MADEinMONTENEGRO.com

Go Back   MADEinMONTENEGRO.com > Nauka > Psihologija > Analitička psihologija i Karl Gustav Jung

Notices

Reply

Opcije Teme Način Prikaza
Old 15-12-12, 22:21   #1
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Registrovan: Mar 2011
MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru
Default Mit o Edipu

Grcka tragedija ( modifikovana, skracena verzija)

Majka kraljica sanja veliku nesrecu, da ce jednog dana njen sin ubiti svog oca i spavati sa svojom majkom. Koji uzas ! Ova bozija poruka je tako gorka da kraljica majka to ne moze zamisliti pa daje slugi da odnese njeno tek rodjeno dijete u pustiunju i da ga tamo ubije. Ali on iz samilosti u pustinji to ne htjede uciniti , vec ga njezno spusti i ostavi da ga neko moze uzeti i odnjeti. Odjednom se ublizini nadje neko i ugledavsi tu neljudsku personu sa ljutitim i njeznim osjecanjima podize tu jadnu bebu i ponese je sa sobom. Kada je dosao u dvor, on to dijete pokaza svojoj kraljici, ona sa suzama i osmjehom na licu to doceka i sa puno ljubavi prihvati to dijete kao svoje rodjeno. Ona i kralj su bili jako sretni jer nisu imali svoju djecu, pa su zahvaljivali bogovima na tom iznenadnom daru. Volili su to malo dijete kao svoje rodjeno i dali su mu ime Edip.
On je odrasao i postao mladic kao jak i borben duh sa velikom hrabroscu i prilicnim moralom . Uvijek je pokazivao veliku borbenost i teznju za pobjedom.
Iz dana u dan su ga mucili cudni snovi i nikada se nije mogao toga rijesiti. Kako da protumaci te bozije poruke ?
Odlucio jednog dana da ode do prorocista u Delfima i da nadje odgovore svojih briga. Dalek je to put bio i pun raznih razmisljanja i iscekivanja odgovora. Prorok u delfima mu sa podrugivim smjehom rece: Ubices svog oca i spavaces sa svojom majkom, ha... ha.. Tako su bogovi rekli..h ah a..
Edip to gorko prihvati i uputi se sav depresivan prema kuci. Utonuvsi u misli svoje sudbine i rijeci proroka, preplavljuje ga jaka ojadjenost pomjesana sa gnijevom i tugom. Dosavsi do raskrsca gdje se racvaju putevi , pomislja.. ne treba se vratiti kuci, treba otici sto dalje od svoje kuce da se ne ostvare prorocanstva. Treba zauvjek napustiti svoj dom. Tako u ocaju i tugi dok je koracao putem u pravcu grtada Teba, nailazi u susret kocija sa nekim covjekom pod pratnjom straze. Edip gnjevan zahtjeva da mu se sklone sa puta, a oni isto od njega traze isto. Uoci da je to neki kralj sa svojom pratnjom ii da mu se nece skloniti sa puta.. Kralj posla strazu na njega, a Edip sa svojim macem i gnjevom na licu pritrca njima i u vrlo malo vremena ih sve ubi. Pun bijesa prema tom oholom kralju, potrci i prema njemu i njega ubi.
Nastavlja dalje svojim novim putem i nailazi na narod koji ima veliki problem, u strahu za svoje zivote. Pojavio se lav covjek( Sfinga) , ko rijesi taj problem-sfinge, obecana mu je kraljica kao zena u tom gradu. Edip pun hrabrosti upusti se u borbu i ubi Sfingu. Svi postadose sretni i zadovoljni,a Edip pravi junak. Ono sto je obecano to se i ostvarilo, dobio je kraljicu za svoju zenu.
Zivi su sretno i u zaru ljubavi, Edip postade kralj tog novog doma, grada u kojem se nastanio.
S vremenom na vrijeme sluga tog dvora je bio osoba koja nosi neku veliku tajnu. Kako dani i godine odmicu Edip uocava neke nejasnoce i tezi da ih razjasni. Poslije izvjesnog vremena pod pritiskom sluga mu rece da je on nekad davno u pustinji ostavio jedno dijete koje je kraljica imala zbog gorkog prorocanstva da ce taj njen sin spavati sa njom. Edip pomalo saznaje da bi to mozda to dijete mogao biti on i da je usvojen od druge majke.A na putu kad je ubio oholog kralja uocava to je ustvari njegov otac, jer j ekraljica rekla da je njen kralj poginuo negdje na putu.
Kako on i njegova zena kraljica vremenom sve vise bivaju sigurni da je on njeno dijete, ona iz ocaja, krivice i uzasa pocinjava samoubistvo vjesajuci se. Edip nalazeci svoju majku mrtvu , ugledavsi taj prizor osjecavsi isto tako jak uzas i krivicu, uzima noz i sebe osljepi ubadavsi noz u oci. Ne moze da gleda ono zlo sto je ucinio, ubio svog oca i spavao sa svojom majkom.

Mit o edipu je mit koji je Freud posudio i objasnio ga na svoj nacin, Adler na sasvim drugi.
Ove stvari su bile i predmet rasprave izmedju Junga i Freuda oko teorije ''libida'' i pojavnosti edipalnih elemenata u snovima.
Kako bi se ova prica mogla objasniti iz ugla analiticke psihologije ?

Last edited by MARINER; 15-12-12 at 22:39..
MARINER is offline  
Reply With Quote
Old 15-12-12, 22:49   #2
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Registrovan: Sep 2007
Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Mislim da se mit može tumačiti na jedan način, a ono što se u psihologiji zove Edipov kompleks, na drugi.

Mislim da se nema šta mnogo prigovoriti Frojdovoj teoriji po ovom pitanju.
Airbender is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 23:15   #3
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

MARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auruMARINER ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Mislim da se mit može tumačiti na jedan način, a ono što se u psihologiji zove Edipov kompleks, na drugi.

Mislim da se nema šta mnogo prigovoriti Frojdovoj teoriji po ovom pitanju.
Tako je.

Kada bi se raspravljalo o ''edipovom kompleksu'' u psihoanalitickom kontekstu, stvari bi otisle u drugi pravac. Jasno je sta tu frojd vidi i kako to on objasnjava.
Recimo Adler uopste ne vidi seksualni nagon prema majci i ne vidi i ne prihvata da je seksualnost determninirajuci libido. Adler vidi ovo : Sama cinjenica da je dijete malo i bespomocno u odnosu na okruzujuci svjet, u njemu se stvara perzistentni osjecaj manje vrijednosti( normalna pojava kod svih ljudi) i tako dijete isprobava razne varijante, ''majstorije'' , kako nametnuti dominaciju i koje sredstvo upotrijebiti. Seksualnost kao osjecaj prema majci je nista drugo neko '' sredstvo za posjedovanje''. Seksualnost sluzi kao pomocni alat da se dosegne primarni cilj, a to je posjedovanje majke i dominacija nad drugim okruzujucim osobama. Adler kaze,''.. koliko ljudi toliko raznih majstorija na svoj nacin, a edipov kompleks kako ga frojd objasnjava je svojstvo razmazenih karaktera i on je samo jedna varijanta , majstorija kojom se dijete sluzi..'' Samim tim Edipove teznje nisu univerzlne za sve ljude. ( i Jung to kaze)
Freud misli da je to univerzalna pojava i da se neminovno to mora javiti kod svih ljudi u odredjenoj fazi zivota. Majka se gleda kao seksualni objekt a otac kao prepreka. Pa posto je to nedopustivo dijete se indentifikuje sa ocem i tako transformise mrznju prema njemu, a seksualne teznje prema majciu potiskuje. Ako se te teznje potisnu ili otklone dolazi do normalnog daljeg razvoja licnosti.Tako da taj period svakom covjeku je dubogo potisnut u nsv. i nedopustivo je o tome i pomisljati a kamo li raspravljati. (taboo).

Ali ja sam naveo ovu skracenu verziju -mita o edipu jer imao sam zelju da se pokusa ogonetnuti na sta je pisac( Sofokle) te drame bacao akcent i kako je on to stvarao? Koji su bili motivi pisanja njegovih drama ?
Lako je reci smisljao je sjedeci i pisuci.

Ali kada se spominje Aanaliticka Psihologija, ona baca akcent na nesvjesne procese kod velikih stvaranja i baca akcent na recimo arhetipove kod mitova.
Sad pitanje je ,koji elementi kod pisca ove tragedije igraju gavnu ulogu ? Arhetipivi, mozganje i smisljanje onako ili nesvjesni edipov kompleks( u frojdovom kontekstu) ??
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 23:38   #4
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Airbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auruAirbender ima famoznu auru

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
...
Odlucio jednog dana da ode do prorocista u Delfima i da nadje odgovore svojih briga. Dalek je to put bio i pun raznih razmisljanja i iscekivanja odgovora. Prorok u delfima mu sa podrugivim smjehom rece: Ubices svog oca i spavaces sa svojom majkom, ha... ha.. Tako su bogovi rekli..h ah a..
...
Po meni je ovo suština mita.
Old 15-12-12, 23:58   #5
MARINER
MiM team Forumaš

MARINER's Avatar

Quote:
Originally Posted by Masja View Post
Po meni je ovo suština mita.
To je to Masja. To je sva sustina,i ja godinama sam na taj dio upucivao.

Koliko su god pokusavali da svojom voljom promjene sudbinu, nije moglo. Edip je mislio rijesiti problem bjezanjem u drugi grad.. ali.. Na kraju se prorocanstvo i ostvarilo.
MARINER is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 08:54   #6
nihil
MiM team Expert

nihil's Avatar

Registrovan: Sep 2008
nihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu aurunihil ima famoznu auru
Send a message via Skype™ to nihil

Mitovi su priče sa kojima se pokušavju dati odgovori na nešto što ne razumijemo, nešto što izmiče našem razumu. Pisac mita o Edipu je zapravo davao primjer neumitnosti sudbine, odnosno, predodređenosti životnih dešavanja. Mit o Edipu je priča koja je za pisca imala prvenstveno značenje pojma sudbine. Sofoklove tragedije opisuju tragičnu sudbinu, njihovo utemeljenje u vjeri. Slažem se tu sa prethodnim postovima da je Sofokle imao jedan pristup, a da psihologija pokušava da na tom primjeru istraži neke fenomene ljudske psihe. ... Nebo, meni je tu interesantno posmatrati ugao priče koji govori o tome koliko su forme života u društvu sukobljene sa psihičkim životom i koliko kolektivna svijest ima uticaja na psihu pojedinca. Naime, ubijanje oca i seks sa majkom, postaju problem zato što je to neprihvatljivo sa stanovišta kolektivne svijesti, a ne zato što je to neki nedozvoljen čin sam po sebi. Naime, da ubijeni kralj nije bio biološki otac, a da žena nije bila biološka majka, i da se to nije smatralo grijehom, ne bi bilo ni tragedije, odnosno, ova priča se ne bi shvatala kao tragedija, već kao jedan uobičajen način života, svojstven vremenu u kojem se dešava. ...
Ako bi to preselili na polje psihologije, mogli bi se zapitati zbog čega individualna psiha reaguje samodestruktivno pod pritiskom kolektivne svijesti. Naime, zbog čega kolektivne definicije dobra i zla dobijaju prednost u odnosu na individualno zadovoljenje psihičkih potreba. Edip nije napravio ništa loše, samo po sebi. Ubio je protivnika u borbi, a volio je ženu zato što su tako oboje osjećali. Nije ubio zato što je nasilnik i zločinac, već zato što je to pitanje opstanka. Volio je i bio sa nekim u emotivnoj i seksualnoj vezi zato što su u tome oboje uživali. Edip ne čini ništa loše, samo po sebi. No, Edip toga nije svjestan, on sam smatra jedinom istinom ono što mu servira kolektivna svijest. Očigledno jedan socijalnopsihološki fenomen. Značaj društvenog života za psihički život. Postavlja se pitanje do koje mjere individualna psiha treba da poštuje kolektivne zahtjeve? ... Šta je u Mitu o Edipu zapravo tragedija? Da li to što je Edip ubio oca i seksao majku, ili to što je Edip poludio zbog toga? Ako je ispravno ubiti čovjeka u borbi za opstanak i seksati se iz zadovoljstva i ljubavi, onda Edip nije napravio ništa loše i prava je tragedija što je on poludio iako nije napravio ništa loše. ...
Old 18-12-12, 20:33   #7
Airbender
Φιλημον

Airbender's Avatar

Quote:
Originally Posted by MARINER View Post
To je to Masja. To je sva sustina,i ja godinama sam na taj dio upucivao.

Koliko su god pokusavali da svojom voljom promjene sudbinu, nije moglo. Edip je mislio rijesiti problem bjezanjem u drugi grad.. ali.. Na kraju se prorocanstvo i ostvarilo.
Ako prihvatimo da je to osnovna nit mita, evo kako se ideja oko nje razvija u drugoj priči:

"Živeo, kaže ta prica, nekakav covek u Samarkandu, bio ugledan i imao slugu. Pošalje on tog slugu jednoga dana u bazar, da mu nešto kupi . Ne prođe ni pola sata, vrati se sluga sav izbezumljen i prestrašen. „Daj mi", veli „gospodaru, najbržeg konja da bežim u Buharu. U bazaru sam video svoju smrt, hoda bazarom, i kad me ugleda, razgoraci na mene oci. Došla po mene". Gospodar beše milostiv i dade slugi najbržega konja da beži iz grada. Ali se potom nešto doseti, bi mu cudno kako to da njegov sluga vidi baš svoju smrt. Požuri zato u bazar da proveri, kad stvarno - po bazaru šeta smrt njegovog sluge. „Što mi uplaši slugu, nevoljnice crna?" - upitace gospodar. A smrt, mrtva - hladna, kakvu ju je Bog i stvorio, rece: „Nisam ga htela uplašiti, samo sam se zacudila kad sam ga videla ovdje, u bazaru. Otkud on tu, kad veceras s njim imam sastanak u Buhari?"

Da, u Buhari, prema kojoj nesretni sluga galopira na najbržem konju svoga gospodara.

itd."
Old 18-12-12, 20:42   #8
Lady of Rohan
MiM team King / Queen

Registrovan: Dec 2010
Lady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čekaLady of Rohan briljantna budućnost ga čeka

A bas sam to radila sa decom pre 2 dana. Nemam zivaca da pisem, nastavite...citacu vas.
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Posting Rules