MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Every day > Ženska zona

Notices

Ženska zona Ženski dio univerzuma. Muškarci imaju pravo da vire :D

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-02-13, 17:18   #1
Šivenje, heklanje i pletenje
FLoRyy FLoRyy is offline 19-02-13, 17:18

Drage MiM dame,

Da li umijete da šijete, heklate i pletete, i ako je odgovor potvrdan, jeste li same naučile da to radite ili su vam možda majka, tetka, baba ili neka druga bliska ženska osoba pokazale kako se to radi? Ako 'pak ne znate kako se to radi, imate li želje i vremena da se posvetite ovom, po meni veoma zanimljivom i prelijepom hobiju?

Što se mene tiče, ne znam ništa od toga ali imam jaku želju da naučim da sve navedeno naučim i da svu moju kreativnost pretočim i ispoljim u taj vid zanimacije i popunjavanja slobodnog vremena. Mislim da može biti i vrlo unosan hobi (za profesionalce u tome).

Svjesni smo da kako vrijeme odmiče, da se sve više cijeni baš ovaj umjetnički pravac. Postale su popularne pletene haljine, džemperi, torbice a tu su i neizostavni šalovi, kapice, rukavice, pa čak i pleteni pojasevi... kao i heklane bluze, prsluci, bolera i heklani miljei... A da ne pričam da mogu da se ispletu i isheklaju i igračkice, minđušice koje mogu da pored svega maloprije navedenog da posluže kao savršen poklon osobama do kojih vam je stalo i na koje želite da ostavite poseban utisak.

Npr. ja se sjecam kad mi je ujna kad sam imala možda oko 5,6 godina sašila jastuk u obliku žabe, i onih očiju od ukombinovanih dugmića i ostalih detalja, i dan danas to čuvam...

Možda ima neko ko se ne bi složio sa svim ovim, ali mislim da će doći vrijeme kada će se znanje i vještina u heklanju i pletenju mnogo više cijeniti.

FLoRyy's Avatar
FLoRyy
MiM team Forumaš i po'
Thanks (Received): 1
Likes (Received): 670
Views: 3356
Reply With Quote
Post Thanks / Like - 0 Thanks, 1 Likes, 0 Dislikes
Old 19-02-13, 21:13   #2
Calathea
MiM team Expert

Calathea's Avatar

Thanks (Received): 28
Likes (Received): 385
Calathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auruCalathea ima famoznu auru

Ne umijem da šijem, a za ostalo se javi ako treba učiteljica.

Naučila od majke. Ručni rad smiruje, samo imam sve manje očiju.
Likes FLoRyy Liked
Old 19-02-13, 22:30   #3
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Thanks (Received): 82
Likes (Received): 1038
arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Nista od toga.

Znam samo prisiti dugme,ako se to racuna.

Sve je lijepo i korisno znati,ali ne bih imala zivaca uciti sivati,heklati i plesti.
Old 20-02-13, 00:41   #4
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Thanks (Received): 27
Likes (Received): 387
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

sve sam probala u raznim životnim fazama....pošto je moja baba bila vrsna pletilja i vezilja, naučila me je da heklam i pletem sa mojih 15 godina i mogu vam reći da baš smiruje,mada nemam mnogo vremena i ne bavim se prečesto time. Heklanje mi je najdraže i imam par stolnjaka koje sam sama isheklala a neđe sa svojih 22 godine sam kupila 2 kutije konca i krenula da isheklam veeeeeliki stolnjak (tada to bješe moderno) i tata je rekao "dabogda da doživim da ga završiš, vjerujem da ću 100 napuniti!!!"...i u pravuje bio...do pola sam došla za ovih mnoooogo godina i to je to

pletenje mi se ne dopada, jesam naučila ali znam samo ono "klot-frket", a to bi bilo pogodno za šal, recimo, ali rukave, okovratnik...ne znam ali to bih lako savladala, jer znam da nije teško.

Šivenje....eh, to nije posao za mene jer je jako jako dosadno! Međutim mogu da se pohvalim da sam sebi sašila haljinu po šnitu iz burde, i bogami je nosila na par manifestacija...malo sam kragnu loše sašila, ali sam imala prelijepu isheklanu kragnu koju mi je baba poklonila i stavljala sam je preko i ekstra...a mašinusam skoro prodala a dobila sam je kao 15-godišnjakinja od babe
Eto od sveg toga znanja, heklanje je jedino ostalo jer uvijek pomalo hekluckam, doduše manje komade
Post Thanks / Like - 0 Thanks, 3 Likes, 0 Dislikes
Old 20-02-13, 10:29   #5
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Thanks (Received): 7
Likes (Received): 2407
Demo has disabled reputation

Dobro je znati bar neku , ili svaku od tih vještina, sve to može valjati prije ili kasnije, ili kao hobi, ili (ako ste baš dobri u tome) kao dodatni izvor prihoda, možda čak i jedino zanimanje, ali iskreno, zbilja nemam volje da sve to učim.
Heklanje me nikad nije zanimalo, niti sam pokušavala naučiti, i pored stalnih napora moje majke (inače, vrsne "heklerice" ) da me zainteresuje i poduči. Prije svega, ne volim hekleraj, ne trpim to u svojoj kući, a pomalo su mi smiješni i u tuđim oni tabletići ispod TV-a, muzičkog i đe god bi domaćica našla zgodno mjesto da ih zatakne. Ima rijetkih primjera da mi se ponešto od toga dopadne (najčešće u kombinaciji sa nekim drugim vidovima ručnog rada), ali toliko su rijetki da se mogu zanemariti.
Pletenje je nešto malo drugačije, naučila sam samo ravan bod i žao mi je što nisam odmakla dalje, ali nekako mi se ne da kad uvijek imam u vidu da ono što bih ja napravila nikad ne može biti ni blizu onome što se napravi na mašini.

Šivenje mi je već neuporedivo zanimljivije, to je oblast u kojoj se može biti i kreativniji i dobiti po meni bolji, korisniji rezultat. Naučila sam šiti još u srednjoj, to je bio moj način da imam odjeću koja mi zaista odgovara, koja paše i mom tijelu i mom ukusu. Sem izrade sasvim nove odjeće, često sam znala kupiti neke stvari u kojima bih prepoznala potencijal , pa ih prepraviti po svojoj zamisli, to mi je bilo malo lakše a rezultati uvijek fantastični. Ne šijem ništa već neko vrijeme, odjeća je postala tako pristupačna, a izbor tako veliki, da mi se čini gubljenjem vremena sjedjeti nad mašinom, ali ne isključujem mogućnost da opet počnem.
Demo is offline   Reply With Quote
Post Thanks / Like - 0 Thanks, 2 Likes, 0 Dislikes
Likes arwen, FLoRyy Liked
Old 20-02-13, 12:21   #6
tinky
ツ ♫ ツ♫ ツ

tinky's Avatar

Thanks (Received): 32
Likes (Received): 1012
tinky has disabled reputation

i mene moja majka naučila svemu tome jos davnijeH danaH...Znate ono, za zlu ne trebalo

Quote:
Originally Posted by Demo View Post
ne volim hekleraj, ne trpim to u svojoj kući, a pomalo su mi smiješni i u tuđim oni tabletići ispod TV-a, muzičkog i đe god bi domaćica našla zgodno mjesto da ih zatakne.
podsjeti me ovo na djetinjstvo...ma stavljali su ih svuđe i đe treba i đe ne treba a ja se baš i nijesam tada razumjela u njihovu vrijednost (je li? ) ali jesam u ono čuveno (?!) štirkanje i peglanje koliko mi ih je samo prošlo kroz ruke od tad te "čantare" po kući ne volEm i nikad u moju kuću neće
tinky is offline   Reply With Quote
Likes FLoRyy, Demo Liked
Old 20-02-13, 12:26   #7
Afrika
Helga...

Afrika's Avatar

Thanks (Received): 38
Likes (Received): 762
Afrika has disabled reputation

Sijem, pletem, heklam. Samouka, i uzivam u tome!

Jedino ne volim da krojim. Ali nasla sam ovdje sapatnicu koja to voli, pa joj dam zadatak a ja ga samo dokrajcim na masini. I masinu sam dovukla sa sobom
Old 20-02-13, 12:31   #8
Tašana
MiM team Guru

Tašana's Avatar

Thanks (Received): 74
Likes (Received): 1694
Tašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjemTašana dragulj među dragim kamenjem

Što se tiče šivenja znam da ušijem iglom i koncem kad zatreba i to jako dobro, skoro da se i ne primijeti da je nešto tu rađeno.
Kad je ono bila najveća pomama za heklanjem majka me naučila ali me nikad istinski to nije privlačilo, ni sami čin heklanja a ni rezultati tog mukotrpnog rada
E, što se tiče pletenja, baba me još kao djevojčicu naučila, ono najjednostavnije... I dan danas ona svaki dan plete, osim nedeljom. Osmoro djece je podigla praveći im odjeću tako i uvijek mi je bilo interesantno sa kojom voljom ona to radi i kako uživa u tome... Mom je sinu tri para vunjenih čarapa oplela, i to samo za ovu zimu Voljela bih, kad bude malo više vremena na raspolaganju, podsjetiti se i oplesti djeci po jedan šal, makar. Ili sebi neki pončo, recimo, skromno nešto...
Likes FLoRyy, arwen, Demo Liked
Old 20-02-13, 12:47   #9
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Quote:
Originally Posted by tinky View Post
podsjeti me ovo na djetinjstvo...ma stavljali su ih svuđe i đe treba i đe ne treba a ja se baš i nijesam tada razumjela u njihovu vrijednost (je li? )

Vrhunac mi je bio tabletići ispod saksija i na onim malim tacnicama za čaše.
Likes MARE-CG Liked
Old 20-02-13, 18:16   #10
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

arwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjemarwen dragulj među dragim kamenjem

Quote:
Originally Posted by Demo View Post

Vrhunac mi je bio tabletići ispod saksija i na onim malim tacnicama za čaše.
Meni su najveca koma bili oni na trosjedima i foteljama
Likes FLoRyy, MARE-CG Liked
Old 20-02-13, 18:28   #11
MARE-CG
MiM team Forumaš i po'

MARE-CG's Avatar

Thanks (Received): 0
Likes (Received): 41
MARE-CG uskoro postaje slavan

i na televizore
MARE-CG is offline   Reply With Quote
Likes FLoRyy Liked
Old 20-02-13, 23:58   #12
sneguljica
gleDna džekson

sneguljica's Avatar

Thanks (Received): 27
Likes (Received): 387
sneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu aurusneguljica ima famoznu auru

ma podmetni svuda đe je zgodno hahahhaha ja imam punu fioku toga, imam čak i ogromni stolnjak za trpezarijski sto, imam ove srednje za sto u dnevnoj i mnogo malenih za komode hhahahahahhaah vratiće se to ajte vi
Post Thanks / Like - 0 Thanks, 3 Likes, 0 Dislikes
Likes Demo, FLoRyy, arwen Liked
Old 21-02-13, 00:17   #13
arwen
MiM team Expert

arwen's Avatar

Vratice se sigurno,a ponesto vec i jeste.

Moja je pokojna baka bila vjesta u tim rukotvorinama;koliko nam je god tada bilo smijesno i meni i sestri i sestricinama je danas drago sto nam je za udaju napunila ormare.

Prelijepo je spavati u rukom izvezenoj posteljini,sa heklanim prekrivacem.

Bogami,Dormeo i slicno danas svak' moze nekako nabaviti,a starinske rukotvorine-tesko.
Old 21-02-13, 07:38   #14
FLoRyy
MiM team Forumaš i po'

FLoRyy's Avatar

Thanks (Received): 1
Likes (Received): 670
FLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auruFLoRyy ima famoznu auru

Raspitujem se vec neko vrijeme za literaturu o pletenju, sa mustrama, i nasla sam bila jednu u Mall Of Montenegro, u Gradskoj knjizari ali ta nije za pocetnike, a pored svega je i skupa i nije na nasem jeziku. Sto se tice rucnog sivenja, nijesam losa, ali bih ipak da popravim onu sivecu masinu od majke, sto mi je ostavila...pa da se bacim na posao. Jel znate gdje u gradu mogu da je odnesem i koliko kosta servisiranje? Radi se samo o podmazivanju. Masinsko ulje ima da se kupi u Gintas, extra povoljno a rekose da dugo, dugo traje. Imaju i povoljna klupka vune u razoraznim bojama, a tu su i neizostavne igle. Da znam da cu nauciti da pletem vec bih sve nakupovala i pocela da se zanimam.
FLoRyy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 09:54   #15
Demo
MiM team Guru

Demo's Avatar

Quote:
Originally Posted by arwen View Post
Meni su najveca koma bili oni na trosjedima i foteljama
O, da!

Plus oni na rukonaslonima, pa kad sjedneš muka te uhvati da ih ne pogužvaš ili isprljaš, sve ih vraćaš i peglaš, a domaćica te zabrinuto pogleduje.
Old 19-10-13, 11:52   #16
jelenacrohet
MiM team Početnik

Thanks (Received): 0
Likes (Received): 1
jelenacrohet nepoznate kvantitete u ovom trenu

Evo malo modernijeg heklanja. Možda se neka i zainteresuje :-) http://www.hekloteka.com/
jelenacrohet is offline   Reply With Quote
Old 19-10-13, 11:59   #17
Zhaan
MiM team Guru

Zhaan's Avatar

Thanks (Received): 78
Likes (Received): 2263
Zhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čekaZhaan briljantna budućnost ga čeka

Quote:
Originally Posted by jelenacrohet View Post
Evo malo modernijeg heklanja. Možda se neka i zainteresuje :-) http://www.hekloteka.com/
Za šta?
Zhaan is offline   Reply With Quote
Old 19-10-13, 19:03   #18
laufer
MiM team Guru

laufer's Avatar

Thanks (Received): 261
Likes (Received): 1649
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

skidamo vunom bjelege, mladeze i slicne nepravilnosti sa koze u roku od odmah.
cijena povoljna, uspjeh zagarantovan.
Old 19-10-13, 19:04   #19
laufer
MiM team Guru

laufer's Avatar

Thanks (Received): 261
Likes (Received): 1649
laufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čekalaufer briljantna budućnost ga čeka

jasam jednom drugu zasio ranu bio koncem crvenim i nekom debelom sedlarskom krivom iglom zardjalom, kako od toga nije umro nikad mi nece bit jasno.
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules