kojoj ne trebaš puno objašnjavati i pričati, osoba koja te razmije..i ta osoba zato što je srodna ne znači da je pametna, lijepa, nesebična..savršena.. nije stvar u tome.. stvar je u onom neobjašnjivom osjećaju..energiji...u onom što ne možete objasnit..a savršeno je..
neki su ljudi hladni i proračunati a opet su nečije srodne duše..
ali dešava se u životu da ta druga osoba ne misli i ne osjeća isto.. da jedna strana misli da jesu srodne duse, a druga ne..
ne može se na silu biti nečija srodna duša.. ako ta osoba ne osjeća vas kao srodnu dušu ne možete je natjerati..

i mislim da ne možeš zbilja naći srodnu dušu ako ne poznaješ svoju..
seka is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 10:35   #13
flowerchic
ObicnO NeobicnA

flowerchic's Avatar

Registrovan: Dec 2007
flowerchic nepoznate kvantitete u ovom trenu

Srodna dusa mi je neko sa kim se razumijem bez mnogo rijeci,ponekad i pogledom samo...
Old 28-04-08, 18:41   #14
seka
..love..¸¸.•´Ż`♥ஐ

seka's Avatar

Registrovan: Jul 2007
seka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čekaseka briljantna budućnost ga čeka

znam da mnogi ne vole copy/paste ali ovo je tako lijepo napisano da ga jednostavno moram prenijeti u cijelosti..

Quote:

Srodna duša

Srodne duše su sve duše, koje nas sa dubokom ljubavlju prate kroz živote, uče nas i uče kroz nas.

Na našem putu kroz inkarnacije uvijek srećemo iste duše koje kroz nas uče ili mi učimo od njih. Taj proces je uvijek obostran. Te duše imaju uvijek određenu karmu s nama i moramo u svakom sljedećem životu vratiti jedni drugome "dugove". Srodne duše su svi članovi naše šire i uže obitelji, svi naši prijatelji i poznanici, naši poslovni kolege, susjedi, osobe koje idu s nama u školu, učitelji, i sve ostale osobe koje nam pomažu u ovom životu za nas daljnji razvoj kako u pozitivnom tako i u negativnom smislu. Osobe koje nam najviše "zla" nanose nam u biti najviše pomažu u našem duhovnom razvoju, zato jer rade iz čiste ljubavi prema nama (znam da je to teško shvatiti, ali jedino tako možemo doći do bezuvjetne ljubavi)

Ljudi kad kažu srodna duša pretežno misle na osobu koja ispunjava naše srce i koja nas voli i želi podijeliti sve trenutke svoga života s nama. Osoba koja nam daje ljubav i harmoniju, romantiku... Ali ta osoba nije srodna duša nego naša određena srodna dusa.

Ta srodna duša je muški ili ženski dio nas. Radi se o ženskom ili muškom aspektu našeg višeg bića, naše vise svjesnosti. Svaka osoba, bilo muško ili žensko, ima u sebi mušku i žensku stranu. Desna strana je takozvana ženska ili jing, a lijeva strana je takozvana muška ili jang.

Srodne duše se prepoznaju po boji, mirisu, zvuku, melodiji i vuku jedan prema drugome. Srodne duše su uvijek ista bića! One imaju isti zvuk, miris, i iste energije čak i ako izgledaju potpuno drukčije ili ako se jedna duša inkarnirala, a druga ne. Tu energiju naše srodne duše osjećamo u srcu, jer se tu ta frekvencija u svakom slučaju osjeća i mi znamo da postoji naše sjedinjenje. Slično se dogodi ako se srodne duše sretnu. Onda se prisjetimo vječne ljubavi između nas. Pravi uzrok "ljubavi na prvi pogled" je prepoznavanje voljene osobe u srcu. Kod prepoznavanja srodne duše je osjećaj tako lijep, magijski, Božanski i mi mislimo da postoji samo jedna srodna dusa.

Ali nije uvijek tako da svoju srodnu dušu odmah prepoznamo. Katkad se dogodi da sretnemo srodnu dušu i tek poslije shvatimo da je ta duša bila kod nas, a mi je nismo prepoznali. Za prepoznavanje srodne duše je potrebno imati i određeni duhovni nivo.

U svakom slučaju se radi o ljubavi. Jer postoje mnoge duše koje se vole, s kojima smo mi bili povezani u mnogim ulogama ( majka-dijete, prijatelji, unuk/a-djed baka...) i s kojima smo odigrali razne uloge života, a pri tome jedni drugima pomogli u našem duhovnom razvoju.

Isto tako se može dogoditi da u ovom životu ne sretnete svoju srodnu dušu, ali nemojte zbog toga biti tužni jer je sve povezan sa svojom srodnom dušom na duhovnoj razini i nitko nas ne može odvojiti. Dvije srodne duše su povezane vječno.

http://www.svijetloiljubav.com/Srodna_dusa.html
seka is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 23:02   #15
Aleksa_nk
MiM team Početnik

Registrovan: May 2008
Aleksa_nk na dobrome putu

ne postoje srodne duse...
Aleksa_nk is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 21:48   #16
andjela pizelli
Moderator

andjela pizelli's Avatar

Registrovan: Nov 2006
andjela pizelli has disabled reputation

imam objashnjenje za srodnost dushe...obzirom da sam zaljubljenik u astrologiju,ona mi je dala mnoge odgovore

ako mjesec predstavlja dushu,velika je harmonija kad se nadju dvije osobe sa mjesecom u istom znaku,imaju istu duhovnost

josh vishe duhovnost se osjeca kod konjukcije suncevog znaka i mjesecevog(primjer meni mjesec u raku a drugoj osobi sunce u raku)
a posebna ljubav kod konjukcije mjeseca i venere
andjela pizelli is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 08:36   #17
Supernova
Fata_morgana

Supernova's Avatar

Registrovan: Jan 2008
Supernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tuneluSupernova svjetlost u tunelu

Quote:
a posebna ljubav kod konjukcije mjeseca i venere

Evo jedna zanimljiva knjižica o srodnim dušama i blizanačkom plamenu....
http://hr.scribd.com/doc/23350443/Srodne-duse

U potrazi za smislom
Astrologija blog
Supernova is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 14:00   #18
beskrajnost
MiM team Expert

Registrovan: Feb 2007
beskrajnost has disabled reputation
Send a message via MSN to beskrajnost

Vjerujem u srodnu dusu
Old 14-12-14, 12:03   #19
Paramanand
Moderator

Registrovan: Jan 2008
Paramanand has disabled reputation

Srodna duša postoji - u nama je! Postizanje unutrašnje harmonije, cjelovitosti, samospoznaje, ono je što zovemo tim imenom i pokušavamo pronaći u drugima, ne znajući da nosimo u sebi. Poput jelena koji trči za mirisom mošusa ne znajući da ga on sam luči.

Tags
duše, srodne

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules