MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija

Notices

Psihologija Za one koji vole da analiziraju

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 06-05-07, 17:52   #1
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

Registrovan: Apr 2007
sarita na dobrome putu
Exclamation Diskriminacija zena

Evo da otvorim ovu temu jer mislim da nije ni malo zanemarljiv problem u nasem drustvu.
Voljela bih da cujem vase misljenje
sarita is offline  
Reply With Quote
Old 06-05-07, 20:24   #2
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Registrovan: Sep 2006
anon1 has disabled reputation

Evo odma malo diskriminacije zena
Cini mi se da nije bas za ovu temu o psihologiji.. ali definitivno fali na forumu tema pa si morala i ti da se snadjes Znaci nije kritika sariti, nego kritika moderatorima da se malo vise angazuju

E sad, tema dodiruje dosta ljude sa psiholoskog aspekta. Tacnije dodiruje zene. One su te koje cesto ispastaju. Muskarci definitivno diskriminisu zene u odredjenim oblastima, ali mislim da bi terbalo naglasiti da muskarci cesto diskriminisu i muskarce u nekim oblastima. Tako da bi mozda najbolja definicija stanja bila, zastitimo se od onih koji ne znaju sto rade. Ne bi trebalo zaboraviti da su i zene nekad u ulozi dikriminatora i prema zenama i prema muskarcima, mada svakako manje nego kad su u pitanju muskarci.

I jos jedna stvar koja bode oci. Lijepo je to sto postoje zenske NVO.. ali mislim da se nekad ponasaju na granici neukusa. Ipak bi u tu svrhu trebalo naci visokoobrazovane osobe, bez impulsivnohistericnog i ratobornog ponasanja. Glavna razlika zena u odnosu na muskarce je ta sto su mnogo miroljubivije. Zato takve zene treba da ih zastupaju, nije valjda da one ne mogu dobiti glas od ovih gore navedenih.

Mislim da muskarac i zena uvijek moraju bbiti razliciti i zbog toga ce uvijek postojati u odredjenim oblastima blagi osjecaj nepravde na obije strane. Bitno je samo uspostaviti neku ravnotezu kako bi se teret priblizno jednako rasporedio na sve i ne zaboraviti da su muskarci muskarci a zene zene, kao i cinjenicu da jedni bez drugih ne mozemo (ili vrlo tesko)!

anon1 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 20:25   #3
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Da li ste razmisljali nekad da bi trebalo da zakon kao idrustvo malo vise stiti zenu?
Prica o abortusu me je direktno navela da otvorim ovu temu
Navela bih nekoliko banalnih primjera da vas malo podstaknem da ovu temu:
-muskarac cija cura ostane u drugom stanju zakonski nema nikakvu odgovornost prema tom djetetu, zena zakonski ne moze da trazi od njega da prizna dijete..to je samo njegova volja. Ali isto tako poslije 10 godina ima pravo da trazi starateljstvo nad tim istim djetetom i ako je slucajno u boljoj materijalnoj situaciji moze i da ga dobije.
-ako neki video zapis intime dvoje ljudi izadje u javnost muskarac je manje na tepti nego zena
-zena koja promijeni 10 muskaraca je kurva a muskarac koji promijeni 10 zena je "faca"

Sigurno i vi znate dosta primjera gdje se vidi da su zene diskrimisane
Da li mislite da bi se moglo uticati da se to promijeni...bar donekle
sarita is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 20:30   #4
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Quote:
Originally Posted by anon1 View Post
Cini mi se da nije bas za ovu temu o psihologiji.. ali definitivno fali na forumu tema pa si morala i ti da se snadjes Znaci nije kritika sariti, nego kritika moderatorima da se malo vise angazuju

E sad, tema dodiruje dosta ljude sa psiholoskog aspekta. Tacnije dodiruje zene. One su te koje cesto ispastaju. Muskarci definitivno diskriminisu zene u odredjenim oblastima, ali mislim da bi terbalo naglasiti da muskarci cesto diskriminisu i muskarce u nekim oblastima. Tako da bi mozda najbolja definicija stanja bila, zastitimo se od onih koji ne znaju sto rade. Ne bi trebalo zaboraviti da su i zene nekad u ulozi dikriminatora i prema zenama i prema muskarcima, mada svakako manje nego kad su u pitanju muskarci.

I jos jedna stvar koja bode oci. Lijepo je to sto postoje zenske NVO.. ali mislim da se nekad ponasaju na granici neukusa. Ipak bi u tu svrhu trebalo naci visokoobrazovane osobe, bez impulsivnohistericnog i ratobornog ponasanja. Glavna razlika zena u odnosu na muskarce je ta sto su mnogo miroljubivije. Zato takve zene treba da ih zastupaju, nije valjda da one ne mogu dobiti glas od ovih gore navedenih.

Mislim da muskarac i zena uvijek moraju bbiti razliciti i zbog toga ce uvijek postojati u odredjenim oblastima blagi osjecaj nepravde na obije strane. Bitno je samo uspostaviti neku ravnotezu kako bi se teret priblizno jednako rasporedio na sve i ne zaboraviti da su muskarci muskarci a zene zene, kao i cinjenicu da jedni bez drugih ne mozemo (ili vrlo tesko)!
Slazem se sa tobom da postoji razlika izmedju muskaca i zene i ne mislim da bi mogli biti potpuno ravnopravni niti bi to valjalo. Ali bar po pitanju odgovornosti u nekim vaznim stvarima kao sto je zivot jednog djeteta mogli bi da odgovaraju isto kao zena.
Naravno da nisu samo muskarci ti koji diskriminisu zene, i zene same diskriminisu zene to je tacno zato sam govorila uopste o diskriminaciji zena.
A to da zene diskriminisu muskarce...mozda i rade to ali se to ipak manje osjeti i muskarci ne ispastaju toliko do strane drustva kao zena.
Old 07-05-07, 09:04   #5
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Registrovan: Aug 2006
BlackWoman has disabled reputation

Quote:
Hajde, hajde, stalno se vajkaš na moj rad.
Ja sam na forumu zastupljena onoliko koliko imam vremena i uspijevam odlično da intervenišem na nepravilnosti. Zar nisam i tebi urgentno izašla u susret?
Ako je tema sa osvrtom na psihološki momenat u diskriminaciji - onda joj je ovdje i mjesto.

P.S. Ako se opet budeš žalio - žaliću se da diskriminiraš moderatora Psihologije.
Old 07-05-07, 09:32   #6
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

Talking

Hahaha

Evo nije ti dosta bilo jednom da me kritikujes nego si morala i duplo post da posaljes

Old 07-05-07, 09:39   #7
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

E sad evo malo ozbiljnije.. jeste offtopic, ali moram da pojasnim sto sam htio da kazem. Diskriminacija zena je vecim dijelom socioloski problem nego psiholoski, bar se meni tako cini a temu o sociologiji ja nijesam primijetio. Isto tako u ovom dijelu foruma o nauci bi trebalo da ima mnogo vise nauka, kkao prirodnih tako i drustvenih.. mada pretpostavljam da nije lako za moderiranje.. ali valjda je to nacin na koji bi ovaj forum koji je dobar po mom misljenju postao jos bolji

PS

Sto se tice BlackWoman ne samo kao moderatora nego uopste imam samo najbolje misljenje, iako nam se misljenja uvijek ne podudaraju

Old 07-05-07, 11:57   #8
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Hvala na lijepim riječima.
Ne bi ni valjalo da se slažemo po svakom pitanju, jer ne bi bilo interesantno. Meni je drag svaki diskutant pa ma kako se mi mimoilazili po nekim pitanjima. Kod mene nema DISKRIMINACIJE. (ovo da ne bi bilo off topic)
Svaka nova zamisao, konstruktivna ideja ili nova tema je dobrodošla, jer članovi čine jedan forum a ne moderator. Džaba sve najprobranije teme ako na njima nema diskutanata.
Zato samo naprijed, otvaraj nove teme u skladu sa prirodom podforuma.
Bez obzira što sam često ograničena vremenom pa ne stignem da napišem ono što bih željela, ja sam tu, uvijek dovoljno prisutna
Old 07-05-07, 23:02   #9
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Da li iko misli kao ja da je ovo problem drustva ili mozda misle da su zene dovoljno zasticene?
Old 08-05-07, 01:33   #10
Filip
MiM team Forumaš

Filip's Avatar

Registrovan: Jul 2006
Filip na dobrome putu

ja se slazem s anonom 1 da zene same sebe diskriminisu. i jos plus hoce da ih mi muskarci zastitimo
Old 08-05-07, 08:12   #11
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Ljudiii potpuno je nebitno ko ih diskriminise, da li zene ili muskarci...to ti je usko povezano ali svakako ih treba zastiti bar zakonski koliko je to moguce a za drustvo tesko za sada...treba da prodje dosta vremena da se malo probudimo
Old 08-05-07, 10:05   #12
BlackWoman
MiM team Expert

BlackWoman's Avatar

Vjerovatno još u mnogim segmentima društva važi pravilo jačeg.
Osjećala bih se diskriminisano da neko, s obzirom što sam žena, pomisli ili kaže da za neke stvari nisam sposobna a jesam.
Ne bih se nikad laktala za neke poslove koje moja fizička konstitucija ne podržava a za sve ostale... ne vidim zašto bi žena bila manje sposobna.

Inače, ne volim ljude koji na osnovu nekih nebitnih pokazatelja umanjuju vrijednost drugog čovjeka.

Prilikom gledanja NBA jednom sam prokomentarisala da je crna rasa superiornija od bijele gledajući njihovu fizičku sposobnost i izgled.
Ali, srećom društvo je odavno prevazišlo rasnu netrpeljivost.
Old 08-05-07, 14:21   #13
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Quote:
Glavna razlika zena u odnosu na muskarce je ta sto su mnogo miroljubivije.
Iz ove izjave izvlacim zakljucak da ti nijesi ozenjen covjek. Hehehe, salim se samo.

Mislim da su tzv. moralne norme na Balkanu stavile zenu u podredjen polozaj u drustvu. Ako muz umlati zenu i ova zove policiju, oni se vjerovatno nece mijesat jer "su u pitanju samo bracne nesuglasice". Koliko je zena direktora velikih preduzeca u Crnoj Gori?
U Svedsku je eto neka demokratija i zena ima puno vise prava nego u CG, i opet se desavaju diskriminacije na poslu i u kuci. Neznanje i nemoc...

Zena je svetinja u cijoj se utrobi stvara novi zivot. Zene trebamo da cuvamo kao vodu na dlanu. Zena je oslonac svake familije i jedan od temelja koji drze kucu. Ako ih ne umijemo postovati, trebali bi im makar pokazati zahvalnost sto su nas odgojile.
Teoretskiu buducnosti, ukoliko bi kloniranje ljudi bilo dozvoljeno, muskarci bi bili potpuno nepotrebni, a bez zene se ni tu ne moze.
Old 08-05-07, 14:43   #14
anon1
Super Moderator

anon1's Avatar

@kliko

Zakljucak ti je potpuno na mjestu, a je li tacan, ipak nije za forum Zene u braku svakako umiju biti agresivne, netolerantne, nezadovoljne (samim zivotom) i to moze da izazove samo po sebi probleme. Ali ako to postoji ne zelim da me ljudi pogresno shvate pa da ispane kao da je to pravilo. To je cesta pojava ciji uzrok opet treba traziti u drustvu. Cesto se sklapaju nepozeljni ili nezeljeni brakovi koji sami po sebi nemaju perspektivu i eto problema. Drugi veliki problem je taj da se ljudi malo logicki udubljuju u analizu svog partnera u trenutku kad se zaljube. Kasnije prodje ljubav a ostane samo analiza. Sve se okrene naglavacke. Ono sto je bilo dobro postane lose i obrnuto, a to se onda nikome vise ne svidja. I tu onda ide ono sto je BlackWoman nazvala pravo jacega. Ako ne mozemo da se slozimo, jaci odlucuje. Dakle, zene treba da budu zasticene svakako, ali bi trebalo dodatno obratiti paznju na edukaciju mladih. Ljudi optuzuju ugovorene brakove koji su nekad postojali. Ali u nekim elementima je to u prednosti u odnosu na sadasnje stanje. Tada su mladi bili zateceni time sto ih je snaslo i bili zadovoljni ili ne morali su time da se pomire. I obicno bi tako i bilo i zivjeli bi srecnije kasnije, nego u ovoj danasnjoj varijanti u kojoj je doslo to totalene liberalizacije ponasanja mladih. Oni odlucuju sto, dje, kad i kako. Bez ikakvih moralnih, socijalnih, religijskih ili bilo kakvih drugih obaveza ili ogranicenja. I naravno uvijek je djevojka ta koja ce na kraju vise patiti cak i da je zastupljena potpuna ravnopravnost polova. Ona je ta koja ce teze podnijeti i fizicke probleme i nezeljenu trudnocu a u nasem drustvu i dodatne sociolosko-paramoralne predrasude. Zalosno je kad covjek sve to pogleda, zalosno je kad mladi poslije ponoci idu ulicom pjani i drogirani, urlichu, i unistavaju sve sto im stane na put. I ja se onda pitam, pa kakvi su to roditelji koji su toliko slijepi da ni elementarno nijesu uspjeli da uvedu svoju djecu na pravi kolosjek. Znam da je lako sa strane posmatrati i kritikovati posljedice, ali je svakako lakse pravilno vaspitati svoju djecu nego kasnije ispravljati (katastrofalne) posljedice.

Old 08-05-07, 14:56   #15
kliko
Sai Ram

kliko's Avatar

kliko has disabled reputation

Nemoj zaboravit da je zena kod nas odavno stavljena u podredjen polozaj, mnogo prije ovog modernog vremena. Riiiiiiijetko se ko obradovao kad bi se u familiji rodilo zensko celjade. Nazalost, 500- godisnji uticaj Turske imperije na nas je i te kako ostavio tragove, jer ovo smo konkretno od njih pokupili. Kod njih je zena niza roba.
Brak bi svima nama trebao biti sjajna prilika da se izgradjujemo kao ljudi. Nema boljeg nacina da se provjeri ego,a pokusaji da se problem rijesi na silu ga u sustini samo produbljuju.
Puno si upucen u hinduizam...jesi li znao da u u djelovima Indije majka bira sinu buducu zenu. Rece mi jedan od njih: "Moja majka najbolje zna kakva meni zena treba." Mozemo u posebnoj temi mozda da diskutujemo koliko je ovo dobro ili lose.
Old 08-05-07, 16:34   #16
Dot
Guest

Draga Satiro I ostali

U nasoj Lipoj Crnoj Gori diskriminacija zena je tolika glupost da svaki put kad cujem nesto o tome na TV-u dodje mi da ga slomom U paramparcad

zene u crnoj gori(cast izuzetcima) su toliki manijaci, da su sve cesci slucajevi da zena maltretira muza a ne obratno(kao sto bi trebalo )

zenstvenos nasih dragih zena U globalu U Crnoj gori je toliko mala da ja mislim da su svi srbijanski muskarci zenstveniji od nasih zena...(opet cast izuzetcima ali pricam o globalu)

kad samo cujem one zene sto tatrljaju po tv-u o njihovim ugrozenim pravima i slobodama ma zadavio bi ih sve...mlate praznu slamu...

izinjavam se svim zenama koje JESU zrtve maltretiranja zbog ove izjave, I samo da se zna ogranicio sam se na zene sa teritorije CG.

to nisu zene- to su somovi

vidis je onako predivnu (fizicki) blista kao vila, al brale ponasanje joj je kao u medjeda kakvog, a tek rijecnik...auuu puj puj puj....

mislim jbt kad si zensko budi zensko...NE sponzorisa , nego zenstveno i sarmantno ljudsko bice...znas ono kao sto je nekad priroda stvarala..
  Reply With Quote
Old 08-05-07, 17:05   #17
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Pa i to je posledica diskriminacije...i to sponzorstvo kao pojava je posledicasvijesti drustva..
Na mnogo zena se vrsi pritisak da se udaju i da je to jedino sto ej njihova obaveza, i naravno ako se ne udaju do 25 nastaje panika i pocinju da se dovijaju kako da uvate zrtvu.
Zasto zena mora da se uda do 25 i zasto je u vecini slucajvea zena vaspitana da joj obrazovanja ne treba nego da je njeno samo da vodi brigu o kuci???
Old 08-05-07, 17:26   #18
Dot
Guest

cujes ti nju...

to je isto kao da ja tebe pitam zasto muskarac mora da bude glava porodice, da izdrzava, da radi teske fizicke poslove....

to za obrazovanje vise nema ni u selima...svaka zena dans je neki opaki ekonomista ili nesto sl...

curo ti kasnis 50 godina...
cujes ti nju sponzorstvo posledica toga...bogami i muskarci bi rado bili "sponzori" (ako se tako kaze za muske sponzoruse) ali im nam ne moze biti...to je privilegija Satiro, a ne nesto drugo...

slobodno ti mene ispravi...

jedina je po meni diskriminacija ovo po Crnoj Gori sto je ne raduju zenskoj dijeci bas nesto..al jbg ljudi su tek izasli iz plemenskih veza...zaostali su...ali polako i to iscezava...
  Reply With Quote
Old 08-05-07, 17:36   #19
sarita
MiM team Expert

sarita's Avatar

sarita na dobrome putu

Ja to malo dublje posmatram tj. odakle svo to ponasanje potice i sta je uzrok tome a vjeruj da ima mnogo veze sa diskriminacijom.
Evo dat cu ti cist primjer. Muskarci se zale kako su zene "divlje", ne daju da im se pridje sto ima za posledicu da su mnogi momci i mnoge cure same. A zasto one ne dozvoljavaju da im se pridje? Niko mi ne moze reci da ne zele da im momci prilaze samo mislim da nemaju pristup a sve to proizilazi iz nekog primitivnog shvatanja da ako zena odma pristane onda je "laka riba".
Old 08-05-07, 17:47   #20
Dot
Guest

eh jbg.. i ja bih volio mir u svijetu pa trrt...

ima tu dosta i sto cesto te cure izlaze sa debilima...
recimo..

spavaju cura i momak..
normalno cura to podjeli sa najboljom drugaricom..(normalan) momak takodje.. a ova napacena stvorenja samo sto ne zakupe bilbord da bi se ishvalila...

greska je ovde kod cure koja ne umije prepoznati debila na prvi pogled....ocigledno ni na drugi..

sad da me poznajes vidjela bi sta je diskrecija i koliko se isplati...jbg curo izbjegavaj stoku... nije zlato sve sto s'ja!
ko vam je kriv sto se navlacite na maloumne "bogatase"...a one sa kojima bi mogli imati sve (i da niko ne zna za to ) iskulirate..
(posledica "sponzy" efekta)
imas 28 god ..pamet u glavu!!!(u krajnjem slucaju mogu ti knjigu preporuciti da naucis malo manipulisati psihom ljudi)
  Reply With Quote
Reply

Tags
diskriminacija, zena

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules